SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 16. - 13:19

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 40 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 04. - 14:35 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 22
Az első kazánomat gőzgépész internetes segítségével 2008. október 2-án kezdtem építeni az alábbi rajz alapján.

Kép

A kazán vascsőből készült, réz kemény forrasztással, a forrasztást hegesztő végezte a többi munka saját kezüleg készült.

Kép

Kép

Kép

A képeken jól látni, hogy a néhány évi működés után a vascsőn még mindig rajta van a reve. A kazánnal nincs semmi gond annál több a tüzelőberendezéssel. Kezdetbe gőzgépész tanácsaira, majd később B Laci személyes tanácsaira gyártottam a különböző turbóégőket, majd sikertelenségek után vettem a kereskedelemben kapható turbóégőket. Mindegyiknek a szabályozhatatlanság volt a kisebbik baja, a nagyobbik hogy a vizen a szél elfújta a lángot.

Üdv. feco 1


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 04. - 19:52 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
T. Feribácsi!

Ezen a vas kazánon már én is gondolkodtam. Annyi eltéréssel, hogy ovális keresztmetszetű vékonyfalú, varat nélküli acélcsöböl lenne. (Naná, hogy egy régi lezúzott bringavázból vágnám ki a szökséges darabot :twisted: :twisted: :twisted: ) . Az a kérdés, hogy ez a fajta "vascső" kazán nem iszaposodik? A rozsdásodás miatt nem keletkeznek rozsdeszemcsék amik aztán eltömik a gőzjáratokat, meg a gép átömlőit?

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 05. - 18:50 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 22
Szia Zsolt!
A kazánhoz felhasznált cső furatát kiesztergáltam, úgy hogy a falvastagsága 1,5 mm legyen.
A kazánban csapvizet használtam és iszaposodik, egy-egy verseny után kicserélem a maradék vizet. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy a vizen nem látszik, hogy vasból van a kazán, de egyáltalán ez nem zavar üzemeltetés közben.

Üdv.feco 1


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 06. - 19:08 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
T. Feribácsi!

A bringaváz 1...1,5 mm falvastagságú, azzal nem lesz gond, inkább az anyaga aggaszt mert CrMo ötvözet, ami nem túl jól hegeszthető, forrasztható háztáji körülmények között. De lehet kiegyengetek egy darabot a bázból lemezzé, aztán abból csinálom meg a kazánfenekeket, a hegesztések elvégzéséhez meg bekönyörgöm magam egy ismerős lakatosműhelyébe és védőgázas plazmával összeheftelem :-)

Igazából csak a rozsdapikkelyek és az iszaposodás aggasztott ez ügyben, de ha nem gond, akkor uccu neki ......

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 07. - 17:59 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 22
Szia Zsolt!
Szerintem uccu neki. Következő kazánok, amit föl akarok rakni védőgázas plazmával vannak hegesztve, majd meglátod öröm néznni.
Üdv. feco 1


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 15. - 18:09 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 22
Elflejtettem, hogy az égők PB gázas égők voltak.
A sok sikertelenség után gondoltam, hogy spiritusz égővel kisérletezem. Jól jött Géza irásai a spiritusz égökről. Sajnos Gézától nem sikerült megtudni, hogy a spiritusz tartályból a fuvokán keresztül mitől áramlik ki az éghető alkohol gőz.
Így ez a téma abba maradt.

Néhány kép a sikertelen PB égökről.

Kép

Kép

Üdv.feco 1


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 16. - 8:59 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Szia!

Bocsánat, ha nem voltam egyértelmű a téma tárgyalásánál. Akkor azt írtam kétféle módszer van a gyakorlatban. Most megismétlem részletesen:

Az egyik esetben a gázlámpákhoz hasonlóan a tartály melegítésekor elgőzölgő spiritusz kerül a fúvókába. Ennek bizonyos hátrányairól (főleg indulásnál) lehet olvasni a WEBen. Nyilván "méretezni" a kellő üzemi térfogatra, nyomásra, stb... Ez nyilván kisebb tartály esetében - hiszen fel kel melegíteni a teljes tartalmát - használható.

Másik megoldásban - pl. a Saito nagyobb égői - egy vastag kanócot vezet fel a tartályból a fúvóka mögé a nyakba. A kanóc nyakban lévő részére vékony fémhálót teker részben az egyenletesebb (párologtató) hőelosztás, részben a kanóc védelme végett. Így a kanóc a kapilláris hatás folytán dolgozik mint egy "normál" égő, a végén viszont a kiképzett részben a fúvókától a nyakba jutó hő miatt intenzív gázosodás történik, és az ég a fúvókában. Így nyilván nincs szükség a teljes tartály melegítésére, elég ha a "nyaki rész viszi a hőt" a fúvókától...

Kép

Remélem ha késve is, de megvilágosítottam a helyzetet...

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 16. - 11:20 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Tudom hülyeség, de!

Én az Alacsony Tátra legmagasabb gerincén IS TUDTAM EBÉDET FŐZNI

spiritusz kockával.

Szerintem a 7 perces verseny futamra elég a hajóba a spiritusz kocka is!
Persze a futam előtt már a kazán fel van fűtve.

Lehet kapni:

http://www.trexpert.hu/?oldal=14&q=spiritusz%20kocka

http://www.trexpert.hu/?oldal=2&kat=15&termek=876

Esbit spiritusztabletta (12 db) túrafelszerelés...


Könnyen gyulladó, szagtalanul égő spiritusztabletták (12 db 14 g-os tabletta / csomag).

Egy 14 grammos tabletta 0,5 liter vizet kb. 7 perc alatt forrral fel.

1 db 14 g-os tabletta kb. 12 percig ég

Spirituszkocka:

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu




termékekről általában...
Esbit spiritusztabletta (12 db)


Főző, gázégő
túrabolt

Esbit spiritusztabletta (12 db) : Felszerelés, Főző, gázégő, túrabolt, túraboltok, , spirituszkocka gázégo, , szagtalan+spiritusz, esbit fozo árak, esbit+tabletta%2c, spiritusz%2btabletta, , fozotabletta, spiritusz tabletta ár, spiritusz ára, fozo tabletta, , spiritusz+tabletta+vásárlás, spiritusztabletta, , spiritusz tabletta vásárlás, , spiritusz

http://www.trexpert.hu/?oldal=2&termek=1444

http://militaria-nagyaruhaz.hu/hu/terme ... ituszkocka

http://webshop.velosport.hu/1379-esbit-spirituszkocka

http://turashop.hu/kemping/tabori_konyh ... okocka_651

Tamásbá


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 16. - 11:27 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
T. Tamásbá!

A spirituszkockával annyi a gond, hogy nagy légfelesleggel és, és ha részben lefedjük a lángot veszettül kormol. A modellkazánban sajnos fedett láng van és a spirituszkockás fűtési kísérletek során 2-3 perc alatt több milliméter vastag koromréteg keletkezett a kazán alján, plusz veszettül kormolt az egész ketyere. A korom kiváló hőszigetelő, így a koromréteg kialakulásával a kazán teljesítménye is zuhant.

Asztali méretben, megfelelően nagy kazán esetén használható lenne, de a szokásos modellkazán méretekben ez a módszer nem működik a gyakorlatban.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 16. - 11:41 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Nagyon köszönöm a felvilágosítást!

MARADOK AZ EBÉD FŐZÉSNÉL KINT A " PLACON"!

Tamásbá


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 16. - 15:14 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
antikos írta:
Nagyon köszönöm a felvilágosítást!

MARADOK AZ EBÉD FŐZÉSNÉL KINT A " PLACON"!

Tamásbá


Arra viszont tökéletesen megfelel a spirituszkocka! Meg teát főzni a hegyen. Tegnap is jó lett volna egy ilyen kis apparát, 7 és fél órát töltöttünk fenn a hegyekben bringával, és nem volt éppen gatyafüllesztő meleg :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: egy forró tea jól esett volna dél körül :roll: :roll: :roll: :roll:

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 16. - 16:37 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 22
Szia Géza!

Remélem nem bántottalak meg írásommal.
Továbbra is lelkes olvasod vagyok, azért mert nem mindig értem meg elsőre gondolataidat - esetenként rákérdezek - állandó olvasod vagyok.

Üdv.feco 1


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 16. - 17:14 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 22
PB égőkhöz gáztartály is tartotik.

Kép

Kép

A képeken látható tartály Schmidt Lajos bácsi ötletét hordozza. A szelepen kiáramló gáz egy zárt csőbe újra a tartályba belép és a kilépő csonkra kerül a gázégő. Eredeti célja, hogy az égő a csővön keresztül melegiti a gázt.
Sajna ez nálam nem müködik az égő által beszívott levegő lehüti a csővet

Egy másik tartály

Kép

Kép

Tartályba lévő gáz szintje az ablakon keresztül látható. Ezt a megoldást gőzgépésztől lestem el.
A tartályok vasból vannak, sárgarézzel forrasztva. Nincsenek festve a gőzgépész javaslatára. Úgy vélem ezek jól sikerült tartályok máig üzembe vannak.
Üdv.feco 1


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 17. - 14:09 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 22
Úgy tapsztaltam, hogy a bemutatott égők felülete a megkívánt teljesítményhez túl kicsi, a kiáramlógázt növelve úgy megnő a kerámián a gáz sebessége, hogy leszakad a láng. Megnővelve a kerámia felületét, növelni lehetne az égő teljesítményét .
Néhány gőzhajón a kollégáknál láttam ilyen kerámia égőket.
Az elképzelt égőhöz kazán is kell. Úgy gondoltam, hogy a jövendő kazán palástját fűteném, elegendő felületet kapok a hőteljesítmény átvitelére.

Ime a készülő kazán

Kép

Kép

Rozsdamente acélból készült. Mikor megláttam a csővet begyüjtőttem a jővendő kazánjaimnak.
Hegeszteni persze nem tudtam, elvittem hegesztőhöz, számomra gyönyőrüen meghegesztette, öröm nézni.

Üdv. feco 1


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 nov. 19. - 9:36 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 22
Telt-múlt az idő 2009 óta PB gázas turbóégőkkel üzemelő kazánomat közben felszereltem minden jóval (távgyújtó, gáznyomás szabályzó, gáztartály fűtés, gőznyomás szabályzó).
Ez év elejére eljutottam odáig, hogy szép számú segédeszköz volt a hajóban. Bánkon Feri barátom, látva a sok segédeszközt mondja dobáld ki ezt a sok vacakot, nézd az enyém milyen egyszerű égő.

Ime az egyszerű égő

Kép

Átmérő 12-es rézcsőből készült , hossza 150 mm, vasfürésszel a rések befűrészelve, csőcsatlakozóba pedig a fúvoka van.

Gáztartályra szerelve

Kép

Üdv.feco 1


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 40 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség