Saját kandallóépítés
Csomor Gábor

A leírtak egy egyedi, saját kezűleg épített kandallóra vonatkoznak, az alul leírott műveletek elvégzését csak saját felelősségre végezzük! A leírt tapasztalatok és adatok csak irányadók!


Én is régóta gondolkoztam már azon, hogyan lehetne spórolni a gázzal úgy, hogy a fűtés kellően hatásos illetve mutatós és látványos is legyen. Így az alap gondolatot követve nem jöhetett más szóba, mint egy kandalló építése. Kész kandallóvásárlás vagy mesterrel való készíttetése drága mulatság lett volna. Ezért úgy gondoltam, hogy sok információ gyűjtése után, kellő elszántsággal, minimális tapasztalattal, saját kezüleg építek egy kandallót.

A kandallót fontos, hogy biztos, szilárd, teherbíró alapra építsük. Az általam készített kandalló súlya körülbelül: 250 kilógramm. Nagyon fontos még a megfelelő füst elvezetés, maga a kémény. Csak jó huzatú kéménybe üzemeltessünk kandallót! Nálam ez nagy dilemma volt mivel nekem egy kis méretű 15x15 kéményem van és tartottam tőle, hogy nem lesz megfelelő huzat. Előzetes mérések alapján kiderűlt, hogy a kémény alkalmas a kandalló üzemelésére.

Az általam felhasznált anyagok: ytong (20, 10, 7.5, 5),
A környékünkön nem találtam murexin ragasztót mint ahogy azt többen is megírták, hogy azzal ragasztottak, de hasonlóan jó minőségű erős flexibilis ragasztóval - weber - dolgoztam.


1. Lépés:

 - Mérések a már meglévő kéményhez való igazítás.

  - Alap mérete 130x60x40 cm. Ami a képen is láthatóan két részből áll. Középen a majdani fa tároló helye van.




2. Lépés:

 - A már meglévő alapra raktam a következő sort, ami egyben az áthidaló ill. a kandallóbetét alapjáúl szolgált. Így a magassága 40 cm.







3. Lépés:

 - Következő lépésként a fal hővédelme érdekében, ragasztottam fel 3 darab 5-ös ytongot majd ezt az építményt teljes felületében legletteltem.






4. Lépés:


 - A már olvasott tapasztalatoktól eltérően nem kettő vagy három 0.4 - 0.5 -ös lapos vasat dübeleztem le, hanem "jobbnak láttam" hogy az egész betét alatt egy 0.3-as lemezt helyezzek el.





5. Lépés:

 - Az általam kiválasztott típus egy Ferlux C20-as kandallóbetét.
 - Tudom, hogy vannak ennél sokkal jobb kandallóbetétek is de az anyagi korlátok miatt ez tűnt a legalkalmasabbnak a célra amit azóta már, hogy beüzemeltem a kandallót, nagyon nem bántam meg.





6. Lépés:

 - Építsük körbe a kandallóbetétet úgy, hogy a megfelelő légrés - ez esetben 10cm - legyen meg a betét és az épített fal között. Ne feletkezzünk meg a megfelelő diletációs hézagról sem ez nálam 4-5mm.





7. Lépés:

 - A felső áthidalást egy ytong áthidalóval oldottam meg aminek a helyét már a körbeépítéskor kihagytam. Fontos, hogy ez az egység egy darabból és vasalva legyen!





8. Lépés:

  - A már körbe épített betétet ismételten telibegletteltem.





9. Lépés:

 - Természetessen én is alig vártam már azt a pillanatot amikor beüzemelhetem a kandallót egy próbára. A betét füstcső mérete 180mm amit nekem le kellett szűkítenem 150mm-re majd a könyök utáni falbekötésben 135mm-re. Sajnos erre a kémény mérete miatt volt szükség. De ami az előzetes méréseknek megfelelően így is tökéletesen működik.





10. Lépés:

 - Következő a kupola megtervezése, amit én 20x20-as szögvasból készítettem és ezt burkoltam be tűzgátló gipszkartonnal.





11. Lépés:

 - A gipszkarton burkolat felrakása előtt, tervezzük meg a szellőzők helyét!




12. Lépés:

 - A gipszkarton és az ytong tégla közti átmenetet egy kemény fából készített (Akác) szemöldökfával láttam el ugyan így allúl az ülőkét is amit egy ügyeskezű asztalossal készítettem, a fát selyemfényű parkettalakkal kezeltem.
 - Következő lépésként elkezdtem felragasztani a már előre kiválasztott burkoló anyagot, ugyan azzal a hőálló flexibilis ragasztóval, amivel magát az építményt is raktam.




13. Lépés:

 - A már kész kandalló, ami a várakozásoknak megfelelően működik, valójában egy ékkőként díszíti házunkat, amibe az első pillanatban beleszerettünk. Mint kiegészítő fűtés tökéletesen működik, nem beszélve arról a hangulatrol amit maga a látvány nyújt. Jó érzés a téli estéken nézni és hallgatni a ropogó fa hangját és egy kicsit elburkolózni a mindennapok problémái elől.




Aki ezek után kedvet és elszántságot érez egy saját kandalló építésre, és esetleg valami segítségre van szüksége, a saját tapasztalapaimból merítve nagyon szivessen segítek.

Elérhetőség: csomorgabor@citromail.hu