SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 16. - 22:15

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Bója készítés
HozzászólásElküldve: 2013 márc. 05. - 11:02 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Úgy érzem, sikerült megalkotnom a tökéletes és gazdaságos bóját, ezért közzéteszem a felhalmozott tudást:


A bóját egy 20cm-es játéklabdából alakítottam ki, ennek ára 1 EUR. A labda szelepébe facsavart tekertem. A csavar mélységét (hosszát) alátétekkel állítottam be, hogy elég erősen tartson, de még ne szúrja át a szelepet. A csavar egy kis kötél csigát is a labdához rögzít.

A csigán átvetett állítható hosszú kötél (volt sátormerevítő zsinór) egyik végén 80dkg (SI szabályosan jelölve nem "dkg", hanem "dag"!) kő, másik végén 1.3kg vas súly volt.

Ezek súlya víz alatt 60dkg és 1.1kg. A labda térfogata 4 liter, így szépen majdnem félig merült, és nagyon stabilan tartotta helyét a bója.

A csigás megoldás azért kell, hogy a kötél hossza önbeálló legyen, a hullámok ne emelgessék a horgonysúlyt, ugyanakkor állandó erő húzza helyére a bóját.

A partahúzó zsinór a horgony súlyra csatlakozott. 2 méterenként egy nagy alátétet fűztem rá, ezek biztosították a zsinór merülését.

A követ olcsó (OBI) kőfúróval fúrtam, alacsony fordulaton, nagy erővel, vízhűtéssel. A sikeren felbuzdulva próbáltam hűtés nélkül is, de úgy eltörött a kő.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 márc. 05. - 11:58 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
A kőfúró Brinell keménységét nem adtad meg! :D
A lesúlyozott kihúzó zsinór jó ötlet! Nekem az a gondom, hogy nyáron egy csomó hajó megy a kikötőben ahol gyakorlok, és a csigák feltekernék a zsinórt még az aljzatról is. Ha lesúlyozom, akkor már kisebb az esély, hogy fölkapja a menetrendi csigája. A távoli bója akkor is gond, kivinni még csak ki lehet egy etetőhajó szerű cuccal, de behozni nem tudom. Ha úgy húznám kifelé, akkor beakadna a hínárba, és a motoros is kint ragadna. Ezen még dolgozom.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség