Ferenc József Deáknak jelezte közeledési szándékát, aki válaszul megírta a "húsvéti cikkét", amelyet a Pesti Naplóban jelentetett meg. A cikkben kifejtette azt, hogyha visszaállítják az alkotmányosságot, akkor a magyarok törvényes keretek között engednek a közös külpolitika, védelem, s az ezek fedezését szolgáló pénzügyek tekintetében. Válaszul lemondatták Schmerlinget és 1865 decemberében összehívták a magyar országgyűlést. Többségben voltak Deák Ferenc hívei, akikhez a konzervatívok is csatlakoztak. Az egykori Határozati Párt pedig két csoportra oszlott.
Az országgyűlés választott egy bizottságot a közös ügyek megtárgyalására Andrássy Gyula vezetett. A tárgyalások közepette kirobbant a porosz-osztrák-olasz háború 1866-ban. Így elnapolták az országgyűlést, miközben Ausztria teljes vereséget szenvedett.
A tárgyalások felgyorsultak, mivel az uralkodó bizalma megnőtt, amikoris Deák visszatartotta az országgyűlét attól, hogy kihasználjál a birodalom szorult helyzetét. Az uralkodó számára a lökést a katonai vereség és a német egységből való kiszorulás adta. Megállapodtak az alkotmányosság visszaállításában és a közös ügyek kérdésében. Ezután Ferenc József kinevezte Andrássy Gyulát miniszterelnökké. Ferenc Józsefet pedig magyar királlyá koronázták.
Tőkési Karolina