SRY MODELLEZŐ KÖNYVTÁR


 

Eredeti megjelent:

Haditechnika

1993. 2.szám 2-7. old.

 

Óvári Gyula

mérnök őrnagy, főiskolai docens

Ekranoplánok polgári és katonai alkalmazhatósága

 

A hetvenes években kirobbant energiaválság, az egyre szigo­rodó környezetvédelmi előírások új prioritásokat, a korábbiaktól minőségileg is különböző követelményeket állítottak a konstruk­tőrök elé. Ennek egyik eredményeként korábban elvetett tervek, műszaki megoldások kerülhettek újból az érdeklődés közép­pontjába, mivel a megváltozott körülmények között immár rentábilisnak bizonyultak. Ezek sorában értékelték át az ekra­noplánok, mint a nagy tömegű terhek, közepes és nagy távolsá­gú, olcsó, légi szállításra alkalmas repülőeszközök előállításá­nak és alkalmazásának lehetőségét.

 

A nemzetközi szaknyelvben leginkább használatos ekrano­plan elnevezés a francia ecran (ernyő, vetítővászon) szóból származik, és a légi jármű azon repülési sajátosságára utal, hogy valamely sík, választófelület (víz, földfelszín) közelében képes gazdaságosan haladni. Angol nyelvterületen e fogalmat jelöli még-hasonló értelmezéssel-a WIGE mozaikszó is, mely a wing-in-ground-effect kifejezésből származik. A Magyar Re­pülési Lexikon határfelület- vagy párnahatás-repülőgépnek ne­vezi ezeket a repülőeszközöket (I. kötet, 373. oldal). (az archiváló megjegyzése: az internetes keresőkben a ground effect, illetve a ground effect vehicle keresési feltételekkel kapható a legtöbb ekranoplánokkal foglalkozó web-oldal)

 

1. Az ekranoplánok aero- és hidrodinamikai sajátosságainak, stabilitási tulajdonságainak, valamint szerkezeti kialakítá­sának kölcsönhatása

Az ekranoplánok közvetlenül a vízfelszín (esetleg sima földfel­szín) felett, a párnahatást hasznosítva repülő speciális légi járművek. A párnahatás jelensége, illetve a repülés egyes fázisaiban (le-, felszállás, túlterhelve haladás stb.) alkalmazása nem új keletű, hiszen már a '20-as években ismerték és a gyakorlatban is hasznosították. Lényege az, hogy  közvetlenül a (föld-, víz-) felszín felett haladva a repülőgép szárnyán keletkező felhajtóerő

 

, a légellenállás (FX) pedig csökken. A felhajtóerő növekedé­sét az okozza, hogy a felszín közvetlen közelében, amikor a repülési magasság (H) kisebb, mint a szárny húrhossza (h), vagyis H<h, a szárny alsó felületén nagyobb lesz a nyomásnö­vekedés (Pa,2), mint H>h magasságban (Pa,1) repülve. Így az alsó és felső szárnyfelület nyomáskülönbsége (azaz a felhajtó­erő) is növekszik (1. ábra):

Ez arányaiban úgy érzékelhető, hogy amíg a hagyományos repülőgépen létrejövő felhajtóerő 70-80%-ban a szárny feletti nyomáscsökkenés következménye, addig ekranoplán esetében ugyanez 50-60%-ban a szárny alatti nyomásnövekedés eredménye.

A járulékos nyomásnövekedés (Pa,2) további kedvező követ­kezménye, hogy szinte teljesen megakadályozza a szárnyprofilt elhagyó áramlás lefelé való elfordulását, ezáltal a homlokellenál­lás (FX) 50-60%-át kitevő induktív ellenállás (FX,i) sem jön létre. Mindezek eredményeként a-felhajtóerő és légellenállási erő hányadosaként értelmezett, aerodinamikai (gazdaságossági) minőséget kifejező - jósági szám (K = Fy / Fx) értéke a 20-40-et is elérheti. (Összehasonlításul egy korszerű, szubszónikus utasszállító repülőgépnél ez számított üzemmódon 15-17 körül van.) A K nagyságát - adott húrhosszúságú , (h) szárny esetében - alapvetően repülési magasság (H) határozza meg (2. ábra),

vagyis minél közelebb halad az ekranoplán a felszínhez, annál nagyobb lesz a jósági szám (pl. ha H értéke 0,5-ről 0,1-re csökken, K a kétszeresére növekszik). A biztonságos repülés érdekében azonban nem célszerű a repülés minimális magas­ságát Hmin = 1-3 m alá csökkenteni (terepakadály, hullámzó vízfelszín stb. miatt). Így a gép aerodinamikai sajátosságai figyelembevételével (vagyis H = 1,3 m és H = 0,1-0,2!) úgy biztosíthatók, ha a szárny szerkezetileg:

- nagy húrhosszúságú (és ebből adódóan a többi geometriai mérete is nagy)

-a törzs alsó részéhez van rögzítve

-lehetőleg szárnyvégzáró lappal (winglettel) is fel van szerelve (ami 30-50%-kal is növelheti K értékét; lásd 2.ábra, 1-es görbe)

 

Mindezek alapján az is belátható, hogy a fenti jellemzőkkel rendelkező ekranoplánok biztonságos üzemeltetéséhez a nagy szabad vízfelületek kínálják a legmegfelelőbb alkalma­zási területet.

A szárny karcsúságának λ = I2/A növelése is növeli a jósági számot (K). (Itt I-fesztávolság, A-szárnyfelület.) E sajátosság azonban az ekranoplánoknál alig hasznosítható, mivel a közvetlenül vízfelszín felett haladó légi jármű szárnyvégei már viszonylag kismérvű bedöntés (bedőlés) esetén is a vízbe vetődhetnek. Ebből adódóan fesztávolságuk és az ezzel összefüggő karcsúságuk is kicsi lesz (λ = 1-3), ami a légi üzemeltetés gazdaságosságát rontja (3. ábra).

A többi vízi, vízfelszíni járművel összehasonlítva az ekra­noplánoknál kedvező (1-nél), hogy a haladási sebesség növekedésével sem csökken aerodinamikai jóságuk (4. ábra).

A vízfelszínről induló és érkező ekranoplánok sárkánya hidrodinamikai követelményeknek is meg kell feleljen. Ezek közül első a törzs jó úszóképességének és megfelelő billenés­biztonságának fenntartása úgy, hogy a gép könnyen elemel­kedhessen a vízfelszínről. Ez utóbbi azért jelent nehézséget, mert szerkezeti megoldástól függetlenül valamennyi ekrano­plán (de sikló- vagy szárnyashajó) nekifutásakor, a kiemelke­dési sebesség 40-60%-ánál ugrásszerűen megnő a hidro­dinamikai ellenállás. A vízfelszínről történő elemelkedést több műszaki megoldással könnyítik:

- hagyományos szárnymechanizációt (féklap, fékszárny, határréteg-vezérlés, orrsegédszárny stb.);

-víz alatti szárnyfelületeket (8. ábra);

- bevonható siklótalpakat;

-felszállás idejére „a" szöggel elfordított légcsavar, vagy a gázturbinás hajtómű szárny alá injektált gázait (5. ábra és vö. 7. és 8. ábrákkal);

- a törzs alatt külön hajtóművel létesített légpárnát (9. ábra) alkalmaznak.

Az ekranoplánok hajtómű-elhelyezése konstrukciósan is meg kell akadályozza, hogy a szívócsatornába víz kerüljön, vagy a légcsavarlapátok végei a vízbe verődjenek. Ezért általában a hajtóműveket jóval a sárkány építési vízszintese fölé helyezik el (6., 8., 9., 11., 12. ábrák).

Az ekranoplánok stabilitási jellemzői több tekintetben hason­lóak a hagyományos repülőgépéhez. A hossztengelyük (x) körüli bedőlés során (H<h esetén) statikusan stabilak. Ez a 2., illetve 3. ábra alapján könnyen belátható, mivel a süllyedő szárnyon (félszárnyon) ugrásszerűen nő, míg az emelkedőn hasonló mértékben csökken a felhajtóerő. Lényegesen bonyo­lultabb a statikus hosszstabilitás kérdése, amit a tömegközép­pont (XsP) és az aerodinamikai centrum (XAC) kölcsönös helyze­te, XSP- XAC különbsége határoz meg. Ebből XsP rendszerint állandó értékű, XAC helyzetét- a hagyományos repülőgépeké­től eltérően, ahol ezt csak a szárny állásszöge befolyásolja- az ekranoplánoknál az állásszög (α) és a repülési magasság (H<h tartományban) együttesen határozza meg. Ebből adó­dóan az ekranoplán szárnyán az AC-tengelyt úgy kell elhelyez­ni, hogy a légerőváltozások hatására a gép megőrizze stabilitá­sát.

 A témára vonatkozó kutatások bebizonyították, hogy e követelményeknek a sárkány fő funkcionális elemeinek (szárny, winglet, törzs, vezérsíkok, úszók) célszerű kiválasztá­sával, illetve összeállításával lehet eleget tenni. Az így kialakí­tott szárny úgy működik, mintha két AC-tengely lenne rajta: egyik a tömegközépponthoz közelebb (XAC,H), az itt ható légerő a magasság szerint stabilizál, a másik a tömegközépponttól valamivel távolabb (XAC), ez az állásszög szerinti stabilitást biztosítja. Azaz, például a külső zavarás hatására bekövetkező magasságcsökkenéskor a felhajtóerő megnövekszik az XAC,H pontban, ami a gépet visszaemeli az eredeti repülési magas­ságra, de közben járulékosan el is fordítja a kereszttengelye (z) körül, az állásszög-csökkenés irányába. Ennek következmé­nyeként viszont XAC,α pontban lecsökken a légerő, ami farokne­héz nyomatékot eredményez, így már az eredeti repülési magasság stabilizálásához szükséges állásszöget is vissza­nyeri a gép. A „kettős" AC-tengely kialakítására speciális profilú és felülnézeti alaprajzú, vastag tőprofilú, wingletes szárny, illetve a párnahatás alkalmazásával nyílik lehetőség. E konstrukciós elvek megvalósítására egyaránt példaként szol­gálhat a 6. a. ábrán látható hagyományos sárkánykialakítású ekranoplán (NSZK), illetve a (szovjet) kísérleti csupaszárny ESZKA-1 gép (6. b. ábra).

  A 6. ábrán látható megoldásokhoz hasonlóan az eddig megépült (és ismertté vált) kb. 20 különböző típusú ekrano­plánt többségében légcsavaros hajtóművekkel szerelték fel, mivel ezek hatásfoka v = 200-550 km/ó sebességtartomány­ban jobb, mint a gázturbinás sugárhajtóműveké.

A hajtóművek, légcsavarok kényszerű, vízfelszíntől távoli, magas elhelyezkedése következtében a vonó-, illetve tolóerő­vektor is eltávolodik a gép építési vízszintesétől. Így minden hajtóműüzemmód-változás (gázadás vagy levétel) megbontja a kereszttengely (z) körüli nyomatéki egyensúlyt, ami csak a külső kormányszervek kitérítésével kompenzálható.

2. Az ekranoplánok gazdaságos és hatékony alkalmazásá­nak lehetőségei

Az ekranoplánok polgári és katonai területen egyaránt jól hasznosíthatók, mindenekelőtt nagy tömegű terhek (fegyver­zet) és (vagy) utasok (deszant) közepes, illetve nagy távol­ságra történő szállítására.

A vízfelszín felett minimálisan szükséges magasságban haladó, nagy geometriai méretű ekranoplánok sárkányának két változata valószínűsíthető:

- hagyományos repülőgép-építésű megoldás, amelynél a hajtóművek a törzs első részére kerülnek (8. a. ábra). Ezek a szöggel történő elfordításával felszálláskor légpárna hozható létre;

- a „szárnytörzsű" ún. „spanloader" kialakítás (7. és 8. b. ábrák), amelynél az egyszerűbb építés érdekében a törzs funkcióit-annak teljes vagy részleges hiánya miatt-a szárny veszi át.

A két változat összehasonlító vizsgálatához jól hasznosítható az 1. táblázat (mely a Lockheed-Georgia kutatási eredmé­nyei alapján készült).

Az 1. táblázat negyedik oszlopában (Δ,%) az összehasonlí­tás százalékos eltérései találhatók (a hagyományos sárkányki­alakítású ekranoplán adatait 100%-nak véve).

A felsorolt jellemzők (mindenekelőtt a N° 13) alapján megálla­pítható, hogy a hagyományos sárkánykialakítás hatékonyabb a spanloadernél. A spanloader kisebb szállítási hatékonysága alapvetően - még hagyományos repülőgép-felépítésű ekranoplánhoz képest is - kis szárnykarcsúságával (1. táblázat N° 4) magyarázható. Ennek az az oka, hogy míg a hagyományos sárkánymegoldás­nál csak a kis magasságon végrehajtott bedöntés (bedőlés) biztonságát kell figyelembe venni, addig a szárnyban történő teherelhelyezés esetén, az előbbi mellett a hossztengelyre vett tehetetlenségi nyomaték

megengedett maximuma miatt is korlátozni kell a fesztávolsá­got.

Repülőgép-kialakítású sárkánnyal rendelkező ekranoplán (9. ábra), valamint korszerű szállítóhajó és szállító repülőgép (B747-200F) gazdaságossági mutatóinak összevetéséből to­vábbi következtetés vonható le a hatékony alkalmazásra. Az összehasonlítást az ekranoplánok várható ezredforduló utáni széles körű felhasználása miatt hagyományos kerozinos (Jet A), valamint cseppfolyósított H2-vel üzemelő hajtóműves konstrukcióra egyaránt elvégezték (2. táblázat). (Néhány szak­cikk eleve kétségbe vonja a különböző kategóriájú szállító járművek gazdaságossági összehasonlíthatóságát a teher­szállítási hatékonyság alapján.)

A 9. ábrán látható repülőgép a felszíni párnahatás nélkül H = 6 km magasságban, hagyományos repülőgépként v = 480 km/h sebességgel, L = 2200 km távolságot tehet meg. [Ekranoplánként H = 6-9 m-en, K = 25, v = 231 km/h, a hatósugár R = 6382 km(!)]

A táblázat adataiból megállapítható, hogy a hajó gazdasá­gossága messze meghaladja bármelyik légi járművét (2. táblázat, N° 6). A nagy távolságú, rövid határidejű szállítások­nál (pl. 24 óra alatt 5500 km), vagyis transzkontinentális utakra azonban az ekranoplánok szerepe meghatározó lehet.

Az ekranoplánok gazdaságossági mutatóit a hagyományos repülőgépekhez képest tovább javítják a kisebb fajlagos gyár­tási költségek. Az egyszerű, kis sebességű, sok szabályos geometriai alakzatból felépülő, azonos keresztmetszetű ele­met tartalmazó sárkány 1 kg szerkezeti tömegének előállítá­sa több mint 30%-kal olcsóbb, mint egy szubszónikus szállító­gépé.

 

 

3. Az ekranoplánok katonai alkalmazásának és fejleszté­sének lehetőségei

Kis fajlagos üzemköltségük és a hajókét nagyságrenddel meghaladó sebességük mellett az ekranoplánok katonai alkal­mazását felderítő- és megsemmisítő eszközökkel szembeni viszonylagos természetes védettségük is indokolja. A közvet­lenül vízfelszín felett haladó, felépítmény nélküli, „lapos" légi jármű felderítése hajóról, tengeralattjáróról igen nehéz. A torpedóval való megsemmisítésük gyakorlatilag nem lehetsé­ges, de „hajó-hajó" kategóriájú rakétával is csak korlátozottan valósítható meg. Ez utóbbi tulajdonságok következtében cél­szerű lehet - az egyébként kevésbé hatékony - kisméretű őrjáratozó, szállító ekranoplánok létrehozása is. Ilyeneket állított hadrendbe 1977-ben, X-114 jelöléssel a Bundeswehr (6. a. ábra). A hat személy szállítására alkalmas légi járművek a szárazföld felett 800 m-es magasságig emelkedhetnek. A gép főbb adatai a 3. táblázatban találhatók.

Az ekranoplánok fejlesztésében - egybehangzó nyugati szakvélemények szerint is- legkiemelkedőbb eredményeket a volt Szovjetunió (Pacsenkov és Alekszejev vezette) tervezőiro­dái érték el. A grandiózus fejlesztési elképzelésekről a 10. ábra alapján nyerhető kép.

A bekövetkezett politikai és gazdasági változások ugyan sok tekintetben kérdésessé teszik a folytatást, a 10. ábrán látható Orlan (Orljonok) fantázianevű, hatalmas légi jármű megléte azonban már így is évek óta létező realitás.

A hivatalosan A-90-150 pusjelű, 110 t normál-, illetve 125 t maximális felszállótömegű ekranoplán (11. ábra) hasznos terhelhetősége 28 t, vagyis 25 m hosszú, 3,3 m széles, kétszintes fedélzetén 300 utas szállítható, 400-500 km/h-s sebességgel, 2000 km távolságra. A gép hossza 58 m, fesztávolsága 31,5 m, magassága 16 m. A haladáshoz szük­séges vonóerőt egyetlen - az An-22-ről és a Tu-114-ről már ismert - a nyilazott „T" vezérsíkon elhelyezett, koaxiális légcsavarokat forgató, 11 033 kW (15 000 LE) maximális teljesítményű NK-12M gázturbinás hajtómű adja. A vízből történő kiemelkedést és a gyorsítást két, a gép orr-részében elhelyezett (Tu-154 és 11-62M repülőgépeken használatos) NK-8-2 gázturbinás hajtómű segíti. A vízfelszín felett 4-5 m magasságban repülő légi járművet 5 főnyi személyzet irányít­ja. Az eddig megépült 10 gép katonai változatain a repülőgép­vezető-fülke mögött - külön toronyban - 41 mm-es gépágyút helyeztek el, a tehertér SS-20 típusú rakéták befogadására (indítására?) is alkalmas.

 

A konstrukció életképes voltát bizonyítja, hogy közös ameri­kai-orosz vállalat alakult ekranoplánok gyártására. A fejlesz­tés becsült költsége 15 milliárd USD. Elsőként az A-90-150 gyártását kívánják beindítani neves amerikai cégek bevonásá­val. A tervek szerint a Lockheed és a General Dynamics szerkezeti elemeket, a Pratt and Whitney, valamint a General Electric hajtóműveket szállítana.

 

A nagy geometriai méretű katonai ekranoplánok létrehozá­sát más amerikai vállalatok is fontolgatják. A 12. ábrán egy, a Grumman cég által javasolt, csupaszárny rakéta-cirkáló váz­latrajza látható. A két, légcsavaros, gázturbinás hajtóművet a függőleges vezérsíkokkal közös blokkban (3) kívánják elhe­lyezni, így is javítva azok hatékonyságát. A magassági kor­mány (4) a törzs hátsó részére kerül, csűrőként a repülés közben differenciáltan fel-le mozgatható szárnyvégzáró lapok (5) szolgálnak. A vízfelszínről történő felemelkedéshez külön hajtóművek hoznak létre légpárnát, ezek kompresszorához zsalus szívótorokkal (2) vezethető a levegő. A rakétafegyver­zetet a vezetőfülke (1) két oldaán lévő zárt konténerekben (6) szállítják.

A felsoroltakon kívül előtervek készültek még deszantszállí­tó, tengeralattjáró-elhárító és repülőgép-szállító ekranoplánok létrehozására is. Az utóbbi 20-30 könnyű, vadász- vagy felderítő repülőgépet szállíthatna. A nagy maximális haladási sebesség következtében (v = 250-300 km/h) a szállított (ha­gyományos) repülőgépek fel- és leszállásához nem lenne szükség nekifutási (kigurulási) pályára, így fedélzeti indító, elfogó-fékező berendezésekre sem.

Arra a kérdésre, hogy a megismert előnyök valóban elégsé­gesnek bizonyulnak-e az ekranoplánok széles körű elterjedé­sére, már az elkövetkező évek adják meg a feleletet.

 

Irodalom:

1. Ando Shigenori: Kritikai körkép a szállító ekranoplánok korszerű fejlesztési koncepcióiról. Journal Japan Soc. Aero­naut. and Space Sci., 1990. 99. sz. 28-40. old.

2. Ando Shigenori: Az ekranoplánok repülési távolságának számítása. Journal Japan Soc. Aeronaut. and Space Sci., 1990. 440. sz. 50-54. old.

3. Belavin, N. 1.: Letejuscsije korabli. Moszkva, Izdatjelsztvo Doszaf, 1983.

4. Dressel, Joachim - Griehl, Manfred: Flugzeuge und Hubschrauber der Bundeswehr. Stuttgart, Motorbuch Verlag, 1990. p. 248-249.

5. Dodds, Henry.~ Secrets of a Soviet skimmer emerge at last. Interavia, 1991. 10. sz. p. 7.

6. Ekranoplánok. Mitsubishi Dzuko Giho, 5. sz. 475-477. old. 7. Elliot, Simon: UTVA launched WIG ekranoplan. Flight Internatinal, 1990. 4238. sz. p. 17.

8. Gaines, Mike: USA joins Russia on wingship. Flight International, 1992. március 11-17. p. 5.

9. Lange, Roy H.: Review of unconventional aircraft design concepts. Journal Aircraft, 1988. 5. sz. p. 385-392.

10. Óvári Gyula: A légi járművek gazdaságosságát és manőve­rezőképességét javító sárkányszerkezeti megoldások. (Főis­kolai jegyzet) Szolnok, KGYRMF, 1990. 293-303. old.

11. Velovich, Alexander: Soviet navy testsEkranoplan". Flight International, 1992. január 15-21. 12. old.

Óvári Gyula

♣ Archiválta SRY 2005 szeptember 02. ♣ CANON LiDE system ♣ Microsoft Word ♣ SRY MODELL 2005