SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 19. - 12:41

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Köszörű és csiszoló gép építés
HozzászólásElküldve: 2009 dec. 01. - 9:00 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Fórumtársak!

Az élet úgy hozta, szükségem lett egy olyan köszörű/csiszoló/polírozó gépre amit sokoldalúan tudok használni, és a modellezésben is van helye. Ha szabad, akkor az építés fázisait ide tenném, hátha valaki kedvet kap hozzá, vagy én kapok valami jó ötletet :lol:
Főbb paraméterek: A kő 350*40*40, "M" kötésű, 60-as szemcsenagyságú, 9,5 Kg súlyú. Ez olyan általánosan használható, "mindere jó" típusú kő. Nagyjából 900-at fog forogni percenként.
Az elképzelés: 450mm hosszú tengely jobb végén a kő fixen, a bal végen cserélhető csiszoló és polírozó tárcsák, korongok. Két darab kétsoros csapággyal megtámasztva, a két csapágy között szíjjtárcsa a lapos szíjjnak. Azért lapos szíjj mert az viszi át a tengelyre a legkevésbé a motor felesleges és káros rezgéseit. :) A motor egy 20 éves, magyar gyártmányú mosógép motorja lesz, amit szépen újra csapágyaztam, és nagyon szépen fut mindkét üzemmódban és irányban egyaránt. Centrifuga üzemben 2 pólussal 2800-at forog és 250W teljesítmény leadására képes. Magát a tengelyt 1:3 -as lassító áttételel fogja hajtani. Szerintem elég lesz. A motorban a tekercsek között hővédő klixon is van, ezért reményeim szerint a motor egyszerűen kikapcsol, ha "melege van". :)
A tengely megmunkálása kissé nehézkesen indult. A gépem 500mm-t tud két csúcs között megfogni. A tengely 450mm. Mivel a szánszerkezet kostrukciója miatt egy menetben lefeljebb 350mm-ert tudok megmunkálni, így különböző csalafintaságokat vagyok kénytelen elkövetni. Ilyen pl. az, hogy a szegnyereg éppen felfér az ágyra. Ezért elég kis fogásokkal és finom előtolással megyek. Sokat kísérleteztem a késekkel is. A váltólapkás kés megbukott, két ok miatt. Az egyik, hogy nehezen viselte a nyers darab felületén lévő revés réteget, a másik, hogy sajnos elég vékony késszáram van csak és nem tudtam olyan rövidre befogni, hogy ne "sírjon". Persze a feület is pocsék lett emiatt. :cry:
A befutó a jó öreg, forrasztott, keményfém lapkás kés lett. Túráztam egy kicsit a kés köszörülésével, de néhány próba után sikerült eltalálnom. :)

Itt vannak a fotók!
http://picasaweb.google.hu/otako1/KoszoruGepEpites#

Folyt. köv.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 dec. 01. - 9:15 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Üdv!

Az biztos, hogy a köszörű-csiszoló gépek nagyon jól jönnek egy
műhelyben. Főleg a csiszolómasina. Amikor megszereztem a
csiszológépem (merthogy én a kényelmes megoldást választottam
kivártam míg akciós lesz és vettem egyet) akkor jöttem rá, hogy mennyi
időt és energiát takaríthattam volna meg, ha előbb megteszem ezt a
beszerzést, arról nem is beszélve, hogy sokkal szebben lehet dolgozni
vele, mint kézzel.

Nekem is van egy ötlet a fejemben már elég régen, az álló töskés
maróról, de valahogy nem jutottam el eddig a megvalósításig.

Jó munkát a gép építéshez!

üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 dec. 01. - 22:13 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Otako

nem biztos, hogy segítségre szorulsz, de esetleg van egy könyv a Műszaki Könyvkiadó Oppl-Luknár Házi mühely amatőr gépek és segédletek a sajátkezűleg sorozatban jelent meg 1974-ben. Pont ilyen épített barkácsgépekkel foglalkozik, elején általánosságban a meghajtásokkal áttételekkel, utána egyszerű és komolyabb kivitelben több kisgép. Műhelyrajzokkal, tanácsokkal ötletekkel. Hátha van a könyvtárban. Ja és van köszörűgép is benne.
Itt elolvashatod a tartalomjegyzéket is. Szerintem nagyon jó kis könyv ilyen dolgokban. Nekem megvan.
http://www.antikvarium.hu/ant/book.php?konyv-cim=hazi-muhely&ID=50854


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 dec. 02. - 10:14 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Ranti!

Dőreség volna azt hinni hogy segítség nélkül is megy minden. :oops:
Nagyon sok ötlet kell az ilyesmihez. Például az alapötlet egy olyan köszörűs mestertől van akinek láttam a gépét és láttam hogyan is használja. Ehhez még hozzátettem az én ötleteimet és ez lesz az alap. Persze úgy építem az alapot, hogy később bővíthető legyen. :)
Az elített könyv rémlik mintha Édesapám könyvespolcán ott lenne, vagy lagalábbis már láttam valahol.... :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 máj. 13. - 11:39 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 14
Sokáig kézzel csiszoltam, de a minap tecsoban vettem 4kHUF-ért egy "mini rezgőcsiszolót". Hát ez maga a csoda! Amikor először bekapcsoltam, csak ki akartam próbálni, hogy működik-e. Egy 80cm fa hajón próbáltam, és olyan gyors hatékony volt, hogy tíz percig le sem tudtam tenni. Tíz perc alatt könnyedén a teljes fedélzetet és hajó aljának harmadát lecsiszoltam. Ez kézzel bő egy óra izzadás lett volna. Szóval nagyon megéri!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 máj. 13. - 13:50 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Üdv mindenkinek.

Az ötlet jó,csak egy két megjegyzés füznék hozzá!

A korong átmérője,és a suly/tömeg/ miatt is szükség van kiegyensulyozó tárcsára igy fixen beépitve nagyon nem javalott!Én mindenképpen utánna számolnék a kerületi sebbességnek/vágó sebbességnek/,mert ha túl sok korong robbanás,ha kevés nagyon gyorsan fog kopni a kő és egyeletlenül.

Ha jól láttam a képeken korund kővet vettél,a keményfém lapkához pedig szilicium-carbid kő kell(szürke szinü),a szemcse nagyság jó.

UI:Az esztega késedről hiányzik a holker,enélkül meg nyomni fog,és feleslegesen terheled a gépet.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 máj. 14. - 15:19 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
mamut írta:
Sokáig kézzel csiszoltam, de a minap tecsoban vettem 4kHUF-ért egy "mini rezgőcsiszolót". Hát ez maga a csoda! Amikor először bekapcsoltam, csak ki akartam próbálni, hogy működik-e. Egy 80cm fa hajón próbáltam, és olyan gyors hatékony volt, hogy tíz percig le sem tudtam tenni. Tíz perc alatt könnyedén a teljes fedélzetet és hajó aljának harmadát lecsiszoltam. Ez kézzel bő egy óra izzadás lett volna. Szóval nagyon megéri!


Típus, esetleg kép róla? Merthogy nekem is van, de az enyém konkrétam
sz@r. Sokmindenre jó csak csiszolni nem, pl. lehet vele dobálózni, meg
nehezéknek használni, mag hasonlókat.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 máj. 14. - 17:57 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Üdv.

Sajna a gazdaságos gépek már csak ilyenek,de egy kis fantáziával azért használható dolgok kinyerhetők belőle,Sry gépének a talpa ha jól sejtem tépőzáras,ha igen kitünő csiszoló tuskóvá alakitható,a villanymotor pedig isteni festékkeverővé válik.Ugyis extengelyes. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 máj. 19. - 20:46 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Üdv Mindenkinek!

Kicsit elvesztem.... :-)

Kedves Skeleton!

A köszörűkő egy 6A 60 M8 típusú kő. Ez azt jelenti, hogy korund kő, (alumínium oxid), úgynevezett "nemes korund". Ötvözött és ötvözetlen szerszámacélokhoz, eszterga és gyalu késekhez való. Valóban a kemény fém lapkához az 1C jelzésű "fekete szilícium karbid" kő lenne a jobb.
Mielőtt nekifogtam volna a dolognak kiszámoltam mindent. A kő max. vágósebessége 35 m/sec. Ez 1900 ford./perc -nek felel meg. Az én gépemet egy 2800-at forgó motor fogja hajtani 1:3-as áttétellel, tehát 933 ford/perc lesz a kő fordulata. Így a vágó sebessége 17.1 m/sec lesz. Ez a fele a megengedett maximumnak. Elsősorban kézi alkatrész köszörülésre készül, pl.: konyhakés, vadásztőr, olló stb.

Az eszterga kés holkerét tekintve igazad van, de lusta ember lévén utálok kést köszörülni, ezért a "főél elhelyezési szög"-ével szoktam játszani, és így a holker (forgács törő) sokszor hátrányos lenne, mert ugyan azzal a késsel szoktam oldalazni és hossz esztergálni is. Egyébként vidiába nem is szoktam bele köszörülni, csak gyorsacélba, ha muszáj.

Lássuk a számokat.
Átmérő 35 mm-nél 630-as fordulattal, 1mm fogásmélységgel (átmérőben ez 2mm), 0,036 mm/ford. gépi előtolással C45-ös anyagba milyen forgácsolási teljesítmény re van szükség? A vágó sebesség 65,3 m/min-re jön ki. A forgács keresztmetszet 0,036 mm2. A fő forgácsoló erő értéke az adott anyagra 60,48N-ra jön ki. A szükséges teljesítmény, ha közvetlen hajtású a főorsó, 3,9kW. Mivel az áttétel 1:4,5 ezért a papíron 500W-os főmotor simán viszi, pedig elméletileg 0,87KW kéne hozzá. :lol: Persze ahogy csökken az átmérő, úgy csökken a forgácsolási sebesség is. 25mm-nél ez már csak 49,5 m/perc és a szükséges teljesítmény is már csak 0,66 Kw-ra adódik amit még mindig az 500W-os motor visz. :lol:

Tengely végén lévő menetek:
Mind a két végén a tengelynek M20*1,5 finom menet lesz és mind a kettő jobbos lesz. Mielőtt még bárki felhördülne, hogy az egyik végére balmenet kéne (ami igaz is), jelentem a gép mind a két irányba forgatható lesz. Tehát mindenképpen kontraanyás rögzítés kell. Azért lesz két irányú a gép mert egyrészt a konyhakést kényelmesebb köszörülni a hátrafelé forgó kövön, másrészt ha mégis repül a kő, akkor az nem az ember felé megy hanem hátra felé....

Centírozás:
A kövek gyárilag meg vannak pörgetve. Ilyenkor egy kicsit túl hajtják, hogy ami repülni akar az repüljön. Többnyire nem szokott tömeg eltolódása lenni. Tehát ha szépen egytengelyes és oldatra sem libeg akkor nem fog rázni. A kiegyensúlyozó tárcsákat főleg magasabb fordulaton (4-5000 ford./min) alkalmazzák. Konkrétan ilyet láttam ahol a palástköszörűn a 350-es kő 4500-at forgott, ami 82,5 m/sec forgácsolási sebességnek felel meg. Na azt ki kell centírozni!!!! A szovjet testvérek szoktak a 125mm-es, 2800-as fordulatú, barkácsgépeikre (18,4m/sec) ilyen tárcsákat rakni azért, hogy a selejt köveket is el tudják adni a "nagyérdemű" közönségnek.

Mivel eljutottam odáig, hogy most éppen a másik oldali menet méretére "rabolom" az anyagot, ezért is írom meg, hogy mik a tapasztalatok.
Ezután jön az állvány hegesztés. No az még okoz némi fejfájást....

üdv:

otako


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 máj. 20. - 9:02 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Üdv mindenkinek.

Tisztelt otako.

Hát a tapasztalat a köszörükővekkel kapcsolatban az,nincs olyan kő ami tőkéletes lenne,a nagyoló kézigépnek a kővét nem egyszer kellet szabályozni,centirozni a kedves munkatársak miatt,ha nem szerszámmot éleztek.Nagyon durva lett időnként a dolog.Ha már van esztergád ne légy lusta olyan tárcsát csinálni amiben van ""ékpálya"" igy az centirózást gyorsan meg van.

A holcerrel kapcsolatban,nem tudod annyira nagyra venni a szöget.Az oldalazás,hosszesztergálás én is ugyan azzal a késsel csinálom,nincs vele semmi baj.A forgácstörönek nem csak ez a feladata,az anyagleválasztásnál kialakulható élrátét megakadályozása,és a kialakuló erőkcsőkentése ami a késre hat.Holker nélküli kést csak spricc réznél "automataréz" alkalmaztuk ott a holker kifelyezeten hátrányos a felületi minőség miatt.

U.I:Időnként nem kifizetődő a lustaság.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 máj. 20. - 10:32 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Még egy kis adalék:
Idézet:
A váltólapkás kés megbukott, két ok miatt. Az egyik, hogy nehezen viselte a nyers darab felületén lévő revés réteget, a másik, hogy sajnos elég vékony késszáram van csak és nem tudtam olyan rövidre befogni, hogy ne "sírjon". Persze a feület is pocsék lett emiatt.


A váltó lapkás kések hütés -kenés nélkül nem igazán münkődnek,mivel teljesitményre vannak kihegyezve.Magas fordulat,nagy előtolás és fogás mélység.A határ a gép maximális teljesitménye -10% kb.Egyedi gyártás,vagy kisszériás gyártásban egyetemes esztergánál ritkán alkalmazzák.Otthonra csak magunknak meg szerintem teljesen felesleges,mert hütést-kenést nem használuk,valamint gépek sem mai darabok,vagy olcsok igy a pontoságuk és teljesitményük nem igazán teszi lehetővé használatukat.Mondjuk ez a saját véleményem.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 máj. 20. - 15:37 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Skeleton!

Teljesen igazad van kés és váltó lapka ügyben. Az egyetlen váltólapkás késem nagyon jól vizsgázott a sárgaréz esetében. A C45-ös acélhoz kicsi volt a mérete miatt is, meg a gép is karcsú ahhoz, hogy optimális feltételek között tudjam nyomni neki. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 márc. 25. - 9:57 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 22
Üdvözlet Mindenkinek!
3 mm alatti csigafúrót szeretnék élezni.
Ötletet szeretnék kapni valamilyen segédeszközhöz, aminek segítségével, elfogadhatóan meg lehet köszörülni a kis átmérőjű csigafúrókat.
Üdv. feco 1.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 ápr. 15. - 8:30 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Német modellező kolega ötlete ez az egyszerű fúróélező szerkezet:

ursprüngliche Idee = eredeti ötlet innen : http://www.hobby-messer.de/hilfsm.htm

Kép

Üdv. máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára máv275 2013 szept. 04. - 17:27-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 ápr. 15. - 9:39 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Üdv.

Ez eddig szép. De a hátra köszörülést nem oldja meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség