SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 19. - 2:29

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 92 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 dec. 19. - 13:56 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

A sok elmélkedés után ismét gyakorlat. Azt nem írom le, hogyan fúrunk 2db 3,8mm-es furatot az anyagba pontosan a megfelelő távolságra egymástól, 4x ismételve. Az sem, hogyan daraboljuk, illesztjük, majd 4H7 -re hogyan munkáljuk a furatokat. Azt is leírtam és fényképeztem már, hogy a két furatba dugott 4mm-es csappal sorolva a 4 darabot, satuban hogyan marjuk egybevágóra, és a csapokhoz (furatokhoz) képest tengelyszimmetrikusra.

Az viszont újdonság lehet, hogyan kerekítsük le a sonkák végeit. Egyik megoldás maró használata, de elég nehéz pontosan forgáspontban befogni az apró alkatrészeket, illetve a maró kapacitása inkább párosával vinné a munkadarabokat mint egyszerre a négyet.

Ezért inkább esztergáljuk. Olyan van, hogy valamit csúcsok között munkálunk meg, esztergaszívvel "meghajtva" az anyagot. Csinálunk tehát egy "szerszámot", ami tulajdonképpen 2 darab M4x35 Hlf. csavarból, alátétből és anyából áll. Az egyik hatlapfejű csavar fejébe központosító furatot készítünk. A két hatlapfejű csavart átdugjuk a lyukakon, alátétek közbeiktatásával, hogy védjük a sonkák felületét. Anyákat jól meghúzzuk, hogy a sonkák egybemaradjanak. Az egyik csavar szárát befogjuk a hárompofás tokmányba úgy, hogy a másik csavar szára forgásirányba eső pofának támaszkodjon. Így az egyik csavar a "csúcs", a másik az "esztergaszív" szerepét tölti be. A csavar fejét csúccsal megtámasztom és máris egy stabil "menesztés" áll rendelkezésre. Apró fogások + finom automata előtolás és csak fütyörészni kell közben...

Kép
Kép

Előbb az egyik oldal, majd szétszereljük, csavarok furatot cserélnek, újra befog, másik oldalt is megmunkál...

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2014 jan. 09. - 14:40 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Lassan de haladok a géppel... Következzen a főtengely készítésének egy további szakasza. Előzőleg egy kérdésre válaszolva eszmefuttatásba kezdtem a főtengelykészítés lehetőségeiről, úgy gondolom annak egy egyszerűbb - forrasztás nélküli - módját ültetem a gyakorlatba.

Elsőként vezetőcsapokkal "összepászítottam" a 4 darab sonkát, satuba fogva az egyik furatot 4,8mm-es fúróval felfúrtam, majd 5H7 dörzsárral véglegesítettem. A sonkákon így 1 db 4H7 és egy darab 5H7 furat van.

Kép

A képen látható 5mm átmérőjű, 10cm hosszú ezüstacél rúd a végleges tengely, egyelőre vezetősablon szerepét tölti majd be. Mielőtt tovább dolgozunk, célszerű a tengelyt "provizórikusan" összerakva, minden irányból ellenőrizni. Elsőként egy 4mm-es ezüstacél rúddal kipróbáljuk, hogy a 4 sonka "üzemszerű" elrendezésben felfűzhető-e?

Kép

Simán átdugható rajta, következzen a párhuzamosság és egytengelyűség "fokozott ellenőrzése". Két darab 4mm-es ezüstacél rúd jobbra, balra és ellenőrzöm a végeik összeérnek-e, illetve azt is hogy túl nagy furat miatt nem "lógnak"-e...

Kép

Mivel mindent megfelelőnek ítéltem, további geometria szemléltetése céljából "alápróbáltam" a gépnek...

Kép
Kép

A folytatásban a "rövid" sonkacsapok megmunkálása, amelyek a 4H7 lyukakba sajtolva képezik a sonkapárt..

Üdv,Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 92 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség