TANÁCSOK A NAPI ÉTREND ÖSSZEÁLLÍTÁSÁHOZ








DIÉTA – MINT A GYÓGYÍTÁS FONTOS ESZKÖZE



Nagyon sok táplálkozással összefüggő betegség megelőzhető lenne megfelelően összeállított étrenddel, mozgással.

A helyes táplálkozásra nem tanítanak minket, és kevesen vannak azok, akiket érdekel ez a téma és változtatnak az életmódjukon, pedig a táplálkozás a legfontosabb, legalapvetőbb szükségletünk, ebből nyerjük az energiánkat az élethez, munkához ( „Mondd meg mit eszel, és megmondom ki vagy”).

Mindenki hoz a családjából bizonyos táplálkozási szokásokat, étkezési kultúrát, s hogy az jó vagy rossz, nem tudják. De egy biztos, hogy bizonyos családokon belül halmozottan fordulnak elő egyes betegségek, pl. cukorbetegség, szívbetegség stb. Ha az okokat vizsgálnánk, bizos, hogy találnánk életmódbeli hibákat.

Amíg egészségesnek érezzük magunkat, nem igazán figyelünk oda a táplálkozásunkra, majd idősebb korban, mikor már egy kialakult betgség kapcsán találkozunk elöször a diétával – amit egy íztelen, élvezhetetlen, rossz ételsornak hiszünk- akkor sem ismeri fel minden beteg a diéta fontosságát, szerepét.
Ennek okai a következők:
  • egyrészt nem minden beteg kap kellő felvilágosítást a további étrendjével kapcsolatban
  • másrészt a beteg érdektelensége is megfigyelhető, hisz információ-áradatban élünk (könyv, újság, internet stb), és sokan nem is kíváncsiak a betegségük gyógyításával kapcsolatos tudnivalókra

    Pedig 40 év felett egyre gyakrabban fordul elő a testsúlyfelesleg, cukorbetegség, magas vérnyomás stb., s ezek mind olyan betegségek, amik életmód változtatással visszafordíthatók lennének, tehát a már kialakult betegségbe nem szabad beletörődni, tennünk kell a gyógyálásért.

    Természetesen a megelőzést gyermekkorban kellenne elkezdeni, de idősebb korban sem késő ezen változatni.


    TANÁCSOK A NAPI ÉTREND ÖSSZEÁLLÍTÁSÁHOZ

    Élő szervezetet csak élő anyag tud táplálni!

    EGÉSZSÉGES TESTSÚLYCSÖKKENTÉS

    BMI ( Testtömeg index) =
    BMI:

    Elhízás típusai:

    AJÁNLOTT KALÓRIAMENNYISÉG

    Hosszútávú fogyókúra eredményességének feltétele, hogy olyan kalóriamennyiséget tartalmazzon, melynél alapanyagcsere – csökkenés nem következik be.
    Alapanyagcsere:
    Nő: 700 + 7 x testsúly
    Férfi: 900 + 10 x testsúly
    Energiaszükséglet:
    ülő életmód: alapanyagcsere x 1,2
    közepesen aktív: alapanyagcsere x 1,4
    nehéz fizikai munka: alapanyagcsere x 1,8
    Fogyókúra esetén:
    energiaszükséglet – 500 kcal
    Nő: 1200 –1400 kcal
    Férfi: 1400 – 1800 kcal

    TANÁCSOK AZ EREDMÉNYES FOGYÓKÚRÁHOZ

    A karcsúság a fejben kezdődik!

    Diétás napló vezetése ajánlott.

    Gyakran már 10% testsúlycsökkentés is elegendő, mely hatására a laborértékek, vérnyomás - értékek normalizálódhatnak.

    Napi 5x-i étkezés ajánlott. Lassan, nyugodtan együnk.

    Az étrend gerincét a rostban gazdag élelmiszerek alkossák, mint a gabonafélék, teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, zöldségek, gyümölcsök, ezek tartós jóllakottságérzetet okoznak.

    Reggelire: müzli, kefir, joghurt, barnakenyér, sovány sajtok, sovány felvágottak, zöldségek ajánlottak, tojás zsírszegényen elkészítve.

    Kisétkezésekre: gyümölcs, müzliszelet, kefir, joghurt, ham-lett, abonett, korpovit keksz, 100%-os gyümölcslé.

    Főétkezésekre: egyszerű leves , sovány húsétel zöldségfélével párosítva. Baromfi, hal, sovány sertéshús, sovány marhahús párolt zöldséggel, salátával. Kerüljük a hús és burgonya, hús és rizs, hús és tészta párosítást.

    Vacsorára: ügyelni kell, hogy korán legyen és egyszerű ételt együnk.

    Legjobb éhségcsillapítók: egy nagy pohár ásványvíz citrommal, egy joghurt, túró, sovány tej, sárgarépa, grapefruit, paradicsom, retek, keménytojás.

    Az étrend kiegészítéseként napi 2 l energiaszegény folyadék elfogyasztása ajánlott. A zöldtea jó zsírfaló.

    A rendszeres mozgás aktiválja a zsírégető rendszert. Min. heti 3x 30 perces mozgás javasolt.

    A „bombabiztos” szerektől biztos, hogy fellép a jo-jo effektus, hisz nem tanuljuk meg a kiegyensúlyozott étkezést.

    Kis adagokban minden megengedett. Céltudatos vásárlással, az alacsonyabb kalóriatartalmú ételeket válasszuk!

    Zsírégető anyagok: pl. C-vitamin, ananász (friss)

    FŐ A KITARTÁS ÉS AZ AKARAT!

    Bár az elhízás részben öröklött betegség, de a kialakulásáért sokat kell enni és a megszűnéséért sokat kellene tenni!


    KALÓRIASZEGÉNY MINTAÉTREND

    Reggeli: citr.tea, 1 vékony szelet rozskenyér, 1 db főtt virsli, mustár
    Tízórai: 1 pohár kefir
    Ebéd :
    tavaszileves
    tejbensült csirkemell
    kelbimbósaláta
    Uzsonna: 2 dl 100%-os narancslé, 2 db korpás keksz
    Vacsora: citr. tea, 1 szelet rozskenyér, 5 dkg köményes sajt, retek
     







    AZ EGÉSZSÉGES TESTSÚLYCSÖKKENTÉS



    Egy kis történeti áttekintés

    Az elhízás már a kőkorszakban is megjelent, de akkor még ritka jelenség volt.
    Az ókorban - amikor a faj fennmaradása került veszélybe - a termékenység központi kérdéssé vált. A korabeli termékenységi bálványok erőteljesen elhízott nőalakokat ábrázoltak széles csípővel, hatalmas combokkal, keblekkel.
    Csak a XX. század első felében jelent meg a sovány nőideál. Az 50-es években még felbukkan a testesebb eszményképp - Marilyn Monroe személyében- , de azóta a civilizált társadalmakban a sovány alkat az ideális.

    Az elhízás gyakorisága

    Az elhízás járványszerű méreteket ölt. (Bár Afrika egyes országaiban az éhség uralkodik.)
    Az elhízottak száma megháromszorozódott az elmúlt két évtizedben. Hazánkban a felnőtt lakosság 40%-a túlsúlyos, 20%-a elhízott.
    Az elhízás a jövő egyik legjelentősebb egészségügyi problémája lesz.
    Pedig MEGELŐZHETŐ LENNE!
    Az elhízás krónikus betegség. Hosszú idő alatt következik be, oka az energia-egyensúly felborulása. Egy érdekesség: Yudkin professzortól egy mondat: "ha valaki naponta csak 20 kcal-lal eszik többet, mint a számára szükséges mennyiség, akkor ő egy év alatt 1,5 kg-t hízik, 10 év alatt pedig 15 kg-t. A 20 kcal szinte semmi, pl. fél alma, 2 falat kenyér, 2 szem kockacukor.
    Elhízás esetén oly mértékben rakódik le a zsír a szervezetben, ami már súlyos betegségeket okoz. Az elhízás egyértelműen hajlamosít magas vérnyomásra, cukorbetegségre, magas vérzsírszintre. Ezt a négy összetartozó betegséget nevezzük metabolikus szindrómának.

    A módszerekről

    Én nem szeretem használni a "fogyókúra" kifejezést. Ugyani s a "kúra" szó jelentése, meghatározott ideig tartó gyógyító folyamat.
    Tehát: ha észrevesszük, hogy a ruháink szűkebbek lettek, akkor a teendő, hogy el kell gondolkozni, hogy ez miért történt. Sokféle oka lehet, mindenkinél más, de meg kell találni azt az okot. Ha lehet, akkor változtatni kell rajta, ha nem, akkor sincs ok az elkeseredésre. Tudatos életmódváltásra van szükség. Ne vegyünk igénybe a különböző "csodafogyókúrás" módszereket!

    Néhányat felsorolok:
    • koplalás
    • esti étkezés elhagyása
    • 90 napos étrend
    • káposztaleves kúra
    • Atkins diéta
    • Norbi update
    • testkontroll
    • vércsoportdiéta
    • divatos sztárdiéták

    Az előbb felsorolt diéták nem tökéletesek. Ugyanis például valamelyik tápanyagból többet tartalmaznak, valamelyikből kevesebbet, vagy egyhangúak.
    A szervezetnek minden nap meg kell kapnia a szükséges tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, nem pedig szétválasztva.

    Az életmódváltás a táplálkozási szokások megreformálását jelenti, illetve - amennyire lehetőség engedi - többet mozgás beiktatását. Így az újonnan kialakított szokásokat élethosszig kell megőrizni. A szokások megváltoztatását lassan fokozatosan kell véghezvinni. Nem pedig egyik napról a másikra 180o-os fordulatot tenni. Például: először a fehér kenyeret cserélem ki teljes kiőrlésűre, majd ha megszoktam, cserélem le a hagyományos köreteket zöldségalapúra és iktatok be az étrendembe több zöldséget, gyümölcsöt és így tovább…

    A sovány testalkatúaknak 30 - 40 milliárd zsírsejtje van, a túlsúllyal rendelkezőknek 100 milliárd. A zsírsejtek éhezéssel nem tüntethetők el, számuk egy életen át állandó. Bár egy rohamdiétával összezsugorodnak a zsírsejtek, de mihelyst újra normálisan táplálkozunk, a szervezet minden kalóriát intenzívebben hasznosít, azt zsírrá alakítja át és a soványabb időkre raktározza el ( jo-jo effektus).

    DE! Ez megváltoztatható, ha nem éhezéssel, koplalással "fogyózunk", hanem ha étkezéskor a zsírral takarékoskodunk.
    Max.: 30 g zsír/nap.

    A "bombabiztos" szerektől, diétáktól biztos, hogy fellép a "jo-jo effektus", hiszen használatuk mellett nem tanuljuk meg a kiegyensúlyozott táplálkozást.

    Atkins diéta: Kevés szénhidrátot tartalmazó étrend. A szénhidrátkorlátozás mellett korlátlan mennyiségben lehet fehérjéket és zsírokat fogyasztani. Ez a fajta diéta növeli a vesekárosodás és a csontritkulás kockázatát, koleszterinszint is emelkedni fog tőle, emellett egyéb mellékhatásai is lehetnek: fejfájás, székrekedés, fáradtság.

    Ételhelyettesítők: Például a Turbó diéta. Segíthetik a testsúlycsökkentést, hisz egy vagy két fő étkezést helyettesíthetünk ezekkel, de félő, hogy használatuk mellett nem tanuljuk meg a kiegyensúlyozott táplálkozás szabályait, és a leadott kilók után ugyanúgy fogunk étkezni mint előtte, akkor több kiló fog visszajönni.

    Nagyon alacsony lalóriatartalmú étrend: Ilyen esetekben 600 - 800 kcal -t tartalmazó diétáról van szó. Ezt csak intézeti körülmények között szabad alkalmazni, otthon tilos! Ugyanis itt annyira alacsony a vitamin- és ásványi anyag bevitel, hogy pótlásra van szükség.
    Ha gyorsan akarjuk leadni a testsúlyfelesleget, akkor a szervezet védekezni kezd és hamar, 7-10 nap után biztosan lecsökken az alapanyagcsere, az elfogyasztott táplálékok kevésbé égnek el, több raktározódik el belőlük.
    Hiába eszünk kevesebbet, a fogyás mértéke lecsökken.

    Norbi update étrend: Táplálkozástudományi szempontból nem megalapozott. Érdekes kifejezéseket használ, pl. "szénhidrátszegény aminosavak", ilyen nem létezik. Többféle divatos fogyókúrából összeollózott diéta.

    Az elhízottak nagy részénél csak a hosszútávu, mérsékelt kalóriamegszorítással járó fogyókúra eredményes. Vannak olyan túlsúlyos emberek, akiknél más módszer is megengedhető, vagy éppen szükséges.

    A táplálkozás során energiaegyensúlyra kell törekedni. Azaz a táplálékkal felvett energia egyensúlyban legyen a mozgás által leadott energiával.


    Mely okok vezetnek elhízáshoz?
    • túltáplálkozás
    • mozgásszegény életmód
    • örökletes anyagcserezavarok
    • rendellenes étkezési szokások
    • hormonális működési zavarok
    • alacsonyabb iskolai végzettség, alacsonyabb szociális helyzet
    • bizonyos gyógyszerek

    Túlsúlyos vagy elhízott?

    BMI: (Testtömeg index) = testtömeg (kg) : testmagasság (m2)
    BMI: 20 - 25 normális
    25,1 - 30 túlsúlyos
    30 felett elhízott
    Haskörfogat: nők: max: 80 cm
    férfiak: max: 94 cm
    A BMI normál értéke változik a kor előrehaladtával. Tehát: amíg egy 20 évesnél a BMI normál tartománya 25-ig jó, addig egy 40 évesnél a 26, még normálisnak tekinthető.


    Teendők az elhízás mértékétől függően

    20 % -nál kevesebb testsúlytöbblet esetén :

    • Már az is eredményt hozhat, ha az ún. diétás ill. light élelmiszereket fogyasztjuk a korábbi, válogatás nélküli étkezés helyett.
    • Étvágycsökkentők is segítenek a testsúly megőrzésében, mint pl. a rostdús ételek (zabkorpa, ízesített étvágycsökkentő rostkoncentrátumok, gabonapelyhek, cukrozatlan műzlik) fogyasztása.
    • Intenzív mozgásprogramok javasoltak.
    • Testkontroll étrendje ( délig gyümölcs vagy gyümölcslé fogyasztása, délben, este kerülni kell a fehérje és szénhidrát együttes fogyasztását ).

    20 - 40 % közötti elhízás esetén:
    • Heti 0,5 kg testsúlycsökkenés javasolt, napi 1200 - 1800 kcal tartalmú étkezés ajánlott.
    40 - 100 % közötti túlsúly esetén:

    • Már beteges elhízásnak számít.
    • Viszonylag gyorsan kell a testsúlyt csökkenteni a súlyos szövődmények miatt,
      ezért ezt nagyon alacsony energiatartalmú étrendnek nevezzük (400 - 600 kcal tartalmú diéta)
    • Csak intézeti körülmények között lehet alkalmazni!

    Elhízás típusai
    • alma: hasi elhízás, ami inkább hajlamosít bizonyos betegségekre (pl.: magas vérnyomás, cukorbetegség, agyvérzés, magas vérzsírszint ) Az elhízottak 3 része alma típusú. A hasüregben felszaporodott zsír azért káros, mert ennek hatására a hasüregben lévő szervek működése megváltozik. Emellett a zsírszövet külön szervnek tekinthető, mely biológiailag aktív anyagokat termel pl.: hormonokat. Ennek végső eredményeként fokozódik az inzlinrezisztencia, a koleszterinprofil megváltozik, nő a vérnyomás.
    • körte: csípőtáji elhízás, inkább csak esztétikai probléma
    A tesúlycsökkentés lehetőségei
    • energiaszegény étrend
    • rendszeres mozgás
    • lelki vezetés
    • gyógyszeres kezelés

    Ajánlott kalóriamennyiség
    Hosszutávu fogyókúra eredményességének feltétele, hogy olyan kalóriamennyiséget tartalmazzon, melynél alapanyagcsere - csökkenés nem következik be. Alapanyagcsere:
    • Nő: 700 + 7 x testsúly
    • Férfi: 900 + 10 x testsúly

    Energiaszükséglet:
    • ülő életmód: alapanyagcsere x 1,2
    • közepesen aktív: alapanyagcsere x 1,4
    • nehéz fizikai munka: alapanyagcsere x 1,8

    Testsúlycsökkentés esetén:
    Energiaszükségletből 500 kcal-t levonunk
    • Nő: 1200 - 1400 kcal
    • Férfi: 1400 - 1800 kcal

    A kiszámolt energiamennyiséget 5 étkezésre kell elosztani. Tudom hihetetlennek hangzik, de ha az elfogyasztott energiamennyiséget háromszorra osztjuk el, több raktározódik el, mintha azt ötszörre osztanák el.
    Ha sikerült megszabadulni a felesleges testsúlytól, akkor az ajánlott kalóriamennyiség: testsúlycsökkentés energiaigénye + 200 kcal. Tehát: ha valaki 1200 kcal energiát fogyasztott a testsúlycsökkentés alatt, akkor most 1400 kcal-t fogyaszthat.
    Nagyon fontosnak tartom, hogy mindenki ismerje a számára javasolt energiamennyiséget. Illetve, hogy az élelmiszerek címkéjét is olvassák el. Nézzék meg az adott élelmiszer energiatartalmát, hasonlítsák össze a saját energiaigényükkel.

    Néhány tanács, mely segítheti a testsúlycsökkentést

    • Nyugodt körülmények között, lassan egyen, mert a jóllakottságot csak kb. 20 perc múlva érezzük. Az anyagcsere 18 órától takarékra áll, ezért legjobb, ha este 8 órától nem eszik semmit.
    • A rostdús étrend nagyon fontos, ugyanis a zsiradékok csökkent bevitele miatt gyakori lehet a székrekedés. Ez megoldódhat, ha búza - vagy zabkorpát keverünk az ételbe, de emellett bő folyadékmennyiséget is kell fogyasztani. A rostok fokozzák a jóllakottság érzését is.
    • Egyen komplex szénhidrátokat és rostban gazdag élelmiszereket, mint a hántolatlan gabona, teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, zöldségek, gyümölcsök. Ezek tartósan jóllakottság érzetét keltik, stabilizálják a vércukrot.
    • Fontos a reggeli! (cukrozatlan müzli, kefir, joghurt, teljes kiőrlésű lisztből készült pékáru, sovány sajt, zöldségek, sovány felvágott, tojás, zsírszegény túró).
    • Tízóraira, uzsonnára gyümölcsöt egyen, ha az étkezések között éhes, akkor evés helyett inkább ásványvizet igyon citrommal.
    • Éljen az optikai trükkel: az ételt kis méretű tányérra tegye, s díszítse gazdagon! ( pl. ha zsemlét eszik, szeletelje fel).
    • A legjobb éhségcsillapítók: egy nagy pohár víz, egy joghurt, túró, egy pohár sovány tej, paradicsom, retek, sárgarépa, grapefruit, keménytojás.
    • Az étrend kiegészítéseként napi 2 liter energiaszegény folyadék elfogyasztása ajánlott naponta. A zöld tea számos jó tulajdonsága mellett zsírfaló is.
    • Az alkohol jelentős energiatartalommal bír, ezért fogyókúra idején fel kell függeszteni a fogyasztását.
    • Legjobb, ha a következő nap menüjét előre megtervezi.
    • A testsúlycsökkentés megkezdése előtt és alatt diétás napló vezetése javasolt, melybe mindent beleír, hogy mikor, mit, mennyit, hol és miért evett, s ennek segítségével feltárhatók a hibás étkezési szokások. Érdemes feljegyezni a napi mozgásmennyiséget is a naponta elfogyasztott ételek mellett. A három leginkább ajánlott mozgásforma a gyaloglás, futás, kerékpározás. Heti 3-5 tréning ajánlott, 1-1 alkalom kb. 20 percig tartson.
    • A passzív mozgás nem fogyaszt, mert az anyagcsere nem változik meg.
    • A rendszeres mozgás aktiválja a zsírégető rendszert.
    • Diéta mellett a fogyás az izomszövetből történik, a mozgás által leadott kg-k a zsírszövetből tűnnek el.
    • Ha hiányzik a természetes mozgáskedv, akkor arra kell gondolni, hogy mennyi kcal-t éget el a mozgás.
    • Az izomtömeg az anyagcsere szempontjából aktívabb, mint a zsírszövet, vagyis aki edzett az nyugalmi állapotban is több kcal-t használ el.
    • Aki éjszaka eleget pihen, az nappal kevésbé éhes.
    • A kúra megkezdésének időpontja fontos, ugyanis menstruáció előtt 1 héttel az anyagcsere lelassul, a vízháztartás megváltozik. Közvetlenül a menstruáció után a peteérésig lényegesen könnyebb veszíteni a testsúlyból.
    • A karcsúság a fejben kezdődik! Akkor kell enni, amikor éhesek vagyunk. Nem szabad elcsábulni a külső ingerektől. Kis adagokban minden megengedett. Érzékkel kell kiválasztani az alacsonyabb energiatartalmú ételeket. Céltudatos vásárlás, jobb egy listát írni és csak azt megvenni, ami azon szerepel.

    A testsúlycsökkentésben reális célt tűzzünk ki magunk elé! Gyakran már 10%-os fogyás is kitünő eredményekkel jár!

    A 10%-os fogyás előnyei


    • a vércukorszint kb. 30-50%-kal csökken
    • az LDL koleszterinszint kb. 15%-kal csökken
    • a trigliceridszint kb. 30%-kal csökken
    • a HDL szint kb. 8%-kal nő
    • a cukorbetegség kialakulásának kockázata kb. 50%-kal csökken
    • csökken a daganatos betegségek kockázata
    • enyhül a légszomj, horkolás, alvási apnoe
    • csökken az ízületi fajdalom
    • javul a szellemi egészség
    • csinosabbak leszünk


    Ha változtat az életmódján, a siker biztos lesz! Legfontosabb az elhatározás, a kitartás! A fogyás könnyű, a súlytartás nehéz.


    Gyáni Emese
    Dietetikus







    A CSONTRITKULÁS ÉTRENDI KEZELÉSE



    A KALCIUM EGYEDÜL NEM ELÉG!

    Ma még korlátozottan gyógyítható, ezért a betegség megelőzése lenne fontos, melyben a helyes életmód kialakításának van nagy szerepe. ( táplálkozás, mozgás )

    Hajlamosító tényezők

    • genetika ( nem, testalkat)
    • hormonális faktorok
    • gyógyszerek
    • életmóddal kapcsolatos összetevők
    • alkoholfogyasztás
    • dohányzás
    • napi több csésze kávé elfogyasztása
    • mozgásszegénység
    • sok fehérje ( húsok) fogyasztása
    • sok konyhasó fogyasztás
    • elégtelen Ca felvétel


    Korosztályi sajátosságok Várható következmények
    Divatfogyókúrák Elégtelen Ca- és vitaminfogyasztás
    ( gyakran kávé, rosttabletta az ebéd)
    Hagyományostól eltérő táplálkozási
    irányzatok: vegetarianizmus
    szigorúbb irányzata
    Ca-, laktóz-, fehérjehiányos
    rostban túlzottan gazdag táplálkozás
    Bőséges üdítőital fogyasztásMegnövekedett foszforfogyasztás
    Megváltozott italfogyasztási
    szokások
    Sok üdítő, kevés tej
    Anorexia nervosaElégtelen tápanyagfelvétel

    FIATAL KORBAN KELL TÖREKEDNI A MEGFELELŐ MENNYISÉGŰ CSONTTÖMEG KIALAKÍTÁSÁRA ÉS A BETEGSÉG MEGELŐZÉSÉRE

    EGÉSZSÉGES MÉRTÉKŰ FIZIKAI TERHELÉSSEL, 1000 MG KÖRÜLI Ca- BEVITELLEL ( 30 ÉVES KORIG)!


    KALCIUMSZÜKSÉGLETRE VONATKOZÓ AJÁNLÁSOK ( mg/nap)

    Gyermekek 1000 – 1200
    Felnőtt 60 év alatt   800 – 1000
    Felnőtt 60 év felett 1000
    Terhes, szoptató nő 1200

    Biztonsági tartalékkal adják meg ezeket az ajánlásokat az életkor függvényében.

    20-25 éves korban a bevitt Ca 60% szívódik fel, majd a kor előrehaladtával ez a mennyiség csökken ( középkorú esetén 40%, idősebb korban már csak 20% hasznosul)


    A kalcium felszívódását segíti A kalcium felszívódását gátolja
    D- , K-, A-, C-vitamin oxálsav
    Szükségleteknek megfelelő
    fehérje bevitel
    fitinsav
    Megfelelő Ca : P arány alkoholfogyasztás, dohányzás
    Fizikai aktivitás túlzott kávé, tea fogyasztás
    Bizonyos ásványi anyagok
    ( magnézium)
    bőséges állati zsiradék fogyasztása
    Tejcukor és tejsav colafélék
      bőséges fehérjefogyasztás (főleg hús)
      sok só fogyasztás
      sok cukor fogyasztás
      bizonyos gyógyszerek

    D-vitamin:
    Ca felszívódását biztosítja
    Jól összeválogatott étrenddel és napozással biztosítható
    halmájolaj, máj, tojás, tej, tejtermékek
    A-vitamin:
    Csontanyagcserében a csontok hosszanti növekedését segíti
    Belsőségek, tojássárga, tengeri halak, tejtermékek
    Zöld, sárga, vörös színű zöldségek, gyümölcsök – ß- karotin
    C-vitamin:
    Nélkülözhetetlen alkotórésze a kollagénnek
    A kollagén kötőszöveti fehérje, mely alkotórésze a porcnak, csontnak
    K-vitamin:
    Csontfehérje képződésnek fontos eleme
    Brokkoli, káposzta, paraj, tejtermékek, máj, kelbimbó
    Foszfor ( P ):
    Napi fogyasztás a Ca-fogyasztás függvénye. Párhuzamosan emelkedik.
    Túl sok, túl kevés foszfor hátrányos.
    Ideális arány: 1 Ca : 1 P vagy 1,5 Ca : 1 P
    Túl sok foszfor megakadályozza a Ca beépülését
    Ömlesztett sajtok, tojássárga, belsőségek, cola, kávé, húsok,szárazhüvelyesek, gyorséttermi ételek
    A húsipar az engedélyezett foszfortartalmú adalékanyagokkal tovább növeli a húsok amúgy is magas foszfortartalmát.
    Ez nem azt jelenti, hogy kerülni kell a húsokat, csak korlátozni a fogyasztásukat. Az étkezéseknél a húsok helyett tejtermékeket, zöldségkrémeket, salátákat, sajtkrémeket, túrókrémeket fogyasszunk.

    Magnézium (Mg):
    Csontszövet alkotórésze
    Ideális arány: 2 Ca : 1 Mg
    Tehát: Ca – 800 mg Csontritkulás esetén: + 400 mg
    P - 800 mg
    Mg – 400 mg
    Zöldségfélék, hüvelyesek, gabonafélék, gyümölcsök, tejtermékek, hal

    Optimális fehérjebevitel:
    Elősegíti a Ca felszívódását
    Túlzott fehérjebevitel hatására nő a Ca-űrítés a vizeletben.
    A tej fehérjéi jobb hatásúak, mint a hús fehérjéi.

    Tejcukor és tejsav:
    Serkentője a Ca.felszívódásnak

    Mozgás:
    Túlzott pihenés esetén csökken a Ca felszívódása, nő a vesén keresztül távozó Ca-mennyisége. Ezt többlet Ca-mal nem lehet ellensúlyozni, ugyanis a Ca beépülése aktiv mozgással érhető el.

    Oxálsav:
    Rontja a Ca felszívódását, mert a bélben oldhatatlan vegyületet képeznek.
    Sóska, paraj, rebarbara, kakaópor, csokoládé, teafű

    Fitinsav:
    Gátolja a Ca felszívódását.
    Fehérbab, sárgaborsó, buzakorpa, szójagranulátum
    Ezért a szükséges rostmennyiséget más friss zöldségből, Gyümölcsből kell fedezni.

    Érdekesség!
    Az eszkimó nőknél nagyon magas a csontritkulás aránya. Bár táplálékkal naponta 2000 mg kalciumot is magukhoz vesznek, és kemény fizikai munkát is végeznek, de az elfogyasztott nagy mennyiségű zsir és fehérje jelentősen megnöveli a kalcium kiválasztását.


    A legideálisabb Ca-forrás a TEJ, mert tartalmaz ( és megfelelő arányban):

    Tejcukrot - Ca-felszívódását segíti
    D-vitamint - Ca contokba való beépülését segíti
    Fehérjéket - csontanyagcserében játszanak szerepet
    A-, K-vitamint  
    Mg, P -t - csontépítéshez szükséges

    További Ca-források:
    Olajos magvak (dió, mogyoró, mák, mandula), rozskenyerek, tengeri halak,
    Ca-mal dúsitott élelmiszerek, ásványvizek, tejpor (dúsításhoz), zöldségek, gyümölcsök

    Néhány élelmiszer Ca tartalma (mg/100 g)

    Mák 968 mg
    Parmezán jellegű sajtok 850 mg
    Ementáli, Pannónia sajt 800 mg
    Óvári sajt 600 mg
    Trappista sajt 600 mg
    Juhtúró 400 mg
    Köményes sajt 400 mg
    Mogyoró 290 mg
    Szardínia 270 mg
    Mandula 238 mg
    Dióbél 202 mg
    Mackó sajt 1 db 200 mg
    Paraj 133 mg (Ennek csak kb.5%-a szívódik fel
    az oxálsav tartalma miatt)
    Busa 130 mg
    Tejföl 130 mg
    Joghurt, kefir 120 mg
    Tehéntej 114 mg
    Sóska 113 mg
    Mazsola 110 mg
    Banán 110 mg
    Tehéntúró 80 mg

    Tehát a napi 1000 mg Ca a következő módon biztosítható

    1 l tej és 5 dkg sajt
    1 l tej és 2 pohár joghurt
    A javasolt mennyiséget többszörre érdemes elosztani a nap folyamán, mert így jobban hasznosul.

    A probiotikus tejsavbaktériumokat tartalmazó joghurtok hozzájárulnak az egészséges bélflóra kialakításához, így a tápanyagok jobb felszívódásához, így a Ca hasznosítása is jobb lesz.

    Sajtok koncentráltan tartalmazzák a tej tápanyagát. Ezért a Ca-tartalmuk ötször-hatszor több, mint a tejé. A Ca : P arány is ideális a sajtokban.
    Az ömlesztett sajtoknál viszont ez az arány megváltozik, a foszfor kerül túlsúlyba az előállítás során alkalmazott foszfor tartalmú ömlesztősók miatt. A tejipar ezért fejlesztette ki a Ca-mal dúsított ömlesztett sajtokat.

    Az alacsonyabb zsírtartalmú tejtermékekben ugyanannyi Ca van, mint a zsirdús társaiban.

    A gyártók gondoltak a tejcukorérzéknyekre is, mert készül laktózmentes tej, laktózmentes joghurt és tejföl is. A Pannónia sajt garantáltan laktózmentes.


    Összefoglalás

    Az étrend gerincét a tej és tejtermékek adják, az ételeket tejporral célszerű dúsítani, zöldségek, gyümölcsök, kevés hús, felvágott vagyis kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás ajánlott.

    Gyermek, serdülőkorban kell a tudatos táplálkozási szokásokat kialakítani, optimális csonttömeget elérni.

    A már kialakult betegség esetén a megfelelő diéta csökkenti vagy mérsékli a betegség előrehaladását.










    DIÉTA KÖSZVÉNYES BETEGEK RÉSZÉRE



    A köszvény lényege a purinanyagcsere zavara, amelynek következtében a húgysav felszaporodik a vérben, majd lerakódik az ízületekben, miközben fájdalmakkal járó heveny vagy idült ízületi megbetegedéseket okoz.

    A kiváltó okok között szerepel a bőséges táplálkozás, az elhízás, a nagyobb mennyiségű hús, zsíros ételek, illetőleg szeszes italok fogyasztása. Ebből következik, hogy az ilyen betegségben szenvedők kerüljék az egyszeri bőséges, nagyobb mennyiségű húsfogyasztást, és tartózkodjanak a szeszes italok fogyasztásától.

    A vérben kimutatható, emelkedett húgysavmennyiség egy része a szervezetbe kerülő purinbázisokból keletkezik, ezért az orvos purinszegény étrendet ír elő. Az engedélyezett napi purinfogyasztás ebben a betegségben nem több mint 100-200mg. A diéta összeállításánál ezért ismerni kell az egyes élelmiszerek purintartalmát.

    Igen alacsony, 5mg/100g purint tartalmaz a tej, a tejtermékek a sajt, a túró, a saláták és a gyümölcsök.

    Alacsony, 10mg/100g purintartalommal rendelkezik a fehér kenyér, a burgonya, a paradicsom, a főzőtök, a karalábé, a sárgarépa, a retek, a cékla. Ezeket az élelmianyagokat nyugodtan fogyaszthatja a köszvényben szenvedő beteg.

    Jelentős, 60-100mg/100g purint tartalmaz a sertés-, a marha-, a baromfihús, a tengeri és az édesvízi halak, a bab, a borsó és a lencse. Ezek az élelmiszerek mérsékeltek szerepelhetnek az étrendben.

    Igen magas, 200mg/100g purintartalma van a májnak, a vesének, az olajos szardíniának, a húskivonatokban gazdag ételeknek, mint például a húsleves és a kocsonya. Ezektől az ételektől tartózkodjék a köszvényes beteg.

    A zsiradékok fogyasztásáz is korlátozni kell, ezért a zsírszegény, sovány húsokat és húskészítményeket kell a diétában a köszvényes beteg részére adni. Célszerű a zsírszegény, korszerű ételkészítési eljárások (teflonedény, alufólia) használata, mert így zsírszegény és ízletes ételeket lehet készíteni.

    Az élvezeti szerek közül az alkoholtartalmú italok fogyasztása tilos, de a kávé és a tea élvezete megengedett, mert a bennük található purinokat a szervezet nem használja fel a húgysavképzéshez.

    (Betegségek diétái 1998, SubRosa Kiadó)






    DIÉTÁS TANÁCSOK IDŐS EMBEREK SZÁMÁRA




    Az öregedés folyamán változik az idős ember anyagcseréje. Csökken bizonyos hormonok mennyisége és csökken az alapanyagcsere is. Kisebb lesz a gyomor-, máj -, és a hasnyálmirigy emésztőenzimjeinek a mennyisége is. Az idős korban a leépítő folyamatok vannak túlsúlyban.
    A kor előrehaladtával lassúbb tempójú lesz az életritmus, kevesebb mozgás jellemzi ezt az életkort, hisz általában a nyugdíjaskor elérésével a rendszeres munkavégzés is megszűnik. Ebből az következik, hogy a kalóriaszükséglet is kevesebb mint korábban, tehát a napi 1500 – 2000 kcal is elegendő. Ha ennél többet fogyaszt, akkor a testsúly növekedni fog , ami megterheli a szivet, lábat, gerincet, és sokféle betegségre hajlamosít.

    A megfelelő táplálkozás védi az idős ember egészségét, késlelteti a biológiai öregedést, csökkenti a korral járó elváltozásokat.
    A megfelelő táplálkozás azt jelenti, hogy a szervezet megkapja az összes tápanyagot amire ebben a korban szüksége van, elegendő mennyiségben és arányban.
    Ezt a vegyes étrend biztosítja. Tehát változatosan kell étkezni, sok friss zöldséget, gyümölcsöt, fözelékfélét ( célszerű kerülni a szárazhüvelyeseket és a káposztaféléket, mert ezek emésztése nehezebb) fogyasztani kiegészítve sovány húsokkal, húskészítményekkel, tengeri halakkal, tejjel, tejtermékekkel, valamint gabonaneműekkel ( műzli, barna kenyér).



    NÉZZÜK SORBAN A TÁPANYAGOKAT!

    Fehérje, zsír, szénhidrát…

    Fehérje

    A fehérjék nélkülözhetelenek a sejtek állandó megújulásához és a szervezet védekezőképességének fenntartásához.
    Az idősebbeknek mintegy 20%-kal több fehérjére van szükségük. S ezt legjobb állati eredetű fehérjékkel ( tej, tejtermékek, tojás, hal, húsok) kell fedezni. Ha valaki netán vegetáriánus akkor a többlet fehérjét a növényekben lévő fehérjék okos párosításával tudja biztosítani.
    Tehát rendszeresen naponta többször fogyasszunk állati és növényi eredetű fehérjét.


    Zsír

    A zsír fogyasztását mérsékelni kell, mivel kevesebb kalória is elegendő az idősebb korban, takarékoskodni a zsírokkal és a szénhidrátokkal lehet.
    Az idős korral többféle betegség jár együtt ( pl. cukorbetegség, magas koleszterinszint, elhízás, sziv-érrendszeri betegségek stb.), ahol szintén ajánlott a zsír fogyasztás korlátozása.
    A túlzott zsírbevitel (főként, ha állati eredetű) jelentősen növeli az érelmeszesedés kialakulásának és szövődményeinek kockázatát.
    Koleszterinben különösen gazdagok a belsőségek és a tojás. A máj fogyasztása hetente – kéthetente megengedett, hisz fontos vitaminokat tartalmaz. Tojásból heti 4 -–5 db-nál többet ne fogyasszunk.
    A bő olajban sütés nem ajánlott. A rántott csirke 2-3-szor több zsiradékot tartalmaz, mint a fóliában sült csirke.

    Tehát olajat és margarint javaslunk ( bár vita van, hogy vaj vagy margarin), valamint sovány húsok, sovány felvágottak, sovány tejtermékek, szárnyasok fogyasztása ajánlott.
    Nem ajánlott a zsír, szalonna, tepertő, kolbász, szalámifélék, disznósajt.
    Tejfölbő a kisebb zsírtartalmú, joghurt vagy kefír ajánlott.

    A tengeri halakban lévő zsiradékfajta képes megakadályozni rendszeres fogyasztás esetén a trombozisos szövődmények kialakulását. Hetente 30 dkg tengeri hal fogyasztása jelentősen növeli a védelmet.
    Érdemes tehát tonhalat, tengeri halakból készült konzerveket rendszeresen fogyasztani.




    Szénhidrátok

    Ide tartoznak:
    cukrok, burgonya, rizs, tésztafélék,
    kenyerek, zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék

    Általában rosszul étkezünk a szénhidrátokból, ugyanis a cukorból, tésztafélékből sokat eszünk, míg a zöldségek, gyümölcsök, gabonafélékből keveset.
    Idős korban az édes íz érzékelése csökken. Ezt tapasztalom a kórházban a betegeknél is. Ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni a mindennapos étkezéseink alkalmával.
    A túlzott cukorbevitel elhízást eredményez, ami számos betegség kockázatát jelenti.
    Tehát kerülni kell a az üdítőitalok, édességek, lekvárok, befőttek fogyasztását. Helyette inkább együnk friss zöldséget, gyümölcsöt naponta többször is, tehát ezek fogyasztását növelni kellene.


    Fontos, hogy mindig az évszaknak megfelelő friss zöldséget, gyümölcsöt együnk!
    A zöldségekkel, gyümölcsökkel a szervezetbe egyúttal a szükséges vitaminok, ásványi anyagok is bejutnak.
    Az antioxidáns vitaminok (C, E, szelén, béta-karotin) rendszeres bevitele jelentősen csökkentheti bizonyos betegségek kialakulását. Jobb ezeket természetes formában elfogyasztani, mint vitamin tabletták formájában.

    Próbáljunk meg!

    Frissen szedett, frissen készített, frissen örölt, aprított, természetes módon savanyított, illetve aszalással tartósított ételeket fogyasszunk! Kerüljük a tartósított, túl hűtött, többször hevített, túl sokáig tárolt, régebben felaprított, bő zsiradékban sült, kémiai szerekkel kezelt ételeket.

    ÉLŐ SZERVEZETET CSAK ÉLŐ TÁPANYAG TUD TÁPLÁLNI!


    Sóbevitel

    Csökkenteni kell a felesleges sózást és ízesítéskor a só mennyiségét is!
    A túlzott sóbevitel fokozza a magasvérnyomás-betegség kialakulásának veszélyét.


    Folyadékbevitel

    Min. napi 2 l.

    Az idős szervezet alkalmazkodó képessége csökken, ezért fontos, hogy élelmezése egyenletes kiegyensúlyozott legyen.
    Napi 4 – 5 étkezés javasolt, az étkezések azonos időpontban legyenek. Különösen az esti étkezés legyen kíméletes, könnyen emészthető.
    A bőséges evés-ivás és az azt követő elégtelen mozgás idős korban káros.

    Fontos az alapos rágás, mivel az emésztés már a szájban elkezdődik. A rosszul megrágott falatok a gyomor megbetegedéseit okozhatják.
    Idős korban gyakran tapasztalható, hogy foghiány van. Ez sok mindent von maga után. Egyrészt az emésztés nem lesz tökéletes, másrészt a pépesítés, pürésítés technológiája több főzési időt kíván, s ez idő alatt az értékes vitaminok, ásványi anyagok kárba vesznek, amit figyelembe kell venni az étrend kialakításánál.



    Ezek a tanácsok egy viszonylag „egészséges” idős emberre vonatkoznak.
    Természetesen aki valamilyen betegségben szenved, annak a saját diétájára vonatkozó szabályokat kell elsősorban szem előtt tartania.

    Az idős szervezet általában hajlamos székrekedésre. Erre megoldás lehet a rostban gazdag táplálkozás, valamint a rendszeres joghurt, aludttej, friss gyümölcs, nyers saláták, savanyú káposzta leve, kovászos uborka leve, vagy 5-6 szem jól megmosott, éjszakára 2 dl vízbe beáztatott aszalt szilva a levével együtt, vagy csak a beáztatott szilva leve. Jobb, mint a hashajtó.



    Az öregedés egy természetes élettani folyamat, de csak rajtunk múlik, hogy széppé tudjuk-e tenni megfelelő életmóddal.

    SOHASEM KÉSŐ AZ ÉLETMÓDON VÁLTOZTATNI!

    Bár jobb fiatal korban elkezdeni, de még idős korban is lehet rajta változtatni!


    Gyáni Emese
    Dietetikus







    AZ ÍZÜLETI GYULLADÁS DIÉTÁS KEZELÉSE




    Elég rejtélyes gyulladásos betegség, melynek során az immunrendszer a szervezet saját sejtjei ellen fordul és megtámadja az izületeket.
    Bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban 25 és 55 év közöttiek ujjait, lábfejét érinti. Nőknél háromszor gyakoribb. Többnyire évekig tart, közben rohamok és átmeneti javulások váltják egymást. A betegség pontos háttere sajnos még ma sem ismert, azonban egyre több tényező utal arra, hogy a psziché, az életmód, táplálkozás, stressz komoly szerepet játszik a kórfolyamat kialakulásában.
    Tünetek: Rendkívül alattomosan, nem túl jellegzetes panaszokkal kezdődnek (étvágytalanság, hőemelkedés, néha kiugró láz, bőrpír, duzzanat, reggeli izületi merevség) kezdődnek.

    Kezelés: A gyógyszeres kezelés elengedhetetlen. De érdemes kipróbálni az alábbi tanácsokat, hisz a folyamat előrehaladásának üteme és súlyossága mérsékelhető.

    Diéta: A gyulladáskeltő anyagok egy része az arachidonsavból képződik. Az arachidonsav egy többszörösen telítetlen zsírsav (?6), amely egyrészt táplálékkal kerül a szervezetbe, de a szervezet maga is elő tudja állítani. Ha tehát az arachidonsav bevitele csökken, úgy enyhülnek a fájdalmak és a gyulladás okozta egyéb panaszok.


    Néhány élelmiszer arachidonsav tartalma 100 g-ban

    Sertészsír 1700 mg
    Sertésmáj 870 mg
    Tojásfehérje 297 mg
    Sertéshús 120 mg
    Baromfihús 112 mg
    Marhahús 70 mg
    Tehéntej 4 mg


    A táblázatból is kitűnik, hogy a húsbevitel csökkentésével a reumás tünetetek is enyhíthetők. Ezért javasolt a húsfogyasztás korlátozása. Hús helyett hetente 2 – 3-szor ajánlott a tengeri hal fogyasztása (hering, makréla, tonhal, lazac). Ugyanis ezekben a halakban többszörösen telítetlen zsírsavak találhatók (?3), ami védi a sejteket a károsító szabad gyököktől, valamint gyulladásgátló hatást fejtenek ki a gyulladásban lévő izületre. A tengeri hal konzervekben is megvannak ezek a zsírsavak, de nem olyan nagy mennyiségben.

    Ezenkívül a len-, búzacsíra-, repceolajban is sok ?3 zsírsav található. A vegetáriánusok számára jó ?3 forrás a szója és a szójatúró.

    Gyulladáscsökkentő a linolsav is, amely elsősorban a napraforgóolajban, kukoricacsíraolajban és a szójaolajban található.

    További tanácsok a diéta összeállításához:

    • Mindennap egyen bőségesen friss zöldséget és gyümölcsöt.
    • Teljes kiőrlésű lisztből készült pékárut, tésztafélét fogyasszon.
    • Kristálycukor helyett inkább mézet használjon, de csak mértékkel.
    • Édesség helyett inkább aszalt gyümölcsöt, müzlit ajánlunk.
    • Inkább gyógyteát vagy frissen préselt zöldség-, és gyümölcsleveket fogyasszon, hisz sok vitamint tartalmaznak, amelyek az immunrendszert erősítik.
    • Célszerű antioxidánsokat fogyasztani, ugyanis az A - vitamin, C – vitamin, E – vitamin és a szelén hiánya hajlamosít az izületi megbetegedésekre.


    A vitamin: tengeri hal, tojássárga, vaj, sajt
    ß karotin: sárgarépa, sütőtök, sárgabarack,
    sárgadinnye, zöld levélzöldségek
    C-vitamin: zöldségek, gyümölcsök, csipkebogyó,
    paprika, fekete ribizli,kivi,
    citrusfélék, káposztafélék
    E vitamin: növényi olajok, búzacsíra,
    kemény héjú gyümölcsök,
    margarin
    Szelén: hal, kagyló, tejtermékek, teljesőrlésű gabona, tojás
    Vas: szardínia, tojássárga, zöld levélzöldségek
    Cink: földimogyoró, napraforgómag

    Ilyen betegségben szenvedőknél viszonylag gyakran mutatható ki egyes élelmiszerekkel kapcsolatos allergia. Az azonosításhoz legjobb módszer a kizárásos diéta.






    ÍZÜLETI KOPÁSOK ÉTRENDJE




    Az artrozis az izületi porc kopása következtében kialakuló degeneratív betegség.

    Az egészséges porcok sima felülete mentén a csontok súrlódás nélkül fájdalommentesen elfordulhatnak egymáson.

    Ha azonban a porc elkopott vagy megsérült a csontok egymáshoz súrlódnak, ami fájdalmas izületi merevséget okoz.

    Diéta: Mivel a betegek zömének testsúlya átlagot meghaladó és ezáltal a károsodott izületre nagyobb terhelés hárul, célszerű az energiaszegény.

    Kerülendők a fűszeres ételek, a telített zsírsavakban dús élelmiszerek, illetve a cukor és a sófogyasztást is mérsékelni kell.


    Gyáni Emese
    Dietetikus