SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 szept. 21. - 22:13

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 158 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Etető hajó "csak úgy fejből"
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 23. - 20:13 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tisztelt Fórumtársak!

Vettem a bátorságot :oops: és egy teljesen csak a fejemben létező etető hajót kezdtem építeni "zéró" modellező ismeretekkel. Bár műszaki vagyok és tele vagyok ötletekkel lehet hogy ezzel fogok tanulni nagyon sokat, de ha valakinek tudok adni legalább 1 ötletet akkor már szerintem megérte. :-)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: rusnya
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 23. - 20:23 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Annyira tudtam, hogy a képfeltöltést megin elbénázom :lol:

http://kepfeltoltes.hu/view/080723/AUT_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080723/AUT_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080723/AUT_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080723/AUT_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080723/AUT_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080723/AUT_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080723/AUT_ ... es.hu_.jpg


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 23. - 20:25 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Jó lesz ez. És hogy fog a vízbe kerülni az etetőanyag?

üdv.:SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 24. - 6:33 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Hajó neve "Rusnya" lesz, illetve már az is. Nem szépnek kell lennie hanem jónak.
Az etetőanyag két, a hajótestek felett elhelyezett hosszanti vályúban leszenek. Maga a két test vízkiszorítása kb. 10 liter, így azért remélem jelentős mennyiséget fog tudni szállítani stabilan. A bejuttatást pedig úgy oldom meg, hogy a vályúknak úgy szerkeszetem meg a súlypontját, hogy üresen se tudjon állva maradni egy rugós biztosító stift nélkül. A stiftet meg a célban egy kis szervó meg majd kihúzza és a csali bedől a vízbe. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 27. - 8:06 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tisztelt Fórumtársak!

Ma reggel érte először víz a "Rusnya" tesét. Igaz ugyan, hogy csak fürdőkádban de az is víz. :-)
A próba célja az volt, hogy kitaláljam mekkora legyen a "propellátor" ami majdan viszi a hajót üzembiztosan és kis energia felvétellel. Először egy kéttollú 50-es normál emelkedésű csavart tettem fel. Ezzel a hajó "félgázon" (550-es motorral áttétel nékül) egyetlen pillanat alatt "megugrotta" a 160-as fürdőkádat. Itt jegyzem meg, hogy a 12V/7,5Ah-s akksi ami az energiát szolgáltatja 2,5 kg. Mivel nem a sebesség a fontos ezért azonnal lecseréltem a 40-es csavrra és kihagytam a 45-ös méretet. A 40-es csavarral 3/4 gázon pillanatok alatt a kádban lévő 50-60 liternyi vizet szinte felforralta és az áramfelvétel 7-9 amper körül volt. Szerintem jó lesz.... :-)
Most jön a kormány és a felépítmény.... van rá 4-napom :-)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 27. - 8:25 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia otako!

A 2 tollú csavar nem sebességi? A Springer topicban volt erről szó - vagy én értettem valamit rosszul ...

Üdv!
g.

(Rusnya, de működik :wink: Csokító)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 27. - 9:09 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Az bizony sebességi. :D
Legfeljebb, gyorsan etet. :D
Én láttam a hozzá való motort is, és azt kell hogy mondjam, annak teljesen mindegy hogy két, vagy három ágú csavart hajt e meg, mindenféleképpen száguldana.
Az etetőhajó méretéből, és a szállítani kívánt tömegből, viszont az jön ki, hogy nem fog úgy vízi síelni, mint Mamut Csongrádja. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 27. - 9:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tisztelt Fórumtársak!

Mint az eljén írtam "zéró" modellező ismeretekkel vágtam neki az építésnek. Ezért van az, hogy simán rámsózták a 35 MHz-es távirányítót és a kétágú csavart is. Bár a bótós először egy valami "grupama" vagy valami hasonló nevű 3 tollú 40-es csavart rakott elém aztán valamiért mégis kicserélte kéttollúra én meg nem tiltakoztam. Aszonta jobb lesz... :( No sebaj bajd kialakul az én kis Rusnyám :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 28. - 10:00 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Ha repülőmodellezők közelében fogsz horgászni a használat után győzelmi rovátkákat kell feltenni a hajóra.

Ezt tapasztalatból mondom, mert nekem is 35-ös rádióm van.

A fiamnak már van egy légigyözelme autómodelljével, de sebaj!

A lényeg az, körűltekintéssel kell bekapcsolni RÁDIÓNKAT-ADÓNKAT!

Más : Ezzel a hajótesttel és motorral szinte mindegy milyen hajócsavar van rajta.
Abban igaza van " Gábor " barátunknak, hogy elsősorban a kétágú csavar sebességi modellbe használatos. A " nagyok " már többágú csavart használnak!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tamásbá 2008 júl. 28. - 14:50-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 28. - 11:14 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Tengernagyom!

Természetesen abszolút körültekintéssel fogom a járművet használni. Azért az a szerencsém, hogy a röpcsisek éccaka nem nagyon élnek hiszen nem sokat látnak :-) Azért alkalom adtán átnyergeleg egy másik frekire mert nekem sincs ínyemre az ilyesfajta bizonytalanság. Nekem egyébként a 2,4 GHz a szimpatikus. :-)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 28. - 11:27 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Szervusz Otako :D

Ne aggódj a strigulák miatt, itt Ráckevén kevés repülős akad, de többnyire ők is horgásznak. :D

Hajódra visszatérve, én például láttam modellbe beépítve akus csavarbehajtó motort komplett elektronikával, mondván, a fordulat szabályzás és az irányváltás is egyben megoldott fillérekért. :D
Sajnos, a szervó részét már nem mutatta meg, pedig az lett volna a csemege. :D
Amit középső fiamnak csinálok épp Springert, én is gondolkoztam rajta, hogy az egyik leselejtezett csavarbehajtóm motorját használom fel.
Legfeljebb kevesebb súly kerül az aljába. :D

Üdv Manópapa


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 júl. 28. - 13:05 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia Manópapa!

Az akkus csavarhúzó szabályzója viszonylag eccerű mert a gomb egy rugó ellenében egy potmétert mozgat. Van olyan is amikor egy kerámia vagy üveg csőben szénpasztillákat nyomnak össze de azt inkább a 220-as varrógép szabályozókban használják. :-) Egyébként általában ugyan úgy működik mint a hagyományos modell motor szabályozó. Úgynevezett "impulzus szélesség moduláció"-val (PWM) szabályozzák, legalábbis a kefés motorokat. Ezzel elérhető, hogy a motor nyomatéka kis fordulaton is meglegyen mert az impulzus amplitúdója azért a teljes tápfeszültség.
Egyébként nem mondtál butaságot a csavarhúzóval, van otthon egy 14,4 V-os. ha hazaértem szét is kapom :-)

Képzeld ma kaptam 8V-os zselés aksit 3.2 Ah-sat. Elég kicsi és nem fog vele nagyon repülni a hajó. :-)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 aug. 01. - 6:31 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
otako írta:
Képzeld ma kaptam 8V-os zselés aksit 3.2 Ah-sat. Elég kicsi és nem fog vele nagyon repülni a hajó. :-)


Szerintem 6V az a 8, de ha mégis 8V-os akkor engem is érdekelne a dolog. egyfelől, mert még ilyet nem láttam soha, másrészt meg a 8V
egy ideális üzemfeszültség hajóba.

üdv.:SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 aug. 01. - 6:53 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves SRY!

Én is meglepődtem mert én is azt hittem valamit elírtak, de nem! Valóban 8V-os az akksi (4 cella * 2,1V) és az ára sem vaskos. Igaz ugyan, hogy ez egy nagyker de a modellező társaknak természetesen hozok mindent amihez hozzáférek. :-) Az ára 1920Ft bruttó. Éppen az egyik modellező boltban láttam 12V/7Ah-s akksit ami 6 ropiba került ami azért valamivel több mint a feléből megszerezhető. Nem akarom senki üzletét rontani de a szemérmetlenül nagy árrésért haragszom. Legyen meg rajta a tisztességes polgári haszon de ne raboljuk le a vevőt. :-)
A 8V-osra visszetérve... Sajnos mivel jellegét tekintve inkább a savas-ólom akksikra hasonlít ezért tölteni csak 0.1C-vel szabad cserébe viszont jó kicsi a belső ellenállása és ezért süthető rendesen. Most fog vizsgázni a hétvégén a Rusnyában ráckevén. :-) Méretét tekintve akkora mint a 12V/7Ah-s hosszában félbe vágva.:-) Majd pontosan lemérem... :-)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 aug. 05. - 17:50 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tisztelt Fórumtársak!

Manópapa túláradó dícserete talán egy picit megrészegített és ezért bátorkodom egy kis fotósorozatot feltenni az én kis Rusnyámról. :-)
http://picasaweb.google.hu/otako1/Rusnya
Valahogy nekem nem megy a képfeltöltés, hogy itt is láthatók legyenek, így a fenti link elvisz egy albumba ahol a diavetítés gombot megnyomva szépen végig mennek a képek.
Tapasztalatok:
- A hajtás 8V-ról ment. Mire megjárta a hajó a Duna közepét és visszajött a motor kézzel alig érezhetően lett csak melegebb. Igaz ugyan, hogy "félgázzal" ment csak mert erős hajtásnál beletúrta az orrát a vízbe és befolyt a víz a gépházba. Meg is lett az eredménye mert a billentő rudak fenyőléc tartója megdagadt és a rudak megszorultak. :oops: Aztán befolyt a víz valószínűleg a vevőbe is mert a hajó bekapcsoláskor megzavarodott mint csecsemő a topless bárban. :lol: A motor nem forgott a szervók meg hol reszkettek mint a nyárfalevél, hol meg kivágódtak az egyik végállásba, ahonnan aztán "se tőlem - se hozzád" nem mozdultak. :x
- A zsínórozás nem is volt olyan bonyolult mint vártam. Először 22-es damillal kötöttem be, de az orrban lévő "fordító csavarnál" (sprődsége miatt) ha nem volt elég feszes akkor kiugrott és már nem is működött. Kicseréltem fonott kevlár zsinórra, (mer a hülye horgásznál ilyen is van :-)) így már valamivel jobb lett és elég nagy biztonsággal borított, ha az odafelé úton a rázkódástól magától el nem fortult a retesz. Ilyenkor buktam a csalit és jöhettem kifelé. :evil: Ezért legközelebbre kis rugóval egy ici-picit megfeszítem, hogy a rázkódás ne vigye el. :lol: A kötésekkel nem vacakoltam sokat, bár ismerek jópárat, egyszerűen kicsi sörét ólmokkal rögzítettem a zsínórt. :)
- Tényleg meglepően jól fordul. Nagyjából egy félméter átmérőjű körön megfordul ahhoz képest, hogy a hossza 65 cm. Sajnos ha koszos a víz akkor nem célszerű használni mert rendesen összeszed mindent és hiába erős a motor azért mégsem "szecskavágó" :roll:
- Hiányzik róla a hátramenet. Még ki kell találnom hogyan oldjam meg. Félek kevés lesz hozzá a csatorna mert azért a webkamerát is rá akarom tenni és valamivel azt is irányítani kéne :-)
- A képeken látszik a 8V-os és a 6V-os akksi is. Az volt a terv, hogy a 8V-ossal etetek a család meg kap két 6V-ost sorba kötve és lehet játszani vele de mivel negy sebességnél rosszul viselkedik ezért most a játék kimaradt. Bár azért termézetesen nagy óvatossággal kipróbálták a lányok is. :D
Van mit finomítani, főleg a menettulajdonságain. Még azt is meg kell álmodnom. :-)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 158 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség