SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 jún. 04. - 17:02

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 03. - 18:57 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Robika,

A tálca már nekem is eszembe jutott, ha mázlis vagyok találok valami műanyagot, ha nem, akkor alulemezből hajlítok egyet.

A rezgések (amik felhallatszanak a pincéből a házba) kapcsán már ma kaptam észrevételeket a páromtól :lol: Most azon töröm a fejem, hogy szerzek valami gumilemezt (cipőtalpnak valót) amit alá tudok majd tenni. :D

Szóval nagy gondot vettem a nyakamba, de olyan jóóóóó.... :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 03. - 20:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves ZF !

A műanyag tálcába beleég a forgács..
A gumilemez az jó lehet, de az asztal jó nehéz legyen amin a gép van és stabilan egyenletesen támaszkodjon az aljzaton.
A rezgések sajnos "rámásolódnak" a munkadarabra ezért is fontos a gép stabil rögzítése.

Robika


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 04. - 8:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Kollégák!

Lehet, hogy egy picit szerencsés vagyok, mert az én gépem elég nagy ahhoz, hogy legyen saját asztala. Maga a gép 200 Kg így nem nagyon ugrál. Az állvány két, egyenként 240*340*200 mm méretű fenyőgerendából készült tuskón nyugszik, ami elég jól elnyeli a rezgést. Tálca is van rajta fémből. Elég nagy lemez felületekkel bír az állvány de szerencsére nem erősíti a rezgéseket, elég merev. Egyébként beszerzés alatt van a szállító szalag darab ami majd még alá kerül.
A gép tényleg rámásolja az alkatrészre a rezgést így a hűtés tényleg fontos dolog. Bár megjegyzem, hogy megfelelő élkiképzésű késsel, kis fogással és jól megválasztott forgácsolási sebességgel nem szabad a munkadarabnak "zenélni". :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 04. - 9:04 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Ez így igaz Otako :D

A "zenélés" egyik legfőbb oka azonban a kés befogása, a hossz és keresztszán "kotyogása" miatt is van.
A kés befogásának egyik legfontosabb szempontja az, hogy csak annyira nyúljon ki a késtartóból, amennyire feltétlenül muszáj.
A kés alá pedig valami puhább anyagból (vörösréz, alumínium ... stb) egy vékony alátét lemez kell.
A hossz és keresztszán kotyogását a prizmánál található hézagoló lemez szorításának beállításával lehet (két három hernyócsavar típustól függően) úgymond megszüntetni.
Persze magától értetődik, hogy nem szabad annyira meghúzni őket, hogy azután két kézzel kelljen tekerni az orsókat ha esztergálni akarunk. :D
Ahogy kedvenc klasszikusom mondá "- A lázas beteget sem szabad annyira meggyógyítani, hogy végleg kihűljön. :D ) Dr BUBÓ

Üdv és jó munkát :D


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: gumilemez
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 04. - 9:07 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

A "veekendházban" van ilyen célokra félretéve 5 mm-es ipari (valószínüleg olajálló), textilbetétes gumilemez. Várhatóan következő hétvégén lemászok a téliesitést ellenőrizni. Ha megmondod mekkora darab kell és kifutja hozhatok neked...

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 04. - 19:43 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Géza!

Kedvességed lenyűgöz!!!

Két darab 300*340 mm-es darab gumi lemezre várok, de a szállító szalag darab az kb. 20-30mm vastag. Szerencsére az ügy nem "forró", tehát ne fogj neki kiszabni mert még a gép szétszerelésénél tartok, hossz szán, keresztszán, gépi hajtások... :) Csak ne szóljatok a beszállítómnak :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: eszterga
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 05. - 12:01 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Z.F....
Őszintén örülök az örömödnek!Gratulálok a masinához.Valóban ez az a gép amire gondoltam, szerencsére mert van egy másik orosz gép is forgalomba, de az ennél sokkal primitívebb, szinte semmire sem való.Ezzel a géppel szinte minden megoldható.Látom, hogy megvan a függőleges orsó is a felfogó felülettel.Erre a felületre egy osztó tárcsával szerelt kis tokmányt szoktak szerelni.Így megoldható ha egy munkadarabon 4-5-6 vagy akármennyi furatot kel pontosan elhelyezni.De ne szaladjunk annyira előre! Most a feladat az alapvető forgácsolási fogások begyakorlása,de ezt Te is jól tudod.
Ehhez kíván Neked sok sikert és BALESETMENTES MUNKÁT! Gőzgépész.

A gép márka neve még mindig nem jutott eszembe.Egyébként ilyen géppel dolgozik Smidt Lajos bácsi is. Tőle szerintem kaphatsz konkrét tanácsot is, ha ismered esetleg hívd fel telefonon.A telefon számát elküldöm pü. -ben ha gondolod.
Gőzgépész.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 06. - 13:41 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves ZF!

Most fedeztem csak fel a képet az eszterga gépedről. Ez egy békebeli szovjet darab. Ezt rendesen elkészítették anno. Nem tudom, hogy a képen lévőkön kívül milyen feltéteket kaptál hozzá, továbbá meg vannak-e a csere kerekek, mert akkor -ha csak nagyobb terveid nincsenek- a következő ötven évben nem lesz eszterga gondod. Az 1980-as években a magyar modellezés nagy örege Benedek György is beszerzett magának egy ilyet. No hol vette? Svájcban egy kirándulás alkalmával. Ez azt bizonyítja, hogy ott is piacképes volt a szerkezet ahol már akkor is erős verseny volt a felhozatalban. Egyébként ezen a gépen készítette el a Botond CO2 motor prototípusát, és "0" szériáját, továbbá számtalan CO2 motor átalakítást és a motorok különféle alkatrészeit. A CO2 motor készítés magas szintű finommechanika, amihez megfelelő eszköz kell. Ez a kis eszterga ilyen.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 06. - 20:10 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves fórumtársak!

Bevallom, nem tudom, minek örüljek jobban... Az esztergának, vagy annak, hogy ilyen sokan velem örültök! :D

Közben nem voltam tétlen, és pince hidegével dacolva elkezdtem földeríteni a részletekben lakó ördögöt... Így aztán rájöttem, hogy a korábban kérdezett szíjtárcsák bizony fordulatszám csökkentésre használhatók, mivel sikerült lebontanom a motor tengelyén levő, némileg berozsdásodott első kereket. Innen kiderült, hogy a tengelyen levő további kerekek függetlenül (is) mozoghatnak. Orosz nyelv ide vagy oda, a villáskulcs, a csavarhúzó és a józan paraszti ész (meg a gépkönyv ábrái) sokat segítettek! Most az következik, hogy ékszíjak után kell néznem, mert a meglevő egy helyett röpke hármat kell beszereznem, azután új késeket, egy asztali köszörűt, stb, stb... Aztán rettegjetek fémanyagok, jövök!

De ne feledkezzünk meg Sz. Mihály barátomról, a gép tulajdonosáról, aki manapság érthetetlenül önzetlen módon hozzájuttatott ehhez a csodálatos gépezethez (neki csak ócsakavasként szoktam emlegetni... nehogy elbízza magát... :lol: ) Mindenesetre neki külön nagy köszönet! Ideje lenne már, hogy ne csak "külső" szemlélőként járjon ide a fórumra...

Kedves Gőzgépész! a gép típusa "Universal 3". Valóban forgalmazták "nyugaton", találtam is egy rá vonatkozó oldalt: http://www.lathes.co.uk/russian/


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: esztergálás
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 07. - 16:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Z.F...
Nahát ezek az oroszok milyen rafinált,könnyen elfelejthető nevet adtak ennek a remek kis gépnek.Ezt ilyen alaposan elfelejteni azért nem kis teljesítmény!
Ezek után azt kívánom: legyen energiád, türelmed és időd a gyakorláshoz. Ha véletlenül valami nem egészen úgy sikerül, mint ahogy elképzelted az ne vegye el a kedved,mert semmi az ahhoz képest ahogy örülni fogsz egy jól sikerült darabnak.
Remélem hírt adsz a továbbiakról is.
Addig is jó kerekítést-gömbölyítést kíván:gőzgépész.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 10. - 8:49 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv az esztergályosoknak!

A segítségeteket szeretném kérni. Először nem a műszaki részével kezdeném, de remélhetőleg az is eljön nemsokára.

A dolog lényege, hogy lecserélném a "gépparkomat". Kb. 20 évvel ezelött családi okokból abbahagytam a modellezést és csak kb. 5 éve kezdtem újra.
Annak idején egy EMCO UNIMAT SL/DB-vel üztem az ipart. Ez a kis univerzális gép minden igényemet kielégítette. Amikor ujrakezdtem és ismét üzembe állítottam a gépet, ugy gondoltam tartalékalkatrészeket szerzek be hozzá. Egy kedves svájci ismerősöm révén "tartalékalkatrésznek" egy komplett alapgépet sikerült szereznem. Vagyis most két komplett, működőképes gép is van a birtokomban.

Mint már említettem, mindkét gépemtől megválnék, hogy árából egy uj, nagyobb gépet szerezzek be. Elsőként nem az adás-vételbe írok, mert úgy gondolom, hogy a "sporttársi" körökben esetleg valakinek lenne igénye ilyen apró gépre elfogadható áron.

Az egyik gépet "nyerészkedési céllal" hirdetem a Vaterán, de nyílván itt a fórumon, ismerősnek sokkal olcsóbban adnám.

Ilyenekről lenne szó:

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu


És akkor a műszaki része.

Elsőként Otako kollégának megköszönnám az eddigi információkat és segítséget.
Amire majd szükségem lenne: olyan szakértő segítségre aki csomagolt már ki és helyezett üzembe "kinai" gépet. Ill rendelkezik olyan eszközökkel amivel a "nagyobb gebaszok" kiszürhetőek, és elháríthatóak.

Első körben röviden ennyit.

Minden segítséget előre is megköszönök

Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 10. - 10:24 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Géza!

Természetesen továbbra is segítek nagyon szívesen! Az új géptől azért nem kell annyira megijedni. Ha az a bemutató darab lesz a tiéd amire én gondolok akkor azzal biztos, hogy nem lesz gondod. Ha teljesen másik darabot kapsz akkor sem kell azért félni tőle mert az is össze lesz rakva és fog is működni. A beálítása meg nem olyan vészes. :D
Csak megjegyzem, hogy én vagyok túlon-túl finnyás és megrögzött mániákus akinek soha semmi sem jó :oops: :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 10. - 10:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
otako írta:
Kedves Géza!

Természetesen továbbra is segítek nagyon szívesen! Az új géptől azért nem kell annyira megijedni. Ha az a bemutató darab lesz a tiéd amire én gondolok akkor azzal biztos, hogy nem lesz gondod. Ha teljesen másik darabot kapsz akkor sem kell azért félni tőle mert az is össze lesz rakva és fog is működni. A beálítása meg nem olyan vészes. :D
Csak megjegyzem, hogy én vagyok túlon-túl finnyás és megrögzött mániákus akinek soha semmi sem jó :oops: :lol:



Köszönöm előre is. Igazság szerint most ott tartok, hogy két olyan "tipus" van a látókörömben aminek van hazai forgalmazója, és még a környező országokban is supportálják. A kettő közül az egyik valóban az általad említett. Sok idő és levelezés míg alaposan körbejárom az összes műszaki paraméter, kiegészítő,stb. dolgokat

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Unimat 1 ML
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 21. - 14:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Új vagyok a fórumon (Köszönöm, SRY!) és a hobbymodellezésben is kezdő. Átolvastam a fórum eszterga-maró topikjait és ezek ismeretében kissé félve kérdezem meg a véleményetek, hátha szentségtörés az ilyen profi, komoly gépekkel dolgozó szakemberek szemében.
Hosszú ideje nézegetem ezt a gép kombinációt (sajnos élőben eddig csak egyszer volt hozzá szerencsém):

http://www.thecooltool.com/produktgrupp ... =MetalLine

Mivel nekem sincs elegendő helyem komoly gépeknek és mivel tényleg csak hobby-modellezés a cél egyelőre (viasz, műanyag, puhafém), ezért gondoltam egy ilyen kicsi, variálható megoldásra. Van valakinek tapasztalata ezzel a tipussal?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 21. - 16:54 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Ügyes kis cucc!

Amilyen kicsi olyan kis frappáns megoldás és nem 250kg mint az enyém. :lol:
Vajon mibe kerül és hol kapható?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség