Bebújnak az Északi-sark alá az oroszok

Oroszország minitengeralattjárót küld az Északi-sark vizeire, a felfedezők 4200 méterrel merülnek az óceánszint alá. A projektben két parlamenti képviselő is részt vesz, ők bizonyítani akarják, hogy a sarki terület az oroszoké.

A tengeralattjáró kedden indult Murmanszkból, és a tervek szerint vasárnap merül alá, fedélzetén három felfedezővel. A küldetés célja, hogy a csapat alátámassza Oroszország területi igényét az Északi-pólusra. Vlagyimir Gruzgyev, Artur Csilingarov és Anatolij Szagalevics közül ketten az oroszországi duma képviselői. Aprócska tengeralattjárójukat a Mirt nevű atommeghajtású jégtörő vezeti az Északi-sarkhoz.

A tervezett hétvégi alámerüléskor a sarkkutató csapat tudományos kísérleteket végez, hátrahagy egy orosz nemzeti zászlót és egy kapszulaüzenetet a jövő nemzedékeinek, írja a BBC.

Van ott minden

Az Északi-sark iránt a sarki jég olvadásával [1] párhuzamosan nő a nemzetközi érdeklődés, ugyanis a tengerfenék alatt nagy tömegű energiahordozó-tartalékot sejtenek, ami az olvadás miatt hozzáférhetővé válhat. Oroszország is olaj-, gáz- és ásványianyag-készleteket remél a területtől, illetve azt is állítja [2], hogy a Jeges-tenger alatti Lomonoszov-hátság az eurázsiai kontinens folytatása, vagyis az oroszoké.

Az oroszok 2001-ben emiatt kérték hivatalosan is az ENSZ-től, hogy terjessze ki Oroszország északi vízterületeit a fent nevezett régióra, ami magába foglalja az Északi-sarkot is. A szervezet egyelőre nem döntött a kérdésben. A mostani expedíció során az orosz kutatók talajvizsgálatokat végeznek, hogy alátámasszák állításukat.

Erőfitogtatás

"A sark a miénk, demonstrálnunk kell a jelenlétünket" – mondta Csilingarov az orosz televízióban. A nemzetközi tengeri jogi szabályzat szerint a parti államok gazdasági övezetéhez tartoznak azok a vizek, amelyek nincsenek messzebb 200 tengeri mérföldnél a parttól. Amennyiben valaki bizonyítani tudja, hogy a kontinentális talapzat szerkezete hasonló a hozzá tartozó terület felépítésével, a határ növelhető. Az Északi-sark egyelőre nem tartozik egyetlen államhoz sem.

 

Putyin bejelentkezett az Északi-sarkért

Orosz kutatók szerint a sarkvidék alatt áthúzódó Lomonoszov-hátság tulajdonképpen Szibéria része. Putyin ez alapján be is jelentené igényét a földgázban és olajban is gazdag területre. Kanada háborog, pedig a dánokhoz hasonlóan ők is ugyanezzel a trükkel próbálkoznak.Politikai vihart kavart orosz kutatók egy csoportjának tudományos bejelentése. A hat hetes északi-sarki körútról visszatérő tudósok állításuk szerint vizsgálataikkal bebizonyították, hogy a sark alatt húzódó Lomonoszov-hátság és a szibériai plató geológiailag azonos, egy terület.

Az amerikaiaknak persze nem tetszik

Az orosz kormány a felfedezés alapján ki akarja terjeszteni gazdasági fennhatóságát az Északi-sarkra, írja a Daily Mail. Ez érthető, hiszen feltételezések szerint a most még jéggel borított, de a közeljövőben kutathatóvá váló terület rejti a föld gáztartalékainak a negyedét [3]. Emellett jelentős olajkincset és értékes fémeket, valamint gyémántot is gyanítanak a jég alatt.

Az orosz felvetést az Egyesült Államok nonszensznek minősítette, ami nem meglepő. Meglepőbb viszont, hogy Kanada is hevesen támadta az oroszokat.


Az Északi-sarkvidék térképe.
Kattintson a részletes térképért!

Szerintük ugyanis a Lomonoszov-hátság Kanadáig húzódik, és a kanadai földlemez része, azaz az orosz logika alapján ők akár egész Eurázsiára bejelenthetnék igényüket.

Dán taktika

A kanadaiak érveivel két probléma is van. A nemzetközi jog legújabb szabályai szerint a tengeri érdekszférák kijelölésekor - az Arktisz, a Déli-sarkkal szemben nem egybefüggő kontinens - nem a szárazföldi partvonal, hanem a tenger alatt húzódó, a parthoz tartozó területek is számítanak. A felosztás természetesen csak az amúgy lakatlan területekre vonatkozik, tehát Kanada semmi esetre sem kaphatná meg Eurázsiát.

Másrészt az Északi-sarkért megkezdődött területszerző harcban Kanada ugyanezt az érvrendszert használva követeli magának az Északnyugati átjáró ellenőrzési jogát. Dánia pedig, az oroszokhoz hasonlóan, az egész sarkvidéket.

A kutatásokra vagyonokat költő dánok szerint ugyanis a Lomonoszov-hátság valójában külbírtokuk, Grönland része.

Eddig mást akartak

Egyszóval, a kanadaiak és az amerikaiak felháborodása ellenére az oroszok lépése nem meglepő. Az viszont igen, hogy az oroszok eddig - az Egyesült Államokhoz hasonlóan - a szektor alapú felosztás hívei voltak. Azaz, az Északi-sarkot a sarkkal érintkező partszakasz hossza alapján osztották volna fel.

Az oroszok azzal sem járnának rosszul, tekintve, hogy úgy a terület kétötödét szerezhetnék meg. És hogy az amerikaiak miért pártolják ezt a megoldást? Mert a Lomonoszov-hátság gyakorlatilag csak Alaszkát kerüli el a térségben, így területi alapon nem lenne jogos a követelésük.