SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 25. - 6:13

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 52 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: "Tisztelgés az ősök előtt"!
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 21. - 21:42 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Életemben először megszegtem azt a saját magam alkotta szabályt, hogy egyszerre csak egy modellt csinálok. Elhatároztam, hogy megvalósítom régi álmomat: a Hársfalvi-könyvben van egy A2-es modell, Fecske névre hallgat. Úgy döntöttem, hogy megcsinálom. Nem hiszem, hogy sok embernek van ilyenje :)

Mindjárt az első kérdésem lenne itt a "vének tanácsához". A válaszhoz látni kell a tervrajzot, de azt hiszem, hogy a Hársfalvi-könyv megvan elég sok embernek.
No tehát, a kérdés a következő: A szárny rengeteg sok bordából áll, egy részük RL, más részük balsa, és mindenütt meg is van adva a szükséges anyagtípus- és vastagság. Eddig nincs is probléma. Viszont van ezen felül benne egy csomó félborda (konkrétan minden két borda közt van egy), ami nyilván balsa, de nincs hozzá vastagság adva. Csak annyit láthatunk a tervrajzon (és olvashatunk a könyvben), hogy vélhetően nem kell, hogy nagyon vastagok legyenek, egyetlen funkciójuk a profil minél tökéletesebbé tétele. A fejemben ezek után az van, hogy ezeket 0.8-as vagy 1-es balsából csinálom. Súly szempontjából nyilván jobb lenne a 0.8-as. Kérdés, hogy ki fogja-e bírni a 0.8-as balsa a borítást (persze szigorúan csak ebben a félborda pozícióban), vagy inkább 1-eset használjak?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 21. - 22:30 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Hmm, gyorsan tele fogom én így írni a fórumot.
2. sz. kérdés.
A tervrajzon a szárnybordák alakra háromfélék: az "a" és a "b", valamint a "c" és "d", végül pedig az "e".
Ezek közül a "c" és attól fölfelé egymással konzisztensek, valamint illeszkednek ahhoz a profilhoz is, amit a törzsre rajzolt Hársfalvi.
Viszont az "a" és "b" bordák kontúrja jelentősen eltér ettől. Kérdés, hogy az "a"-"b" el van rajzolva, vagy jó ez így?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 22. - 17:24 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Megyek sonkát enni ezért csak röviden kedves Attilla!

A félbordák anyaga ugyanaz legyen mint a többi bordáé.

Jól nan rajzolva az emlitett bordák.

Üdv antikos


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 22. - 17:46 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Nagyon finom volt, mármint a sonka!
Semmi képen ne csináld vékony balsából. Én minden bordát még a CO-ban is 2mm-es balsából csinálom és igy nem kell kinlódni vele!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 22. - 22:15 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Egészségére, Tamásbá! :lol: :lol:

Igenis, értettem, szóval akkor minden balsaborda egyforma anyagból készül. Úgy lesz.

Nagyon izgalmas :) Ekkora modellt még nem csináltam. Pedig ez az F1A-n belül nem is számít nagynak...


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 23. - 0:02 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
...viszont van itt még valami (3. sz. kérdés), ami biztos, hogy nem jó a rajzon, mert ellentmondásos.

A bordák rajzain nem ugyanott van a főtartó helye, mint a szárny rajzán.
Ez azt jelenti, hogy ha ott csinálnám meg a kivágásokat a főtartónak, mint ahol a bordák rajzán van, akkor a főtartó kb. annyival hátrébb kerülne, mint a belépőél. A segédtartók viszont jól vannak berajzolva. Elkészítettem a szárny 1:1 méretű rajzát, méghozzá oly módon, hogy fénymásolóval kétszeresére nagyítottam az eredeti tervrajzot, tehát a nagyításban biztos, hogy nincs hiba.
Kérdés, hogy melyiknek higyjek? A bordákon, vagy a szárny építési rajzán lévő elhelyezkedésnek higyjek?

Köszönet!
Attila


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 23. - 10:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
A bordát vedd alapúl. de azért jól nézd meg miért hibáztak a rajzon a főtartót illetően.
Én ismerem Hársfalviékat nem igen szoktak hibázni, de azért meglehet.

Az az igasság én nagyon kevés más által tervezett modellt csináltam, még a CINEGÉNÉL is belűl nagyon sok erősítést változtatást csináltam.
Ez nem jelenti azt, hogy ne csináld ezt a repülőt!

A saját tervnek az az előnye, hogy minden kényelmesen úgy van, ahogy én terveztem-akarom. Lehet nem úgy fog repűlni ahogy a menő-más rajz alapján elkészített modell, de biztosan fog mindig repülni és az első-három helyezett közt lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 23. - 20:28 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
antikos írta:
A bordát vedd alapúl. de azért jól nézd meg miért hibáztak a rajzon a főtartót illetően.
Én ismerem Hársfalviékat nem igen szoktak hibázni, de azért meglehet.

Az az igasság én nagyon kevés más által tervezett modellt csináltam, még a CINEGÉNÉL is belűl nagyon sok erősítést változtatást csináltam.
Ez nem jelenti azt, hogy ne csináld ezt a repülőt!

A saját tervnek az az előnye, hogy minden kényelmesen úgy van, ahogy én terveztem-akarom. Lehet nem úgy fog repűlni ahogy a menő-más rajz alapján elkészített modell, de biztosan fog mindig repülni és az első-három helyezett közt lesz.


Nnnna igen, de Tamásbá régebb óta modellezik, mint amilyen régóta én élek :) és én ki is hagytam vagy 20-22 évet :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 24. - 8:38 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Igazad van és nyugodtan építsél tovább és kérdezzél a legkissebb gond esetén is.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 24. - 9:51 
Tennél fel ide képet a rajzról? Sajnos nekem nincs meg ez a könyv és nem tudom miről is van szó,viszont érdekel.


Vissza a tetejére
  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 24. - 21:43 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Ime:
Kép

Ebből persze nem fogod megépíteni :)

De ha szeretnéd, lefénymásolom és elküldöm. Nota bene, a Hársfalvi-könyv nem butaság, ha megvan otthon az embernek :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 25. - 9:03 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Ahól a rajzon réteges lemez szárnyborda van, ott úgy kell csinálni, mert ezek tartják a " Csesztertont " vagyis a szárny összeerősítőt. De ezt már te is mondtad én csak a biztonság miatt említettem meg újra.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 25. - 9:29 
Köszönöm a képet! A könyv pedig úton van hozzám.


Vissza a tetejére
  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 25. - 14:50 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
No, ez igen derék :)
Ha netán te is nekifogsz, legalább nem egyedül küzdök az elemekkel :)

Tamásbá, úgy lesz, csak azt nem tudom, hogy mennyire érdemes nekiállni fém mintabordákat készíteni?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 márc. 25. - 20:57 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Én is lusta és ügyetlen vagyok a fém mintabordához, mindig 1,5-2 mm-es rep.lemezből csinálom.
Az biztos a végére nem mindig van jó állapotban a mintaborda. Óvatosan szükséges a csiszolásos kiigazítást végezni, nehogy elfogyjon a mintaborda.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 52 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség