SRY MODELLEZŐ KÖNYVTÁR


Eredeti megjelent:

Modellezés

1987.6. szám 14. old.

Sárkányépítés

Kétzsinóros Eddy szaltósárkány

 

Irányítható sárkányok

 

  Vannak olyan sárkányok, amelyek nemcsak felemelkedni és leereszkedni tudnak, hanem két eresztőzsinórjuk segítségével szélirányból kitéríthetők. Vízszintesen is képesek haladni, sőt saját tengelyük körül akár többször is megfordulnak bármely irányba. Ezeket a sárkányokat nevezzük irányítható vagy szaltósárkánynak.

  Tudjuk, hogy 1826-ban egy angol tanár, George Pocock sárkányvontatású kocsit épített, amelyet 20 mérföldes (32 km) óránkénti sebességgel vontatott 2 db 4 zsinórral kormányozható sárkány. Ezzel szélirányban és arra merőlegesen is tudott haladni.

  A II. Világháború alatt a légvédelmi tüzérek gyakorlatozásánál használtak irányítható sárkányt. Paul Garber célpontsárkánya deltoid alakú volt, a vitorlája egy repülőgép körvonalait festették. A tüzérek ezekre a mozgó célpontokra lőttek.

  Az 1970-es években kelt újra életre a kormányozható sárkány mint légi játék. Peter Powell hajlékony keresztrudas deltoid sárkánya nyomán sorra születtek a különféle típusok.

  A szaltósárkány irányításához gyakorlat és ügyesség kell. A sárkány egy képzeletbeli negyedgömb felületén bármilyen irányban elmozdítható. A gömb közepén az eresztő ember áll, sugara az eresztőzsinór hossza, kb. 40-100m.

  Ha a feleresztett sárkány jobb oldali zsinórját meghúzzuk, a sárkány jobbra billen és addig kering jobbra, amíg a zsinórt újra vissza nem engedjük eredeti állásába. Minél jobban húzzuk a zsinórt, annál szűkebb körön fordul a sárkány. Ha a forgást akkor állítjuk meg, amikor a sárkány orra a föld felé mutat, akkor az zuhanórepülésben folytatja útját az újabb kormánymozdulatig. Erős szélben a szaltósárkányok sebessége a 60 km/órát is elérheti. Ilyenkor a kormánymozdulatokra nagyon gyorsan reagálnak. Ezért a kezdő kormányos könnyen földnek vezetheti sárkányát.

  A legügyesebb szaltósárkány-eresztők részére számos országban rendszeresen rendeznek versenyeket, ahol általában előírt alakzatokat, majd tetszés szerinti figurákat kell bemutatni.

  Az ilyen sárkányok alkalmasak arra, hogy a 3 kantárfelerősítési ponton át 3 zsinórra több (3, 6, 12) sárkányt is felfűzzünk. Kantárt ilyenkor csak az alsóra teszünk, így a sok sárkány teljesen egyszerre repül, követi a kormánymozdulatokat. Így sokkal látványosabb a produkció.

  Ezek a sárkányok farkat nem igényelnek, csak a látványosság fokozására kötnek rájuk sokszor nagyon vékony és igen hosszú 25-30 m-es farkat, amely szinte az égre rajzolja a sárkány útját.

  Szaltósárkányozásnál nem baj, ha a zsinórok összetekerednek . A sárkány kormányozható marad még akkor is, ha 10-12 fordulatot teszünk vele egy irányban. Általában azonban arra kell törekednünk, hogy jobbra is, ballra is nagyjából ugyanannyiszor forduljon.

 

Kétzsinóros Eddy szaltósárkány

 

  Ez a sárkány W.A. Eddy amerikei újságíró1890 körül épített sárkányának kormányozható változata. Az eredeti sárkány 1.7 m hosszú volt. Fő erénye, hogy tört vonalú keresztrúdja miatt farok nélkül is stabilan repül. Eddy sárkányát légi fényképezésre és meteorológiai mérésekre használták a múlt század végén.

  A kicsinyített változatot 2 kantárral felszerelve szaltósárkányként repíthetjük. Vitorlája polietilén fóliából (szemeteszsák), ragasztószalag erősítésekkel készül, a rudak Ø6 mm-es keményfából (köldökcsap-rúd) készülnek. A rudak összeerősítéséhez olyan műanyag benzincsődarabokat használjunk, amelyek a rúdra szorosan húzhatók fel. Faroknak 2 cm széles polietilén csíkot ragasszunk, hossza kb. 20 m legyen.

A rajz rákattintva új ablakban, nagy méretben megtekinthető.

Gaskó M.

SRY MODELL

♣ Archiválta SRY 2006 január 28. ♣ CANON LiDE system ♣ Microsoft Word ♣ SRY MODELL 2006