SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 16. - 6:42

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 30 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Marás CNC nélkül
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 07. - 21:32 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Tiszteletem,

annyi téma van az esztergályozásról viszont a másik forgácsoló megmunkálásról szinte szó sem esik.
Szeretném ha a témában jártas fórumtársak megosztanák ez irányú tapasztalataikat . Kezdésre nem a 3D re gondolok inkább csak a 2,5D (2- 3 mm lemezek megmunkálására) felhasználható szerszámokra , eszközökre ,gépekre.


Üdv. máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 09. - 21:32 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Egészen pontosan mi érdekelne?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Marás
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 10. - 21:01 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Szervusz skeleton,

mondjuk az alapoktól , gépsatu , különböző rögzítések ,befogunk egy lemezt , beállítjuk , megválasszuk a szükséges szerszámot , mint említettem főleg sik megmunkálásra (2.5D) .
Különböző munkafogások , hasonló dolgokra mint rgform és mások esztergálásról írnak.

Kösz az érdeklődést.

Üdv.máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 10. - 22:22 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Ave

Sajna nincs marógépem,igy csak a száraz szakmai anyagot tudom leirni,ha az megfelel.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Marás
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 11. - 20:15 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Szervusz,

ha nem nagy teher azt is szívesen venném.

Üdv. máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 11. - 23:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Ave.

Az első a marásnál a szerszám végzi a forgómozgást.Ellentétben a eszterga gépnél ahol az anyag végzi a forgómozgást.

Kétféle szerszám befogási mod van föggöleges és vizszintes.Ez utóbit ritkán használják.

A marószerszám végezhet forgácsolást a palást felületén illetve a homlok felületen.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Marás
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 15. - 9:39 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Tiszteletem,

kösz a segítséget megoldódott sikerült egy szakkönyvet vennem , modellezőknek szól jó szájbarágós.

Üdv. máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 15. - 18:06 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Engem is erdekel a tema, elmeletet tanultam valaha, de az reg volt, gyakorlatban nem csinaltam.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Marás
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 15. - 19:48 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Tiszteletem,

sajna nem sűrüsödtek a kolegák a felvetett témára.
Egy német nyelvü könyvet vettem , még nem tudom milyen mert postán van Németből jön.
Remélem skeleton kolegán kívül más is segít.
Főleg a tárgy lemezek fel , és befogása volna érdekes , derékszögelés , kontúr marás és a választandó szerszám , megmunkálási fordulat Stb. gondolom gyulám erre gondolsz te is.
Nem gondolom ,hogy 3D ben kellene a témában gondolkodni , elég a 2.5D is.

Üdv. máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 17. - 22:08 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Máv275!
Kedves Fórumtársak!

Úgy érzem, hogy előjöttek grafomán hajlamaim, különösen azután, hogy kedves Barátunk elkeseredve vette tudomásul, hogy senkit nem csigázott fel a téma. :lol: Nos a téma engem annyira foglalkoztat, hogy éppen most kezdek el egy forgácsolással foglalkozó tanfolyamot. :oops: Addig is leírom mindazt amit tudok és persze amint bővül a tudás, azt rögtön megosztom veletek. :lol:

Nos az teljesen biztos, hogy amit esztergálással meg tudunk csinálni, az marással is előállítható. Ezt a továbbiakban egy küllős lendkerék elkészítésével fogom szemléltetni. Remélem a Lányom minél hamarabb visszahozza a fényképező gépemet, hogy tudjak képeket is felrakni. :oops:

Skeleton barátunk teljesen jól írta a legfontosabb különbséget, az esztergálásnál a munkadarab, míg a marásnál a szerszám forog. Ennek több előnye is van. A könnyebb megértéshez egy képlet ami még fontos lesz. Vc=D*PI*n/1000 ahol a Vc a forgácsolási sebesség (m/perc), D az átmérő (mm), PI az a Ludolf-féle szám (3,1415926) az n pedig a fordulatszám (ford/perc).
Esztergálásnál a munkadarab átmérője és a munkadarab fordulata kerül a képletbe, míg marásnál a szerszám átmérője és fordulata helyettesítendő be.
Gondoljunk csak bele, hogy az alábbi képen éppen egy olyan esztergált munkadarabot látunk, ahol a kiindulási átmérő és a végméret jelentősen különbözik egymástól.

http://picasaweb.google.com/otako1/Gepa ... 9841880562

Ahhoz, hogy a forgácsolás optimális eredményt adjon, esztergáláskor az átmérő csökkenésével, folyamatosan növelni kellene a munkadarab fordulatát. Ez fontos a szerszám éltartóssága, az elkészült felület minősége és persze a méretpontosság miatt is. Ha ugyan ezt az alkatrészt (egy körasztal segítségével) marógépen állítjuk elő sokkal kellemesebbek a forgácsolás paraméterei.
- Nem változik az átmérő, hiszen maráskor a forgácsolási sebességet a szerszám fordulata adja, tehát állandó fordulattal pöröghet a szerszám
- A marószerszám többélű, míg az esztergakés egyélű. Ez persze hosszabb szerszám élettartamot sejtet, vagy nagyobb "előtolási sebességet" ami ugye a gyorsabb elkészülést jelentheti. :?
Képletszerűen
marásnál: Vf=f*z*n ahol Vf az előtolási sebesség (mm/perc), f fogankénti előtolás (mm/fog), z a fogak száma, n fordulatszám (ford/perc)
esztergálásnál: Vf=f*n ahol Vf az előtolási sebesség (mm/perc), f előtolási sebesség (mm/ford) és n a fordulatszám.
Természetesen az, hogy milyen anyagot, milyen paraméterekkel és milyen szerszámokkal kell megmunkálni, az már egy külön tudomány.
Léteznek a szerszámgyártók által kiadott kiadott, táblázatos katalógusok, ahol a gyakorlati szakemberek által használható tudás van összegyűjtve. Nekem is van egy ilyen könyvem ami végig tárgyalja a gyártó által készített szerszámok és a hozzájuk tartozó fontos adatokat több mint 750 oldalon, az összes forgácsolási eljáráshoz.

Megpróbálok néhány oldalt beszkennelni belőle a magyarázó ábrákból, hátha segítek vele.

folyt. köv.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 18. - 10:50 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Fórumtársak!

Felvetődött a rögzítések kérdése. Először nézzük a munkadarab rögzítését.
Leggyakoribb rögzítési mód a gépsatuban való megfogás.

http://picasaweb.google.com/otako1/Gepa ... 5414863986

Előnye, hogy viszonylag gyorsan oldható és zárható rögzítést ad. Hátránya, hogy rögzítéskor a mozgó pofa mindig elmozdul egy kicsit úgy, hogy a darabot kifelé tolja, így kell a darab alá ütköző alátét és időnként egy kis kalapáccsal le kell kocogtatni a darabot mire rendesen meghúzzuk. Az alátétek nálam gyorsacél hasábok szoktak lenni. elég jó méretpontosak ahhoz hogy illesztő hasábnak használhassuk őket.

http://picasaweb.google.com/otako1/Gepa ... 9385873634

Természetesen, mint látható, éppen csak egy sík felület kialakítása volt a cél. Ezért a gépsatu ebben az esetben nem kapott különösebb beállítást. Az alap gépágy szépen párhuzamosan fut a marás síkjával és a maróasztal is elég pontosan párhuzamos illetve derékszög. Viszont amikor többirányú marást végzünk, (pl.: lépcsős felület) akkor már bizony be kell állítani a gépsatut indikátor órával. Erről fotót fogok feltenni.

folyt. köv.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára user_226 2010 nov. 22. - 9:09-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Marás
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 18. - 11:34 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Kedves otakó,

köszönöm , hogy reagáltál a felvetett témára , és érdeklődve várjuk a folytatást.

Üdv. máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 20. - 14:33 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
En is koszonom :D :D
Egy-egy ilyen alkatreszig szeretnek majd eljutni....


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 22. - 11:31 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Fórumtársak!

Most lett elegem az ingyenes képfeltöltési lehetőségekből. Az egyik nem működik ahová képet szerettem volna feltenni , a másik meg nem küldte meg emilen hová tette a képeimet. Szerettem volna olyan kis ikonképes módon feltenni a képeket de Picasa-ból nem tudom hogyan kellene. Nem baj, most így lesz és kész. :oops:

Nos , hogy lássuk hogyan is van ez...
http://picasaweb.google.com/otako1/Mara ... 3769996930
Így néz ki, ha éppen csak egy sík felületet kell csinálni. Viszont mint írtam azért a gépsatut be is kell állítani, hogy pontosan fusson hossz illetve kereszt irányba. A mérés így néz ki messziről.
http://picasaweb.google.com/otako1/Mara ... 5847032018
A gépsatu egyik szélénél kinullázzuk az indikátor órát...
http://picasaweb.google.com/otako1/Mara ... 4624337234
... majd átmozgatjuk a munkadarabot a másik szélére.
http://picasaweb.google.com/otako1/Mara ... 0188437490
Elvileg nem volna szabad eltérést mérnünk. Itt persze rendesen csámpás a darab, mert kb. 30-40 mm-em elmozdulásnál 0,3mm az eltérés. Persze beállításkor nem a rozsdás, revés munkadarabhoz mérünk, henem lehetőleg valami szép sík és egyenletes drabahoz, például egy gyorsacél hasábhoz.
http://picasaweb.google.com/otako1/Mara ... 4988320146
Ha egy kicsit trükkösebbek vagyunk akkor az egyszerű, három irányú marásnál bonyodalmasabb dolgokat is elkövethetünk, ha felszerelünk a gépasztalra egy körasztalt.
http://picasaweb.google.com/otako1/Mara ... 3754278818
Ezzel a megoldással a marószerszám alatt forgathajtuk is a munkadarabot. Így egy henger palástfelületét is előállíthatjuk illetve tudunk pontos szögpozíciókba furatokat készíteni, amire például szükség lesz a lendkerék elkészítése során. :lol:

folyt.köv.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 22. - 13:31 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Ez még nem "szurt ki " velem most ezt használom!

http://imageshack.us/


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 30 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség