SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 26. - 17:46

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 33 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 18. - 19:03 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Üdv.

Ez egy jó kérdés. Igazából teljesen mindegy mekkora. Az határozza meg a méretét, hogy milyen szerelvények vannak benne. Ha rá van építve a biztonsági szelep, a síp, a fő-gőzvezetés, a fő-gőzszelep, egyéb segédüzemi elvezetések akkor jó nagy kell. De egyébként el is hagyható, csak arra kell vigyázni, hogy a gőz ne vizesen távozzon a kazánból.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 19. - 7:42 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Üdv.

Köszi a választ, azt hittem van erre valamilyen ökölszabály, mert az előző pici volt, úgy a kazánhoz ránézésre is.
Na most jóval nagyobbat csinálok, plusz 5 vízcsövet a 4 mellé (ferde vízcsöves a kazán). Most már bátrabban tudok próbálkozni van oxigénem bőven.
Ja és még javaslatra beforrasztok egy rézhálót is a gőzdóm alá.
Ennek a mérete számíthat valamit?

attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 19. - 9:39 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Üdv.

Na akkor nézzük meg alaposan ezt a gőzdómot:

Eredetileg a kazánokban normál kút meg patakvíz volt és minden kazán un. "Nagy vízterű" kazán volt. Ez annyit jelent, hogy egy nagy tartály (fazék, üst) volt az egész kazántest. Sok esetben ez nem is hengeres volt, hanem szögletes doboz ezért is hívták a korai kazánokat "Koffer Kazán"-nak. Ez a kialakítás nem tesz lehetővé nagy gőznyomást, de a korai gépek maximális üzemnyomása +1-1,5 Bar volt így ebből nem is volt gond.

Viszont a kazán a használat során elszappanosodik, ellúgosodik, különösen ha kezeletlen "nyers" víz van benne. Ez fokozza a kazánvíz habzását a forrás során. A nagy-vízterű kazánokra ez különösen jellemző mert nem alakul ki szabályozott hő-cirkuláció a kazándobban.

Olyan ez mint amikor tésztát főz az ember a fazékban. Amikor felforr a víz a gőzbuborékok a felszínre törnek és mozgásba jön a víz felszíne. A szétpukkanó buborékok kis vízcseppeket "lőnek" a gőztérbe (ez a desztvízzel frissen töltött kazánnak felel meg). A kazánoknál ez még ügyesen elhelyezett fő-gőzcsővel kivédhető. És nem kerülnek vízcseppek a gőzvezetébe, vagy legalább is csak minimális mennyiségben.

Ahogy a tésztafőző vízhez hozzáadod a sót, meg az étolajat, (ez a normál üzemű kazánvíznek felel meg) a víz viszkozitása megváltozik és a buborékok már nem pattannak szét a felszínre érkezéskor hanem egyben maradnak egy ideig, megindul a habzás.

Ha beteszed a vízbe a tésztát is (ez már az erősen szennyezett, elhasznált kazánvíznek felel meg) akkor intenzív habzás indul meg, ami teljesen kitölti a gőzteret , sőt ha nem veszed le a fedőt ki is fut a főzővíz a fazékból.

A habzó kazánvíz miatt be kell építeni egy gőzszárítót. Ez a rács, vagy lyukraszter lemez amit te is be szeretnél forrasztani a dóm alá. Ez azért jó, mert a hab-buborékok szétpattannak rajta és nem jutnak át a rácson. Olyan lesz mint egy második "virtuális" folyadékfelszín, amin szétpattognak a buborékok az átlépéskor. Természetesen erősen habzó kazánnál már ez sem segít, de normál állapotú kazán esetében jól működik.

Ezért került a dőzdóm a kazán tetejére, mert kellette egy szeparált tér a gőzszárító rács másik oldalára, ahol összegyűlik és elvezethető a buborék és folyadékentes "száraz-gőz". Ez lett a gőzgyűjtő-dóm. Végül is a gőzdóm és a rács együtt alkotják a gőzszárító szerelvényt.

Ennek ellenére azért illik végig vezetni a fő-gőzvezetéket a tűztéren, mert a gőzdóm és a szárítórács nem végez tökéletes munkát, a fő-gőzvezetékbe kerülő minimális víz viszont elgőzölök a túlhevítő csőben és így a kazánból minőségi száraz és enyhén túlhevített gőz lép ki.

Egy kazánnal szemben a legfőbb elvárás, hogy elegendő mennyiségű és minőségű gőzt termeljen. A gőzdóm-szárítórács-túlhevítő komplexum megfelelően biztosítja a második követelmény teljesítését.

A gőzdóm mérete így tetszőleges, hiszen csak nagyobbnak kell lennie mint a fő-gőzvezeték. De igazból mint fentebb írtam nem is ez határozza meg a méreteit, hanem a rá szerelt fittinget (szerelvények). Mivel a gőzdómban szárazgőz van a legalkalmasabb ide szerelni a biztonsági szelepet, sípot stb... mert működésükkor csak gőz áramlik át rajtuk, és nem habos vizes elegy ami fröcsköl , spriccel stb....

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 19. - 12:22 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia SRY!

Köszönöm az értékes eszmefuttatást és nagy kő esett le a szívemról, mert úgy néz ki, hogy jó irányba indultam el.

Még a gőzdómot nem tettem fel, így azt találtam ki, hogy így gyújtok alá és kiváncsian akarom szemlélni, hogyan , melyik csővég felől és miként is forr a kazánomban a víz. Csak kíváncsiság, szeretem tudni a dolgok mikéntjét és annak működését. Ezt korábban is akartam de elfeledkeztem róla és már le volt zárva a rendszer.
Az új gőzdóm egyébként olyan mozdonykazán arányos lessz.
Korábban is a biztonsági szelepre volt téve a síp, mert úgy gondoltam, hogy ez egy plussz biztosíték a megfőzés ellen, ha a síp megszólal, jelzi eddig és ne tovább.
Még egy tervem volt korábban amit most megcsináltam, bár sokak szerint lehet feleslegesen. Összekötöm a fűtőcsövek legalsó pontját, hogy a kazánból a vizet minél egyszerűbben és majdnem teljesen le tudjam engedni használat után. De ez csak olyan praktikum.

attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 22. - 16:00 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Nos ma alágyújtottam a kazánnak, tudva, hogy ez nem nyomás alatti próba de érdekes és tanulságos volt amit láttam ,így megosztom veletek.

Tehát a kazán típusa ferde vízcsöves.
Mint írtam növeltem a tűzcsövek számát.
Ami meglepett az volt, hogy nem a mélyebbik ág felől kezdett a víz kijönni a csőből és forrni, hanem az alacsonyabb rész felől. Ezt még én magam is gondolhattam rosszul, de azt, hogy milyen erővel bugyog fel a víz (csövenként felcsap a kazán tetejéig és onnan még tovább oszlik). Ezt már nem. DE legalább mostmár tudom mi volt az a nagy zubogó hang a kazán beindulásakor. Ez hát a fő oka a vizes gőzőmnek.
De ez csak a kazán hátsó részére igaz, elől csend rend honol ott csak a vízbeszívás történik a körfolyamat így jön létre.
Az én meglátásom és a próba azt mondatja velem kedes társaim, hogy aki ilyen kazánt épít az a gőzdómot semmiképpen sem tegye se középre se a forrásban lévő tér fölé. hanem abnormális módon a másik oldalra, mert így sokkal tisztább gőzt kap. Az enyém szerencsére kissé a jó irány felé van eltolódva ezen már javítani nem tudok a megoldás csak a már részemre javasolt rézháló beépítése lessz.
Remélem lessz, akinek a fentiekkel jó tanáccsal tudtam szolgálni.

attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 23. - 16:03 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Tegnap butaságot írtam mivel nem a saját infra fűtőjével próbáltam ki a kazánt
Ma ez is megtörtént bent a hajóban a helyén, de még most is gőzdóm nélkül. Bugyog bugyborékol ez elöl is hátul is, ez nem baj mert termeli ám a gózt, de a amit a gőzdóm elhelyezéséről írtam az semmis!!!!!

attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 23. - 16:47 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 22
Szia Attila 2!
Nagy figyelemmel olvasom írásaid.
Bevallom minél többet olvasom annál bonyolultabb lesz. Nagy segítség lenne a megértéshez, ha a kazánodról felraknál egy rajzot ide a fórumra.
Üdv.feco 1


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 23. - 17:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia feco1!

Próbáltam én már feltenni, de sajnos még nem szántam rá elég időt, de eddig nem sikerült, mint pl a makett ORG-ra, oda egyszerűbb.
Tehát csak leírni tudom, ezt a kazántípust hívják ferde vízcsövesnek.
Ahol a fűtőcsövek alul állnak ki a kazánhengerből, és ebben van a víz amit az alatta lévő fűtőtest, (nálam az infra gázkályha kisebbikrésze hevít) tudod ahol a kerámia izzik fel.

attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 24. - 7:22 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
T. Attila!

Küld el nekem és felrakom! egyébként ide közvetlenül nem lehet képeket feltenni, egy másik tárhelyen kell elhelyezni és onnan hivatkozással beszúrni.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 24. - 7:54 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia!

Rendben küldöm én a képeket, csak egy elérhetőséget kérek.

attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 24. - 9:00 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Attila2 írta:
Szia!

Rendben küldöm én a képeket, csak egy elérhetőséget kérek.

attila


sry@freemail.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 nov. 12. - 17:50 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Segítsetek fiúk, az a gond, hogy nagyon kormol az őrlángom.
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy ti mit javasoltok.

attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 nov. 15. - 14:31 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Ha csak tisztán gázt vezetsz az égő részhez előkeverés nélkül az esetben fog kormolni az égő. A levegős előkeveréssel kell edzeni ami már nem egyszerű a kis méretek miatt, hisz öngyújtó méretekben kell gondolkodni. Valami hasonlót kell megvalósítanod mint a gázkonvektoroknál csak még kisebbe . Leginkább a lángvisszaégés fog problémát okozni. Én is kísérleteztem vele de aztán meguntam, inkább csináltam egy üzembiztos égőt, meg egy elektromos szikráztatót. ha hallom h. elaludt akkor szikráztatás és ég mint a kisangyal.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 nov. 15. - 16:39 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia Laci!

Nem vigasz, hogy másnak is van ilyen gondja, de akkor ez most megint feladja a leckét.
Erre a plussz levegőre nem gondoltam, de egyértelmű.
Te milyen furatot használsz?

attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 nov. 21. - 10:14 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia! Nincs furat. 1,5x0,5 mm rézcső a vége kombinált fogóval méretre sajtolva. Mivel mint fentebb írtam, hogy nem igazán jött össze, ez okból újrahasznosítás végett már nincs is meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 33 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség