7.6. Ciklusok, menetvágás, fúrás
Adatbeírásnál mind a bal oldali, mind a jobb oldali értéktelen nullák elhagyhatóak. Ha az adatban nincs tizedes érték, egyes vezérléseknél elhagyható a tizedespont is. A vezérlés programozási utasítását kell figyelembe venni.
A vezérlő sajátossága, hogy a program egy helyén definiált kontúrkészítés leírása a program más helyeiről is hívható, pl. nagyolási vagy ciklusszervezési feladatok végrehajtása céljából. Ha például sok anyagfelesleg van a munkadarab kontúrján, a szerszámmal nem lehet egy lépésben azt forgácsolni. A felületminőség miatt is célszerű nagyoló és simító szerszámot használni. Így a munkadarab kontúrján többször is végig kell menni, a programban többször le kell írni a különböző szerszámoknak ugyan azt a szerszámpályát, vagy a kontúrral egyenletesen eltolt célpontokat. A CNC program nagyon hosszú lenne, és sok felesleges munkát okozna a programozónak. A CNC vezérlők beépített mikroszámítógépük segítségével ezt a feladatot elvégzik. Az elv az, hogy a kontúrt leírjuk egy alprogramban és ezt többször meghívjuk, közben a szerszámot eltoljuk a munkadarabhoz képest. A vezérlők gyártótól függően szintaktikailag különböző módon oldják ezt meg, ezért a programozási leírás alapos ismerete elengedhetetlen. Vannak a vezérlésekben külön beépíthető szolgáltatások, melyek opcionálisak és külön lehet megrendelni ezeket.
A ciklusok szervezéséhez néhány útfeltételt ismerjünk meg. A G54-től a G59-ig nullponteltolást hajt végre a vezérlés. A munkadarab nullpontját helyezi át a gépi koordináta-rendszerben. A hozzátartozó értékek a programtárban vannak, elég a program elején erre hivatkozni. A G92 szintén nullponteltolás, de a programban kell értékét megadni. G98 alprogram lehívás, G99 pedig az alprogram vége és visszaugrás a főprogramba. P.. az alprogram száma, L.. a végrehajtás gyakorisága, tehát a vezérlés hányszor hajtsa végre [ 10] .
Az alprogramokkal jelentősen egyszerűsíthető a programozás. A programot egyszer írják meg alprogramként, amely szükség esetén tetszőleges gyakorisággal lehívható. Az alprogramozás technikája nincs szabványosítva, ezért függ a vezérlés jellegétől. Az alprogramok egymásba is szervezhetők, az alprogram újabb alprogramot, és az újabb alprogramot hívhat meg. A programozás megkönnyítése, egyszerűsítése és rövidítése érdekében a CNC vezérléseket megmunkálási ciklusokkal látják el. Az alprogramot az adott megmunkáláshoz a programozónak kell elkészítenie. A fix beépített ciklusokat csak megfelelően alkalmazza az adott folyamatra. A megmunkálási ciklusok előre elkészített mozgásfolyamatok a fúrás, marás esztergálás során gyakran előforduló megmunkálási feladatok elvégzésére. Ezekhez az előre elkészített mozgásfolyamatokhoz programozáskor már csak a sajátos megmunkálási feladatokhoz tartozó megfelelő értékeket rendelik hozzá [ 16] .
A megmunkálási ciklusok általában nincsenek szabványosítva. Ezért a vezérlőberendezések gyártói egymástól eltérően alakítják ki és nevezik el őket. Lehívásukhoz különböző - legtöbbször a DIN 66025-ben szabadon rendelkezésre álló - G funkciókat használnak.
N: mondatszám
G: a fix ciklus kódja (pl. G81-fúróciklus)
X: a kezdőpont X koordinátája
Y: a kezdőpont Y koordinátája
Z: az előtolással történő elmozdulás végpontja (a fúrás végpontja)
R: gyorsmozgás végpontja
Q: mélyfúrásnál egy fúrási lépés hossza
P: várakozási idő
F: előtolás
L: ciklus ismétlési szám
Esztergálási nagyoló ciklusnál pl. elég megadni a vezérlőnek paraméteresen azt a területet, amelyet forgácsolunk, az előtolás és fogásmélység ismeretében a parancs hatására végrehajtja a megmunkálást.
Menetvágó ciklus általában a G33-as kóddal programozható, itt R20, R21, R22, stb. paraméterekkel adjuk meg a szükséges adatokat. Ezek: menetemelkedés, simítási ráhagyás, tisztító fogások száma, nagyolási fogások száma, fogásvétel iránya, menetmélység, kezdő- és végpontok koordinátái, túlfutás a menet után stb. Van olyan NC vezérlés, ahol változó menetemelkedés programozható [ 17] .
Program szerkezete FANUC vezérlésű marógépre automata szerszámcserélővel:
%O1997
N1 G90 G17 G0 G56 G94 T1
N2 G43 H1 Z300.
N3 M6
N4 G41 D1 X0. Y0. Z1.
N5 S2500 M3 M8 F400
N6 G1 X.. Y.. Z..
Program, kontúr, stb.
N.. G0 G40 X200. Y200 Z300
N.. M6
N.. M30
%
Magyarázat:
N2 - az 1-es hosszkorrekció figyelembevétele a Z tengelyen
N3 - szerszámváltás
N4 - pályagenerálás az 1-es szerszám átmérőjével, mozgás az adott pontra
N5 - 2500-as főorsófordulat jobbra, hűtővíz bekapcsolása, 400mm-es előtolás
A program végén szerszámváltás, program vége. A program % jellel és programazonosítóval kezdődik, % jellel végződik.
Mérőciklusok. A mérési adatok begyűjtésének legegyszerűbb módja a programmegszakítás. Ha egy mondatban M0 utasítást ( programozott megállás ) adunk ki, a gép addig állva marad, míg a billentyűzetről nem engedélyezzük a további megmunkálást. A közbeeső időben a munkadarabot meg lehet mérni. Ha a munkadarab közelít az előírt határeltéréshez, a szerszámkorrekciós értékek megfelelő kézi megváltoztatásával elérhetjük, hogy a következő munkadarabnál a méret újra megfelelő legyen.
Mérőciklusok segítségével automatikus mérést végezhetünk. Ekkor egy mérőtapintót helyezünk a géporsóba és a munkadarab egy meghatározott pontjára állítjuk. Egy rendkívül kopásálló rubingolyó 0,001 mm-es pontossággal jelzi a munkadarab érintését. A CNC vezérlés fogadja ezt a jelet és kiértékeli. Az így megállapított méreteket összehasonlítja a tárolt tűrésértékekkel. A határeltérés elérése előtt a vezérlés automatikusan kijavítja a szerszámkorrekciós tároló értékeit.
Mérőciklusok segítségével bonyolult mérési folyamatok is végezhetők. Csak az új, nagy pontosságú NC gépeknél célszerű használni (pontosság 10m m alatt) [ 16] .