SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 26. - 22:54

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 33 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Bárka építés 1:50
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 05. - 11:49 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Rengeteget írunk a tolóhajókról, de alig van szakirodalma a bárkaépítésnek. Már sok fajta technológiával építettem bárkákat ezért nyitottam ezt.

Rajzokat, méreteket a http://eki.sze.hu/ejegyzet/ejegyzet/aru2/vizi/aru22.htm oldalról szereztem.

Ilyesmik:
Kép

Ennek mérete 1000 t-ás szárazárus hossz 72,30m, szélesség 9,80, magasság 2,60m.

Ha a Springerekhez épülne 1:25-ben, akkor 3m hosszú és 40cm széles lenne...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mamut 2012 aug. 09. - 17:14-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 05. - 11:57 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
A legegyszerűbb technológia amikor "hungarocell" táblából, forró dróttal vágjuk ki a bárkát. A drótot keretes fűrész szerű szerkezettel fogom meg, és pc trafó adja az izzítást. A hungarocellre műszaki rajzlapból vágott bordákat tűzök fel gombostűvel, ezelet vágom körbe a dróttal.

Könnyű, gyors építési mód. Hátránya csúnya felület, de ezt epoxis vászon (lepedő) borítással lehet orvosolni. A hungarocell trináttal (szintetikus olajfestékkel) festhető.

A hajó orr, közép, és tat darbból áll. A középrész belét kivágom, és fordítva epoxival visszaragasztom. Eza rakomány teteje. Az így létrehozott üreges testet úszás előtt vízzel töltöm fel, hogy kellő tömege és merülése legyen a bárkának. A vizet úszás után kiöntöm, így nem kell cipelni súlyt

A test felépítése:
Kép

A kész bárkák:
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 05. - 12:09 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Most készítek élethű méretű bárkát a Csongrádhoz http://users.atw.hu/sryforum/viewtopic.php?t=1188. Az 1:50-es 1000t bárka 144cm hosszú és 20cm széles lesz, 1mm-es fekete sztirol lemezből.

A szállíthatóság miatt 2db-ból áll majd. Két darabot építek egyszerre, amihez egy tábla (2m*1m) éppenhogy elég.

A 2*1m tábla feldarabolva egész kicsi:
Kép

A bárkát a fenéklemezre ragasztott raktér bordákkal kezdtem meg. A bordákhoz távtartó szerszámot csináltam, hogy kettesével tudjam a bordákat ragasztani (ciánnal):
Kép

A raktér bordákra ragasztottam a raktér belső falakat:
Kép

A raktér falak külső oldalára az oldalkamrák bordáit, majd azokra az oldafalakat ragasztottam:
Kép

Végül az oldalfalak ésa fenéklemez közé ragasztottam a "lekerekítéseket". Élmény volt a sztirollal és ciánnal dolgozni, mintha vaslemezzel és heggesztővel dolgoznék:
Kép

Kép


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára mamut 2011 júl. 05. - 15:21-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 05. - 12:15 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Az oldalkamrákat epoxi habbal akartam feltölteni, de nem volt elég habom, azért csak az aljukba juotott egy kevés. A hab fontos tömítő, jelentősen növeli a test szilárdságát, és remélhetően megakadályozza az elmerülést (ez is vízballasztos hajó lesz):

Kép

A fél-hajótestek összeillesztésére sokféle szép elgonolásom volt, amik sorra kudarcot vallottak, ezért végül(?) belülről felcsavorozott sztirol lemezek fogják össze majd a két testrészt.

A szép, láthatatlan, telesztkóp-szerűen egymásbaillő elgondolást nem bírta sem a polikabonát csaprész, sem a sztirol külső. Képek majd még jönnek.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 06. - 8:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Végül a félhajók összeillesztésére a legegyszerűbb, csúnya megoldás:

Kép

A hajó eleje és vége, már a feketére festett "bástya rajzszeg" bikákkal:
Kép

Kép

Végül néhány kép Csongráddal együtt:

Kép

Kép


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mamut 2011 júl. 07. - 12:45-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 07. - 9:33 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Üdv.

Inpozáns hajószerelvény lett. Pár vizi fotót nem lőssz róla?

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 07. - 12:52 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Ha úszni fog, akkor feltételen lelövöm.

Most azon gondolkodom, mi legyen a rakomány. Két verzió van tervben, egyik a homokbucka imitáció (hungarocelből) , a másik a konténer. Mindkettő a raktérbe töltött ballasztvíz tetejére kerülne.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 08. - 8:56 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
PVC bárka építés

Próbálkoztam PVC lemezből is bárkát építeni. 1mm -es lemezből gerincet vágtam, arra bordákat. Ez nyeklett-nyaklott, de egy 0,5mm-es lemezre ragasztottam, majd a 0,5-ös lemezt ráhajlíottam a bordák oldalára is, így szép lekereített élű testet kaptam:

Kép


Kép

A PVC előnye hogy rendkívül erős, ellenálló, és a 0,5-ös lemez a ragsztótól a bordáknál meggyűrődött, mint ahogy valódi uszályok szoktak. A ragsztáés azonban nehézkes és nagyon büdös.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 08. - 9:02 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Depron bárka


Készítettem bárktát depronból is. Az oldalfalak 6mm-es depron, az élek 5*10 négyzetes, és alul 10*10 lekerekített lécek. A raktérbe 3 konténer került, amelyek vízzel tölthetőek.

A bárka önsúlya csak 400g! A vízzel töltött konténerekkel 4kg.

Kép

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 08. - 23:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 97
PVC bárka:

Próbáld habosított PVC lemezzel. Nálam általában hajó esetén a bordák 4mm-esből készülnek, ha a test nagyobb. Oldallemeznek, fedélzetnek 2 mm-est használok. A habosított PVC lemez egészen másként viselkedik, mint a sima. A sima nagyon rideg, hullámosodik és a ragasztása is macerás. Ragasztónak elviselhetően büdös (erősebb technokol szag..) a pink tubusos PVC Tangit-U.
1mm-es, nem habos lemez volt a legvékonyabb, amit használtam eddig hajóépítéshez, de csak ha a modell nagyon kicsi (pl. 1:100, narancssárga nyílóbárka)

A különösen nagy hajlítást, feszültségeket kapó helyeken 10 perces epoxit használtam, az nyúlásmentesen, atombiztosan köt a PVC-vel. (bólyakítűző orra pl.)

jj


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 júl. 19. - 7:39 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Néhány kép a nyitóhozzászólásban lévő rajzon is látható dunai 1000t-sról.

Az orr része:
Kép

A hullámtörő:
Kép

A hullámtörő másik oldalról és egy csörlő:
Kép

Az orr árboc:
Kép

A hátsó rész:
Kép

A hátsó csörlők, és a htásó tolóbak:
Kép

A vége:
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 szept. 19. - 11:39 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
A sztirol bárkák beváltak. Most csak egy terheletlen úszás képem van. Később teljes terheléssel (10kg!) is szépen úsztak.

http://verseny110917.mbkk.fotoalbum.hu/viewlarge/pictureid/16534194


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Re: Bárka építés
HozzászólásElküldve: 2012 júl. 21. - 9:51 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
mamut írta:

Rajzokat, méreteket a http://eki.sze.hu/ejegyzet/ejegyzet/aru2/vizi/aru22.htm oldalról szereztem.



Sajnos a forrás megszűnt. Nem értem, az egyetem(!) miért semmisít meg tudásanyagot.

Próbáltam tovább kutatni, hátha valahol még meg vannak a bárkarajzok a neten. Wikipédia, "bárka" szóra kereseés, első helyen: "A Bárka egy kitalált űrhajó a Transformers képregényekben és rajzfilmekben. Története: Miután a Kibertron bolygó meteorveszélybe került,.."

Úgylátszik, a (vissza)fejlődés elkerülhetetlen.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 júl. 21. - 9:58 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
:D :D :D

Ezt a WIKIPÉDIA nevezetű rémdrámát ne is emlegesd nekem. Most volt nemrég egy vitám egy "hajóssal", aki a Wikipédiáról szerezte a "biztos" információit a sub-merged hajótesteket illetően. Azt hittem viccel, amikor elővezetett akkora marhaságokat, hogy az már fájt .... de nem viccelt tényleg ezeket írkálta e "nagyszerű" információbázis.

Az internet az információ szabad áramlásának helye, de úgy látszik a hülyeség hígabb, mint a valós tudás, mert gyorsabban áramlik és több is van belőle.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 aug. 09. - 17:03 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
A nagytömegű bárkákkal történő hajózás éléménye hatására további két bárkával bővítettem hajóparkomat.

Eredetileg Z100-ast akartam, végül azonban egyszerű tiszai stílusú régi bárka lett belőle (hogy legyen mit vontatni az Ercsi lapátkerekesnek és a Balaton csavargőzösnek).

A bárkák 1mm-es sztirol lemezből készültek, a bevállt technikával, az alaplemezre ragasztott bordákkal (a kész hajó és mellette a készülő):

Kép


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mamut 2012 aug. 12. - 17:39-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 33 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség