Ötletek kezdõknek,mit miért és hogyan?

 

Kezdõ modellezõ kollégáim,barátaim,olvasóim kérdéseire itt adok választ hogy hogyan kezdjenek neki egy modell építésnek mire figyeljenek hogy a kezdeti nehézségek és felmerülõ kérdések egyszerűbben meg találják helyüket! Az említett megoldások saját tapasztalataink ettõl eltérõek is lehetnek a kivitelezések..Bármilyen ötletet szívesen fogadok!

1. A vágó eszköz

A szike,sniczer kés,tapéta vágó stb,mindig legyen ujj és éles,ha már használt neki se áljunk vágni vele! A depront nagyon gyûri és tépi ha nincs éle,erre érdemes figyelni mert sok bosszuságtól meg menekülhetünk! A depron vágásakor legyünk óvatossak ne hogy sérülést szenvedjünk! A depront mindig (ha lehet fém) vonalzó mellett vágjunk!

2. A ragasztó

Depron és vagy hab gépek ragasztásához a legjobb ragasztó az un. hab pillanat ragasztó aktivátorral,ill. a két komponensü epoxi,ebbõl kapható 5,10,30 perces,kezdõknek a 10 perces ajánlott,gyorsabb (kézzel meg tartott) ragasztásokhoz ajánlott az 5 perces.A keverési arányra figyelni kell 1-1..Habot és depront ragaszthatunk UHU Por-al,és Purex-el is ,ez utóbbi is nagyon jól "meg fogja" az anyagot de mivel habosodik és a térfogata is meg nõ a száradáskor + a ragasztások mentén ki türemkedõ kemény hab szerü anyag marad amit nehézkes utólag eltávolítani,inkább nem látszó helyekre ajánlott!

Az irányító lapokat a képen látható "festõk által használt ön tapadós papír csík"-al (Tesa) nagyszerűen megragaszthatjuk.Ebbõl is kapható több méret!


3. Szervó motor rögzítése hab ill. depron modellekbe.

A szervó motorokat mindig fixen rögzítsük,több modellezõtõl láthatjuk hogy simán beragasztják a depronba vagy hab-ba a szervót.Ez esetben nehézkes a cseréje esetleg késõbbi felhasználása a rá ragadt epoxi eltávolítása stb.,erre az esetre (megelõzvén az elõbbieket) a képen látható bevált módszert ajánlom.A papírszallagra kerüljön a ragasztó,így később csak le kell húzni és teljesen épp marad a szervó dobozának felülete! Alap feltétele hogy a ragasztáskor mindig a kivágott szervó helyére tegyük a ragasztót és utána a helyére a szervót,mert így "beviszi magával a ragasztót" és nem nyomja ki oldalt!
folyt köv...

4. Ivelõ lapok mozgatása,oldalkormány,csürõ,magassági..

Általában az emelõket megvásárolhatjuk modell boltokban,minden féle méretekben,de ha éppen nincs kéznél jól jöhet a régi bevált olcsó ötlet! A mozgató rudazatok depron modelleknél általában 1 max.2 mm-es szénszálak.Szükséges hozzá zsugor csõ 3 tól 5 mm-es méretig,bármelyik jó erre a célra! A lényege hogy puha és vékony legyen a falvastagsága (találkoztam már kemény zsugor csõvel de az nem jó)..A képeken jól látható módon epoxyval rögzítjük a depron háromszöget és hozzá a lapított zsugorcsövet! Érdemes elõször a mozgató rudazatra melegíteni 10mm hosszan,utána szintén melegíteni és 15mm hosszan laposra nyomni (ez lesz ragasztva)..Kb. 1 perc után lehet próbálgatni a hajlitását! Modellezõ társaim is ezt a módszert használják mióta megismerték!
Megszállott modellezõ társaink a zsinoros mozgatásra esküsznek.Már én is próbáltam a megépítését ami nem egy egyszerü feladat, nagyon nagy türelmet és kéz ügyességet igényel .A képeken látható hogy fonalat használtam.Ebben az esetben mind két oldalon zsinór feszíti az irányitó lapot a szervó mozgató karjához.Ha feszes és nem erölteti (recsegteti) a szervót akkor igen preciz vezérlést kapunk.Tanácsolták már a damilt is erre a célra de az eléggé érzékeny a hõmérséklet változásra,így meg fontolandó! Csürõnél is megoldható de ekkor már egy csörlõt kell alkalmazni amin keresztül fut a zsinór (ha lesz róla képen felteszem)... A felsõ képen látható hogy a zsinórt átvittem a túloldalra ahol ugyan így fut át az emelõn (ami egy szervókar),így a végsõ bekötés után még mozgatható az irányító lap! Ha kipróbáltuk és beállítottuk akkor egy csepp pillanat ragasztóval fixálható a zsinór!

folyt köv...