Kamerás megoldások légi felvételekhez

(Az oldalon folyamatos videók vannak ezért lassan töltödik,türelem!)

Ha szembe kerülünk azzal az ötlettel hogy hogyan tudnánk modellünk szemszögébõl digitális fotót vagy videó felvételt készíteni nem lessz egyszerü feladatunk.Elõször is olyan kamerát kell választanunk ami nagyon könnyü max.150-200 gramm! Még ez a suly is lehet nehéz,ez attól függ milyen a repülönk mennyire fogja bírni a suly felesleget.Egy jól beállított modellt teljessen megzavarhatunk (elveszitheti a sulypontját) már 80-100 grammal is! Ezért fokozott figyelmet érdemel a kamera felszerelése.Elsõnek mindenképpen a szárny alá tanácsolom mert itt még variálható a sulypont..

Manapság elég nagy a választék kamerából,lehet kapni már 20 grammos kamerákat is,egy ilyen könnyü kamerát egy 4 ccm-es robbanó motoros modell vidáman felvisz,szinte bárhová helyezzük (a rögzítés lehet akár gumi vagy tépõzár)

Hagyományos fényképezõgép formánál már barkácsoláni kell valami féle tartó konzolt és ezt tépõzárral vagy pici csavarral kell rögzíteni.A tartó konzolt célszerü és könnyü elkészíteni fábol,minden féle képpen figyelve a kamera be kapcsoló gombjára.Mert ugye be is kell kapcsolni mikor a helyén van..

Az itt látható képen 5 mm-es depronból készült kabin utánzatba van be vágva a kamera helye.

 

De ez még sajnos nem elég,meg kell nyomni az exponáló gombot hogy képünk elkészüljön erre két lehetséges mód van.

1. Ha tudja a fényképezõ gépünk a végtelen sorozat módót akkor elég legumizni az exponáló gombot.

2. A másik megoldás a tartó konzolra fel szerelni egy szervó motort ami nyomkodni fogja ez exp.gombot.Ebben az esetben gondolni kell arra is hogy ha nem exponálunk bizonyos ideig (általában 30sec.) akkor kikapcsol a fénykepõgépünk!

Ebben az esteben szükségünk lessz egy szabad csatornára (ha a távirányítónk és a vevõnk is tudja akkor az 5-ös ami a kerék ki-be huzatás) ezen keresztül vezérelni lehet szervót.

 

Fontos !! Fel és leszálláskor legyünk mindig óvatossak mert kameránk nem erre van tervezve.

Mini kamerák : Aiptek PocketSlim,FlyCamOne,Verbatim 5in1 teszt

 

 
Aiptek Pocket slim
FlyCamOne
Verbatim 5in1
Tömege :
61 gramm
20 gramm
21 gramm
Méretei :
84*40*30 mm
86*36*8 mm
87*22*21 mm
Video felbontása :
320*240/20 fps
320*240/25 fps
640*480/30 fps
     
Fotó mód
2048*1536
640*480
640*480
Memória
16 Mb
8 Mb.+ SD kártya
128 Mb.
Egyéb
max. 40 fotó vagy 2 perc video
1 Gb-os kártyára 1 óra video
6 perc videó
Kép minõség :
Videó minõség :

 

A felvételek másodperc pontossan egyszerre lettek elinditva,a fotó és a videó minõséget a Verbatim 5in1 kamerája produkálta a leg elfogadhatóbban..

A rádió frekvenciás kamera

 

Több internetes oldalon és üzletekben is kapható rádió frekvenciás kamera szett,általában kémkedni,bejárati ajtók,raktárak megfigyelésére szokták használni.Mivel a ható távolságuk 100 méter is van, felhasználhatóak modellre szerelve légi felvételek készítésére.

 

Ebben az esetben sem egyszerü a dolgunk szükségünk van a kamera szettre ami áll egy kamerából egy vevõbõl ezekhez táp ellátásra (a kamerának 9V-os telep,a vevõnek 9-12V pl.autó szivargyujtó aljzatból) + analóg videó jel bemenetes videó kamerára+TV-re vagy olyan készülékre ami tud digitalizálni és monitor is van benne,mostanában PMP/MP4 (Power Multimédia Player)néven találhatóak meg. Plussz barkácsolni kell valamilyen tartó szerkezetet a modellre.Ha mind ezeket beszereztük már csak összekábelezni kell az egészet és mehet a felvétel!

A rögzitett videó minõsége sajnos nem 100%-os az állandó mozgás miatt a 2.4Ghz-es adásban zavarok jelennek meg,ezen lehet segíteni pl. parabola tükör készitésével a vevõ antenna mögé,vagy jel erõsitõvel a kamerához.

Letöltehetõ teszt videó itt.