SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 24. - 1:37

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 33 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Kazánok és fűtésük
HozzászólásElküldve: 2007 jan. 08. - 11:10 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Bár Sry kolléga többször elmondta/leírta, hogy a jó kazán talán a legfontosabb része egy gőzölgő modellnek, ez eddig kimaradt az önálló témák közül.

De hogy ne csak témát nyissam meg, rögtön egy kérdésem lenne. Minden alkalommal, amikor kezembe veszem a pici PB forrasztólámpámat (biztos ismeritek, minden barkácsbolt árul ilyeneket), azon kezdek elmélkedni, hogy mi lenne, ha ezzel próbálnám fűteni a kazánt... Vízszintes tűztér, benne a Galloway csövek.

A gáz egy erősebb szervóval még talán elzárható is lenne.
Próbálkozott valaki ilyesmivel?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 máj. 10. - 11:58 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Egy kicsi forralótartályos gőzkazánt szeretnék építeni stabil gőzgép modellhez, a biztonság maximális szem előtt tartásával.
Maga a kazán egy 5 literes acéltartályból készülne, mely 25 bar nyomással volt próbázva. Ezt szeretném átalakítani, felszerelni a szükséges szerelvényekkel, hogy végül egy 6 bar biztonsági szeleppel ellátott kb. 4 bar üzemeltetési nyomású kazánom legyen.

Fel merült bennem pár kérdés, melyre még nem találtam választ.
-Régen hogyan védekeztek a korrózió ellen vaskazán esetén?
-Hogyan lehet kiszámítani a kazán teljesítményét óránkénti gőzhozamra, mi számít bele a kazán hőleadó felületbe, csak a melegített rész, vagy az egész tartály belső felülete, vagy csak a benne lévő víz felülete?
-Mennyi induló víztömeggel kell számolni a tartály térfogathoz képest?
-Biztonsági szelepnek a napkollektoroknál elterjedt 160-180 C, 6 bar 1/2 " szelepet gondoltam. Elegendő egy biztonsági szelep a tartályra, vagy kettő kell?
-A kondenzált gőz visszavezetése tápvízként csak dugattyús tápszivattyúval lehetséges, vagy van rá más megoldás is?
-Hogyan történt a nyomásszabályozás régi gőzgépeken?
Arra gondoltam, hogy a biztonsági szelep 6 bar, akkor a gőzt egy 4 baros másik szelepen kell kivezetni, hogy a kazánban állandóan meglegyen az üzemi nyomás?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 máj. 11. - 10:31 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
T. Moonbook!


Az első és legfontosabb kérdés, hogy mit akarsz üzemeltetni! Ugyanis egy 5 literes vízterű kazán már súrolja kazán kategória alját, és mivel nyomás alatti gőz termelésére szolgál erre igen szigorú szabályok vonatkoznak.

Vizsgáztatni kell, kazánbárca kell rá, kazánrendőri személt kell rajta lefolytatni! Szóval ilyesmit nem nagyon lehet otthon építeni, megfelelő ipari háttér nélkül. Ha mégis megépíted, és valami gond lesz akkor az meg foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetésnek hívja a BTK. és igen komoly büntetés (több év) jár érte.

Így nagyon fontos, hogy milyen gépet akarsz üzemeltetni? Ha a gép nyersgőz szökséglete ilyen kvalitású kazánt kíván, mint amit felvázoltál, akkor a legbiztosabb olyan céghez fogdulni, akik el tudják készíteni a kívánt kazándoboz, levizsgáztatják, és műbizonylattal adják át! De ettől még időszakosan felülvizsgáltatni kell (ami nem kis költség)

...
..
.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 máj. 11. - 10:47 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
.
..
...

Na de hogy ne csak ijesztgesselek:

moonbook írta:
Régen hogyan védekeztek a korrózió ellen vaskazán esetén?

Úgy, hogy általában kovácsoltvasat használtak megfelelő vastagságban. Ez is korrodál, de megfelelő kazánvíz (ioncserélt, vagy desztillált víz) és kellően igényes karbantartás (iszapolás, revétlenítés) mellett egy-egy ilyen kazán nagyon sokáig elmuzsikált.

moonbook írta:
Hogyan lehet kiszámítani a kazán teljesítményét óránkénti gőzhozamra, mi számít bele a kazán hőleadó felületbe, csak a melegített rész, vagy az egész tartály belső felülete, vagy csak a benne lévő víz felülete?

Egy kazán teljesítménye az általa szolgáltatott gőz minőségétől, és annak mennyiségétől függ. A minőség jelenti a gőz szárazságát, túlhevítettségét, nyomását, a mennyiség pedig kg/h-ban a kazánból tartós üzem mellett kinyerhető adott minőségű gőz mennyiségét. Ezeket elég nehéz elméleti úton meghatározni, különösen ha nem szokványos méretű és elrendezésű kazánról van szó, mert ilyenkor a tapasztalati, méréses adatok sem segítenek.
A fűtőfelület az olyan felületek összessége, aminek az egyik oldalán az égésből származó besugárzott hő, vagy konvektív hőátadás miatt fűtés van, a másik oldalon pedig kazánvíz található.

moonbook írta:
-Mennyi induló víztömeggel kell számolni a tartály térfogathoz képest?

Általában 3/4 -ed, 2/3-ad a kazándob maximális feltölthetősége, mivel a víz felett helyet kell hagyni a gőztérnek. Ha nincs gőztér a kazán nagyon hamar "kifullad". Ráadásul a kazánvíz szinte mindíg habosodik, és ha magas a kazánvízszint a hab bejut a gőzvezetékbe ami nagyon nem jó dolog.

moonbook írta:
-Biztonsági szelepnek a napkollektoroknál elterjedt 160-180 C, 6 bar 1/2 " szelepet gondoltam. Elegendő egy biztonsági szelep a tartályra, vagy kettő kell?

Ez megint olyan dolog, hogy mire használod a kazánt! Ha kazánvizsgás lesz,akkor csak a gőztechnikában alkalmazott bevizsgált, engedélyezett szelepek hasznáhatóak. Általában jobb a két szelep, és az is kérdés, hogy miért van ott a szelep? Ugyanis sok bizonsági szelep nem képes elegendő gőzt elengedni, csak "jelző" funkciót teljesít. Gondolj bele ha a szelep el tud engedni 15 kg/h gőzt nyitáskor, a kazán meg termel 150 kg/h-t akkor hiába nyit a szelep a megfutott kazán fel fog robbanni. Ezért vannak nagy áteresztő képességű lefúvó szelepek is. De mindezeket az üzemmód és a méret határozza meg.

moonbook írta:
-A kondenzált gőz visszavezetése tápvízként csak dugattyús tápszivattyúval lehetséges, vagy van rá más megoldás is?

Van! a "lövettyű" ez egy áramlási gép, most nem részletezném a működését, de szinte minden nagykazánon ott van. egy hátránya van: gőz kell a működtetéséhez, tehát ha lecsökken a nyomás a kazánban akkor nem működik.

moonbook írta:
-Hogyan történt a nyomásszabályozás régi gőzgépeken?
Arra gondoltam, hogy a biztonsági szelep 6 bar, akkor a gőzt egy 4 baros másik szelepen kell kivezetni, hogy a kazánban állandóan meglegyen az üzemi nyomás?

Folytószelepekkel, általában a fő-gőzvezetékbe épített tolattyús szeleppel. De magukat a gépeket nem a nyomás megváltoztatásával szabályozzák, hanem a toltés mértékének változtatásával, így a nyomás nagyjából minden üzemállapotban állandó. (na modelleknél ez általában pont fordítva van)

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 máj. 12. - 11:30 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Köszi az infókat, természetesen a vonatkozó szabályoknak megfelelő keretek között gondolkodom és ha ez csak egy mégkisebb modell megépítését teszi lehetővé, akkor amellett maradok.
De egyelőre ez még odébb van, egyelőre még csak képlékeny ötletként él az elképzelés, és információkat gyűjtök.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 máj. 12. - 12:12 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
sry írta:
Úgy, hogy általában kovácsoltvasat használtak megfelelő vastagságban. Ez is korrodál, de megfelelő kazánvíz (ioncserélt, vagy desztillált víz) és kellően igényes karbantartás (iszapolás, revétlenítés) mellett egy-egy ilyen kazán nagyon sokáig elmuzsikált.


Ez az amit viszont nem igazán mernék, egy muzeális gőzgépet beindítani.
Gondolom annak idején az anyagminőség ingadozó volt, meg közel 100 év korróziója is dolgozhatott.

sry írta:
Általában 3/4 -ed, 2/3-ad a kazándob maximális feltölthetősége, mivel a víz felett helyet kell hagyni a gőztérnek. Ha nincs gőztér a kazán nagyon hamar "kifullad". Ráadásul a kazánvíz szinte mindíg habosodik, és ha magas a kazánvízszint a hab bejut a gőzvezetékbe ami nagyon nem jó dolog.


Érdekes ez, én nagyjából 1/2-re saccoltam a lágyított víz habosodása miatt is, 3/4 az kissé soknak tűnik így első hallásra.

sry írta:
Van! a "lövettyű" ez egy áramlási gép, most nem részletezném a működését, de szinte minden nagykazánon ott van. egy hátránya van: gőz kell a működtetéséhez, tehát ha lecsökken a nyomás a kazánban akkor nem működik.


Nagyon érdekes szerkezet ez, a kazán felől pedig van még egy szelep a lövettyű és a kazán között, amit meg kell emelnie a vízsugárnak?
Gondolom elég nagy teljesítményhányadot elvesz az össz. teljesítményből. Amit még nem értek, hogy ez szakaszos üzemű, vagy folyamatosan működhet?

sry írta:
Folytószelepekkel, általában a fő-gőzvezetékbe épített tolattyús szeleppel. De magukat a gépeket nem a nyomás megváltoztatásával szabályozzák, hanem a toltés mértékének változtatásával, így a nyomás nagyjából minden üzemállapotban állandó. (na modelleknél ez általában pont fordítva van)


Mi a különbség felépítésben egy biztonsági lefúvatószelep és egy gőzre való fojtószelep valamint tolattyús szelep között?
Nem egészen világos hogyan tudták szabályozni a töltés mennyiséget.

Üdv: moonbook


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Mitől vizes a gőzöm?
HozzászólásElküldve: 2012 júl. 17. - 17:37 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves kollégák!
A kazánom hibája, ha vizes a gőzöm, másokkal összehasonlítva.
Tudom buta lesz a kérdésem.
Nagy általánosságban mitől ad vagy nem ad száraz gőzt a kazán.
Ha kapok reagálást fogom bonyolítani a kérdést.
Indításnak ennyit.

Attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 júl. 18. - 13:04 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Üdv.

A gőz mindíg vizes valamennyire. ennek több oka van. Első és leggyakoribb, hogy túl van töltve a kazán! Túl magas a vízszint és azért a folyadékfelület forráskori mozgása miatt víz kerül a fő gőzvezetékbe. Ezt könnyű kiköszöbölni, mert nem kell annyi tápvíz a kazánba és meg is van oldva.

Második, hogy habzik a kazán. Huszamosabb üzem alatt ellúgosodik a kazán és a kazánvíz habzani kezd. Ezt tisztítással, megfelelő tápvízzel (desztvíz) lehet elhárítani.

Lehet, hogy rosszú áll a fő gözvezeték gőzbevezető vége a kazándobban. Ennek azért úgy kéne állnia, hogy a forráskor keletkező bugyborákoló vízből felszakadó folyadékcseppek ne nagyon tudjanak belejutni. Pl. "L" alakban felfelé kell hajtani, bagy kis rézhálót rátenni.

De ha jó a tápvíz minősége, nincs túltöltve a kazán, és jó a főgőz vezeték gőznyelő végének kialakítása, akkor is lehet vizes a gőz, mert a fő gőzvezetéknem és szerelvényeken (csap, szelep, irányváltó stb...) hőt veszít a gőz, és mivel a kazánnból telített gőz érkazik, ha annak csökken a hőmérséklete akkor mindenképpen kondenzálódik és vizes lesz a gőz.

Tehát egyrészt szigetelni kell a frisgőzt szállító, szabályozó elemeket, illetve a gőzt kis mértékbn túl kell havíteni, hogy a csőrendszerben keletkező hőveszteség miatt ne alakuljon ki kondenzáció. ezért van szinte minden modellkazánban a Gőzdóm és a fő-gőzszelep után (vagy előtt) egy kis túlhevítő csőszakasz, vagy csőlíra. Ezzel már elérhető olyan fokú túlhevítés (különösen ha ez a besugárzott tűztérben van) ami elégséges a gőz jó minőségének, szárazságának megtartására a csővezetékben és fittingeken.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 júl. 18. - 16:43 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok srácok!

Külön-külön is köszönöm a gyors segítségeteket.
Máris rávilágítottatok pár hibára ás eloszlattatok pár kételyt és ötleteket kaptam amit meg is fogok valósítani.

Sorolom a hibákat:

Kicsi a gőzdómom (ilyen zárt csővéget kaptam) Kicserélni.
Ha már újat csinálok, beépítek egy rácsszerű valamit amit javasoltatok a víz felfröccsenése ellen.
Az első konstukciónál éppen, ahogy írtátok megcsináltam a túlhevító csőlírát.
A víz vizes volt, kikértem egy gőzgépmodellező kolléga tanácsát telefonon (még nem volt netem) és Ő azt monda, hogy éppen ez a baj, mert útközben csapódik le a viz???!!!
Logigus érvelésnek tűnt elfogadtam megszüntettem, de a víz csak vizes maradt. Ja még megszüntetés előtt leszigeteltem végig a csőszakaszt, de látható változás nem volt.
Már a gépet is megvártam, hogy teljesen átmelegedjen és csak utána indítottam.
A gond főleg az újraindulásoknál csúcsosodik, mert általában csak a lendkerék meglökésével indul újra, ez nem minden esetben van így de ez üzemvitel szempontjából nekem nem megfelelő. Vagy megy-vagy megy, Bent a vizen nem állhat meg.

Ja a kazánom ferde vízcsöves, infra gázfűtéssel.
Még meg akarom növelni a csövek számát is .
Amikor csináltam a négynek is örültem, mert csak ez a drága 20 perces oxigénpalackom volt, és örültem, hogy az első kazánom összeállt. Mát van nagy palackom, így tudok forrasztgatni.

Most ennyi.
Fiúk kérlek reagáljatok erre is, hogy jó irányba indulok e el.

Üdv attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 aug. 01. - 12:46 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia Attila!

Azért azt is el tudom képzelni, hogy a hőteljesítmény kevesebb mint kellene, így a víztömeg éppen csak eléri azt az állapotot, hogy éppen keletkezik valamennyi gőz, de olyan közel van a halmazállapot változáshoz a hőmérséklet és a hőmennyiség, hogy az első kisebb veszteség jelentkezésekor azonnal kondenzálódik a gőz. Sőt a gőz kazánból való expanziója hőt von el a kazántól!
A kazán "nem melegített" része van szigetelve? Fénykép esetleg van róla?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 aug. 01. - 16:10 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia!

Nos mint írtam tervezem még plusz tűzcsövek beépítését, mert szerintem is valahol a itt leledzik a probléma nyitja.
A szigetelésen is túl vagyok már, kőzetgyapot szigetelésem van a nem fűtött felületen.
Látod folyamatosan igyekeztem a lehetséges hibaforrásokat kiküszöbölni, így jutottam a fórumon való segítségkéréshez, amit nagyon köszönök.
Meg hát ezeken a problémamegoldásokon keresztül szerettem bele a gőzbe, mert rengeteg buktatón át van meg a sikerélmény, nem villanymotor amit csak bekapcsolok, ennek lelke van.
Képeket tennék fel, de nem tudok, mert valami tárhelyet szükségességét írja a rendszer, és itt elakadtam, gondolom azért nem lehet túl bonyolult.
Ha nem az írjátok már le, köszi.

attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 aug. 01. - 17:05 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia!

Mivel nekem guglis levelezésem van ezért van guglis képtáram is. Onnan szoktam belinkelni a képeket. Van aki a "Képhost"-ot használja de onnan időnként el szoktak tűnni a képek. :-( Sajna én nem tudom a tutit...


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Képtár
HozzászólásElküldve: 2012 aug. 16. - 19:19 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Már jó ideje ezt használom remélem még sokáíg megmarad egyszerűen kezelhető képtár. Reg után saját albumok lehetnek , saját képtár nélkül nem ajánlom mert nehéz a képeket visszakeresni.

http://pics.coldline.hu/help.php#reg

Üdv. máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 aug. 17. - 10:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Nem tünik el!!!

http://www.imageshack.us/


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 okt. 18. - 16:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok fiúk!

Mitől fűgg és mit befolyásol egy adott méretű kazánhoz illő gőzdóm?
Csináltam egy kazánt, mekkora legyen a gőzdóm.

Attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 33 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség