SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 23. - 14:36

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 17. - 19:46 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
A topic a címben szereplő szerszámgép(ek) kiválasztásáról szól. De amíg eljutok oda, hogy konkrétumokról is fogok írni, csaponganom kell az események között amiket végigjártam.

Előszó:

Egy „gondolatkísérlet” amiről írok. Hogy lesz-e gyakorlati haszna, az csak később fog eldőlni. Mi az amit mégis megismerhetünk, és végiggondolhatunk a történtekből?

Ha volna még MHSZ, és központosított beszerzés, lehet, hogy mégis jól lehetne járni vele az egyszerű tagnak is?

Ha volna egy agilis gazdasági szervező egy nagyobb modellező klubban, akkor lehet, hogy relatíve olcsón elérhető lenne a megfelelő technika a tagoknak?

Milyen eseményekben „szerveződhetnek” és „szerződhetnek” egymással az egy internetes fórumon, egy hobbit űző emberek, és elérhetnek-e közösen gazdasági előnyöket?

Mire használható az internet a direkt – WEBShop-on - keresztüli kereskedelmen kívül?

Milyen a magyar import (VÁM, ÁFA, stb.) szabályai?

És végül – hol tart a kínai szerszámgépipar?

Bevezető:

A modellezést én a ház „háztartási helyiségében” űzöm. Ez egy 2,7m x 2,4m –es – azaz 6,5m2 – hely, ahol a munkapadomat, a szerszámaimat, anyagokat, stb. tartom, és még az automata mosógép is foglalja az egyik sarkot. Festeni, laminálni kimászok ugyan a garázsba, de oda semmilyen szerszámgépet fixen betelepíteni nem lehet. Ez alapvetően meghatározza azon szerszámgépek körét, amit használok. Eddig egy EMCO UNIMAT SL kiseszterga – maró – fúró kombinált gépet használtam, de úgy döntöttem nagyobb gépet helyeznék üzembe.
Azért ez elég jelentős beruházás, igyekezni kell olyan gépet szerezni, aminek van szervize, és alkatrész utánpótlása. Külön előny, ha mindez megoldható Magyarországon, vagy legalábbis Ausztriából, Németországból, még elfogadható postaköltséggel. Számomra kellemes meglepetés volt, hogy létezik Magyarországi forgalmazással olyan gép, ami az én igényeimet tökéletesen kielégítené.

Előzetesen csak annyit, hogy kínai gyártmányról és „3IN1”, azaz kombinált eszterga, maró, fúró gépről lesz szó.

A folytatásban a műszaki paraméterek…


Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 17. - 20:00 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Műszaki paraméterek

A Sanghaji Sieg Group gyártja a képen látható M1 tipusjelű kombinált kisgépet. A gép a C1 eszterga és az X1 marógép összeházasítása. Ezért mind paraméterei, mind tartalék alkatrészei megegyeznek azokéval. Magyarországi forgalmazójának honlapja www.sieg.hu

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Eszterga

Elforduló átmérő az ágy felett 140 mm
Csúcstávolság 250 mm
Orsókúp MK2
Szegnyereg kúpcsatlakozás MK1
Főorsó fordulat 100-2000 ford./perc±10%
Menetemelkedés 0.5-1.25 mm

Fúró-marógép

Fúró / maró kapacitás 10 mm
Főorsó munkaút 30 mm
Főorsó fordulat 100-1500 ford./perc±10%
T-horony méret 8 mm
Motorteljesítmény 150 w
Súly (nettó / bruttó) 45/57 kg
Méret (hossz. x szél. x mag.) 690*430*615mm

Az esztergának és a marónak külön - külön motorja van. Egyszerre csak az egyik használható mert a vezérlő elektronika közös, egy átkapcsolóval választható ki melyik egységet kezelje.

A forgalmazó a listaárából 10% - kedvezményt adva 220 000Ft-ért ajánlotta meg nekem a készüléket.

A folytatásban: miért figyelemreméltó a készülék, és miért emelkedik ki a kínai "átlagból"...

Üdv, Géza


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára rgform 2009 jan. 17. - 21:01-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 17. - 20:31 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Miért figyelemreméltó...

Számomra meglepetés volt, hogy Amerikai, Angol, Német és Osztrák cégek ezen gépeket saját "Brand"-ként gyártatják a Sieggel, olyan szinten, hogy saját festéssel és saját márkanévvel ellátva hozzák országaikban forgalomba. Természetesen saját "MEO-t" üzemeltetnek a helyszinen és csak a fokozott minőségi ellenőrzés után hozzák a terméket el Kínából.

Elsőként a "Bernardo" márkanevet emelném ki. Ausztriában és Magyarországon (Székesfehérváron) Bernardo Proficenter 250 néven forgalmazák a gépet.

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

A forgalmazó 230 000Ft-ért ajánlotta meg nekem a készüléket.

Angliában egymást érik a cégek akik ezt a gépet - vagy komponenseit - forgalmazzák, különböző márkaneveken.

Clarke:

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Cobra:

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Axminster:

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Németországban az RC-machines:

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu


A folytatásban "megoldás:kapcsolat Kínával?"...

Üdv, Géza


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára rgform 2009 jan. 17. - 21:24-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 17. - 20:58 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

"megoldás:kapcsolat Kínával?"

Ezen információkat a WEB-en keresztül gyűjtöttem "passziv" módszerekkel, vagyis böngészgetve a felrakott információkat. Úgy gondoltam ideje "aktív" információ gyűjtésre váltanom. Levelet írtam a Kinai rezidens irodáknak és érdeklődtem a közvetlen import feltételei iránt.

Itt két bűvös rövidítés a lényeg a MOQ és a CIF. A "minimálisan rendelhető mennyiség" és az "áru értéke helyszínre szállítva biztosítással" ami alapján egy ajánlat megitélhető.

A legjobb ajánlat a Cobra forgalmazójától érkezett be. Én kizárólagosan az említett 3IN1 készülékre kértem ajánlatot, de ez alapján jól megitélhető, hogy önálló gépre - legyen az akár nagyobb esztergapad, vagy maró - milyen feltételek érhetőek el.

It belép egy újabb tényező, ami nem más mint a magyar VÁM, ÁFA, stb. Mert bizony van stb. is!

Akkor kezdjünk el számolni:

A minimálisan rendelhető mennyiséget elsőre 5 darabban jelölte meg a cég.

A cég az árat CIF USA dollárban adta meg, így annak árfolyama befolyásolja az érte fizetendő forintot.

A banki utalás pénzbe kerül.

A Budapestre megérkező áruról VÁMnyilatkozatot kell kiállítani az pénzbe kerül.

VTSZ 8458/8459 árú, ezért 2,7%VÁM és 20% ÁFA terheli.

Környezetvédelmi termékdíjat kell utána fizetni kilónként 83Ft-ot!!

A beérkező 5db gép elszállításához kisteherautót kell fogadni ez külön pénz.

És ennek ellenére egy gépért fizetendő teljes összeg felfelé kerekítve:

160 000Ft

Ez az ár a legjobb magyar ajánlatnál 60 000Ft-tal jobb.

Folytatásban: lehet kicsivel még jobb?

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 17. - 21:02 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kezdetben nehéz lesz eligazodni de ajánlom, hogy olvass bele ebbe a topicba esetleg később a többi témába is, eléggé részletesen kitárgyalják az általad felvetett kérdéseket.
http://sgforum.hu/listazas.php3?azonosi ... 1174646818

Életem legnagyobb kudarca egy ilyen gép ami rajtam kívül senkinek sem kell (bár ez nem az enyém éppen)!

Kép

Most itt tartok! :lol: :lol:

Kép

Kép

Fúró-maró gépet ilyen kis méretben senkinek nem ajánlok!
Ha nem tartod témába illőnek az okoskodásom írj Pü és kitörlöm!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 17. - 21:21 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

A topicból semmilyen hozzászólást nem töröltetek ki!

De szívesen megválaszolom azonnal.

Számtalan fórumon - pl a hazai CNC fórumon, de sok külföldi Lathe fórumon - amint valaki felteszi egy ilyen gép megvásárlására vonatkozó kérdését, azonnal ráugranak és közlik vele hogy minimum elmebeteg ha ilyet vesz, mert használhatatlan, semmire nem jó. Valamint azonnal ajánlanak neki egy nekik igen-igen bevált gépet.

Aminek egy közös vonása van legalább 150 kiló vagy több, és a külön maró meg eszterga már 400 000 Ft-ért megszerezhető, ami alig több mint a 160 000..

Sajnos alapvető probléma, hogy ezek az emberek nem olvassák el, vagy ha elolvassák nem értik meg a kérdező helyzetét.

Azzal kezdtem, hogy EMCO UNIMAT SL-t használok évek óta, és alapvetőeen elégedett vagyok vele. Mindössze a menetvágás lehetőségét hiányolom. Az általam használt célokra ez a méret tökéletesen elegendő.
Tudom, hogy a külön maró és eszterga jobban kihasználható a technológia folyamatosságát illetően, de nekem ez fér el. Tudomásul veszem, hogy át kell szerelnem, tudomásul veszem a korlátokat.

A világba Amerikától Európán át számtalan UNIMAT cserél gazdát használtan. Számtalan ember elégedett a méretével, ami csak a fele ennek a gépének. Számtalan sokat csinálnak mini CNC gépet az UNIMATból (lás YouTube).

Ez az eszmefuttatás nem azoknak szól akik megtehetik hogy 350 kg-os gépet tesznek a műhelyükbe, és egy komplett Yamaha motorblokot akarnak megmunkálni. Ez azoknak szól, akik főleg aluminium, réz, műanyag alkatrészeket, kis méretben saját kezüleg akarnak készíteni.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 17. - 21:38 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Azért akkor írjunk konkrétumot airfoil6205 kolléga megjegyzésére.

Miben értünk egyet:

A Proxxon gépét valóban nem szabad megvenni. De nem a kis mérete, hanem a technikai megoldásai miatt. Mert transzformátoros, kis feszültségű motoros, patronos befogású...

A BF16 tökéletes marógép a kategóriájában csak gratulálni tudok a megszerzéséhez.

Az Optimum szintugy.

Irigylem is a kollégát, vagyis mégsem, mert nem tudnám hova tenni ezeket a gépeket és nem is lenne rá ennyi pénzem, természetesen uj áron.

A BF16 60 kg és 860EUR, vagyis 244 000Ft
Az Optimum 45 kg és 1100EUR, vagyis 310 000Ft

Összesen 554 000 Ft

Nekem hobbicélra nem ez a kategória kell. A hajóra való 14 db kikötőbakot kiesztergálni elég az M1.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 17. - 21:53 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Szerencsésen érkezett airfoil6205 kolléga véleménye.
Megágyazta nekem a továbblépést. Arról akartam szólni, hogy hogyan lehetne jobb, hogyan lehetne a választékot bőviteni. A cég termékei között szerepelnek önálló marók, és esztergák.

A Champion 16 maróra külön felhívnám a figyelmeteket, mintha airfoil6025 kolléga BF16-osa tesója lenne....

Cobra

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Conquest

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Conquest Super Digital RDO

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Cobra maró

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Champion 16V maró

Kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Csak összehasonlításképpen a BF16 átszámítva 244 000 Ft, a Champion 170 000 Ft...

folyt köv... ??

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 17. - 22:18 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
A két gépet használtan vettem, az általad írt összeg kevesebb mint a feléért, a Proxxonból csak a motorral vagyok elégedett a 300 Wattos teljesítménye és a patronos befogója miatt.
Sok sikert kívánok a géphez, ha megvásárolod, nincs több negatív hullám a részemről!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 17. - 22:28 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Nem az ár hanem a helyigény a kritikus, nekem két önálló - ekkora - gép nem fér el..

Abszolut nem biztos, hogy vásárolok ilyet. Lehet hogy maradok az EMCO UNIMAT-nál.. 8) 8) és a menetet továbbra is mással vágatom.

Mint mondtam egy eszmefuttatás az itt leirtak, minden gyakorlati elkötelezettség nélkül...

A véleményed szerintem nem negatív, hanem összehasonlító jellegű. Segit ezt a gépet a helyére tenni, és megmutatni kinek érdemes, kinek nem ilyenben gondolkodni.

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 18. - 16:53 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Talán még fontos lenne beszélni a maráshoz szükséges munkadarab rögzítőkről is satu ill. lefogató készlet stb., mert ha a kiválasztott géphez nem lehet beszerezni méretben hozzáillő eszközöket, akkor vagy a nagyobb satu miatt a mozgástér csökken, vagy sok időt elvisz mire magad legyártod őket. Tehát ha alapos akarsz lenni akkor nem csak a gépeket hanem a kiegészítőket is meg kell nézni a beszerzés előtt. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 18. - 18:53 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
Üdv!

Köszi a figyelmeztetést, majdnem elfelejtettem feltenni.

Tehát akkor a gyári tartozékokról egy kép:

Kép

Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 18. - 19:18 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Fórumtársak!

Látom Kedves Géza barátomat amint ugyan azt a vívódást és tépelődést folytatja a amit én ezelőtt 8-10 hónappal kezdtem. Én most már könnyen dumálok mert nekem már megvan a gépem, de had könnyítsek vagy éppen nehezítsek a választáson.
- Kis gépet, kicsihelyre szerintem csak kombiban érdemes venni. Nekem nagyobb műhelyem van, ami egyben családi lomtár is. :lol: 11 négyzetméter, de a két kis gép elhelyezése gond lett volna, hiszen munka közben a gépet szinte körül kell tudni mozogni, főleg a marógépet.
- Sok gépet megnéztem és az elektronikusan szabályozott motorúak közül, a többség sajnos, alacson fordulaton nyomaték szegény! Erre nagyon kell figyelni!
- Sokáig kacérkodtam a külön oszlopos gépekkel, de nekem valahogy nem elég robosztus. Tartok attól, hogy egy véletlen nagyobb fogás esetén az oszlop szerencsés esetben rugalmasan hajlik, szerencsétlen esetben rugalmatlanul teszi ezt meg. :(
- Kis méretben az acél öntvény ágyak is kisebbek, tehát a formája és kidolgozása nagyon gontos hiszen a forgácsoláskor fellépő erőket deformáció nélkül kell elviselnie.
- Szerintem a modellezésben egy jó eszterga is elég lehet, pl.: két darab hasáb, tégla vagy kocka formájú darabért nem fogok maróra szerelni, mert 4 pofás tokmánnyal esztergán is megy. :)
- Közben látom megérkezett a szerelék készlet is :)
- A patronos befogótól ne félj mert a marók befogására sokkal jobb mint a tokmány mert a patron a teljes paláston fog míg a tokmány csak 3 élen. Márpedig a szerszám fogás közben nem mozdulhat hiszen akkor elmegy a "méret".
- Kár, hogy a cserekerék készlet műanyagból van.
- Az AT-125-höz nincs ilyen bő kellék készlet. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 18. - 19:22 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves Géza!

Az előbb lemaradt!

Ha csak a menet készítés miatt vennél új gépet akkor jelzem, hogy van megodásom esztergára, menetfúrás/vágás feladatra gépi előtolás nélkül!!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 jan. 18. - 20:08 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 3
otako írta:
Kedves Fórumtársak!

- Kis gépet, kicsihelyre szerintem csak kombiban érdemes venni.

- Sok gépet megnéztem és az elektronikusan szabályozott motorúak közül, a többség sajnos, alacson fordulaton nyomaték szegény! Erre nagyon kell figyelni!

- Szerintem a modellezésben egy jó eszterga is elég lehet....

- A patronos befogótól ne félj...

- Az AT-125-höz nincs ilyen bő kellék készlet. :)


Üdv!

Akkor szépen sorban.

Örülök hogy van a fórumon két ember aki egyetért abban kicsi helyre csak kombit!

Alacsony fordulat és a nyomaték?! Képzeld el, hogy szabályozás technikai üzemmérnökként végzel, villamos forgógépek szakosításssal...
Nekem mondjátok hogy mi a baj az elektronikusan szabályozott motorokkal. alacsony fordulaton 8) 8) 8)

a., nekem megfelelne azen az áron akár szíjas gép is - mint az EMCO UNIMAT - de nincsen

b., ennek a gépnek a vezérlőpaneljén 3 potival van állítási lehetőség, ebből egy a minimális fordulat, a második pedig "+nyomaték" csak ezen a minimális fordulat környékén..

Ha megnézed a tartozékok között van "derékszög" support, azzal lehet marni oda-vissza-keresztbe az eszterga tokmányba fogott maróval. Egyszerűbb munkákra tökéletes, nem is kell állványos maró...

Kép

A patronos befogótol nem félek, a Proxxon patronos befogójátol ódzkodom :lol: :lol:

Ami van az AT125 - höz az nekem elég lenne, az én gondom hogy tengelyirányban áll a maró nem pedig rá keresztben.


Üdv, Géza


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség