SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 24. - 10:19

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 32 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: CNC habvágásra...
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 04. - 18:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Témanyitóként néhány kép és kezdeti infó:
Kép
Kép

Kezdeti információk: http://rc-miskolc.emiter.hu/index.php?o ... &Itemid=78


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 10:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Idézet:
Dragon írta:
Kedves HC!

Engem is érdekel a téma, már régóta. Nézegetem a honlapodon a mechanikákat. A habvágó nagyon megtetszett.
Néhány kérdésem lenne. Van-e olyan kapcsolás léptetőmotor vezérlésre, ami házilag, viszonylag olcsón kivitelezhető? A hobbyelektronika ide vonatkozó topicját már elkezdtem olvasni, de még messze nem értem a végére. Mennyire érdemes házilagos építésben gondolkodni? A cél elsősorban a Jedi Cut-al való kompatibilitás lenne.


A JediCut-nak (és a CeNeCe, GMFC, stb.-nek is) szüksége van egy u.n külső impulzus generátorra. Amikor vezérlőt készítesz, vagy veszel hozzá erre is oda kell figyelni! Vagy már eleve benne legyen a vezérlőbe, vagy kívülről ráköthető legyen!
A mi vezérlőinknél ezt az E2-es kiegészítés látja el (direkt a JediCut-nak):
http://hobbycnc.hu/CNC/H2/E2/E2.htm

A JediCut nem a legjobb minőségű motormozgatást végzi (meg-meg akad ), és nem száguldozik, ezért vezérlő választásánál elég a féllépéses változatok is. A mikro-steppeseket nem bírod eléggé tepertetni vele. A mi H2-esünket is vissza kell jumperolni 1/2 lépésbe, hogy használható tempót produkáljon a JediCut.

A csodálatos az lenne ha a Mach3-ast is tudnánk használni 2D+2D habvágásra! Technikai akadálya nincs (mivel a Mach3 6 tengelyig képes vezérelni), csak a megfelelő G-kódot kellene tudni valamivel előállítani számára! Ha a G-kód meglenne, akkor a Mach3 100× jobban végrehajtaná.
A Profili Pro legújabb változatai tudnak elvileg normális (2D+2D) G-kódot generálni, de csak a Prof. verzió, ezt meg a szerző borzasztó drágán adja (ez ügyben már próbálkoztam vele).


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 10:29 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Nem tudom tudod e, hogy miért kell külső impulzus generátor ezekhez a programokhoz és mi jelentősége van a frekvenciájának?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 10:39 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
A vezérlő ügyében általános 4 tengelyes CNC vezérlő jó, de legyen hozzá/benne impulzus generátor is.
A GMFC kapcsolása 1:1-ben használható (hisz Jerome eredetileg ennek a programnak az free konkurensének szánta), de eléggé lassúcska lesz.
http://gm.cnc.free.fr/en/index.html

A kapcsolás itt tölthető le: http://gm.cnc.free.fr/en/interfaces.html

Ez megint nem egy áramgenerátoros kapcsolás. Azzal próbáltak segíteni a kapcsoláson, hogy a motortekercseivel sorba bekötöttek egy nagyáramú, kis ellenállású előtét ellenállást.
Kicsivel jobb mint ha nem lenne, és megoldja a műhely fűtését is télen! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 12:46 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
A CNC topic-ban kiveséztem a programok maximális Step frekijének korlátjait.
Ez sajnos fokozottan érvényes az összes modellezős habvágóprogramra (JediCut, CeNeCe, GMVC, stb.)!
Érdemes megnézni a "gyártók" weblapján a külső impulzusgenerátorok freki értékeit!
Tipikusan 4000 - 8000 begin_of_the_skype_highlighting              4000 - 8000      end_of_the_skype_highlighting Hz!!!
Hol van ez a TurboCNC 24kHz-éhez, vagy a Mach3 100kHz-éhez képest?!

Tudni kell, hogy ez az egész külső generátoros biz-basz azért van, mert nem tudnak írni egy stabil pulse generátor driver-t XP alá. Egyedül csak a Mach képes erre (ezért is piacvezető)!

A többiek azt használják ki, hogy a PC-nek az LPT porton van egy NMI (Non Mascable Interupt) vezetéke, melyre külső forrásból megszakítást lehet generálni. Erre a megszakításra ültetnek egy Step generáló rutint, mely XP alatt "viszonylag" stabil impulzusokat generálhat. Ez a fő Timer-ük. Ez kicsivel stabilabb mintha teljesen szoftveresen generálnák (érdekes módon a Mach ezt meg tudta oldani teljesen szoftveresen és sokkal jobb, gyorsabb minőségben...).
Pont ezért nem is lehet ezt a bitet (config-ban) átrakni semelyik programnál!
Ez is zabálja ám a CPU teljesítményt! Az eredeti ajánlásba max. 8kHz-et írnak. Én ezt megerőszakoltam és kb. 16.5kHz-re feltornáztam a H2 E2-es kiegészítésében. Tökéletesen működik még egy régi 600 MHz-es Cellenoros notebook-al is.
De még így is csak kb. 16.5kHz a max léptetés! Na ezért nem érdemes 1/2 lépésnél finomabbat beállítani a H2-esen!
Max. motor fordulatszámítások a CNC topic-ban kitárgyalva...


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Habvágó
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 18:06 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Tiszteletem,

kedves HC nem akarlak idegesíteni , lehet , hogy nagyon le egyszerűsítem a kérdést , de két tengely vezérléssel ezek szerint lehetne lemezeket csak kontúr marni az említett habvágó programmal ?
Modellezők esetében az esetek nagy százalékában 2D (2.5D) is elég (leaser kivágás).
Gondolok arra az esetre , hogy példával éljek adott egy 1,5mm vastagságú lemez amiből egyforma vagy klf. formákat kívánunk kivágni , tehát a tervezett vonalon kívánunk végig menni , és nem kell vezérelni a harmadik tengelyt csak maró motor indítás és leállítás szükséges.
Valahol olvastam , de nem találom a cikket amikor régi síkágyas plotterből készítettek ilyen gépezetet (a toll vagy ceruza helyére volt felszerelve a marómotor.
A válasz itt is jó de a másikba is jöhet .

Üdv. máv275 :)

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Re: Habvágó
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 18:12 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
máv275 írta:
Tiszteletem,

kedves HC nem akarlak idegesíteni , lehet , hogy nagyon le egyszerűsítem a kérdést , de két tengely vezérléssel ezek szerint lehetne lemezeket csak kontúr marni az említett habvágó programmal ?
Modellezők esetében az esetek nagy százalékában 2D (2.5D) is elég (leaser kivágás).
Gondolok arra az esetre , hogy példával éljek adott egy 1,5mm vastagságú lemez amiből egyforma vagy klf. formákat kívánunk kivágni , tehát a tervezett vonalon kívánunk végig menni , és nem kell vezérelni a harmadik tengelyt csak maró motor indítás és leállítás szükséges.
Valahol olvastam , de nem találom a cikket amikor régi síkágyas plotterből készítettek ilyen gépezetet (a toll vagy ceruza helyére volt felszerelve a marómotor.
A válasz itt is jó de a másikba is jöhet .

Üdv. máv275 :)


Mivel nem habvágás, a másikba válaszolnék...


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 18:30 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Üdv .
Azt szeretném kérdezni, hogy impulzus generátort külön a vézérlőhöz kell
építeni, vagy van egy impulzus generátor és azt rálehet kötni bármely
vezérlőre?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 18:47 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tekercselő írta:
Üdv .
Azt szeretném kérdezni, hogy impulzus generátort külön a vézérlőhöz kell
építeni, vagy van egy impulzus generátor és azt rálehet kötni bármely
vezérlőre?


Szia!

Építhetsz akár Te is egy impulzus generátort (akár egy sima NE555-el is), majd a kimenetét az LPT port megfelelő bitjére kell kötni.

A mi E2-esünk kifejezetten a H2-es Vezérlőnkre készült, de kis farigcsálással szerintem bármely vezérlőre ráépíthető (kell neki leszedni a vezérlőről egy +5V-ot, testet, majd a kimenetét kell az LPT csatlakozó megfelelő bitjére forrasztani.
Kép
Kép

Alul kapja meg a tápot és a "repülő" drót a kimenete (ezt kell a H2-es egyik végállás bemenetére kötni, ami összeköttetésben van az LPT port megfelelő lábával).


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 19:21 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
István, én L297-L298 párost használok itt hová kössem, mivel csak a nyomtató port 2-3-4-5-6-7 /8-9/ lábat használom, a táp az adott.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 19:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tekercselő írta:
István, én L297-L298 párost használok itt hová kössem, mivel csak a nyomtató port 2-3-4-5-6-7 /8-9/ lábat használom, a táp az adott.


Meg kell nézni mit ír a JediCut:
Kép
Tehát a 10-es lábra.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 19:29 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 19:39 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tisztelt HC!

A leírásod olvasva, azt hiszem, jobban járok ha a H2 Compact mellett döntök. :)
Csak azért nem a H1-re gondoltam, mert a leírásod alapján az a meglátásom, hogy a H2-vel jobban járok, ha később 3D marásra is szeretném használni Mach3-al.
Az általad épített habvágóhoz mekkora motorméret az ajánlott?
Habvágónál nagy terhelése nincs a gépnek, csak a mechanikát kell mozgatni. Ha minden ideális a szál nem ér a habhoz. Vagy nem jól gondolom? :?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 19:48 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Dragon írta:
Tisztelt HC!

A leírásod olvasva, azt hiszem, jobban járok ha a H2 Compact mellett döntök. :)
Csak azért nem a H1-re gondoltam, mert a leírásod alapján az a meglátásom, hogy a H2-vel jobban járok, ha később 3D marásra is szeretném használni Mach3-al.
Az általad épített habvágóhoz mekkora motorméret az ajánlott?
Habvágónál nagy terhelése nincs a gépnek, csak a mechanikát kell mozgatni. Ha minden ideális a szál nem ér a habhoz. Vagy nem jól gondolom? :?


Teljesen jól látod! A H2 Compact egy mindent kiszolgálni képes vezérlő (ugyan azt használhatod 3-4D marónak és 2D+2D habvágónak is)!

Ha a mechanikát meg tudod csinálni szép finoman járósra (könnyedén forgatható legyen), akkor szerintem 1-1.7Nm-es motorok közül kényelmesen választhatsz.
Én az enyémre azért raktam 2.5Nm-est, mert épp akkor a raktárban ilyen volt. Mivel végálláskapcsolót nem raktam rá, igencsak vigyáznom kell, nehogy szétszakítsa, ha ütközésig küldöm! :D

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 dec. 05. - 19:53 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Egy jó tanács habvágókhoz:
10-es vagy nagyobb menetes szárat használjatok, hogy a lassú JediCut mellett is lehessen mégis némi tempója a gépnek (menetemelkedés!!!)!
A jó vágási felülethez kb. min. 10cm/perc sebesség kell (ebből számolható a többi adat...).


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 32 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség