SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 márc. 28. - 19:39

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2016 aug. 04. - 10:07 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Természetesen nem álltam le a különböző dolgok készítgetésével, csak - ennyit elárulhatok - készül egy összefoglaló "'reloaded" a topicjaimból. De ez még egy-két hónap míg publikus lesz.

Addig azoknak a kedvére akik AT-125 ügyben szerszámok bemutatását kérték tőlem.

Az egyik fő ok amiért az AT-125 lett a választásom, az volt, hogy minden csatlakozása MK1, a felcsavarozható tokmány alatt a főorsóban is MK1 kúpos az áteresztés. Elsőre hátránynak tűnt az így 9mm-re szűkült furat, de mint a gyakorlat megmutatta elenyésző amikor ennél vastagabb szálat kellene megdolgoznom olyan hosszban hogy azt kilógatni kelljen.

Cserébe megnyertem a világ szinte összes "micro esztergájának" szerszámait. Sieg C0, Unimat, Taig, Peatool, Cowells, stb. Ezek (európai változatai) ugyanis M14x1 menetes furattal rendelkeznek, ami egy MK1 /14x1 tüskére nagyon nagyon passzol. Sőt gyártanak MK1 "blank arbort", ami nem más mint egy MK1 tüske végén lévő kb 25mm átmérőjű vashenger, amiből azt esztergálok amit akarok, mert nincs edzve.

Elsőnek - Amerikából - szereztem be 3 pofás és 4 pofás 2,5" tokmányokat, amihez az eladó adta az MK1 / 14x1 esztergált "interfészt". Azért vettem meg a 3 pofást is, mert nála így is olcsóbb volt mint másutt egy 4 pofás önmagában. Ennek már több éve. Alapban esztergálásra a 4 pofást használom, de a három pofás jó szolgálatot tesz körasztalra szerelve, mert így nem kell lebontani a gép tokmányát.

Az amatőr igényeket mindenben kielégíti a 4 pofás tokmány pontossága. És általában elmondható, hogy az MK1 tüskére húzott szerszámok is jól funkcionálnak.

Képek a tokmány használatáról:

Kép
Kép

Mivel a gép saját tokmánya a homlokoldal felől szerelendő, ezért a tokmánybővítést is homlokoldal felől szerelendő tokmánnyal akartam megoldani. Az kiderült hogy olyan osztókörrel, mint a gépen van nincs tokmány, csak közdarabbal lehet megoldani. Elsőre el akartam kerülni a kétoldali alakos esztergálást, ezért a már jól bevált MK1 / 14x1 szerelés felé kacsintgattam. És természetesen volt olyan 60mm átmérőjű tokmány, ami ennek megfelelt. Indiai gyártmány, Zither... És természetesen van hozzá "semi-finished backplate", vagyis olyan közdarab ami rendelkezik a 14x1 furattal, a tokmány osztókörének megfelelő menetes furatokkal, csak egy kicsit a "regiszter" kiugrás túlméretes rajta, hogy azt a géphez / tokmányhoz lehessen esztergálni.

Kép
Kép
Kép

folyt. köv

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
HozzászólásElküldve: 2016 aug. 05. - 10:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Mivel az eddig beszerzett szerszámokhoz mindig hozzácsaptak egy "sima végű" MK1 tüskét kézenfekvő volt abból kialakítani az szükséges szárat. Szegnyereggel megtámogatva befogtam középpontosan, majd egy 5mm-es fúróval kb 30mm mélyen befúrtam.

Kép

Ezután ment a menetfúrás M6 menetre, végül 3mm mélyen kisüllyesztve 6mm-es fúróval. Utána már csak a behúzószárat kellett belepróbálni.

Kép

Kép

Az így preparált tüskével feltesszük a gépre a megmunkálandó közdarabot. A regiszterrel egyszerű dolgunk van, addig kell az átmérőből levenni amíg végre "visítósan" becsúszik a tokmány hátlapjába. Ezután méregetünk a közdarabon:

Kép
Kép

Felszabályozzuk a felfekvő felületet, majd feltesszük a tokmányt. És utána használatba vesszük.

Kép

Kép

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség