SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 24. - 8:11

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 8 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Alkatrészrajz felvitele
HozzászólásElküldve: 2008 okt. 02. - 17:57 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Nem láttam még máshol leírva, így közkinccsé tenném az én módszeremet alkatrészrajzok fára vitelére (de bármi másra is lehet, ami bírja a hőt, és kemény)

az alkatrészrajzot átlátszó fóliára kell kinyomtatni, lézernyomtatóval. ha számít, akkor tükrözni kell, mert a fára a tükörkép kerül fel!

gondosan ügyelve, hogy a nyomtatott oldal lefelé (a fa felé) legyen, ráhelyezzük pl. a balsa lapra. a fóliát egyébként apró darabokra is lehet vagdosni, ennek két pici hátulütője van, ld. lejjebb

rávasaljuk a fára, pont úgy, mintha fóliával vonnánk be. a vasaló hőmérsékletét ki kell kísérletezni, alacsony hőn nem megy át rendesen a festék, magas hőn behullámosodhat a fólia. legalább egy pici darabon fogjuk le a fóliát végig, és onnan kiindulva 'sugárirányban' vasaljunk, keresztbe ne, mert elmozdul, és maszatol.

buktatók, trükkök:

főleg, ha kis darabokra vágjuk, ügyeljünk, hogy maradjon egy pici rész, amit lefoghatunk! :)
ha sok kis darabot vasalunk egymás mellé, akkor a vasalóval ne nagyon dörgöljük a már nyomtatott mintákat, mert bizony felszedi, elmossa.
első mozdulattal nem rányomva simítsuk végig a fóliadarabot a vasalóval a fán, ettől minimálisan ugyan, de rátapad. annyira pont elég, hogy ha csak hosszában vasaljuk, akkor ne mozduljon el.
van többféle fólia, olyan kell, aminek legalább az egyik fele teljesen sima, a rücsis nem jó! ezen kívül elvileg van különbség a fénymásolóhoz és a tintasugarashoz ajánlott papírok közt, válasszuk a fénymásolósat, nekem legalábbis jobban bevált
egy fóliadarabbal két alkatrészt is nyomhatunk! ha ügyesek vagyunk, és alacsony hőn dolgozunk, akkor 3at is, de az már elég halovány lesz. a legjobb eredményt nagyon picit magasabb hőfokkal, és egy elem/fóliadarabbal érhetjük el.
ha halvány lett nagyon, akkor visszatehetjük rá precízen a fóliát, akár egy másik darabot is, és rávasalhatjuk. néha van egy-egy makacs rész, ahol nem akar átmenni, ott jól rá kell nyomni a vasalót
a fólia széle legyen egyenes, ne legyen bevágás, mert ott beráncosodik! (kis darabokra vágásnál lehet érdekes)
ha túl meleg a vasaló, akkor meghajlíthatja a balsalapot, a másik oldalon rávasalva kiegyenesedik - erre nem sikerült rájönnöm, mitől és hogyan, de vékonyabb, amúgy is vetemedős lapoknál tapasztaltam szinte csak

hát ennyi, nem nagy dolog, viszont elkerülhető a higító bűze és a szárítgatás. ha találok, töltök fel képeket is.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 jan. 31. - 11:15 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Én sima a4-s papirt használtam. Erősen rányomtam a vasalót a papírra és a rajz szépen átment a fára. Viszont rögtön fel kell szedni a papirt mert különben odaragad.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 jún. 09. - 22:40 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Figyelem!!!!

Akinek csak tintasugaras nyomtatoja van,és a nitros változatott használja.
Fénymásolt rajzott az eredetivel feltétlenül fénynél össze kell vetni,mert a fénymásoló csal,kicsinyit nem sokat,de pont elég ahoz hogy ne stimmeljen semmi sem.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 jún. 10. - 22:17 
Offline
hajósinas
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 47
Ezt a nyomtatós trükköt nyák készítésnél is láttam már, ott fényes fotópapírra nyomtatják, majd rávasalás után víz alatt kefével lemosható a papír, a festék pedig rajta marad és maratható a lemez.

Nagymamám a textilre a hímzésmintát mindig úgy vitte fel, hogy a zsírpapír mintát a vonalak mentén tűvel átszurkálta sűrűn majd petróleumos rongyal áttörölte.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 jún. 12. - 13:49 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Üdv!

A Fotópapirnál olcsóbb és szerintem jobb is a műnyomó papír. Papir-írószer boltokban lehet venni, arra kell figyelni, hogy súlyra a legkönnyebbet válasszuk (g/m2) és a legfényesebbet.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 jún. 17. - 21:22 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Nem egészen ide való,de egy fajta jelőlés fémre.Esztergálásnál,marásnál használják inkább.Kell hozzá fém kréta/márvány kréta,hegesztő kréta,kő kréta.....van egypár neve/ ezzel bekened a jelőlni kivánt felületet,majd azzal jelőlsz amivel akarsz! Akkár tolómérővel is de nagyon finoman. Tökéletesen látszik.És pontos.

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 jún. 17. - 23:01 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Ha már itt tartunk:

Réz, alumínium lemezeknél én besatírozom fekete, vagy kék alkoholos
filccel és utánna karctűvel jelölöm fel a munkadarabot, sokkal jobban
látszik, mintha filccel , vagy más íróeszközzel csinálnám, ráadásul
hajszálvékonyak a vonalak, ami nagyban segíti a pontos munkát.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 okt. 30. - 19:51 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Tisztelt Urak!

Érdeklődni szeretnék,hogy oldószeres ,lézernyomtatós eljárásnál,a későbbiekben lehet-e lakozni az adott a alkatrészt,vagy újból fel oldódik a festék és elmaszatolódik a vonal?

Vannak olyan"Frog" tervek ahol balza lapra nyomtatott rajzok vannak és a modell színét is így kapja meg.

Tisztelettel:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 8 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség