SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 júl. 01. - 5:35

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 96 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 12:14 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Ebből is látszik, hogy fontos, hogy a vezérlőn állítható legyen a micro-step értéke és nem fontos, hogy őrült nagy legyen ez az érték (létezik akár 10000-res micro-steppes vezérlő is, de ki fogja ezt meghajtani?!)!

A Mach3 100kHz-es max. Step (mász szóval Kerner) sebessége is csak elméleti, ugyanis a sebesség emelésével a PC CPU terhelése exponenciálisan növekszik (gondoljunk bele, ezt a Mach3 6 tengelyen biztosítja, miközben egy rakat kiszolgáló rutint, grafikát, Modbus kommunikációt és Brain logikát futtat).
A gyakorlatban sajnos ezt a kerner tempót nem tudjuk használni a jelenlegi PC-kkel még.
Szerencsére a Mach fejlesztői ezt tudták és állíthatóvá tették a Kerner frekijét:
Kép
(részlet a H2 beállításából...)

A gyakorlatban a 65kHz-es Kerner felé már nem érdemes menni 2GHz-es CPU alatt. Még így is egy rakat XP optimalizálást érdemes elvégezni a zavartalan Mach3 futtatásához (leírása a www.machsupport.com weblapon megtalálható)!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 13:40 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves HC!

A PCB és a Compact CNC vezérlők között mi okozza azt a 30ezres különbséget?

Bálint


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 13:51 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
brukibalint írta:
Kedves HC!

A PCB és a Compact CNC vezérlők között mi okozza azt a 30ezres különbséget?

Bálint


A H2 PCB maga a vezérlő:
Kép
Ehhez a vevőnek kell motortápot készítenie (leírásban minden részlet megtlálható hozzá), valamint dobozolást és esetleg hűtést is.

A H2 Compact mindent tartalmaz (benne egy 160VA-es, 34V-os DC motortápot, dobozolást és ventilátoros hűtést is). Természetesen minden jumper, csatlakozás, LED kivezetve a doboz oldalára.
Kép
Kép

Csak a motort (esetleg végállásokat) kell rákötni és a PC-t összekötni egy LPT kábellel.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 14:10 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Akkor én nem olvastam eléggé utána :oops:
Köszönöm a választ


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: CNC
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 17:45 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Tiszteletem,

kedves HC amikor elindítottam a topicot pont erre a részletes magyarázatokra gondoltam.
Azt hiszem nem követünk el szentségtörést ha önzetlenségedet tekintve az említett ezközök könyebb elérhetőségét , és árakat is feltüntetsz.
Nem minősül reklámnak ha a segítő szándék előbbre van mint a kimondott haszon reménye (remélem sry mester is egyetért).

Üdv. máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Re: CNC
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 18:01 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
máv275 írta:
Tiszteletem,

kedves HC amikor elindítottam a topicot pont erre a részletes magyarázatokra gondoltam.
Azt hiszem nem követünk el szentségtörést ha önzetlenségedet tekintve az említett ezközök könyebb elérhetőségét , és árakat is feltüntetsz.
Nem minősül reklámnak ha a segítő szándék előbbre van mint a kimondott haszon reménye (remélem sry mester is egyetért).

Üdv. máv275 :)


Köszönöm!
Nagyon sok elektronikánk van Hobby CNC területre, ezért ide nem akarok "szemetelni". A központi weblapunkon: www.hobbycnc.hu minden ismertető anyag elérhető és a katalógusunk is letölthető.
Egy közvetlen link a katalógushoz: http://hobbycnc.hu/ON.pdf

Elektronikai kérdésedésekben szinte biztos tudok segíteni, mechanikaiban meg megpróbálok. Ezért ha van kérdés, ne kíméljetek! :P


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 18:07 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szerintem elektronika területén a főbb választási segédletet leírtam, ezek alapján érdemes turkálni a nettet.
Mechanika építésében is tudok 1-2 tanácsot adni (bár nem ez a szakterületem), valamit a szoftverek használatában (Mach3-at és a JediCut-ot ismerem jobban).


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: cnc
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 18:16 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Tiszteletem,

még jó , hogy hideg van így jó erős lépésekben haladunk.
Köszönöm erre gondoltam , nem jó ha sokat kell keresni mert eltereli a figyelemet.
Áraitokat nézve rendesen versenyképesek vagytok a külföldi árakkal , és még kockázat sincs , hogy nem azt kapod amit kértél nem beszélve a kapható segítségről.
Még anyit szeretnék kérni , hogy lépésenként egy egy panelnak a feladatát bemutatnád ( I/0 kártya , vezérlő , stb.)

Üdv. máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára máv275 2010 dec. 05. - 18:38-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 18:22 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Idézet:
máv275 írta:
Tiszteletem,

kedves HC nem akarlak idegesíteni , lehet , hogy nagyon le egyszerűsítem a kérdést , de két tengely vezérléssel ezek szerint lehetne lemezeket csak kontúr marni az említett habvágó programmal ?
Modellezők esetében az esetek nagy százalékában 2D (2.5D) is elég (leaser kivágás).
Gondolok arra az esetre , hogy példával éljek adott egy 1,5mm vastagságú lemez amiből egyforma vagy klf. formákat kívánunk kivágni , tehát a tervezett vonalon kívánunk végig menni , és nem kell vezérelni a harmadik tengelyt csak maró motor indítás és leállítás szükséges.
Valahol olvastam , de nem találom a cikket amikor régi síkágyas plotterből készítettek ilyen gépezetet (a toll vagy ceruza helyére volt felszerelve a marómotor.
A válasz itt is jó de a másikba is jöhet .

Üdv. máv275 Smile


Ha bármi másra van szükség a habvágás 2D+2D-jén kívül, akkor csakis Mach3-mat használjátok! Annyival jobb és többet tud a JediCUT-nál, hogy ez nem lehet kérdés!
Eleve tudja a 2.5D-t. Tehát fel lehet úgy konfigurálni, hogy az X és Y tengely lineáris (léptetőmotoros), a Z pedig Be-Ki kapcsolós (pl egy relét húzzon meg).
Tipikusan így használjuk lézervágóhoz (a lézert egy félvezető kapcsolja), fóliavágóhoz (a kést egy elektromágnes rakja le), vagy akár egy rajzgéphez (a tollat szintén egy elektromágnes rakja le).

Van egy fontos dolog amit NEM tud a JediCUT (mivel ott ilyesmi fel sem merülhet):
Nem tud a 3. dimenzióban áttérni megmunkálás (vágás) nélkül! 2.5D-ben ott a 3. dimenzió is.
Egy példa:
Ki kell vágni egy bordát belső könnyítéssel. A JediCut nem tudja értelmezni a belső vágásra való áttérést a 3. dimenzióban. Ő fogja és átvágja a bordát valahol, hogy a belső lyukhoz férjen (mivel habvágásnál nem lehet áttérni az anyagban vágás nélkül, a szálat nem tudjuk kihúzni a habtömbből)!
A Mach3 2.5D-ben mikor kivágta a belső lyukat, a szerszámot kikapcsolja (pl. lézert), vagy a kést felrántja (pl. fóliavágónál) és a 3. dimenzióban (Z) áttér a borda külső kontúrjához, majd a szerszámot Be/Le helyezve folytatja a vágást.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 18:40 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Ha valaki már gépet épít, akkor én azt javaslom, hogy ne 2.5D-st, hanem 3D-st építsen. A 3. lineáris tengely megépítése már nem olyan nagy dolog, viszont a gép szabadság fokát nagymértékben növeli.
Egy 3D-s géppel mindent meg lehet csinálni amit egy 2.5D-vel akarnánk, de fordítva már nem.
Csak 2 helyen látom értelmét a 2.5D-s gépeknek:
- lézervágók,
- fóliavágók (vagy szabászgépek).

Csak egy kis érdekesség:
Ha valaki fóliavágót akarna készíteni (akár egy adaptert a 3D-s gépére), akkor a Mach3 képes ezt úgy támogatni, hogy egy 4. tengelyt felhasználva a kést mindig a menetirányba állíthatja (Tangential Control)! A 3. tengely ilyenkor csak be és kikapcsolja a kés lehelyezését (tehát akár egy relé is lehet)!
Ez már egy 2.5D+1R gép (2.5D-ben mozog és van 1db forgató tengelye ami 360˙-ban foroghat).
Egy sima olcsó H1-essel is megoldható, mivel ott van 3 tengely és 1db relé (meg egyebek..).


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Re: cnc
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 18:56 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
máv275 írta:
Tiszteletem,

még jó , hogy hideg van így jó erős lépésekben haladunk.
Köszönöm erre gondoltam , nem jó ha sokat kell keresni mert eltereli a figyelemet.
Áraitokat nézve rendesen versenyképesek vagytok a külföldi árakkal , és még kockázat sincs , hogy nem azt kapod amit kértél nem beszélve a kapható segítségről.
Még anyit szeretnék kérni , hogy lépésenként egy egy panelnak a feladatát bemutatnád ( I/0 kártya , vezérlő , stb.)

Üdv. máv275 :)


Hú ez már rendesen promó... :lol:

Hát akkor egy kis rövid (inkább tömör) bemutatás:
Két fő családunk van:
1 hobbi kategória (H1 és H2 alcsaláddal),
2 profi kategória (nagyteljesítményű, kártyás, szervórendszer sok I/O-val).

Hobbiban csak léptetőmotorosokat gyártunk, profiba csak szervókat.

Értelem szerűen ide a hobbit javaslom (bőven elég és árban is ez az olcsóbb)!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 19:09 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
A H1 PCB-vel kezdem:
Kép

Ez a legolcsóbb 3D-s vezérlőnk. Modellezésre tökéletes.
Amit tud:
- 3db unipoláris, 2 fázisú léptetőmotort tud vezérelni
- 1/2 lépéses, áramstabilizált, vektoros rezonancia csökkentéssel (az a gyökkettes gerjelytéses, amiről írtam...)
- minden motor max. 4.7A-es lehet (motoronként állítható az áram értéke 1-1 trimmerrel.
- max. 50V-os motortáp használható (motortuning!)
- 3 fokozatban állítható motorpihentetése van (erről esetleg írhatók később)
- 1db relés kimenete van (szabadon programozható a funkciója)
- 5db input bitje van (Schmitt-triggerezett)

Részletes leírása itt: http://hobbycnc.hu/CNC/H1/H1.htm

Itt a vevőnek még építeni kell hozzá egy kettős tápot.
1db nagy teljesítményűt a motorok számára (max. 50V DC lehet és annyi árammal amennyi a motorok összáramának a 60%-ka).
1db segédtápot a vezérlő digitális elektronikája számára. Ez 9-12V DC lehet, kb max. 300mA teherrel.
Egyik tápot sem kell stabilizálni, csak egyenirányítani és jól megszűrni kondikkal.

Ez kifejezetten a bütykölős hobbistáknak készült.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 19:24 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
A H2 PCB következik:

Kép

Ez már egy magasabb kategória nem sokkal drágábbért.
Főbb jellemzői:
- 4db bipoláris (!), 2 fázisú, áramstabilizált léptetőmotoros vezérlő
- állítható Micro-Step minden tengelynek (1; 1/2; 1/8; 1/16)
- Motoronként max. 3.5A motorvégfok
- Motortáp max. 35V DC,
- Szoftveresen programozott, csendes motorpihentetés
- Jumperrel állítható motoráramok
- 5db. Input port (végállás, digitalizáló kapcsolókra előkészítve)
- 1db relés kimenet (egysarkú, max. 230V, 3A terhelhetőséggel)
- 2 bites TTL bővítőport (pl. impulzus generátor, +relék, fordulatszám szabályzók, stb. számára), lásd E1 és E2 kiegészítések!
- Egy-tápfeszültséges kialakítás (integrált, kapcsolóüzemű, digitális tápegységgel)

Itt is kell a vevőnek tápot készíteni hozzá, de csak 1-et! Itt max. 35V DC lehet (több nem!) és áramban szintén az összmotoráram 60%-a legyen).

Leírása itt olvasható: http://hobbycnc.hu/CNC/H2/H2.htm

Kiváló 4D-s vagy/és 2D+2D habvágó vezérlőnek. A bipoláris végfok miatt és a micro-step miatt egy "prémium" kategória.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 19:33 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Végül a hobbi kategóriában a legnagyobb kiépítésű a H2 Compact.
Kép

Minden belső paraméterében ugyan az mint a H2 PCB, de itt már minden a dobozban van.

Ami plusz:
- 160VA-es 34V-os motortáp
- dobozolás
- kényszerhűtés
- minden csatlakozó, jumper, LED kiépítése a doboz oldalára.

Ehhez csak a motorokat kell bekötni és a PC-t (esetleg a végállás kapcsolókat), oszt mehet! :)

Bővebb leírása itt: http://hobbycnc.hu/CNC/H2/Compact/H2_Compact.htm

Külön rendelhető bele az E2 és E1 kiegészítés (beleépítjük a generátort is ha kell)!

Kép
(Ja igen van egy vágószálfűtés vezérlőnk is.. ) :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 19:41 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Természetesen ha kell léptetőmotorokat is tudunk beszerezni 1Nm-től egészen 20Nm-ig.
Kép

Részletek itt: http://hobbycnc.hu/CNC/Motor/Uj/Motorok.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 96 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség