SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 jún. 16. - 0:44

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 02. - 12:31 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Akkor folytassuk az összehasonlítást.

Az árakhoz még annyit, hogy az általam eladásra kínált EMCO UNIMAT eszterga-maró kombi átlagos piaci értéke kb. 280 Euró.

Ott tartottunk, hogy a Német piacon a C1 363 Euró, addig a Quantum 585 Euró.

Nézzük meg közelebről a két gépet:

Kép

Kép

Ami rögtön látható, az hogy a C1 "obersupport" nélkül van, vagyis a keresztszánra direktbe van a késtartó rögzítve. Ami nem látszik, hogy a menetvágáshoz szükséges cserekerekeket külön kell megvenni. Ez így minimum 60 Euró pluszban.

Igy a pozíció kicsit módosul a C1 423 Euró, a Quantum 585 Euró.

Néhány adat:

C1

Csúcstáv 250mm
Elforgó átmérő 140mm
Tokmány/szegnyereg kúp MK2/MK1

Quantum

Csúcstáv 250mm
Elforgó átmérő 140mm
Tokmány/szegnyereg kúp MK1/MK1



Rábízom a következtetések levonását vagy továbbgondolását a tipicot olvasgatókra. Következőkben ugorjunk neki egy kicsit a hagyományos szíjas gépecskéknek.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 02. - 17:06 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Fórumozók!

Már most szeretném jelezni, hogy a gyárilag megadott "elfogró" és "csúcstáv" paraméterek nem jelentik azt, hogy ilyen méretű alkatrész meg is munkálható vele.
A hossz valószínűleg a főorsó menesztő tárcsája és a teljesen hátrahúzott, és behúzott szegnyereg hüvely között mérhető. Egyéb iránt a szegnyereg konstrukciója miatt sem jöhet össze. Látható, hogy álló menetes orsó tol ki egy patront. Ennek a mozgása max. 30-50mm. Korábban, a "Mirköz", "EMU-250", "Krasznaja Proletar", "E1N", "E2N" padokon a szegnyereg menetes orsója együtt mozgott a hüvellyel, így a hüvely hossza határozta meg a szegnyereg teljes elmozdulását ami akár 150-200mm is lehetett.
Az Unimat "piros" gépen túl széles a keresztasztal, így a forgócsúcstól indulni és a tokmányig menni nem lehet egy menetben (szegnyereg teljesen visszahúzva), csak akkor ha a késtartót induláskor a keresztszán jobb szélére, a fogás közepén pedig a balszélére szereljük át. Valljuk be, így nem lesz hibátlan a darab.
A Quantum "fehér" gépen esélyünk sincs az átszerelésre. Ha viszont a késszánnnal própálunk operálni akkor meg könnyen kúpot rakhatunk a darabra ha előtte elfelejtjük ellenőrizni, továbbá a késszánnak esélye sincs a gépi előtolásra és a menetvágásra.
További baj forrása, hogy a rövid szegnyereg út miatt kell egy "kúptoldó" azért, hogy a tokmányba rövidre fogott darabokba esetleg tudjunk központot, és egyéb furatokat készíteni.
Nem tudom mibe kerül egy kúptoldó, de kell. :oops:
Az elforgó átmérő nem mindegy, hogy hol forog el. Ágy felett, vagy szán felett. A gépek méreteiből látható, hogy legfeljebb ágy felett tud elforgatni 140mm átmérőt. A szán felett legfeljebb 40-60mm lehet. Talán a Quantum gépen lehet akár 80mm is hiszen annak nincsen külön keresztasztala. (obersupport)
Azt látom, hogy ide is begyűrűzött a marketing célokat szolgáló műszaki paraméterek megadása, mint régebben az elektronikai iparba. Például kétkazettás, hordozható magnó kimenő teljesítménye: "1000 W PMPO" 6 góliát elemről és a valóságban szólt 2*2W-ot élvezhetetlen torzítással. :lol:
Mindkét gépen a tokmány kb. 50-60-as lehet. Vigyázni kell hogy ha nagyobb átmérőjű darabot fogunk be a belső pofával, könnyen esélyünk lehet, hogy a tokmányból kilógó pofa "belever" a keresztasztalba, különösen az unimat gépen. :evil:
Az egyik gép 127e Ft a másik 175e Ft 300-as euróval számolva.
A Quantum szerintem nem ér annyival többet mint amennyivel drágább és ráadásul az Unimat kínálja magát, hogy bővítsük! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 02. - 18:44 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Kedves Otako!

Köszönöm a szakszerű kiegészítést. Ezen részletekbe nem akartam bele menni, de szerintem hasznos, főleg így, hogy "megszakérted" a dolgokat.

Szóval a 140-es elforgó átmérőt ágy felett :oops: kell érteni.

Ennek akkor lehet értelme, ha pl. a munkadarabot belülről megfogva, főleg belülről "lyukkéssel" munkáljuk meg. Így készülhet pl. egy Kort-gyűrü külső hengerpalástja... Vagy valami peremes csőszerü...

A 250 - es elméleti adat "Distance beetween Centres" azaz csúcsok közötti távolság. Korrektebb helyen hozzáteszik "Dead Centres", azaz fix tüske és nem forgó van a szegnyeregbe fogva.

Ezeket az adatokat tüntetik fel a gyártók, ezért kénytelenek vagyunk ezzel összehasonlítani a különböző gépeket. Tudjunk arról, hogy erősen fenntartásokkal kell kezelni őket.

A fehér Quantum azért került ide, mert a különböző "profi" fórumokon ezen gépcsaládot emlegetik "esztergaként".

Annyi pontositás, hogy a piros gép "SIEG C1" és nem UNIMAT. Igazából ezzel az összehasonlítással azt akartam kihozni, hogy gazdaságosságot is figyelembe véve a "német technikát" kiválthatja egy hobbimodellezőnél.
Arról már nem is beszélve, hogy a topic elején említett maróval kiegészített verziója ennek van.

A teljesség igénye nélkül csak izelítőnek, milyen neveken - brandok - forgalmazzák ezt a gépecskét:

SIEG C1
Clarke CL250
Axminster C1
SEALEY SM2503
Chester Cobra
Shopfox1015
RC6110A
Bernardo Hobby 250
PROMA SM-250E

Három céget találtam Magyarországon, aki forgalmaz ilyet:

SIEG C1 www.sieg.hu
Bernardo Hobby 250 www.arzenal.hu
PROMA SM-250 www.profikisgep.hu

Kérlek, az "esztergályos" fejezetek szakértésében segíts...

Tovább szeretnék lépni a szíjas gépekre, ugye nem lövöd le a poént? 8) 8)

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 02. - 20:43 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Géza!

Egyáltalán nem akakrok semmiféle poént lelőni. :D Igyekszem "jófej" lenni minél pontosabb információkkal, és nem a kukacoskodás a szándékom. De ha már valaki gépre áldozza "adózott jövedelmét" akkor a lehető legjobbat vehesse. :)
Megkértél mindenkit a "továbbgondolásra" és én megtettem, segítő szándékkal, mindenki épülésére. :D Az, hogy a másik fórumon a Quantum miért minősül etalonnak annak csak az lehet az oka, hogy "csak azt ismerik". Így szoktuk egymást heccelni ulti közben. :lol:
Az esztegályos fejezetekben segítek ha tudok, de nem szeretnék feleslegesen okoskodni, hiszen én is most tanulom újra a "szakmát" több mint 15 év kihagyás után. :oops:

No elő a farbával! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 02. - 21:16 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Én sem mentem világgá csak meg kell keressem egy szép hajó árát! :lol:
Ha már csak esztergáról beszélünk, én a helyedben nem mennék az ERBA és kínai klónjának mérete alá. Szerintem a három szán sokkal több lehetőséget rejt magában mint a kettő. Ezek a "300-as" méretű gépek elég sűrűn előfordulnak a barkácsáruházakban és több darabból kiválasztani egyet sokkal biztonságosabb mint megutaztatni Kínából vakon egy darabot. Kellemetlen meglepetést esetleg az okozhat, hogy újabban a keresztszánok átmérőben vannak kalibrálva és marás esetén oda kell figyelni az elmozdulásra. Esetleg a maró feltétet is meg lehetne oldani egy oszlopos fúrógép vásárlásával és egy csigakerekes feltéttel megoldható lenne a függőleges előtolás (árulnak is gépekhez ilyet azt hiszem). Az én meglátásom szerint kb. a 350 - 500 Wattos teljesítményhatár alá nem érdemes menni új gép vásárlásakor, sem esztergálás, sem marás esetén (saját hülyeségemből okulva mondom ezt).


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 03. - 8:20 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
airfoil6205 írta:
Én sem mentem világgá csak meg kell keressem egy szép hajó árát! :lol:
Ha már csak esztergáról beszélünk, én a helyedben nem mennék az ERBA és kínai klónjának mérete alá.


Üdv ismét a fedélzeten!

Alakul a csapat. Én a "mini gépek megszállottja", Otako a "középvonal" és airfoil6205 a "nagygépes". Általában az ilyen vélemények ütköztetéséből szokott a legtöbb jó kisülni.

Aztán szépre megépíteni azt a hajót, küldök hozzá egy-két képet.

Az én UNIMAT gépemet 75W - os villanymotor tekeri, így sajnos nem fogom megérteni sohasem miért ragaszkodsz a 300W feletti teljesítményhez. Valószinűnek tartom, ha akkora munkadarabot kéne csinálnom amihez 300W kell, az annyira bonyolult lenne, hogy profi esztergályoshoz viszem akkor is ha van gépem. Nem vitatom a te általad készített munkadarabok igénylik ezt a teljesítményt de amire én tervezem ezt a gépet, ahhoz elég a kevesebb is.

Abban egyetértek veled, hogy mindenki fontolja meg mire akarja használni a gépet, mert a használhatóságot alapvetően befolyásolja. Mindaddig elég volt nekem egy Skil barkács pisztoly fúrógép "ütvefúró" állása, amíg nem döntöttem úgy hogy csinálok egy álmennyezetet. A betonkefnis födémbe fúrt második lyuk után mentem venni egy Bosch fúrókalapácsot :lol: :lol:

Nem csak esztergáról van szó, de összehasonlítani a kombi gép eszterga részét lehetett mivel a Quantum nem gyárt ekkora kombit.

A Sieg C1-re külön vásárolható harmadik szán.

Egyetértek veled 1 db gépet Kínából behozni nem szabad, amit én említettem az 5 darab gép lett volna, annyi már vastagon megérné.

ERBA 300 és klónjai barkácsáruházakból. Szerintem is a legjobb megoldás annak akinek ilyen gép kell. A METRÓ-ban most 500W - os Asist 117588 Ft bruttó!

Sajnos ezek a gépek 70 cm hosszúak, én ezt a méretet nem tudom elhelyezni!! Ismétlem már a 63 cm-es SIEG C1-et is ha lerakom a helyére nem férek hozzá rendesen, hogy használjam!

Az esztergagéphez házilag maró illesztése. Erre több megoldás is van, de a lényeg az, hogy - kis túlzással - kéne egy eszterga, maró feltéttel, hogy marófeltétet illesszek hozzá :lol: :lol:

Azt hiszem az összes eddigi beírásom közül ez lett a legszubjektívabb, de néha én is lehetek kicsit egoista.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 03. - 11:27 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Minden érintettől elnézést, de nem bírom kihagyni!

"Uhrmacher" és "Feinmechaniker" foglakozásuknak egy sublótban tartható eszterga az N1 - es.

Kép

Kép

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 03. - 12:20 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Arra gondolj, hogy egy életben egyszer kell megvenni egy ilyen gépet és ami most van, annál jobbat akarsz és igen látom, hogy drága, egy számmal kisebb méret kellene, de ahhoz nincs marófeltét.

http://www.zgonc.at/frontend/detail.php ... id=1410&wr[0]=10100
http://www.zgonc.at/frontend/detail.php ... id=1438&wr[0]=10100

ui.:

http://grizzly.com/products/G9729
http://www.chesteruk.net/store/centurion_3in1.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 03. - 12:42 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Szia!

Nem az a fő baj ha drága...

Az a baj HA NEM FÉR EL OTT AHOVA TUDNÁM TENNI!!!! :cry: :cry: :cry:
Újra és újra megismétlem, kb 60 cm - nél szélesebb gépet nem tudok elhelyezni, mert akkor én már nem tudok mellette elmenni!

Ez elférne, jó is és drága is, durván 250 eFt mégis inkább ezt választanám.

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 03. - 12:49 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Megértlek, tegnap a hálószobában kényszerültem marni, mert muszáj volt!

http://sieg.hu/?lang=hu&mnu=multip_mach&id=m4


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 03. - 13:08 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Ezzel a kis ketyerével ilyen dolgokat lehet művelni a gyár szerint - mint az új Bonuxot meglátva szokták mondani - engem meggyőzött...

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép


Félreértés ne essék, a topic inditóban szereplő gép (a SIEG multi-kombó) közel ilyen sokrétű - kivéve a dönthető marófejet - , és közel azonos méretű, csak a gyártó nem vette a fáradságot hogy ilyen részletesen illusztrálja a tudását a gépnek.

Igaz látszik rajta a gondos tervezés, például ezen nem olyan "órmotlan" a keresztszán, mint a Sieg C1 -nél, így nagyobb lehet az elforgó átmérő.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 03. - 18:57 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Géza!

Nekem továbbra sem tetszik a "szemben, különoszlopos" megoldás, szánfelütközés és marófej kihajlás/berezgés miatt. Hiába én a robosztus orosz technikához vagyok szokva :-)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 03. - 19:14 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
otako írta:
Kedves Géza!

Nekem továbbra sem tetszik a "szemben, különoszlopos" megoldás, szánfelütközés és marófej kihajlás/berezgés miatt. Hiába én a robosztus orosz technikához vagyok szokva :-)


Oké, oké. Nemsokára remélem "viríthatok" és akkor biztos megnyugszol. :lol: :lol: :lol:

Mint már írtam neked nem hiába voltam a "hegyen" 8) 8)

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 03. - 20:42 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
...Jóóóvaaan naaaaa! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 03. - 16:13 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Hahó Mindenki!

Ezt találtam, ha lejárt igyekszem majd eltüntetni, nem én árulom persze!

http://www.vatera.hu/at_125_mini_eszter ... 39072.html


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség