SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 jún. 05. - 2:59

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 21. - 17:30 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Itthon az Optimum Hungária forgalmazza a Mázsa téren. (A weboldalukon nincs fent, sose volt. Az osztrákoktól kaptam anno az elérhetőségüket.) Már ha még forgalmazza. Kb. 2-3 éve kértem árajánlatot, kaptam is minden kiegészítőjét beleértve. Attól tartok azok az árak erősen megváltozhattak, tekintve a mostani euro-árfolyamot.
Akkor meg is néztem náluk, nagyon készségesek voltak. Csak sajnos mindig mire összejött rá a zseton, másra kellett fordítanom. De talán az idén a sarkamra állok. Na persze, mondaná az asszony. :)

Az árára vonatkozóan most csak angliai információt találtam:
http://www.hobby.uk.com/products/08359- ... l-kit.html
Az alap-készlet 416 font, ami napi árfolyamon 143.000 Ft.
Azt hiszem jövő héten rá is kérdezek Optimum-nál, itthon most mi mennyi. Meg hogy ha lejjebb megy az euro, igazítják-e az árakat.

Hátránya a gépnek, hogy fix fordulatszámos, szerelgetni kell az eszterga/maró váltáshoz (hacsak nem vesz az ember mindenből plusz alkatrészt ugye), és a relatíve könnyű anyag, ami nem tudom mennyire stabil. Ja és hogy nincs gépi előtolása.

Előnye viszont, hogy azt csinálsz belőle nagyjából amit akarsz, oda viszed ahova akarod. Valamint hogy moduláris. Akár a műanyag szettel is kezdhet az ember, ami 100 ezer körül van. És apránként fejlesztheti a fém-alkatrészekkel. Végül meg ha nyert a lottón jöhet a cnc, az is passzol hozzá.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 21. - 18:45 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Kellemetlenül érzem magam, mert én "nyomom" az apró gépeket itt a fórumon.

Már két hozzászólást kezdtem el, variálva a szövegen, hogy beszéljelek le a gépről. Aztán végül egyiket sem küldtem el.

Csak két gondolat:

Németországban a szett kb. 650 EUR, azaz 195 000 Ft.

Ennyi pénzből 2 darab használt EMCO UNIMAT gépet vehetsz, maróoszloppal, szerszámokkal.

Ha szeretnéd látni, hogy kéne kinéznie mechanikailag egy ilyen kis gépnek nézz meg egy Sherline gépet... ( A Taig-ot az ára miatt nem mondom...)

Ha mégis ilyen gépet szeretnél venni, javaslom licitálj le az Ebay-on egy UNIMAT 1 Classic-ot 100 Euró alatt. Azon kitapasztalhatod jó lesz -e neked, majd bővitheted fém elemekkel. Vagy felhasználhatod alkatrészként a fém szetthez.

Üdv, Géza
P.s.
1., a kinaiak is elkezdték gyártani, de már bánják :lol: :lol:
2., UNIMAT 1 Classic volt nálam kb 6 hónapig...


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 21. - 20:08 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Idézet:
Már két hozzászólást kezdtem el, variálva a szövegen, hogy beszéljelek le a gépről.

Látod-látod nem gonoszságból tesz ilyet az emberfia, hanem mert segíteni akar! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 21. - 20:25 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Szia!

Látod-látod, ezért rossz középen lenni. A nagygépeseket meg kell győzni
arról, hogy a te géped azért mert kicsi nem "játékszer", a játékgépeseket meg kell győzni, hogy az meg az. És hát mindenki máshol húzza meg a határt.

Amit tudok: volt a kezemben UNIMAT 1, EMCO UNIMAT, SIEG M1, AT-125, TIP-250, stb... Valamikor a modellezés kezdetén a Danuvia gyárban EMU, meg még sok más gép amire "felengedtek" bennünket.

A gép valahol a köszörült (csiszolt) tömör ágynál kezdődik, ha kicsi is. Pl. a Sherline... Az UNIMAT húzott (extrudált) aluminium zártszelvény még ha speciális felületkezelt profil is.

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 22. - 7:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Topic Társak!

Nem gondolnám, hogy Géza barátunknak bármiért is szégyenkeznie kellene, és azt sem gondolom, hogy bárkit, bármiről meg kell győznie. Mindenki a saját adottságaihoz és körülményeihez választ gépet. :oops:
Az a kis modulásis gép valóban ügyes szerkezet és rengeteg szenzációs műszaki ötletet foglal magába. Mindazonáltal valóban vannak olyan tulajdonságai ami miatt nem szabad megvenni.
Egy családi költségvetésnek 120-160 eFt rendkívül nagy teher lehet, ezt mindenki maga tudja eldönteni. Viszont abban Gézának teljesen igaza van, hogy ha már kiadjuk egy gépért ezt a pénzt, akkor lehetőség szerint olyan legyen, hogy minél kevesebb kompromisszumot kelljen kötni. Szerintem a legfontosabb müszaki paraméterek a következők:
- Lehetőleg öntött acél ágyszerkezete legyen! (Kevésbé deformálódik munka közben, jobban bírja a terhelést, hosszútávon a legalaktartóbb :) )
- Minél kevesebb szereléssel legyen elérhető az összes funkció! (A sok szerelés és illesztés, csavaros kötések, hosszú oszlopok és konzolok, megmunkálás közben káros elmozdulásokat, ki- és elhajlásokat eredményeznek ami miatt a gép nem képes pontosan imételni ugyan azt a mozgást ami pontatlansághoz vezet. :oops: )
- Hosszabb tárolás esetén minél feszültségmentesebb állapotban legyen. ( A moduláris gépet ha összeszerelve hagyjuk nem lesz feszültség mentes, ha szétszedjük akkor meg a pontosságnak adtunk egy pofont. :cry: )

Szerintem Géza már megtalálta az optimális megodást, csak még egy kicsit csigáz bennünket. Ezért nem teszem be azt a linket ami szerintem egy nagyon kellemes megoldása lehet ennek a nagy dilemmának! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 22. - 8:38 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
otako írta:
Kedves Topic Társak!

Szerintem Géza már megtalálta az optimális megodást, csak még egy kicsit csigáz bennünket. Ezért nem teszem be azt a linket ami szerintem egy nagyon kellemes megoldása lehet ennek a nagy dilemmának! :lol:


Sziasztok!

Az alábbiak szigorúan saját véleményemen alapulnak, kérem ennek megfelelően kellő fenntartással kezelni őket :oops: :oops:

Igazság szerint két optimális megoldást találtam. Az egyik egy kisebb és olcsóbb gép. Előnye hogy alapárban tartalmaz sok olyan kiegészítőt amit más géphez külön kell megvenni. Előnye még hogy kialakításában minden csatlakozó felülete azonos ( tokmány, szegnyereg, maró-furófej egyaránt 1-es morse kúp MK1 ). Így az egyes kiegészítők mindenhova szerelhetőek, pl. a maráshoz használt patron az esztergatokmány helyére... stb... stb...

Számomra előny az is - bár mások számára ez nem mérvadó -, hogy a gép alapkialakítása, vagyis honnan vették az ötletet számomra egyértelmü. A jól bevált EMCO3 - EMCO 4 kiseszterga jól sikerült kínai klónja az MJ 189 -es. Ezt "továbbgondolták" :lol: :lol:

A méretet megtartva, lecserélték a "hobby" részeket, pl. a szijas gépi előtolást fogaskerekesre, az M14x1 - es csatlakozásokat MK1-re, stb... A gépváz kapott egy alsó tálcát, stb...

Számomra hátrány a marófej elhelyezése, előny hogy Magyarországon kedvező áron beszerezhető.


Kép

A másik gépről már irtam egy másik topicban, sok néven forgalmazzák, Magyarországon is kapható, de drágán. Elfogadható áron Angliából rendelhető meg a legegyszerübben.

Előnye az előbbinél nagyobb, stabilabb kialakítás, a keresztben álló marófej. Hátrány hogy minden kiegészítő külön kapható csak hozzá. Hátrány hogy vegyesen használ MK1 és MK2 csatlakozást...


Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 22. - 15:47 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek az építő kritikákat! Nem állt szándékomban ekkora hullámokat kelteni a kedélyekben. Nincs tapasztalatom ezen a téren, ezért fordultam a szakavatottakhoz.

Az emlegetett amerikai gépek gyönyörűek, a szívem szakad meg. :) Csak hát 2-3 ezer dollár horribilis összeg. De örülök, hogy mutattátok, nem hallottam még róluk. Mint a másik topicban az órás eszterga, aminél szebbet még nem láttam. :)

Az unimat metalline-nak tényleg ránézésre is gyenge pontja a nem tömör, nem köszörült sín, meg a sok szerelgetés. (A gépi előtolás hiányát nem is említve.) Csak hát amit sokat nézeget az ember, abba egy kicsit beleéli magát ugye. Az érveitek meggyőzőek, és a két utóbb javasolt gép megkapó és korrekt megoldás így ránézésre is.

A kis sárga gép típusát szeretném megkérdezni! A másik gépet megtaláltam a másik topicban.

Mindenesetre még van időm eldönteni. :( Lassabban gyűlik az ára, mint terveztem, és ha ilyen komolyabb fix gép jön a képbe, akkor a helyén is igencsak el kell gondolkodnom. Ezt nem lehet csak úgy kofferbe vágni és elszaladni vele. :)

Köszönöm mégegyszer is a gyors és alapos válaszokat!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 22. - 16:14 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
golem írta:
Sziasztok!

A kis sárga gép típusát szeretném megkérdezni! A másik gépet megtaláltam a másik topicban.



Szia!

A "kis sárga gép" egy AT-125 - ös.

http://www.cruz.hu/at125.html

vagy

http://www.uni-max.hu/kombinalt-eszterg ... 25-mini/d/

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 22. - 16:15 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Golem!

Nem akarom Géza Barátunk, komoly és magalapozott ítéletét "lelőni" !
Én magam, nagyjából fél évig gűrkőztem azon, hogy milyen gépem legyen... Sok dolgot megnéztem, kínlódtam, vívódtam. Mivel a sors kegyes volt hozzám, és egy kicsit gondolhattam nyugdíjas éveimre is ezért én egy nagyobb gépet vettem. http://picasaweb.google.hu/otako1/SzerszMgP#
Ugyan annál a cégnél (ahol Géza Barátunk is) szemlélyes ismerettséget kötöttem a "kis sárga" géppel is. Először őt szemeltem ki. Mivel az alap szakmám erősen köt a fínommechanikához ezért végülis egy nagyobb gépet választottam. Gondolva arra, hogy 50-70 évesen (ha megérem, márpedig 120 évig fogok élni) már nem fogok tudni a számítástechnikából megélni, mint most, de "drehálni" még akkor is fogok tudni. :lol:
Nos engem ilyen szempontok vezéreltek. :oops:
A "kis sárga" pedig, árral együtt itt megtekinthető :
http://www.cruz.hu/at125.html
Korrekt a cég, elfogadhatóak az árak. Sajnos ezek is kínai gépek, mint minden mostanában, de azért a jobbak mint a megszokott kínai minőség. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 22. - 17:03 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Szerencsés emberek ezek a Kínaiak, valamit terveznek, és máris hasonlít a világon elterjedt valamihez.

Ez a fantáziadús nevü Kombi-218

Kép

Ez jobban hasonlit az Unimat 4 -hez még azt a fáradságot sem vették, hogy az ágy szerkezetét megváltoztassák.

Itt egy Unimat 4 (MJ-189)

Kép

Szóval így megy ez...

Ez jól láthatóan 1 az 1 "rebranding" szerkezet. Véleményem szerint az AT-125 - ös ennél igényesebben "Újratervezett" gépecske lett.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 22. - 22:05 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Mindenki!

A háttérből kezdettől figyelem az eszterga körüli értekezéseket. Már kora gyerekek koromban rájöttem, hogy a modellező lehetőségei igen behatároltak eszterga nélkül. Elmúltam húsz éves, mire lett egy kis esztergám, amelyet öreg barátom, és modellező klubtársaim segítségével hoztunk létre. Ez egy 250 mm csúcstávolságú kis szerkezet, amelyet a legjobban szeretek. ( mert idő közben lett több esztergám is. ) Alapelv, hogy el kell dönteni, hogy hol fér el? Ahol elfér fixen telepíthető, vagy csak mobil üzemben használható? ( fel kell néha kéredzkedni a konyha asztalra.) El kell dönteni, hogy mit szeretnék rajta esztergálni. A kis gépeken megmunkálható a nem túl kemény acél is, de igazán a modellező rezet bronzot és alumíniumot használ. Ezek a kis gépek igazából ezekhez valók. Általában 80 mm-es tokmány terjedt el a kis gépeken. Ezek általában 2 mm körüli átmérőt is meg tudnak szorítani, amire sokszor szükség lehet. Szerencsésebb -és ezt ritkán mellékelnek, vagy csak nagyon drágán lehet tartozékként megvenni- ha van egy szorító patron készlet is. A gép kialakításánál azt kell figyelembe venni, hogy legalább acél köszörült rudakból álljon a gépágy, de az elől prizmás, hátul sík kialakítású -vagy mindkét oldalt prizmás- már az igazi nagy gépekre hasonlít. Ezek anyaga már szürke öntvény. A jobbaknál a csúszó felületen hőkezelve vannak. Elő fordul még az ősesztergákon alkalmazott fecskefark ágyas változat. Ez inkább csak régimódi hatást kelt, de masszív szerkezet. Nem szabad megvenni a zártszelvény, extrudált aluminium gépágyú darabokat. Ezek inkább az igényesebb játék kategóriába tartoznak. El kell dönteni, hogy szeretnénk-e hosszabb kúpos dararabokat készíteni, mert ez esetben a kézi szánra, amelynek hosszabb lökete kell hogy legyen, feltétlenül szükség lesz. A mozgató orsók feltétlenül bal menetesek legyenek. Vagy is jobbra forgatva a szánszerkezet ekkor tőlem távolodjon. Találkoztam "gagyi" kategóriájú szerkezettel, amely orsói normál menetes szárakból készültek. Ha gépünk menetes orsói trapéz menetesek, azt jónak kell értékelni, de nem kizáró ok az éles menet sem, csak balos legyen. Jó ha minden mozgató orsót ellátnak nóniusszal. Ha viszont ezek háza, és környéke műanyag, akkor azt tekintsük aggályosnak. A marófej nem feltétlenül szükséges. Egy magassági szánnal is sok mindent meg lehet oldani. Csere kerekekkel a legtöbb kis gép alkalmas menet vágásra, és értelem szerűen gépi előtolása is van. Ez utóbbinak néha esetleg használata kényelmes, de hamar rájön a modellező, hogy menetmetszővel egyszerűbb a menetet elkészíteni. A késtartónál részesítsük előnyben a több kés befogására alkalmas változatokat. Az pedig külön előny, ha lehet hátsó késtartót is felszerelni, amely főképp leszúrási munkáknál tesz jó szolgálatot. Ha valakinek olyan igénye van, hogy nagyobb vasdarabokat is meg szeretne munkálni, ahhoz már nagyobb, merevebb gép kell. Ahogy a gép mérete növekszik, egyre inkább alkalmatlan apró dolgok megmunkálására. Ezért van nekem több esztergám is. A kedvenc 250-es gépem nem a legkisebb, van egy órás méretű is, az olyan munkákhoz, amelyek már az előbbinél is túl kicsik. Első sorban a vasút modellezésnél fordulnak ilyen munkák elő.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 23. - 6:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Kedves Gyr!

Az általad leírt összefoglalót ki lehetne emelni, és előre helyezni egy "Hogyan válasszon esztergát a modellező" topicban.

A magam és a fórumtársak nevében köszönöm a világos, összeszedetten és lényegretörően megfogalmazott ismeretek közzétételét.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 23. - 21:56 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves rgform!

Örülök, hogy a hozzászólásomban találtál hasznos gondolatokat. Kicsit féltem, hogy okoskodásnak, kioktatásnak tartjátok. A szerszámgépek szeretete és tisztelete nálam régi keletű. Környezetemben sok ismerősömnek vannak különféle fajtájú és méretű szerszámgépei. Nem egy kiválasztásában, segédkeztem. A mai világban egy áltagfizetésből élő családban, ahol az apuka modellezik, tudom, hogy nehéz félre tenni a gépre szánt összeget. Épp ezért nem igen nyílik lehetőség a cserélgetésre. Ha jól választunk, akkor bátran mondhatjuk, hogy a kis esztergánk egy életre szól. És bizony nagyon könnyű rászokni. Az esztertga birtokában megváltozik a gondolkodásmódunk egy-egy otthon, a ház körül adódó műszaki probléma megoldásában. Vagy is a jót könnyű megszokni. Az élettartamot illetően ha nem nyúzzuk a gépet a kilátásaink kedvezőek. Az orsó anyák a jobb gépeken utánállíthatók, ha végképp elkopnak, akkor ezek pótolhatók. A gép más alkatrésze szakszerű használat mellett nem fog tönkre menni. A főorsó és a motor csapágyai pótolhatók. Cserére ez utóbbi szorul majd hosszú évek, esetleg évtizedek múlva. Az én kis gépem a huszadik üzemévben kapott egy felújítást. A főorsó csapágyak csak zsírcserén estek át, a meghajtó aszinkron motor csapágyai már zajosak voltak ezért új került a helyükre. A hossz és keresztszán orsók kaptak új anyát. Egy jól megszerkesztett hobby üzemmódban használt gyári gépnél is nagyjából erre lehet számítani.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 24. - 2:27 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves gyr!

Én a magam részéről nem vettem kioktatásnak, inkább oktatásnak, az pediglen rámfér, úgyhogy örülök ha a tapasztalt emberek megosztják velem a tudásukat. Ezért regisztráltam. :)

Azt kérdezném meg a tisztelt plénumtól még, hogy a fentemlített két AT125-ös gép közt a két forgalmazónál miből adódika gép árához képest jelentős árkülönbség? (Az egyik 120 a másik 163.) Én így a képen csak külső anyaghasználat béli különbségeket látok elsősorban. Lehet rá számítani, hogy a "belső" lényegi tulajdonságok közt is ekkora eltérés van gyártó/forgalmazó szerint?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 24. - 6:58 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
golem írta:
Azt kérdezném meg a tisztelt plénumtól még, hogy a fentemlített két AT125-ös gép közt a két forgalmazónál miből adódika gép árához képest jelentős árkülönbség? (Az egyik 120 a másik 163.)


Szia!

Ez nehezen megválaszolható kérdés.

Ami biztos, hogy a "másik" forgalmazó kapcsolatban áll egy szintén magyarországi céggel, és ezzel karöltve biztosítja a gép magyarországi szervizelését.

Ami szintén biztos, hogy amikor felhívtam a "másik" céget, a raktáron lévő gépet Ők is 120 - ért adták nekem 8) 8)

Mivel velük így személyes ismeretségbe kerültem, rákérdezek a dologra.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség