SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 20. - 10:45

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 9 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Méretarányok
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 22. - 7:06 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Érdekes vagy inkább sajnálatos hogy nincs vasutmodellekbe 1:72 méretarány. Repülömakettokba viszont az népszerü.
Úgyhiszem a legközelebbi az 1:87 HO méret. Kár hogy igy alakult, vajon miért lett igy?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: H0
HozzászólásElküldve: 2011 jan. 10. - 20:14 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Tiszteletem,

a magyarázat , hogy miért lett 1:87 vagy más néven H0 hánull , és nem HáÓ , mert az előzőleg gyártott méretarányokból a technika fejlődésével mindíg kisebbek lettek.A fenti méret arányú modellek őse a 00 nullnull (az elnevezések Angolból származnak) vagy 1:45 lépték volt életben a normál nyomtáv leképzéséből (1435mm) ami 32mm nyomtávot adott. Bár akkor még tekintélyes méretű családi házak voltak még is egyre nagyobb igény mutatkozott a kis helyigényű modellek iránt így lett az előbb említett 00 ból a félnull Half Null vagy is H0.
Még anyit hogy fontos a méretarányoknál mindíg tudni , hogy milyen nyomközről képezzük a modelt (Főbb keskeny nyomközök 1000mm,900, 800, 750,600 a teljesség igénye nélkül.Ezeknél is a fenti méretarányokat válasszuk mert így lesz a normál nyomtávnak megfelelő keskeny nyomközü modell. A H0 keskeny nyomközü mérete Hm ez megfelel az NDK - időben gyártott TT modelnek de csak a nyomtáv (1000mm) a modellek nem , valamint a He Piko N nyomtávnak (800mm) felel meg.

Itt egy táblázat amiből minden kiderül.

Kép

Üdv. máv275

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Vasútmodell méretarányok szerint.
HozzászólásElküldve: 2013 szept. 08. - 22:05 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 4
Szeretném bemutatni táblázat , valamint méretarányos modelleken keresztül a szabványos méretarányú modelleket. Az én gyűjteményemben minden méretarányban van járművem .
Kép

Az 1-es mértű vasútam:
Kép
További képek következnek majd . Üdv hajóács.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hajóács1948 2013 nov. 16. - 21:03-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Méretarányok.
HozzászólásElküldve: 2013 szept. 09. - 21:24 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 4
Az "1"-es méret után a "0-ás következik . Ebből van egy PÉ-VÉ-és ELŐRE készlet eredeti dobozában valamint az egyik képen látható Pannonia készlet járművek egy gyűjtő barátomé.


Kép
Na ezt jobban megnézem.

Kép
Járművek az 50-es évekből.

Kép
Tartozékok.

Kép
A készletem trafója melyen jól látható a készités évjárata .

Üdv hajóács.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 szept. 10. - 20:44 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Ezek a léptékek még nem éppen a lakótelepi vasútmodellezőknek valóak :-)

Viszont a szabadba "kitelepülve" igen jókat lehet vonatozni ezekkel.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2013 szept. 10. - 21:29 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 4
Üdv : SRY Valóban ezek még nem a lakótelepi lakásba való de talán amit most mutatok be az már esetleg elfér és ami ezután jön , azok viszont már a lakásba valók .
A következő méret a "S"-es méret melyből van két készlet ,igaz elég leharcolt állapotban vannak ,de ilyen is létezett valamikor.
Kép
Kép
A következő méret a "H0"-ás méret ami az egyik legismertebb méretarány. Én is ezzel kezdtem 1967-ben és azóta sikerült aztán minden méretarányt beszerezni a gyűjteményembe.Ebből a méretből van a legtöbb járművem.
Kép
Kép
Kép
Kép
Ez pedig részlet a saját asztalomról.

Üdv hajóács.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Méretarányok.
HozzászólásElküldve: 2013 szept. 10. - 21:49 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 4
Hátha valaki nem ismeri ,vagy még nem találkozott vele itt látható a járművek űrszelvény méreteit tartalmazó táblázat .Ezeket a méreteket egy terepasztal épitésekor ajánlatos betartani, mert aztán lehetnek meglepetések amikor egy jármű a kiépitett pályán közlekedik.
Kép

Üdv. hajóács.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hajóács1948 2013 nov. 16. - 21:00-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Méretarányok
HozzászólásElküldve: 2013 okt. 13. - 20:55 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 4
Folytatnám a méretarányok témáját a TT-és méretarányú modellekkel. Ez következik a H0-ás után a 12mm-es nyomtávolsággal . Ez is nagyon elterjedt méretarány főleg azért mert kis helyet igényel és egy méter x másfélméteres asztalon már szép terepet lehet kiépiteni .
Példának itt az én most épűlő asztalom .
Kép
Kép


Képek a járműparkom egy részéről.
Kép
Kép

Üdv Antal.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Méretarányok.
HozzászólásElküldve: 2013 okt. 18. - 21:49 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 4
Folytatnám a témát a következő méretarányú járművekkel az "N"-es mérettel , mely 1:160-as és 9mm-es nyomtávú modell .Ez már elég kis méret és kezdőknek nem is ajánlom mert minnél kisebb valami , úgy nehezedik a javitása ,fentartása,terepépitése ,stb,.Ismeretségi körömben viszont vannak olyan modellező társak akik csodára képesek és hihetelen szép járműveket készitenek N-es méretarányban .Pl. Iván Istvánt emliteném aki szebbnél szebb modelleket épit.Gyűjteményemben nekem is van egypár jármű de csak bemutatás céljából szokom a klubba kirakni rendezvényeken .Terepasztalom volt ebből a méretből amit úgy cseréltem de műszakilag néhol járhatatlan volt és elbontottam de még nem került megépitésre csak egy próbapálya van amin a javitásra hozott járműveket kipróbálom ,mert foglalkozom javitással is .
Egypár kép a készletemből .
Kép
[URL=http://kepkezelo.com/viewer/d65rzr0at4z9tclapkd4.jpg]Kép


/megj: van a képen egypár TT-és jármű is ,elnézézst./

Végezetül még megemlitem a "Z"-és méretet 6mm-es nyomtávon de az sajnos már nagyon kis méret csak kivételes egyének foglalkoznak vele .
Nekem is csak egy 2tg-es fedett kocsim van belőle.

Végezetül csak annyit tennék még hozzá a méretarány felsorolásomhoz .hogy igyekeztem mindeből egy kicsit bemútatni és bizom benne ,hogy aki elolvassa kicsit belelát a méretarányok birodalmába .
Ha valakinek kérdese lenne a témával kapcsolatban úgy várom a kérdéseket és a közel 50-éves tapasztalatimat szivesen megosztom bárkivel .

Hajóács1948. Antal.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 9 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség