SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 19. - 5:26

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 11 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: A könyvtáram:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 05. - 12:38 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Üdv. Mindenkinek!

Itt bemutatnék néhány könyvet a könyvtáramból. Na nem azért, hogy bosszantsalak beneteket, hanem, hogy látható legyen milyen kincseket is adtak ki papíron, amik egy modellezőt, technikát szeretőt érdekelhet. Ma már rengeteg aukciós oldal, internetes börze van, és sokat segíthet, ha tudjátok mit is kell beütni a keresőbe, hátha eladásra kínálja valaki, és megszerezhető egy-egy kincs.

Kezdjük is a mai leletekkel. Ezeket egy Kollégámtól kaptam ajándékba tegnap, hagyatékból maradt rá, és mivel közismerten hajómániás vagyok nekem ajándékozta.... de jól is tette, nézzétek csak:

--------------------------------------------------------------------------------
Kép
http://steam.surmanzs.fotoalbum.hu/?get ... d/20030409

Csonkaréti Károly
HONVÉD HADIHAJÓS OSZTÁLY
Zrínyi Katonai Kiadó
Budapest, 1978

A kiadvány 70 oldalon (16,5x18 cm) több igen érdekes fotóval illusztrálva feldolgozza a Magyar Hadihajós Aknakereső Osztály, a A Hajós Osztály (1946-1947) , a Honvéd Folyamőrség (1948) és a Honvéd Folyami Flotilla (1949-1950) történetét, fejlődését, hajóit dolgozza fel.

El tudjátok képzelni mekkorát dobbant a szívem amikor kivettem a borítékból ezt az igazi ritka kincset. Azt hiszem egyszer ezt is archiválni fogom, hogy mindenki letölthesse, olvashassa.

-------------------------------------------------------------------------------------
Kép
http://steam.surmanzs.fotoalbum.hu/?get ... d/20030408

N. G. Kuznyecov
HARCI RIADÓ A FLOTTÁNÁL
Zrínyi Katonai Kiadó
Budapest, 1976
Eredeti kiadás : Moszkva 1971
fordította: Dr. Auer Kálmán

A kiadvány 322 oldalon (14,5x20 cm) illusztrációk nélkül mutatja be a Szovjet flotta harcait a II. Világháborúban. A szerző Nyikolaj Geraszimovics Kuznyecov a témában szakértőnek mondható, hiszen Ő volt a Haditengerészeti Népbiztos, így nagy összefüggéseiben is látta, kezelte és könyvében értékeli az eseményeket. Ezekről az eseményekről igen keveset lehet tudni, hiszen nem voltak túl jelentősen a nagy tengeri hatalmak óceánokon vívott gigászi küzdelme mellett. Éppen ezért értékes ez a könyv.

-------------------------------------------------------------

folyt. köv.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sry 2012 dec. 05. - 12:58-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 05. - 12:56 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Na még van itt valami előttem az asztalom :-)

----------------------------------------------------------------------------------------
Kép
http://steam.surmanzs.fotoalbum.hu/?get ... d/20030414

Abramov-Hlebnyikov
KIS GŐZGÉPEK HÁZI KÉSZÍTÉSE
Táncsics Könyvkiadó
Budapest, 1961
Szerkesztette: Molnár János

A 12x16,5 cm nagyságú 72 oldalas könyvben 54 ábra segítségével mutatnak be a szerzők egy egyhengeres, egy kéthengeres dugattyús gőzgépet, valamint egy modell gőzturbinát, valamint az ezekhez tartozó kazánokat.

A könyv kora miatt kicsit idejétmúlt, különösen a felhasznált anyagokat és technológiálat illetően, de ettől még kiválóan használhat, és nagyon praktikus tanácsokat ad az olvasónak.

Na és miért van előttem az asztalon ??? :D :D :D :D Hát mert éppen ezt archiválom, a csendben fejlődő Modellező Web-Könyvtár újjabb nagyobb archivátuma lesz egyszer. Talán jövő tavaszra kész lesz. Akit érdekel nem kell megvárnia a Web-Könyvtár újabb verziójának megjelenését, mivel az még nagyon soká lesz, hanem elküldöm a könyv archivált változatát nagyon szívesen. Ha kész a munka majd jelzem.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 06. - 13:18 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
A mai "ajánló"

-------------------------------------------------------------------------------------
Kép
http://steam.surmanzs.fotoalbum.hu/?get ... d/20034530

Mucs Sándor
FLOTILLÁSOK
A DUNAI KATONAI FLOTILLA TÖRTÉNETE 1945-1980
CSAPATTÖRTÉNET

Zrínyi Katonai Kiadó
Budapest, 1981
Szerkesztette: Molnár János

A 11,5x16,4 cm nagyságú 76 oldalas +borítók könyvben ábrákkal illusztrálva mutatja be a II. Világháború utánni hazai folyami hadihajózásunkat.

Idővel ezt is archiválni fogom, mivel igen szegényes a hazai hadihajózást ismertető irodalom

-------------------------------------------------------------------------------------
Kép
http://steam.surmanzs.fotoalbum.hu/?get ... d/20034525

Kenedy Ferenc
A BALATONI HAJÓK
Siófoki Füzetek 6

Városi Tanács V.B.
Siófok, 1981

A 14,7x20,5 cm-es 28 oldal +borítók füzetben ábrákkal illusztrálva egy áttekintést olvashatunk a Balaton hajózásának történetéről a római kortól az 1980-as évekig.


Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 08. - 8:57 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
sry írta:
Abramov-Hlebnyikov
KIS GŐZGÉPEK HÁZI KÉSZÍTÉSE
Táncsics Könyvkiadó
Budapest, 1961
Szerkesztette: Molnár János


Ha van belőle scan, akkor én szeretnék kérni egyet!

Köszi,
warnew


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 08. - 19:56 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Én is szeretnék kapni a gőzgép anyagból.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 09. - 11:13 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Üdv.

Ebből sem lesz sima scannelt verzió, hanem a szokásos szerkesztett, PDF vagy HTML mint eddig minden archivált anyag. Sajnos ezeknek a kiadványoknak az archiválása igen nagy munka, hónapokig tart, eleve manuálisan kell begépelni, aztán átlektorálni, beszkennelni az ábrákat, mintet ki-, és feljavítani és utánna komplette újraszerkeszteni az egész könyvet. Ennyi erővel egyébként egy új könyvet is írhatnék, az kevesebb munka lenne, de a cél a régi és hasznos szakmai anyagok megmentése.

Szóval ez nem megy gyorsan, de azért megyeget, mert 7 év alatt csak learchiváltam már több mint 200 cikket, könyvet, kiadványt :-) Általában este szoktam csinálni, amikor már lezsibbadt az agyam, olyan 01.00. óra felé :-)

Ha meglesz a gőzgépes kis könyvecske szólok mindenkinek és természetesen mindenki kap belőle, aki kér.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 10. - 21:10 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Miért kell manuálisan begépelni?
Egyrészt van karakterfelismerő program, ha azzal csinálod, már csak a hibákat kell javítani, nem beírni mindent (ha kell progi teszek fel és megosztom)

Másik módszer, én úgy csinálom: beszkennelem jpg-be az egész könyvet, majd beillesztem nem wordbe, hanem open office-ba, azzal valahogy jobban sikerül, majd ezt követően pdf creator nevű segédprogrammal pdf-be mentem. Az open office tud maga is pdf-et, de pdf creatorral kisebb lesz a méret.

Na most az első módszer és a begépelés egyértelmű, hogy a legkisebb fájlméret, de a legtöbb munka.
A második módszerrel is jóval kisebb lesz a végén a pdf. mérete, mint külön a képek, vagy a dokumentum a beszúrt képekkel.
Nekem pld. így egy 66 oldalas pdf. 38 megabájtos lett. A mai sok gigás merevlemezek, vagy egyéb nagy kapacitású adathordozók mellett ez tűrhető szerintem.
Az említett progikban, ha kell tudok segíteni.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 10. - 22:15 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
T. Gvandor!

Van 4-5 féle karakterfelismerő programom, egyik jobb, mint másik, csak éppen ezekkel a kézzel szedett régi, megsárgult lapokon lévő könyvekkel nem tudnak semmit sem kezdeni. Gyakorlatilag szavanként 2-3-4 hiba van a szövegben így szavanként kell javítgatni az egészet, összevetni az eredetivel stb...., és így sokkal nagyobb munka mint szimplán begépelni.

A sima szkennelés és képként való kezelés sem jó módszer, mert a megfelelő képminőség eléréséhez bele kéne idomítani a könyvet a szkennerbe, ezzel megtörve a gerincét, iletve más károkat okozni benne. A kiadványok jelentős része túl régi és túl ritka ahhoz, hogy ilyen behatásokkal sokkoljam őket. Egy igazi könyvszkenner kéne, de hát az hatjegyű számot visel az árcimkéjén. Így marad a hagyományos szeknnelés, sőt a repró-fotózás (amikor már végkép nem lehet sérülés nélkül máshogy megoldani a dolgot) és a begépelés.

Na de ez legyen az én bajom, a lényeg az, hogy ezek a régi és értékes kiadványok így megmeneküljenek, újjáéledjenek digitális formában, és minél többeknek hozzáférhetőek legyenek.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 17. - 9:03 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Üdv.

Ez már olvasható:http://rht.bme.hu/letoltesek/Hajos%20Jegyzetek/Hargitai_Simongati_Hajoepites_II.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 17. - 10:05 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Amig az archivalas elkeszul innen letoltheto a Kis gozgepek... szkennelt valtozata. Valakitol innen a forumrol kaptam regebben, koszonet erte.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 17. - 11:44 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
gyula írta:
Amig az archivalas elkeszul innen letoltheto a Kis gozgepek... szkennelt valtozata. Valakitol innen a forumrol kaptam regebben, koszonet erte.


Az lehet, hogy én voltam :D :D mert van egy régi szkenelt változatom is a könyvről, abból az időből, amikor még nem volt meg. Csak közben megszereztem sé rászántam magam a géprevitelre.

Üdv.:SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 11 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség