SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 20. - 5:13

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Csövek, csapok, miegymás....
HozzászólásElküldve: 2007 jan. 09. - 10:04 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Üdv. Mindenkinek!

Már annyi önálló téma indult az egyes gőzgépalkatrészekről, hogy szinte
át is fogják a teljes szerkezetet. Egy dologról nem volt még szó, ezek
pedig a különféle csövek, szelepek, csapok és hasonló másodlagosnak
tűnő szerelvények.
Aztán ha jobban belegondolunk nem is olyan másodlagosak ezek.

A gőzkazán és gözgép egy igen összetett berendezés, sok kisebb,
nagyobb alkatrésszel, önálló szerkezeti egységgel. Ezeket általában
csövek kötik össze, szelepek, csapok választják el. De milyen
csövek, és ami mégfontosabb, milyen csőcsatlakozások???? Mert ha
én pl. csinálok egy gőzolajzót, akkor beállítom erre az alkatrészre sz
esztergám, állványos fúrom, csinálok készüléket a rorrasztáshoz stb....
innentől kezdve tulajdonképpen ugyanannyi munka 1-2-3 vagy akár
4 darabot csinálni, mert a beállítások a sok veszőtség nem az alkatrész
legyártása. A fölös darabokat valaki biztosan tudná használni a
saját gépéhez, feltéve, hogy ugyanolyan csöméreteket és
csőcsatlakozásokat használunk.

Ebben kéne valami konszenzusra jutni. Mondhatni szabványosítanunk
kéne egy picit. Első körben a csövek méretét, anyagát és az alkalmazott
csöszerelési szerelvényeket.

Én továbbra is a réz fékcsöveket javasolnám, mert nyomásállóak,
jól forraszthatók, hajlíthatók, olcsón beszerezhető és elég vastag
ami megfelelő gőzszállítást tesz lehetővé. Persze ha van más, jobb
ötlet akkor arra is nyitott vagyok. A csőcsatlakozásokban van némi
gondom, arra több elképzelésem is van, de ezzel nem akarok defolyásolni
senkit.

Persze az egész dolog csak akkor fontos, ha van igény az
"összedolgozásra".

üdv.. SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 jan. 10. - 13:43 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
A "szabványosítás" mindenképpen jó ötlet, főleg a csatlakozások esetében. Mert ugye össze lehet forrasztani kínkeservvel mindent (és rettegni közben hogy amíg itt forrasztok, addig ott mi olvad szét...), de mennyivel szebb, ha valamilyen csőkötést alkalmazunk, legyen szó a gőzolajozóról vagy a vízszintmutatóról. Tán még az is előfordul, hogy egy jól sikerült kazánhoz többféle gépet akarunk csatlakoztatni. :)

A neten szétnézve sok cég (főleg amerikai) kínálgat menetes csőkötéseket, hollandereket - aranyárban, ráadásul Withworth, azaz collos menettel. Nagyon elegánsak a Pintér-féle karimás csőkötések is, nem tudom, használt-e már valaki ilyeneket. Felteszem, ezeket sem tucatonként 100 forintért árulják...

Bár a coll önmagában nem baj, legutóbb épp egy 1/2"-3/8"-os szűkítőt néztem ki a kazánra beöntőnyilásnak, a lezárás természetesen egy 1/2"-es kupak lenne. Sűrített levegős szerszámokhoz lehet kapni mindenféle fittinget (3/8", 1/4") Lehet, hogy a pneumatika területén kellene még kutakodni.

A csövek: lehet kapni a barkácsboltokban is rézcsöveket, különböző átmérőkben. Elég merevek, de kilágyítva azért hajlíthatók. Az biztos, hogy a vörösréz azért jobb.

A házilagos kivitelezésnek nálam egy nagy akadálya van. Ez az akadály az eszterga, ami nincs... :cry: Nézegettem ugyan már többször a 120-130 ezerért kapható barkácskiviteleket - természetesen párom távollétében! - , de mindig arra gondolok, hogy mennyibe kerülne pluszban egy késkészlet, illetve minimum kettő, mert az első adagot nyilván gyorsan lenyúznám.
(Emlékszem, k.b. húsz éve, amikor utoljára eszterga közelébe kerültem a munkahelyen, egy öreg szaki érdeklődve nézte hogy mit működik a "mérnök úr", aztán megszánt és megcsinálta amit akartam. Pár évvel később valami meló kapcsán együtt voltunk Prágában. Egy esti sörözés során fölemlegettem az esetet, hogy milyen rendes volt, mert nem hagyott ott kínlódni. Megszólalt erre az öreg: "Tudja Ferikém, nem magát sajnáltam, hanem a szerszámot..." :lol: )

Remélem másnak is lesz véleménye a dologról, és ha mást nem, de rengeteg ötletet össze tudunk hozni!

Üdv / ZF

U.i. Szerintem a korábbi gőzszelep témát össze lehetne olvasztani ezzel topikkal.
Második u.i.: nagy marhaság lenn, ha körülnéznénk a nagyobb kávéfőzőgépek alkatrészei között??? hátha....


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 jan. 11. - 8:55 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Üdvözlet Mindenkinek!

Kérlek legyetek elnézőek velem szemben mert 47 évesen most kezdem a modellezést. Sokmindennel foglalkoztam hobby szinten de rátalálva Sry oldalaira azt hiszem ezt kerestem. Egy kis gőzgéppel szretnék kezdeni, egészen pontosan már el is kezdtem. A műhelyem szerintem egészen jól felszerelt de sok dolgot könyvelből tanulok, a forgácsolást is.(informatikával, banktechnikával foglalkozom). Az esztergát én is sokáig kerestem míg hozzájutottam egy újszerú "kis oroszhoz", 70e körül már el lehet őket érni. Szerintem jól megépített, masszív gépek, a súlya kétszer akkora mint a most kapható kínaiaké, ja és nem törnek a fogaskerekek... Sok kiegészítő van hozzá, marróasztal... Vídialapkás 8X8-as késeket 200 ft körüli átlagáron rendelhetsz magyar gyártótól, nagyon rendesek ajánlom őket mindenkinek. (Esztergakés Kft. Pócspetri) A rézcsövet én a klíma-hütős boltban vettem egészen puha, és nem túl drága.
Talán bevált, ajánlott kiegészítő méreteket tényleg jó lenne elndítani, időm és lehetőségeim szerint én benne lennék.
Elnézést ha amit írtam nem pont ide illik.

Üdv:GP


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 jan. 11. - 9:54 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves gazdikp, mindenek előtt Isten hozott a fórumon! Az a gyanúm, hogy egy cipőben járunk! Szintén "érett" korban jött rám ez a bolondéria, bár gyerekkorom óta izgat a hajó, a repülő és természetesen a gőz! (Meg amúgy is bütykölős típus vagyok, hozzávetőleg 20 éve nem engedtem be a lakásba mesterembert) Valószínűleg a génjeimben van valami hiba, ugyanis nagypapám a múlt század elején főgépész volt egy gazdaságban. Minden érdekelte ami gép és mozog, de a nagy szerelme a gőzgép maradt élete végéig! Édesapám pedig egy csodás Kandó-féle villanymozdonyt csinált - igazi rudazatos meghajtással, az 50-es évek elején még kiállításon is mutogatták. Nagy kegyelettel őrzöm mindmáig. Aztán jött sry, meg a fóruma... :oops:

Amit az késekről írtál, az jól hangzik... a végén még tényleg megpróbálok hazacsempészni valami kisebb esztergát, és kellően álcázva elhelyezni a pincében. Legutóbb a kis szalagfűrészemmel buktam le... :lol:

A klímás rézcső milyen átmérőkben kapható?

üdvözlettel / ZF


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 jan. 12. - 8:50 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
" Gazdikp" nak gratulálunk a belépés alkalmából is!

SRY ZF Antikos Peter Füligi.. gyr és a többiek.



KépKép


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 jan. 16. - 19:46 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves gazdikp !

Miért gondolod, hogy nem ide való amit írtál?
Az eszterga kérdés -vagy annak hiánya-alapvető. Sok modellező kolléga életét pont ennek hiánya keseríti meg.
Ha az ember egy kicsit is komolyabban szeretne modellezni, akkor előbb utóbb szembe kerül egy műszerész eszterga beszerzésének kényszerével. Az általad birtokolt orosz masina nagyon is jó gép. Masszív, és ha gondoskodnak róla, akkor precíz is marad sokáig. A feltétek pedig igen hasznosak, széleskörüen kibővítik a felhasználási lehetőségeit. A gépet '80-as '90-es években nyugati országokban is lehetett vásárolni, mert oda is exportálták, és vásárlókra talált. Ismertem olyan magyar modellezőt, aki Svájcban vette meg az orosz gépet.
Az eszterga késekeket forgalmazó cégnek van valami elérhetősége, netalán katalógusuk?
Gondolom, hogy nem csak keményfém lapkás késeket forgalmaznak, hanem mezei gyorsacél betéteket is. Ezek a modellezőknek a csemegék, mert különféle késeket lehet köszörülni belőlük. No itt jön az új szükségszerű beszerzés: Egy kis asztali köszörű, leghetőleg mindkét tengely végen kővel.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Esztergakések
HozzászólásElküldve: 2007 jan. 16. - 21:14 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Üdv Mindenkinek!

A kis orosz géppel én nagyon elégedett vagyok, többet tud mint amire az én ismereteim és gyakorlatom lehetővé teszi. Szerencsém is volt vele mert az előző tulajdonosa egy idős bácsi volt aki műanyagot forgácsolt vele, azt is keveset, talán ha 10 órát ment a gép nála. (kemény alku után 75e huf a bácsi örökösének, "sajnos" tudta mit ér a gép)
A kések beszerzési forrása a következő:
Megye: Szabolcs-Szatmár-Bereg

Település: 4327 Pócspetri, Iskola u. 3.

Telefon:(+36) (42) 385-589
(+36) (30) 370-7288
(+36) (30) 352-7377
Fax:(+36) (42) 385-589
E-mail:

A cég cégböngészős oldala: http://esztergakesgya-c.cegbongeszo.hu
Weboldaluk nincs, nekem faxon tudtak küldeni néhány oldalas katalógust a késeikről.
Köszörűt én "Lidl" gazdaságosat vettem. Az is kínai csak most piros színben és más emblémával. Egészen jó kis gép, nagyon símán fut, a köveken is alig kellett szabályozni.
A klímás vörösrézcső amit vettem 6mm-es, egészen lágy szépen hajlítható, a falvastagsága 1,5mm!!! próbáltam keményforrasztani szépen lehetett. A napokban megyek a klímás bolt felé és majd "jelentést"teszek a választékról és az árakról. ( ma befejeződött a festés otthon még egy kis szekrénytoli van csak hátra...)Vörösréz keményforraszanyagot is ott vettem.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 jan. 17. - 20:24 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves gazdikp!

Köszönöm, hogy az eszterga késes cég elérhetőségét közkinccsé tetted.
Az esztergád ezért az árért alkalmi vételnek számított, hiszen gyakorlatilag új. Nem kell túlerőltetni, csak azt kell benne esztergálni ami bele való, mindíg éles és jól beállított késekkel, hogy az orsók ne nyúljanak meg.No és kenni, kenni, kenni! Főképp az orsó anyákat, és az orsók csapágyazását. Célszerű egy védő tálcát készíteni a hossz szánra, ami a tokmány alá is beér. Ez megakadályozza, hogy a forgács az ágyra hulljon és a gépágyat elkoptassa. Ha csiszolsz, és hárta állsz a szánnal, akkor pedig egy pl. megfelelő méretű farost lemez lappal, vagy fém lemezzel célszerű letakarni a gépágyat. Én amióta eszterga gép tulajdonos vagyok -Istenem de múlik az idő- már 26 éve, ezt akkurátusan betartom, Erre öreg modellező barátom tanított. Az első gépemet Ő készítette. 25 évi használat után két éve újítottam fel. Azóta van egy nagyobb és egy kisebb órás testvére is. Így minden gépbe a megfelelő méretű munkadarabdarab kerül. Például az órás, vagy műszerész gépen nem nagyolok semmit, és ha nagyobb darab leszúrása szükséges, az is a nagy gép reszortja. No jó, tudom, hogy egyedi eset vagyok, egy eszterga is bőven elég a boldoguláshoz.
Ha eljutsz a csöves céghez, akkor a vékony csövek frontján is nézzél szét, no meg hátha van nekik valami gusztusos kis nyomásálló csapjuk.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Csövek
HozzászólásElküldve: 2007 jan. 27. - 9:29 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Üdv. Mindenkinek!

Végre sikerült egy kis "levegőhöz" jutnom, és elmentem a klímás rézcsöveket ujra szemügyre venni. Ez egy kis bolt itt semmibe szakadt Békéscsabán és a tulaj nem mindi kommunikatív, de azért renedes ember.
A csövek falvastagsága 1mm, az előzőkben tévesen írtam 1,5mm-t!
Méretek 6-8-10...-22 és 28mm lágy kiviteleben, tekercsben.
Az árak m-re 6-605ft, 8-750, 10-1050, 12-1240, 28-3050Ft.
A 6-os hoz van egészen ügyes kis hollander 180ft, közcsavar 420 ft., illetve van szép kis rugós szelep is, bár inkább csvaros gyorscsatlakozónak kellene neveznem. Jóféle csapot nem láttam, illetve ami volt 6-os méretben az 2000ft-volt és és inkább mini gömbcsapocska, felejthető...
Köszi a jó tanácsokat az esztergához! Én idáig az ápoláshoz LUB80-as műszerolajat használtam, azon gondolkodom, vajon nem kellen-e valami sűrűbb olaj. Te mivel kened a gépet?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 feb. 04. - 9:28 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves gazdikp !


A csövek területén tett felfedező körutad hasznos információkhoz juttatta a társaságot. Bizonyára lehet hasznosítani egy-egy méretet. A hollander dolog pedig kimondottan jó hír. Elég lélekölő dolog ilyeket esztergálgatni, főképp amikor készárúként elfogadható áron megvásárolható.
A gép kenéséhez sűrűbb olaj szükséges. Általánosan gépolajat használnak, de minden olyan olaj is megfelel ami sűrű és "ragadós" tulajdonsága van. Az a baj, hogy ilyen olajakat csak többnyire 200 literes kiszerelésben forgalmaznak. Ha békéscsabai vagy, akkor van egy ötletem hogy egy liternyit hol kapsz. Privátban keressél meg!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 feb. 08. - 11:38 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves gazdikp!

Köszönjük a "csöves" információkat! A hollander/közcsavar dolog nagyon izgalmasan hangzik (pl. jelenlegi esztergahiányom miatt). Ezek metrikus vagy inches menetűek?

A mini gömbcsap mennyire mini? Mert ha azért használható, akkor a 2000 Ft nem tűnik soknak...

El kell már mennem nekem is valami klímáshoz.... :wink:

Üdv / ZF


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 okt. 11. - 7:10 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok,

Sikerült klímáshoz eljutnom, vettem is próbaképpen egy-két dolgot, de - ilyen az ember - valahogy nem voltam elégedett a méretekkel.
A neten nézelődve aztán találtam néhány angol céget, akik méregdrága kazánok és gépek mellett fittingeket is árulnak, egészen emberi áron.
Néhány cím mutatóba:
http://www.acs-engineering.co.uk (a tulaj, aki mellesleg modellező, remek szervóval vezérelhető szelepet is gyárt rendelésre, bár az elég drága)
http://www.steamfittings.co.uk/asp/index.asp (ez a legolcsóbb)
http://www.pollymodelengineering.co.uk/ ... 007may.pdf (a katalógus végét kell nézni, az eleje milliomosoknak való)

Az árakról egy példa: kb. 1000 forintnak megfelelő összegért adnak 10 darab hollander anyát, a kiválasztott csőátmérőhöz. Aztán csapok, szelepek, miegymás, ahogy sry írta a címben... (azért azok már drágábbak) :lol:
Mondjuk annyi hátrány van. hogy mindenük inches - de hát ez nem szokatlan Albionban. Külön menetszabványt hoztak létre arrafelé kifejezetten modellekhez "model engineering threads" néven, pl. 1/8"-os meg 1/4"-es átmérőhöz 32 vagy 40 menetet készítenek inchenként. Szóval igazi finommenetek! Az 1/4"-es metszővel remekül lehet menetet vágni aztán például a hazai 6-os csőre.
Menetmetsző és fúró is kapható sokfelé, elég drágán (5-7 font darabja), de találtam egy céget, aki 1 fontért árulja a kisebb menetfúrókat és 2 fontért a metszőt - ami elfogadhatóbb.
http://www.tracytools.com/tapsanddiesmodeleng.htm

Sajnos van még egy tétel, amivel számolni kell - a postaköltség, de az sem életveszélyes, ha több darabot rendelünk.
Állnak elébe a magyar megrendeléseknek is.

Üdv / Feri


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 okt. 16. - 19:10 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
En meg ezt talaltam:
http://www.modellbau-niggel.de/


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 feb. 07. - 15:11 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Elkészült a wilesco gőztraktoromhoz a hiányzó töltöcsavar-biztonsági szelep. Nem ilyen ugyan az eredeti de ezt tudtam kiötleni. Még valahogy a nyomásértéket kell bekalibrálnom. (meg egy kis polírozás is lesz...)
http://kepfeltoltes.hu/view/080207/HPIM ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/080207/HPIM ... es.hu_.jpg
Kritikát szívessen fogadok!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség