SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 jún. 19. - 17:05

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 03. - 20:14 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Mindenki!

Látom már Géza Bátyánk döntött! Használja sokáig egészségben és nagy modellező lendülettel, és sok tudást adjon át az unokáknak és az ifjuságnak!! :lol:
Igazi, mindenki számára szóló jó döntés nincs!!! Mindenkinek saját lehetőségeihez (pénzügyi, H*Sz*M) kel döntenie. :-)
Ha a "kisgépeseknek" kell valami kiegésztő, szívesen kooperálok bárkivel..., :lol: , bár én sem tudok mindent :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 04. - 11:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Valóban, hosszas "helyzetelemzés" után, egy ilyen gép mellet döntöttem. Már le van beszélve, de csak a jövő héten lesz időm érte menni.

Sok időt vett el a gép "nacionáléjának" kiderítése. De úgy hiszem egy "fogható" konstrukcióról van szó, amelyet szükség esetén a hasonló méretű gépek tartozékaival lehet bővíteni, "feljavítani". Bővebben erről majd ha itt lesz a gép.

Addig is kedvcsinálónak a géphez passzoló. MK1 csatlakozású, 20EUR körüli kiegészítők képei:


Kép

Kép

Kép

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 04. - 13:42 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Okulásként!

Kedves kollégák! Régi vágyam, hogy meglepem magamat egy izmosabb asztali, esetleg földre állítható oszlopos fúrógéppel. A múlt év decemberére össze is állta volna a dolog, de áldott jó szívem miatt engedtem magamat rábeszélni, hogy a pénzből vegyünk ajándékokat karácsonyra, és majd az év elején vegyem meg a kinézett gépet. A z elárusító helyek nagy év végi kifosztása után, úgy gondoltam, hogy február elején kezdek érdemben foglalkozni a gép megvételével. Meglepődtem, hogy sok forgalmazó nem rendelt új árút. Szomorúan tapasztaltam, hogy mások, akik interneten kínálják a portékájukat, az árak ma már tájékoztató jellegűnek sem felelnek meg. Miért? A gazdaságunk, és főképp a forint folyamatos gyengülése miatt van aki azért nem rendel, mert nem kívánja a jó 30%-al magasabb árat érvényesíteni az eladási árban. Akiknek a közelmúltban érkezett az árú, ott már 15-20 ezer forintos drágulásokat tapasztaltam. "Összejöttem" egy nagy barkács áruházunk illetékesével, aki elmondta, hogy az általam keresett márka termékeinek behozatalát az árfolyam gondok miatt egyelőre szünetelteik. Volt olyan kedves, hogy szétnézett az áruház láncon és egy általam óhajtott fúró gépet talált, amely még az elmúlt évi áron kínálta magát. Félte tette, de már tegnaptól műhelyemben áll. Tanúság az legyen, hogy nagyon nézzünk körül, mielőtt komolyabb szerszám gépet vásárolunk, mert az árakban jelentős eltérések lehetnek. Ha számunkra kedvező árú darabot találunk akkor most fokozottan érvényes egy közmondás általam kificamított változata: Amit ma megvehetsz, ne halaszd holnapra!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 04. - 14:28 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Csak megerősíteni tudom az elhangzottakat. A topic inditóként szolgáló kombi gép ára így ment fel a kezdeti 160 000 Ft-ról, 183 000 - re.

Ezért is ez a nagy csend, és az alternatív gépválasztás => AT-125

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 23. - 7:45 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Remélem végre lesz időm, és napokon belül elhozom az AT125-öt "élveboncolásra".

Sikerült végre lejutnom a "farmra" és turkáltam egy kicsit a műhelyemben. Az esztergályos szösszenetekben sokszor hangzott el pro és kontra a külön maró-fúró, kis eszterga - nagy eszterga, kis maró - nagy maró. Nem csak itt a modellező fórumon, de más pl. eszterga, CNC fórumban is kevesen képesek belátni azt a triviális dolgot hogy "órás munkához órás szerszám kell", tisztelet a kivételnek aki ezt a helyén tudja kezelni.

A lényeg: a számomra közepes illetve nagy munkákra 8) 8) eddig az EMCO UNIMAT innentől az AT125 fog szolgálni. De bizony a "gyufaszálból kopjafát marni" munkára jó lesz továbbra is a kis Proxxon szett. Műanyag és fa - eddig legalábbis - nem jelentett neki akadályt.

Kép

A következőkben - remélem - indul az AT125 story

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 24. - 21:09 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Elhoztam az AT-125 öt. Már sötétedett, telefonnal készültek a képek.

Csak egy-két főbb dolog:

A gép 27kg - huszonhét - a tálcájával!!!

Alapban jár hozzá forditott pofa szett, két center, tokmánykulcs, cserekerék készlet, késszán, a marón "fine feed"...

Kép

Kép

A többit holnaptól...

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 25. - 8:10 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Géza!

Gratulálok! :lol: Sokáig használd egészséggel! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 26. - 16:42 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Legyen benne sok örömöd!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 26. - 20:11 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Kösz a jókívánságokat! Megvolt az első komolyabb szemrevételezés. Ppeter kolléga hathatós közreműködésével.

Igy néz ki oldalról:

Kép

Hajtásoldal:

Kép

Tokmány és az ő rögzítése:
( azért nem fut 0,05 belül, majd még igazítani kell és helyre kell kocogtatni...)

Kép

Mivel volt néhány 8mm-es késem egyet belepróbáltunk:

Kép

Ami jó hír, a nútokba illik az öreg EMCO rögzítése, így már van maróasztalom és gépsatum is a cucchoz. 8) 8)

Jövőbeni feladatom, felkutatni a neten mi minden egyéb géphez való olcsóság passzol ide...

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 30. - 18:22 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Alapigazság, hogy egy gép árát jóval meghaladó költség azt alaposan felszerszámozni. Jelenleg azon dolgozom, hogy kis megmunkáló centerré alakítsam az eszterga-maró gépet. Első körben az eddig meglévő dolgaimat próbáltam rá a gépre. Nézzük fúráshoz, maráshoz mivel lehet a munkadarabot rögzíteni:

Elsőként a már bemutatott Proxxon KT70 tábla szorítói illenek a keresztszán nútjaiba:

Kép

Kép

Illek rá a régi EMCO UNIMAT mini satuja:

Kép

Illik rá a Proxxon satuja

Kép

Alulnézetben a rögzítések:

Kép

És a két satu:

Kép


Nekem ezek meglévő holmik, így 0 Ft-ba kerültek. De pl. az EMCO satu használtan kis szerencsével olcsón "belicitálható"...


Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 márc. 31. - 16:20 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Egy kis kitérő, de fontos dolgok ezek is a munkánkhoz. A szükséges ismeretek elsajátítására nem könnyű megfelelő szakirodalomhoz jutni. Ha sikerül is akkor iskolai vagy oktatási elvű, jelentős elméleti tudással, képletekkel megfűszerezett anyag az. Igazából szemléltető, gyakorlati dogokkal teli szakirodalom nehezen szerezhető be. Angliában nagy hagyománya van a házi szerszámgépecskék használatának nem véletlenül van hozzá megfelelő szakirodalom is. Egy egész sorozat amelynek darabjai 7-10 GBP körüli áron megvehetőek. Ennek a sorozatnak egy darabja a körasztalokkal - rotary table - és osztófejekkel - dividing atachment/ plate - foglakozó könyv.

Kép

A hátlapon olvasható a sorozatban megjelent könyvecskék jegyzéke:

Kép

Kedvcsinálónak egy házilag elkészíthető készülék rajza a könyvből:

Kép


Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 ápr. 22. - 19:28 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Nem igaz az a hír, miszerint az AT125 megvételén úgy elszégyelltem magam, hogy felhagyva a modellezéssel elbujdokoltam! :oops: :oops:

Mindössze annyi történt, hogy a régi EMCO gépem eladását követően a kiegészítőket is meghirdettem. A Német Ebayon verekednek szinte az ilyen "antik" cuccokért. Azt követően rövid felderítés után a világ különböző zugaiból megrendelgettem az AT125-höz passzoló dolgokat.

Bár az AT125 gyártója szinte semmit nem kínál a géphez, azért a világ minieszterga gyártóitól sok minden olyan beszerezhető ami passzol a gépre.

Szűk keresztmetszete a gépnek a 6mm-es fúrótokmány, meg jó ha van patron, ezért az elsők között lett beszerezve. Hosszas hezitálás után elvetettem az ER16 méretet, bár az visszafele kompatibilis lett volna az EMCO, Proxxon, stb. féle géppekkel és inkább ER20-as méretet választottam. Ebben a méretben olcsón beszerezhető 1-13 mm-ig patron.
Ehhez már csak egy 1 morse csatlakozású befogó kellett. Made in HongKong.

Kép

Kép

Kép

Jó ha van forgócsúcs is, azt az EMCO5 Compacttól "kölcsönöztem". Sajátossága, hogy aránylag kis átmérőjű a feje, és lecsavarható (M14x1) az 1 morse szára. Így az hasznáható "máshova" is.

Kép

Nem kellet vásárolni, mert adták a géphez a cserekerék készletet. Összehasonlítva a hasonló méretű, vagy kicsivel nagyobb gépekhez adott fogaskerekekkel, maximálisan elégedett lehetek. Valódi, fémből készült, és igen jól kiszámolt a szett. Mint a képen láthatjátok a lehetséges osztások teljes választéka képviselve van. Így lemondtam indexer beszerzéséről, első komolyabb saját készítésű szerszám az lesz, amihez a cserekerekek közül fogok felhasználni.

Kép

folyt. köv.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 ápr. 22. - 19:35 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Szia Géza!

Nagyon ki lesz stafírungozva a géped. Annyi szép dolgot beszerzel rá,
hogy a végén inkább kiállíthatod, mint dolgozol rajta.

üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 ápr. 22. - 19:46 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
sry írta:
Szia Géza!

Nagyon ki lesz stafírungozva a géped. Annyi szép dolgot beszerzel rá,
hogy a végén inkább kiállíthatod, mint dolgozol rajta.

üdv.: SRY


Szia!

Összesen 2-3 új dolog lesz csak, a többi megvolt az EMCO-hoz is. Egyébként folyamatosan dolgozok rajta ha van időm, illetve találok hulladékanyagot elfekvőben. Mert vásárolni és maradékokra alkudni elmenni nincs időm.

Ma például a springeremhez :lol: :lol: akartam csinálni alkatrészeket, de kiderült nem jó a meglévő anyag. Már csak OBI volt nyitva, vennem kellett 1m rézrudat, hogy holnap reggel folytathassam.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 ápr. 23. - 4:41 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Szervusz Géza :D

Én más jellegű munkáim miatt, heti rendszerességgel járok Bronzker Bt-hez.
Ha esetleg szükséged van valamire, írd meg és beszerzem.
Ők még mindig olcsóbbak, mint az OBI.

Üdv Szilveszter :D


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség