vissza

A lovagok

Lovagok              Templomos lovagok        A Lovagok rendje

A 89. század fordulóján Európa hadszíntereinek döntő fegyvernemévé a páncélos nehézlovasság vált. Európa első lovagi hadseregét Martell Károly hozta létre. A lovagok kiválóan képzett egyéni harcosok voltak. Nem működtek együtt a többi fegyvernemmel: a gyalogságot lenézték, az íjászokat egyenesen gyűlölték. Nem rendelkeztek távolharci fegyverekkel. A lovagok kímélték egymást (megtörtént, hogy egy francia gróf felakasztatta a saját íjászát, mert az lenyilazta az ellenség egyik előkelő lovagját), inkább foglyokat igyekeztek ejteni, hogy váltságdíjat követeljenek értük. Csakis szemből támadtak, betartva a lovagiasság szabályait. A lovag néhány emberrel (fegyverhordozó, lovas íjász és szolgáival) körülvéve, ún. lovagi kopjában harcolt – ez volt a legkisebb önálló harcászati egység. A legnagyobb pedig a több tucat kopjából álló zászló volt. A lovagi harcmodor végét nyugaton az íjászok és a pikások kombinációja hozta meg, keleten pedig a török janicsárok, akik korszerű kovás puskákkal voltak felszerelve, és rendezett sortüzeikkel képesek voltak megfékezni a nehézlovasságot.

Lovaok ruházata

Pajzsok: A pajzsok védekezésre és támadásra is alkalmas eszközök voltak. Anyaguk fa, később fára erősített fém, majd teljesen fémből készültek. Minden szúró, vágó és zúzó fegyver ellen hatásos volt. Készültek embernagyságban is. A várak és ostromok alatt az íjászok e mögé a pajzs mögé húzódtak míg "töltöttek". Felületükre az adott uralkodó, vagy sereg címere volt felfestve. De volt olyan is amikor a lovag a saját címerét rakatta rá. Ha a lovag elveszítette a fegyvereit, akkor a pajzs élével és "sarkával" még mindig tudott halálos sebet ejteni az ellenen.

A lovagok öltözéke és vértezete: A középkori ruházat egyszerű volt. Vászon inget viseltek, ezeket néha több rétegben is. Erre vették fel a védőfelszereléseket. A legolcsóbb az egyszerű bőrvért volt. Ennél bonyolultabb, drágább és hatásosabb védőeszköz volt a szintén bőrből készült pikkelyes, vagy szegecsekkel kivert bőrvért. A pikkelyek elvezették a vágást. Ezeket a bőr pikkelyeket vászonra erősítették egymást félig fedve. Mint ma a tetőcserepeket ahogy felrakják. Ezeket követte hatásosság szerint a láncing. Ez több ezer láncszemből összefűzött "ruha". Súlya 18-25 kg.

vissza

A lovagi kultúra sajátos viselkedési és érintkezési normákat, új emberideált és csak rá jellemző erénykódexet teremtett. Hűség és hősiesség, áldozatkészség és jámborság, a hírnév és becsület felmagasztalása volt az alapja mindennek. A kereszténység bajnoka egyben az eszményi szerelmes. A lovagság intézmény és ideál egyszerre: az irodalmi ideál vonzása alakítja az életet. A középkorban a lovagerényekre épülő kultúra néhány évszázadra az udvari kultúra rangjára emelkedett.

 

A lovagság kialakulása egy történelmi, társadalmi átalakulás, a feudális társadalom kialakulásának természetes velejárója volt. A nagy Frank birodalom széthullása után, a teljesen önállósodott urak egymás ellen harcoltak, sanyargatták a falvak és a pusztulásra ítélt városok védtelen népét. Egész Európát belső viszályok sújtották. A belső bajokat külső támadások tetézték: délről a szaracénoknak nevezett arabok, északról a normannok, a Duna völgyéből a magyarok portyái söpörtek végig Európán, és tették szinte kilátástalanná az emberek életét. Az uralkodók és hadaik tétlenül szemlélték a belső bajokat és a külső támadásokat. Az európai társadalmak belső erőforrásai azonban megbirkóztak a fenyegető kihívással, és védekezésül létrehozták a feudális társadalmi rendet, s ennek legjellemzőbb katonatípusát, a lovagot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vissza         lap teteje