SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 máj. 23. - 9:01

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 24. - 7:27 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
gyr írta:
Kedves Mindenki!

A gép kialakításánál azt kell figyelembe venni, hogy legalább acél köszörült rudakból álljon a gépágy, de az elől prizmás, hátul sík kialakítású -vagy mindkét oldalt prizmás- már az igazi nagy gépekre hasonlít..... Elő fordul még az ősesztergákon alkalmazott fecskefark ágyas változat. Ez inkább csak régimódi hatást kelt, de masszív szerkezet.

A marófej nem feltétlenül szükséges. Egy magassági szánnal is sok mindent meg lehet oldani.

...de hamar rájön a modellező, hogy menetmetszővel egyszerűbb a menetet elkészíteni.


Sziasztok!

Az "eredeti hozzászólás" írójának utólagos engedelmével, az általa leírtakat "megszemélyesítem" a saját gyakorlatomból.

Ez volt az én egyik régi gépem, jelenleg úton van Németországba, új gazdájához:


Kép

Ez az én új gépem:

Kép

Magassági szán maráshoz:

Kép

Menetvágás (gyári):

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 24. - 14:01 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves rgform!

Látom meg van az új géped. Kívánom, hogy sok örömöd legyen benne, és szolgáljon sokáig!
Az eszmefuttatásom képi kiegészítését külön köszönöm. Az utolsó képen látható menetmetsző befogó az új gép tulajdonosának lehet akár az első munkadarabja is. Nagyon hasznos szerkezet. Ha ilyen van, akkor hamar rászokik a modellező, hogy ennek a segítségével vágja a külső meneteket.Természetesen makulátlan állapotú menetmetszők szükségesek, hogy legyen siker élmény is. A csere kerekek pedig jól mutatnak egy táblán a falon. Hosszabb külső menetnél célszerű géppel elővágni, és a profilt metszővel kialakítani. Így néha ezért szükség lehet az aktuális fogszámú csere kerekekre is.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 24. - 18:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Úgy gondolom az esztergagépet most vásárolók számára fontos információ, hogy alapfelszerelésként nem túl sok mindent adnak a géphez: egy hárompofás tokmány, egy csúcs... ?

Szerintem a topic látogató szakértők röviden, fontossági sorrendben felsorolhatnák mi minden szükséges (szükségeltetik) egyes munkákhoz ( pl. 4 pofás tokmány, 4 függetlenül állítható pofás tokmány, stb...)

Kérem - sokunk nevében - hogy a gyakorlati tapasztalatuknak megfelelően "dobjanak meg" bennünket ilyen infókkal.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 24. - 18:42 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
rgform írta:
Szerintem a topic látogató szakértők röviden, fontossági sorrendben felsorolhatnák mi minden szükséges (szükségeltetik) egyes munkákhoz ( pl. 4 pofás tokmány, 4 függetlenül állítható pofás tokmány, stb...)


Nos a "... 4 függetlenül állítható pofás tokmány..." anyakönyvi neve,
az, hogy síktárcsa. Ami nagyon fontos, hogy csak állítható fordulatú
gépre szabad feltenni, mindenképpen kellenek a gyári ellensúlyok
és nagyon alaposan kell vele eljárni mert irtó balesetveszélyes,
illetve szétveri az egész gépet, ha elcseszi az ember.

Jó ha van állóbáb, amivel a hosszú, vékony rudak, pálcák
esztergálhatóak. A kés nem tudja elnyomni a munkadarabot. Persze
ha van futóbáb az még jobb, mert az együtt mozog a késtartóval.

Nem árt egy patronkészlet, mert egészen kicsi dolgokat (szeleptűk
kis illesztőcsapok stb..) azzal jobb megfogatni, mint tokmánnyal,
pontosabb is, jobb is.

Kell egy központfúró garnitúra, a tengelyvég furatok bekezdéséhez,
illetve ha forgatni szeretnénk a munkadarabot megtartva a
központosságot a megmunkálás során. Ekkor csúcsok közötti
megmunkálásról beszélünk, amihez értelemszerűen nem árt ha van
forgócsúcs-unk is. Na meg olyan szegnyereg amibe ez berakható a
tokmány helyére.

Vannak még kacifántos dolgok, amik nem létszükséglet, de ha van
akkor aranyat ér.

Pl. a hátsó késtartó, bár ennek inkább csak az iparban van jelentősége,
ahol számít a termelékenység. De ott van a másoló késtartó, ami egy
sablon szerint mozgatja a kést. Ez szériázáshoz kiváló, sok kis
egyforma alkatrész készíthető vele, illetve gömböt, meg mindenféle
kacifántos forgástestet lehet esztergálni vele.

Aztán ott van a palástköszörű feltét, amivel palástköszörűvé alakíthatjuk
esztergagépünket. Olyan felületi minőségek alakíthatóak ki vele, hogy
a légy elcsúszik rajta.

A végére hagytam a legfontosabbat !!! A lámpát !!!! egy jó hosszú
flexibilis szárra szerelt legalább 100 Watt-os Normál izzós (véletlenül
sem fénycsöves) lámpa. E nélkül el sem szabad kezdeni
esztergálni. Ha nincs jól megvilágítva a munkadarab és a nóniuszok
akkor megette a fene az egésszet.

Kell egy nagy ecset forgácsot söprögetni (rongy az esztergagép
közelében sem lehet, nemhogy rajta :!: :!: :!: ). És természetesen
tolómérő és mikrométer mindíg legyen kéznél. Nagyonlásnál a
tolómérő segít, de a végén minden esetben a kengyeles
mikrométer a megfelelő szerszám.

röviden ennyi.

üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 24. - 18:57 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
sry írta:

Nos a "... 4 függetlenül állítható pofás tokmány..." anyakönyvi neve,
az, hogy síktárcsa.

üdv.: SRY



Bocsánat Sry mester, de nem egészen erre gondoltam.

Az "independent jaw chuck" :lol: :lol: esetében a négy pofát nem egyszerre állitja a tokmánykulcs, hanem egyenként, így a négyzetes munkadarab középpontja eltérhet a forgásközépponttól.

Kép

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 24. - 20:24 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves rgform!

Ez érdekes! Az igazán komoly síktárcsáknak van külön állítható pofájuk. A képen látható szerkezet ügyes innováció. Az eszterga tokmányt és az előbb említett síktárcsát kombinálja össze. Bizonyára borsos áron árulják.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 24. - 20:30 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Most nézem alaposabban az alsó képet. Ott egy gusztusos kis síktárcsa látható, amiről sry és én is írtam. Egyébként alapelv, hogy ha excentrikusan fogunk meg anyagot, akkor a kiegyensúlyozatlan tömeggel arányosan csökkentett fordulatszámmal kell forgatnunk, ha nincs mód ellensúlyok felszerelésére. Egyébként a vibrációtól, a kés esetleges beremegéséből vagy akár töréséből úgy is rájön a polgár, hogy valami nincs rendben.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 25. - 6:49 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
gyr írta:
Kedves rgform!

Bizonyára borsos áron árulják.


Sziasztok!

Kb. 50 USD, egy árban van a standard 4 pofással. Mérete: 2" - os.

Nehéz ám eligazodni a világban, ha be akarsz valamit szerezni. Ott a Sry mester által is emlegetett "síktárcsát" - ami valóban sík, és valóban tárcsa alakú - "clamping plate" néven emlegetik. Ami már nem olyan "lepény vastagságú", hanem a pofák a testben, horonyban mozognak az már "chuck". Ha a három vagy négy pofa együtt mozog akkor "self centering", ha külön, akkor "independent".

Ami vicces, hogy "independent" az is ami nálunk az "univerzális", tehát nem tartozik egy konkrét esztergatípushoz. Ezért bizony van "independent self centering chuck", meg "independent independent jaw chuck" :lol: :lol:

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 feb. 26. - 9:07 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Egy kínai gép beszerzésekor borzasztó fontos, hogy rendelkezzünk azokkal az ismeretekkel ami ahhoz szükséges, hogy a dobozban érkező, "factory assembled" gépből "engineering revised", azaz üzembehelyezett gép legyen. Amennyiben ez nem része tudásunknak, úgy vagy szívességet kell kérnünk egy hozzáértő fórumtárstól, vagy ki kell fizetnük az üzembehelyezés költségeit a szállító cégnek ha a műveletet egyébként vállalja. Például egy Sieg C1 méretü gép üzembehelyezési költsége Angliában 70 GBP.

Hadd kanyarodjak vissza az AT-125 géphez, hiszen végezetül én is amellett kötöttem ki, az ár-értékarány és a funkcionalítás alapos mérlegelése után.

Amennyiben reklámnak minősíti a fórumadmin a leírtakat, cselekedjen belátása szerint. Én saját személyes tapasztalataim alapján adom közzé.

Az AT-125 alapvetően két forrásból szerezhető be, Cruz és Uni-Max. Többen észrevételeztétek az eltérő árat, ami a Cruz-nál jóval magasabb ugyanarra a gépre. Mivel én a gépemet olcsóbban vásároltam a Cruz-nál, rákérdeztem a cég képviselőjére e tekintetben, és az üzletpolitikájukat tekintve általánosságban. A képviselőjük E-Mailjából idézek, a kimelések tőlem származnak:

Hátrányként jelentkezik:

- ritka kivételtől eltekintve nekünk nincs ilyen (és általában semmilyen) gépünk raktáron...

Valóban, jellemzően megrendelésre szállítanak, ami hónapban mérhető idő


Előnyök:

- mi beüzemelve és átvizsgálva adjuk át személyesen a gépeinket, nem csomagban postázva

- a Ferrobi Kft. szervízeli is a gépeket, garanciális vagy kezelői hibák esetén rövid határidővel le gyártja az esetlegesen szükséges alkatrészeket és be is szereli...

...a listaárunk, ami hamarosan felkerül az új honlapra, 124 ezer Ft környékén lesz, azzal a megjegyzéssel, hogy amennyiben kedvezően változik az USD/HUF árfolyan, tudunk további engedményt adni az árból.

Megfontolandó

Az AT125-ös gép tapasztalataink szerint egy szűk vásárlói kör számára érdekes típus. Ha ez a helyzet változna, a kedvező ára miatt nem zárkóznánk el az 1-2 db készleten tartásától sem.

Eddig az idézet.............................

A "másik oldalról" nem tudok nyilatkozni, azt megteheti aki tőlük vásárolt. Mindenesetre a képviselő levele az adott szituációban és gazdasági viszonyok között korrekt, és kedvező információkat tartalmaz.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 04. - 13:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
kicsit "félve" teszem fel a kérdést ebben a tudományos topicban: lenne olyan vállalkozó szellem, aki legyártana nekem pár adaptert? légcsavar, illetve orrkúp felfogatáshoz. természetesen nem szívességből gondoltam.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 05. - 8:15 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Heist!

Miértne? Rajz van? Milyen anygaból? Határidő? :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 14. - 11:38 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
üdv

Ezeket a könyveket kínálják nekem megvételra az árak egyenlőre még nem tisztázottak... http://kepfeltoltes.hu/view/091014/img0 ... es.hu_.jpg

A sokat emlegetett Walter Bartsh könyv 1966-os a többi sem lehet sokkal fiatalabb ránézésre. Kérném mielöbbi hozzászólásotokat hogy melyiket vegyem illetve hogy vegyem e egyáltalán?
A 1975 ös kiadáshoz képest a 66 os menynivel (rosszabb) kevesebb??

Illetve nem létezik valami jelenleg is boltban kapható (modern) könyv ami jó lehet nekemí?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 14. - 11:39 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
üdv

Ezeket a könyveket kínálják nekem megvételra az árak egyenlőre még nem tisztázottak... http://kepfeltoltes.hu/view/091014/img0 ... es.hu_.jpg

A sokat emlegetett Walter Bartsh könyv 1966-os a többi sem lehet sokkal fiatalabb ránézésre. Kérném mielöbbi hozzászólásotokat hogy melyiket vegyem illetve hogy vegyem e egyáltalán?
A 1975 ös kiadáshoz képest a 66 os menynivel (rosszabb) kevesebb??

Illetve nem létezik valami jelenleg is boltban kapható (modern) könyv ami jó lehet nekemí?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 15. - 6:18 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Ezek nagyon jó kis könyvek! Az esztergálás meg az NC, CNC világ
beköszöntéig nem sokat változott a 30-as évek után.

Jelenleg nagyon kevés ilyen szakkönyv van (sajnos). Vagy szakirányú
középfokú oktatási intézményből lehet beszerezni, vagy a Műszaki
Könyvárúházból, illetve a Tankönyv Árúházból. Ezekre a helyekre
érdemes sok pénzzel, és ráérő idővel menni, mert el lehet lenni
egy "darabig" a nézelődéssel, válogatással.

üdv.:SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 22. - 1:54 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
üdv

Megint csak köszi a választ...
Viszont látom hogy kissé belerondítottam a topicba sikerült 2-szer elküldeni ugyanazt. Néztem a gyakram ismételt kérdéseket hogyan tudnám az egyiket letörölni de nem találtam lényegi insztukciót a törlésre.
Szóval ezúton kérek bárkit aki jogisult hogy lője le az egyiket a kettő közül.

Mostanra végigrágtam magam mindkét esztergálással foglalkozó topicon, van ez meg ez (Szavazás ] Szerszámgép(ek) modellezőknek - eszterga, maró, fúró).. Ha van még akkor kéretik szólni mert elolvasom azokat is.

Illetve meglátásom szerint a 2 topic nagyjából ugyanazt taglalja és ha más nem is de rgform bele esett abba a problémaába hogy ezt már írtam ide vagy írtam oda (nem tudhatom hogy neki ez menynire probléma) :D de nekem az.

Szóval valaki mondja meg melyikbe írjam a felvetéseimet problémáimat meg a többit.... Esetleg nem lehetne összevonni a kettőt?

Bocs hogy újonc létemre ilyen szinten rendezkedek :oops: Ha így marad ugyis jó, a lényeghogy van :!:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 208 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség