SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 jún. 16. - 2:18

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 19. - 7:49 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Géza!

- Pont az eszterga főórsó tengely irányában álló marófej esetén van nagyobb szabadsága a keresztasztalnak. Gondolj csak bele, hogy ha a darab az asztal közepén van akkor a keresztszán mozgását korlátozza az útjába lévő maró fej oszlopa. Számítva még arra is, hogy ebben az esetben rövidebb az oszlop és kisebb az általam a korábbiakban leírt elhajlás veszélye.
- Az AT-125-ös szíjjhajtásos, és az enyém is az. Így a motor névleges fordulaton jár mindíg, a többit meg az áttétel elintézi. Cserébe egy kicsit macerásabb a fordulatszám átállítása. :)
- Mint elektronikai szakközeg, terveztem már én is "majdnem" nyomaték állandó motorszabályzást, csak hát ugye az drágább és munkaigényesebb és nem is minden vevő járja körül alaposan a témát, így az egyszerűbb hajtás is eladható. Csak később jön a döbbenet... :D
- Az a kis derékszög support nekem is tetszik. Ad-abszurdum ilyet még csinálni is lehet a meglévő gépedhez. Ehhez még hozzá tesszük a "metelő adaptert" ami szintén könnyen elkészíthető és máris minden feladatot meg tudsz oldani. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 19. - 8:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
otako írta:
Kedves Géza!

- Pont az eszterga főórsó tengely irányában álló marófej esetén van nagyobb szabadsága a keresztasztalnak.


Üdv!

Ezt pontosan tudom. De én azt nem tudom elképzelni hogy ne szemben álljak a géppel, és jobb kézzel húzzam le a kart ha pl. fúrni akarok.

Inkább korlátozzák a keresztasztalomat.

Ez jó példa arra, hogy egy magamfajta hobbistának mi a lényeg, és mi egy profibb "gépelőnek".

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 19. - 8:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
otako írta:
Kedves Géza!

- Az a kis derékszög support nekem is tetszik. Ad-abszurdum ilyet még csinálni is lehet a meglévő gépedhez.


Üdv!

Lehet ilyeneket venni. Nagy precizitással sikba munkált, garantált derékszög. Felerősíted rá a normál supportot és mehet a marás...

Kép

Kép


Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 19. - 9:52 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Géza!

- Egyetértek veled abban, hogy a megszokás nagy úr! Így szoktad meg, hogy jobb kézre áll a fúró előtoló karja. Viszont csak 21 napig kell kibírnod a megválltozott helyzetet és a 22-ik napon már kész is az új "megszokás". :lol:
Viccet félretéve megjegyzem, hogy ezeken a gépeken nem csak a karral tudsz tengelyirányú elótolást adni, hanem egy tengelykapcsoló rögztése után egy csiga/csigakerék áttétel segységével is mozgatható a marószár.
- A szögasztalok teljesen jók főleg ha normál supporton van egy kicsi szán szerűség.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 19. - 10:23 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

T. Otako! Nincs ám leírva az AT125-ös sem véglegesen.

Sajnálom, hogy sokan félreértik a topic lényegét. Arról szólt volna, hogy egy fogyasztói csoport kb. 2/3 áráért meg tudná szerezni a neki szükséges célszerszámokat, minimális szervező munkával. A Cobra 3IN1 csak példa volt, azért mert találkozott az én elképzeléseimmel.

Ha csak 240eFt körül lehet megszerezni a Cobrát(Bernardót/Sieget/stb.), akkor az AT125 máris jobban tetszik nekem.

Más:

Csak hogy tudjátok, honnan akarok tovább - nem biztos, hogy feljebb :oops: :oops: - lépni.

Kép

Kép

Gondolom ebből látható, hogy nekem miért nem gond az új gépnél, az hogy "át kell szerelni esztergáról maróra..."

Más:

Az sgforum.hu favorizált, agyondicsért kis gépe az ERBA 300 Compact

Kép

És természetesen "gagyi kinaiban" a Conquest az általam is meginterjúvolt cégtől

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 19. - 11:11 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Géza!

- Ahogy elnézem igazán csak hárman vagyunk ebben a topicban így nem tudom mekkora az érdeklődés.
- Sajnos, mint ahogyan azt az élet bizonytotta, magyarországon nem működik a fogyasztói csoport. Európához viszonyítva nálunk a legnagyobb az vágy a "kizárólagos birtoklás"-ra. Pl.: az egyik legnyagyobb bukás volt tucatnyi évvel ezelőtt a Mitax-Organ bukása... :(
-Klubok és szerveződések nem hiszem, hogy olyan jól állnának, hogy akár 140-160e Ft-ot is kiadhassanak akár egy OBI gazdaságos esztergáért is. Ez alól jó kivétel lehet, hogy ha Te meg a szomszédod, és/vagy Testvéred összeálltok és közösen megveszitek. :)
- A közös ló sajnos csak túros háttal létezik magyarországon. :cry:
- Félre ne érts nem akarom ráddumálni az AT-125-öt, nem fűz hozzá semmi érdek. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 19. - 11:24 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
otako írta:
Kedves Géza!

Európához viszonyítva nálunk a legnagyobb az vágy a "kizárólagos birtoklás"-ra.


Igazad van, most már bevallom, a célom az volt hogy legyen egy saját esztergályos topicom!
:lol: :lol: :lol:

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 19. - 12:52 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
otako írta:
Kedves Géza!

Ez alól jó kivétel lehet, hogy ha Te meg a szomszédod, és/vagy Testvéred összeálltok és közösen megveszitek. :)



Igazából itt nem közös használatról van szó. Arról szól a történet, hogy egyszerre több darab vásárlásánál a kereskedő engedményt ad. Leszervezi a fuvart kedvezőbb árral. Külföldi beszerzés esetében egyszerre vámolhatsz, nem ötször kell odamenni valakinek, kifizetni az ötszöri Vámolási alapdíjat. Egy fuvarral elhozhatod a VÁMról, stb.. stb.

Informális dolog, hogy a kereskedő ilyenkor a garanciális kérdésekhez engedékenyebben áll hozzá, stb. stb.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 20. - 8:50 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Érdemes megnézni az alábbi képet. Egy Ausztrál aukciós cég lapjáról vettem le. A "group of friends" - baráti csoport - ott már kereskedelmi kategória, és hasonlóan kap kedvezményt mint egy viszonteladó...

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 20. - 15:30 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Nagyon jó ez a Topic és köszönet jár érte, csak folytassátok.
Azért mi is elolvassuk!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 20. - 16:24 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Inspirál ha biztatnak...

Érdekességképpen a "Sieg C1" - ez a multi gép esztega része - gyárilag CNC-sítve...

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 30. - 15:23 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Nem álltam le a számomra ideális gép megkeresésével, csak időt vesz igénybe minden szempont számbavétele, és újragondolása.

Az "eszterga mesterei" most fognak végleg leirni az ismeretségi körükből, ugyanis a C1 méretü gépet körbejárva oda jutottam ,hogy ugyan minden paramétere jó nekem, mégis egy kicsit nagy! :lol: :lol:

Mindenesetre amit a C1 - ről összeszedtem, sorban megosztom veletek idővel.

Úgy gondolom azonban, hogy a folytatásban összeszednék néhány olyan konkrét munkát, amin bizonyíthatom, hogy az adott aprócska gép, igencsak alkalmas az elvégzésére, méretétől fügetlenül.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 31. - 11:23 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Mivel a szavazás alapján legalább három ember venne valami ilyenfajta méretü gépet, megérdemlik, hogy kicsit belemenjünk abba, mit is kell tudni egy ilyen kis gép hajtásáról.

Hangsúlyozom, nem esztergályos vagyok, így nem nyilatkozhatok felelősséggel ezen gépek pontosságáról, visszaállási pontosságáról, stb.

Felhasználóként azt jelenthetem ki, hogy az elmúlt több mint tíz évben egy EMCO UNIMAT törpe gép - igaz szíjhajtású - tökéletesen kielégítette igényeimet.

Az elektronikus szabályzású vs. szíjas gépek vitában azért hadd szóljak néhány gondolatot villamos mérnökként, akinek villamos forgógépek, hajtások vezérlése tárgyban van papírja és néhány év gyakorlata.

Igyekszem kerülni a szigorú szakkifejezéseket, az érthetőség kedvéért, ha ez a szakmabelieknek zavaró, javitsanak ki nyugodtan.

Amit először tisztázni kell az a teljesítmény alapján való minősítés. A te géped csak 150W-os, az enyém meg 300W-os hangzik el fórumokon.

Igen, csak azt felejtik el, hogy a 150W-os egyenáramú a 300W-os pedig "segédfázisú", "indítókondenzátoros" a tulajdonképpeni klasszikus "mosógépmotor".

Az egyenáramú "soros" motorok, amelyek nagyob példányait nemes egyszerüséggel "vontatási" motornak neveznek, egészen más nyomaték karakterisztikával rendelkeznek mint a váltóáramú motorok. Álló helyzetben (kis fordulaton) rendelkeznek nyomatékkal, méghozzá ilyenkor a legnagyobbal ami kihozható belőlük. A hozzáértök kedvéért - nem beszélünk "vontatási" aszinkron motorokról, amire frekvenciaváltóval kiegészítve a "nagy esztergások" cserélik le gépeik motorjait.

Természetesen igen csak meg kell tervezni, azt az elektronikát ami ilyen nagy áramok tartományában is precizen dolgozik, de ha sikerül, akkor nem igen kell félni attól, hogy lefullad mint egy fűnyíró a vizes fűben.

Ennek ellenére az elektromos gépek gyártói is trükköznek. Ha bele tesznek egy 6000 fordulatú motort, akkor máris mehet egy 1:2 es áttétel a géppe, lefelezve a fordulatot, megduplázva a nyomatékot (150->300W??)

Ránézésre a topicindítóban is szereplő SIEG C1 is legalább ezt alkalmazza

Kép

Legközelebb megnézzük, hogy csinálják a profik, kicsit több pénzért 8)

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 01. - 23:09 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Akkor haladjunk, ha apró lépésekkel is, de haladjunk.

Az Optimum/Quantum család - ha jól olvasom ezen gépcsalád még a "komoly" esztergályos fórumokon is elfogadott - legkisebb tagja, a DC motoros, elektronikus szabályzású, 55 cm hosszú :

Quantum D 140 x 250 VARIO

Kép

Jól látható, a nagyobb fordulatú meghajtó motor miatt belefér egy kétszeres, közel 1:4 -es nyomatékfokozó áttétel. Arról nem is beszélve hogy 450W-os motor jár hozzá. Ja és persze szíjfeszítők!

Hogy mibe is kerül ez nekünk? Csak gyors összehasonlításnak a Német piacon a C1 363 Euró, addig a Quantum 585 Euró.

Van még persze más eltérés is, de erről, legközelebb.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 02. - 9:05 
rgform ! Aranyos a kis géped! Megszabad kérdezni,mennyibe kerül egy ilyen masina?


Vissza a tetejére
  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség