SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 márc. 28. - 20:50

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 146 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: kamera
HozzászólásElküldve: 2009 szept. 28. - 15:08 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Jól össze kall hangolni a kamerarendszert a távirányítással.
Figyelni kell a felharmonikus sugárzásra, és a nagy térerőre is.
Ha 35 MHz-en irányítasz, akkor is körültekintően kell eljárni, ha 2.4-en, akkor meg főleg.
Koax szűrőre is szükség lesz 2.4 esetén, amit sk. kell elkészíteni, ugyanis készen nem kapni.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Új FPV tervek
HozzászólásElküldve: 2009 dec. 14. - 16:35 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Azt hiszem új topic kellene az FPV témának, mert nem feltétlenül vitorlázó gépekkel műveljük ezt a műfajt.
Én a napokban az egyszerűség kedvéért egy easy glider gépet tervezek beszerezni e célra, így nem kell építgetnem. Viszont a léghajó projekt sikere esetén a komolyabb hardver arra kerül.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Re: video
HozzászólásElküldve: 2009 dec. 23. - 22:14 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Füligjimmy írta:
Végre valahára megérkezett a black stork OSD/GPS egységem, amit nem kevés munkával sikerült működésre bírni.
Ennek eredménye látható a képernyőn. Persze némileg még pontosítani kell, mert nem egészen pontosak a mérések.
A képernyő tartalma:
Bal oldalt:
Sebesség a talajhoz képest,
Pillanatnyi áramfelvétel,
Meghajtóakku feszültsége
Videoakku feszültsége
Hátralévő töltés az akkuban (ezt még kalibrálni kell),
Mellette ugyanez grafikusan.
Középen a kis iránytű a hazavezető utat mutatja,
alatta a gép távolsága a starthelytől.

Bal oldalt a repülési magasság,
Variométer (kalibrálni kell)
alatta egy szám amiről fogalmam sincs mit jelent,
Alul az eddig levegőben töltött idő.

Csupa hasznos, de kissé pontatlan adat.
Nekem erősen szükségem van rá, ugyanis múlt héten sikerült eltévednem "odafent"...
Kis híján ez a gép is átment lopakodóba. El-lopakodóba.
:shock:


Szevasz Füligjimmy !
Bocs , hogy beleszólok , jelzem előre nem értek az FPV-hez.
Szerintem a jobb oldalon ( te itt véletlenül bal odalt írsz) a varió alatti szám valamilyen irány fokot mutat mert 0-360 között változik az értéke. Hogy mihez képest sajnos én nem tudom, de azóta már biztosan rájöttél , rájöttetek.

Ezúton szeretnék minden modellező kollegának
Békés Boldog Karácsonyt kívánni!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: FPV
HozzászólásElküldve: 2010 jan. 03. - 14:18 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
BÚÉK mindenkinek!
semmi hír FPV ügyben?
Még mindíg egyedül én művelem ezt a műfajt?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: FPV
HozzászólásElküldve: 2010 ápr. 14. - 10:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
A videofelvételek minőségét nagyságrendekkel növelni akartam, és beszereztem egy Sony Webbie kamerát.
640*480, illetve 720 és 1080-as HD felvételre képes, valamint fotóz.
Emellett Pal jelet küld a kimenetén a video-adó felé, kiváló minőségben.
Ha bejön a jó idő, elkészítem az első videokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Re: FPV
HozzászólásElküldve: 2010 ápr. 14. - 12:05 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Füligjimmy írta:
A videofelvételek minőségét nagyságrendekkel növelni akartam, és beszereztem egy Sony Webbie kamerát.
640*480, illetve 720 és 1080-as HD felvételre képes, valamint fotóz.
Emellett Pal jelet küld a kimenetén a video-adó felé, kiváló minőségben.
Ha bejön a jó idő, elkészítem az első videokat.


Szia!

Már azt hittem elraboltak a mókusok!

De szerencsére nem............ kíváncsi vagyok az új videókra.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 30. - 15:11 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok
Ilyen FPC kamerát hol lehet venni és mennyiért?
Vagy valami olyan kamerát ami vezeték nélküli és a látottat egy nálam lévő lcd monitornak küldené?
Létezik ilyen ha igen mennyibe kerül?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: FPV
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 30. - 17:03 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Ez az FPV érdekes dolog.
Kell hozzá pár apróság, mint:

-Előszöris egy gép. Általában a modellezők a rendkívül strapabíró Multiplex féle easy start választják.
Tapasztalataim szerint a Multiplex gépek adják a gyári modellrepülők etalonját. Kevés jobb gépet ismerek mint az általuk gyártottak, nevezetesen én pl. egyet sem... max amit magamnak építek. :-)

-mikrokamera, legalább 420-soros, CCD kamera. Példaképpen néhány:
http://translate.google.com/translate?p ... %250A%250A

-Video jeladó, ami a kamera képét továbbítja a földi egység vevőjére csak egy példaképpen ezekhez már vevő is van:
http://translate.google.com/translate?p ... %250A%250A

Erről a jelet küldheted LCD kijelzőre, laptopra, vagy videoszemüvegre.
Mivel az LCD-k (laptop kijelzők is) fényereje szabad téren egyenlő a nullával, így FPV repülésre videoszemüveg ajánlott.
Csak egy példa:
http://www.inesun.com/New-Visionor-Vide ... -5514.html

A video adórendszert az határozza meg, milyen távirányító rendszered van. Ha 2.4-es az irányítód és 1.2 GHz a video jeladód, akkor valamilyen módon (pl. aluláteresztő szűrő) meg kell szabadulnod az első felharmonikus sugárzástól ami az irányításod hatótávolságát nagyon lecsökkenti.
Ezen felül -mivel fentről nézve minden más- erősen javallott minimum egy OSD navigációs rendszer, ami mutatja a létfontosságú repülési adatokat:
http://hobbywireless.com/cart/index.php ... Path=19_37

Az eagle tree beállítható úgy is hogy vész esetén visszahozza a gépet a starthely fölé. Persze ehhez kell pár dolog, olvasd végig a topicot.

Végezetül az antenna. Én egy ideje minden cuccon saját készítésű triple leg antennából továbbfejlesztett (én quadlegnek nevezem) antennával repítek. A hatótávolságot úgy 50%-kal növeli, ami nem mindegy. Az eredeti gyári antennák FPV célra nem ideálisak.

Persze célszerű rögzíteni a földön a felvételeket repülés közben, hogy később visszanézhessük, netán dicsekedhessünk a többieknek, családnak, haveroknak, munkatársaknak. Sok ilyen video látható a neten ha FPV betűszóra keresel.

Végszó:

Ffigyelmeztetek mindenkit, hogy az FPV repülés függőséget okoz, ami erősen káros a pénztárcára!
Ha egyszer elkezded, és a többiek hibáiból okulva jó FPV gépet sikerül összehoznod, akkor igyekszel minél több időt levegőben tölteni.
Ha fejmozgató elektronikád is van, akkor valóban visszaadja az igazi repülés élvezetének egy részét, annak veszélyei és költségei nélkül.
És nem utolsó sorban sokkal kevesebb macera, nincs éves orvosi, nagy gépbérleti díjak, satöbbi.

Ha elszánod magad szólj, és segítek a beszerzési forrásokban. Rengeteg akad.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Re: FPV
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 30. - 17:08 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Füligjimmy írta:
Ez az FPV érdekes dolog.
Kell hozzá pár apróság, mint:

-Előszöris egy gép. Általában a modellezők a rendkívül strapabíró Multiplex féle easy start választják.
Tapasztalataim szerint a Multiplex gépek adják a gyári modellrepülők etalonját. Kevés jobb gépet ismerek mint az általuk gyártottak, nevezetesen én pl. egyet sem... max amit magamnak építek. :-)

-mikrokamera, legalább 420-soros, CCD kamera. Példaképpen néhány:
http://translate.google.com/translate?p ... %250A%250A

-Video jeladó, ami a kamera képét továbbítja a földi egység vevőjére csak egy példaképpen ezekhez már vevő is van:
http://translate.google.com/translate?p ... %250A%250A

Erről a jelet küldheted LCD kijelzőre, laptopra, vagy videoszemüvegre.
Mivel az LCD-k (laptop kijelzők is) fényereje szabad téren egyenlő a nullával, így FPV repülésre videoszemüveg ajánlott.
Csak egy példa:
http://www.inesun.com/New-Visionor-Vide ... -5514.html

A video adórendszert az határozza meg, milyen távirányító rendszered van. Ha 2.4-es az irányítód és 1.2 GHz a video jeladód, akkor valamilyen módon (pl. aluláteresztő szűrő) meg kell szabadulnod az első felharmonikus sugárzástól ami az irányításod hatótávolságát nagyon lecsökkenti.
Ezen felül -mivel fentről nézve minden más- erősen javallott minimum egy OSD navigációs rendszer, ami mutatja a létfontosságú repülési adatokat:
http://hobbywireless.com/cart/index.php ... Path=19_37

Az eagle tree beállítható úgy is hogy vész esetén visszahozza a gépet a starthely fölé. Persze ehhez kell pár dolog, olvasd végig a topicot.

Végezetül az antenna. Én egy ideje minden cuccon saját készítésű triple leg antennából továbbfejlesztett (én quadlegnek nevezem) antennával repítek. A hatótávolságot úgy 50%-kal növeli, ami nem mindegy. Az eredeti gyári antennák FPV célra nem ideálisak.

Persze célszerű rögzíteni a földön a felvételeket repülés közben, hogy később visszanézhessük, netán dicsekedhessünk a többieknek, családnak, haveroknak, munkatársaknak. Sok ilyen video látható a neten ha FPV betűszóra keresel.

Végszó:

Ffigyelmeztetek mindenkit, hogy az FPV repülés függőséget okoz, ami erősen káros a pénztárcára!
Ha egyszer elkezded, és a többiek hibáiból okulva jó FPV gépet sikerül összehoznod, akkor igyekszel minél több időt levegőben tölteni.
Ha fejmozgató elektronikád is van, akkor valóban visszaadja az igazi repülés élvezetének egy részét, annak veszélyei és költségei nélkül.
És nem utolsó sorban sokkal kevesebb macera, nincs éves orvosi, nagy gépbérleti díjak, satöbbi.

Ha elszánod magad szólj, és segítek a beszerzési forrásokban.
Rengeteg akad.



Köszi
Mégis kb. mennyiből lehet megúszni egy szettet?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: szett?
HozzászólásElküldve: 2010 júl. 30. - 23:23 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Repülővel, távirányítóval, vagy miképpen?
Jólenne tudni hogy most milyen távod van, milyen repülőd, milyen akksijaid.
Mert ha ezek megfelelnek, akkor már nem olyan drága.
Sajnos nem minden irányító rendszer alkalmas ilyesmire, és nem minden repülőmodell, akku, szabályzó, motor...
Mert ha azt vesszük egy Futaba FF7 szabályzó már maga 70.000 HUF körül van itthon. Mondjuk én ehhez képest gagyit használok jelenleg, mégis jó...

Na de lássunk egy kamlkulációt teljesen szőz kézbe:

-Easy star (vagy glider) gép 17.000-
-motor hozzá 4.000-
-Szabályzó 4.000-
-2200 mAh 3s akku 6.000-
-1000 mAh 3s akku 3.000-
-2 db. szervó 3.000-
-FPV adó+vevő 25.000-
-CCD kamera (min 420 sor) 10.000-
-Aluláteresztő szűrő 5.000-
-videoszemüveg: 35.000-
-OSD/navigáció (legolcsóbb) 25.000-

Ha összeadod ez egy kisebb vagyon: 137.000- Ft. alaphangon, tesco-gazdaságos áron számolva.
Ezzel még van egy csomó munka, mert a kamera+adó részt teljesen át kell kábelezni, célszerű saját antennákat készíteni hozzá, bele kell tervezni az egészet a repülőbe úgy hogy kapjon némi hűtést, ne borítsa fel a gép súlypontját, ne nyomja el a távirányítás térerejét, a kamera megfelelően lásson, stb.
Ebben az árban a távirányító adó+vevő, az akkutöltő, adóakku, szervóhosszabbító kábelek, egyéb apróságok nincsenek benne.
Persze ha már meglévő cuccokhoz kell hozzáigazítani, akkor jóval olcsóbb a dolog, de FPV célra célszerű valami külön gépet fenntartani.
AZ óccsó' OSD-k nem tudnak robotpilótát, így könnyen világgászaladhat a géped ha nem figyelsz. Az elmúlt fél évben 4 db. FPV gép ment világjáró körútra csak az ismerőseim között, és egyik se került elő.

Óvlak az itthon vásárolt mini kameráktól, rádiós rendszerektől mert általában 5-10-szeres áron kapsz olyat, ami nem használható ilyen célra.
Én végigjártam ezt az utat, fölösleges vacakokat megvásárolva, így nekem bizony jóval többe került ennél összességében és végül a kukában végezték.
Elég bosszantó mikor a 30 ezer forintos "wireless security system" 30-50 méteres hatótávot tud és végül a kukában köt ki...
Szóval csak ésszel, és nem árt ha előtte megvizsgálod valamelyik kolléga már működő rendszerét.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: új utakon
HozzászólásElküldve: 2011 feb. 08. - 19:03 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Megelégelvén a 2.4 GHz-és az 1.2 GHz közötti ütközéseket és az ezzel járó szenvedést, úgy döntöttem erőből rendezem le az irányítás és a képátviteli rendszer közötti harcot.
Rengeteg teszt és próbálgatás után végül úgy döntöttem hogy a képátvitel lesz 2.4 GHz-en, a távirányítást pedig brutális ősember-módszerrel oldom meg:
Ha már nem tudom a redundáns rendszert kiterjeszteni hosszú távra, a hagyományos rendszereket kell szemügyre venni.
Lássuk a lehetőségeket:
-27 MHz- kizárt. Jól terjedne, de iszonyat szennyezett.
-35 MHz- kizárt. Hasonlóan jó lenne, de nagyon sokakat zavarnék.
-40 MHz -kizárt, sokakat zavarnék egy nagy teljesítményű rendszerrel.
-50 MHz -kizárt, más célra kiosztott frekvencia.
-72 MHz -ez az. nincs kiosztva semmilyen célra, a környező országok mind másra-másra használják, ezért nem adták el. Jól terjed.
Zavar alig akad.
Egyáltalán nem zavar bele a 2.4-es képátvitel, se más egyéb.
Az elsődleges, még komoly teljesítmény nélkül végzett teszt eredménye:

Kép

Sima, 100 mW kimenő teljesítményű Futaba modul, katonai "szputnyik" antenna.
Nem azért álltam le a teszttel mert elment a vétel... elfogyott az út, és a következő mezőn bokáig ért volna a sár.

Természetesen az FPV irányítórendszer kimenő teljesítménye már nem ennyi...
Tavasszal videos teszt. Addig még fejlesztés és további tesztek.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 146 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség