Az Amerikai katonákat sokkhatásként érte a 12. Hitlerjugend SS-páncéloshadosztály színre lépése. A szövetségesek, miután konfrontálódtak az új ellenséggel, teljességgel összezavarodtak; A náci Németországot szolgálókatonákkal szemben érzett megvetésüket és gyűlöletüket képtelenek voltak kivetíteni a 14-17 éves fiukra, és erkölcsi szempontból sem tartották igazolhatónak, hogy serdülőkorú gyermekekkel szemben vívjanak életre-halálra szóló harcokat. Az első összecsapások után aggodalmuk mégis lepárolgott, és fájdalmas veszteségek árán tanulták meg teljes értékű ellenfeleknek tekinteni a 12. Hitlerjugend SS páncéloshadosztály gyerek katonáit, akik páratlan vakmerőséggel és fanatizmussal álltak helyt.
A második világháború legkülönösebb, egyszersmind leghátborzóngatóbb katonai egyszége, a Hitlerjugend az NSDAP második nagygyűlése során, 1926.július 4-én került felállításra. Rendkívül valószínűtlen, hogy az ifjusági szervezet alapszabályzatának megszövegezése során maga Adolf Hitler, avagy bármely pártbéli társa géppuskákkal és páncéltörő fegyverekkel felszerelt csikorgó páncélosok árnyékában rohamozó gyermek katonákat vizionált volna; a Hitlerjugend nyilvánvalóan félkatonai szervezet volt, de semmiképpen sem harcoló hadosztály.
A 12. Hitlerjugend SS-páncéloshadosztály hadrendbe állítása elsősorban nem politikai hanem katonai döntés volt, bár a Hitlerjugend tagajait 6 éves koruktól fegyveres harcra, méghozzá a nemetiszocialista Németország ellenségeivel szemben megvívandó fegyveres harcra nevelték, a náci vezetés eredeti tervei között nem szerepelt a kiképzett gyermekek frontkatonaként való alkalmazása, és csak nagykorúvá válásuk után kivánták őket beléptetni a szárazföldi haderőbe vagy a Waffen-SS-be. A körülmények azomban másképp alakultak mint ahogy Adolf Hitler és az NSDAP tervezte. A szédítő lendülettel megkezdett keleti hadjárat nem gyors dicsőséget hanem elnyúló, páratlan áldozatokat követelő harcokat hozott.
A fiatal fiúk fizikai felkészültsége és általános magaviselete megfelelőnek muttatkozott, ám a túlzásba vitt ideológiai nevelés okozott némi nehézséget. A tisztek rémülten tapasztalták, milyen nagyvonalúan szidalmazzák és becsmérlik a fiúk a velük szemben álló ellenséget, és míly vakon hisznek saját felsőbbrendüségükben.
A Hitlerjugend katonái maradéktalanúl valóra váltották Adolf Hitler álmát, mely egy új, ízig-vérig nemzetiszocialista generáció kinevelésére vonatkozott.
Ezt a kést a mozgalom fiú tagjai kapták, néhány vizsga eredményes letételének jutalmaként. Az 1937-ben készült példányok pengélyébe még belegravírozták a "Blut und Ehre" (Vér és Becsület) szavakat. A markolaton a Hitlerjugend horogkeresztes szimbóluma látható
A Hitlerjugend - Hadosztály