SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 19. - 10:54

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Bányavasút!
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 04. - 17:29 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Üdv. Mindenkinek!

Egy kis kötöttpályás szakmai segítség kellene.

Szeretnék építeni egy bányavasutat. Ez nem vicc, mozdonyra, csillékre stb... gondoltam. Új kikötőket tervezek a tolóhajós rendezvényekre és az egyik egy bányatelep vízparti átrakója lenne. Szénrakással (rakásokkal) daruval, melósokkal stb... és ami igazán érdekessé tenni az egészet egy bányavasút végállomással. Egy talán két vágánnyal, csillekocsikkal stb... Úgy nézne ki az egész, mint egy szénátrakó, szenelő, csak itt nem a vasútüzemet szolgálná ki az "üzem" hanem a hajókat.

Mindezt 1:20 léptékben, és itt kezdődnek a bajok. Az 500-600 mm-es nyomtávú bányavasút 1:20-ban 25-30 mm modellnyomtáv lenne, amihez se sín, se kerék, se semmi nincs a "piacon". Teljesen egyedi, magam gyártotta sínek, vasúti kocsi fődarabok stb... alkalmazását eleve elvetem, mert akkor az életben nem készül el ez az elképzelés.

Szóval ha valaki, kötöttpályás modellezőnek lenne valami mentő ötlete nagyon szívesen fogadnám.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 04. - 19:51 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia,

Ha belekotyoghatok "nemszakértőként"... Ha jól emlékszem, a 0-ás méretű vonatoknak 32 mm a nyomtávuk, abból pedig 1435/32 = 44.8 méretarány jön ki. A jó öreg PV (pénzverdei) vonat is ilyenen ment.

Igaz, neked 1:20 a szükséges arány, de mivel keskeny nyomtávú vonatot csinálsz, egész jó közelitéssel hozható az eredmény. Szerintem belefér... :oops:

0-ás sín (kissé rozsdás állapotban) a vaterán meg az ebay-en szokott lenni, a nagyobbik gondot a kerekek jelentik, az erre a célra felhasználható leélt vagonokért is vagyonokat kérnek. :twisted:
(az ebay-t nem véletlenül mondom, én Angliából vettem sínt, postaköltégestül is jóval olcsóbb volt, mint egy mohó vaterás eladó árai)

Az az ötletem, hogy körbe kéne nézned ismerősöknél/rokonságnál, hogy nem maradt-e meg valakinek a 50-60-as évekből a PV vagy akár egy lemezárugyári felhúzható vonata a padláson.... Ha van sín meg kerék, akkor csak a csillefelépítményt kellene "rácsinálni".
(Én megőriztem a gyerekkori orosz vasutamat, ma is tökéletes állapotban van - de nem eladó! :lol: )

De biztos lesz szakszerűbb javaslat is. :roll:

Üdvözlettel / Feri


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 04. - 21:23 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
T. ZF!

Ez a O-ás verzió se rossz, meg az elképzelés a használt elemekről. Amúgy se lenne szivem szétvagdalni egy múzeális értékű, jó állapotú vasútmodellt.

Egyébként olyan 0-ás sínt lehet még kapni újban?

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 04. - 22:03 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Annak idején kerestem, ha jól emlékszem főleg angol és amerikai oldalakat találtam, elég húzós árakkal. Persze ha csak pár darab kell, akkor talán...
(Google-ban keress rá mondjuk a 0 scale train track kifejezésre).

Tipikusan ezeken 3 sín található (áramellátás), ezért a legjobb, ha felhúzhatós vonatot sikerülne egy elhagyatott padláson találni, mert gondolom neked elég lenne az egyszerű sínpár. Én is ilyet vettem anno.
(felteszem, csak díszlet lenne a szénrakodó).

Megnéztem a vaterát, most is van sín, kissé hmmm... jó áron:
http://jatek.vatera.hu/kisauto_jarmu/vonat_vonatpalya/nullas_meretu_sin_palya_22_db_2_db_valto_1545281354.html
Ez már talán jobb:
http://gyujtemeny.vatera.hu/makett_modell/vasutmodell/0_as_sinek_1540477757.html
Ez tök jó lenne alkatrésznek,csak az ára....
http://gyujtemeny.vatera.hu/makett_modell/vasutmodell/oramuves_kisvasut_0_as_1541282714.html

Döbbenetemre az én vonatom párját is árulják, de tényleg eszement áron. Nem tudtam, milyen gazdag vagyok! :lol:

Sok sikert!
Üdv / Feri


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Bányvasút
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 08. - 20:22 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Kedves SRY,

nagyszerű gondolat , és elég nehéz feladat.

Itt megtalálod a méretarányok topicot:

http://users.atw.hu/sryforum/viewtopic.php?t=1419

32mm nyomtávhoz 1:45 méretarány. Azt kell eldöntened , hogy a normál nyomtávból vagy keskeny nyomtávból szeretnéd származtatni a modellt.
A táblázat mindenre választ ad , valóságban ilyen jellegü modellek az 1435mm ből nálunk használt normál nyomközről készülnek , és a valóságban is a kikötői vasútak normálnyomtávúak. Bánya vasút más téma mert szinte mindenhol valamilyen keskeny nyomközü pálya üzemel.
Ebből következik ha élethűen akarod akkor a bányában keskeny a kikötőben normál nyomközü lesz a pálya.
Lomisoknál néha kapható 32 és 45 mm sin . Mivel ezek gyárilag nem olcsók így érdemes használtba vásárolni.
Hát most jól megkönnyítettem a dolgod , valamibe tudok szívesen segítek.

Azért érdemes nézegelődni hátha találsz értelmes dolgokat:

http://www.ebay.de/itm/Schienen-Materia ... 4cfe1f7c85

http://www.ebay.de/sch/Modelleisenbahn- ... 6.c0.m1539

http://www.ebay.de/itm/2-Stk-LGB-41430- ... 43ad28e983

Üdv. máv275 :?

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára máv275 2012 feb. 11. - 14:01-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 09. - 20:21 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Üdv. Mindenkinek!

Mivel mostanában kora reggel megyek és késő este jövök (és ez minimum 10 napig még így lesz) nagyon keveset foglalkozom gyakorlati modellezéssel, de azért a sok autóban töltött időt sem kéne veszni hagyni, így ezen a kikötő prodzsekten gondolkodom folyamatosan.

Eredetileg valóban egy kikötői vasutat szerettem volna. Láttam egy régi fotót a Fiumei régi kereskedelmi kikötőről, sok szép hajóval, vitorlásokkal, kis gőzösökkel vegyesen, árúkupacokkal,bódékkal melósokkal és a mólón araszoló kis gőzmozdonnyal, ami mögött volt mindenféle rakomány, amit el lehet képzelni, és úgy "furakodott" a sok ember és árú között mint a kínai piacon a kiskocsiját árúval tologató kínai. Szóval ez az egész hangulat, meg életkép nagyon tetszett és ezt szerettem volna vissza-adni a saját kikötőmben(pontosabban mindannyiunk kikötőjében, hiszen ez a verseny része, és mindenki "használja")

Utánnanéztem a dolgoknak és a megfelelő választás az LGB vasút lett volna, az minden szempontból megfelelt volna az igényeknek, de az árcimke megtorpedózta az egész álmot. Ha valaki utánnanéz az LGB áraknak ugyanúgy infarktust fog kapni mint én. Pedig olyan szép elképzelés volt :( :( :( :( :(

Na de ha már kiagyaltam egyszer valamit, akkor nem arról híresültem el, hogy egykönnyen feladnám. És hosszas nézelődés, keresgélés után találtam egy fotót az INDÓHÁZ magazinban egy szenelőről, amit 500 mm-es keskeny-nyomtávú síneken futó csillék szolgáltak ki. Szénrakások, rakodó, csille, sín miegymás, csak ez nagyvasúti telep volt. Itt jött az ötlet, hogy a nagyvasutat kicserélem kikötői mólóra, az 500-as nyomtávú csillerendszer 1:20-as léptékű veziója marad szénrakásostól mindenestől, a rakodó helyett kap egy tengerészeti széndarut és máris kész a szenelő kikötői részlet. Ez tűzvédelmi okokból a nagykikötőtől mindíg távolabb, magában felépített műtárgy volt, így még hiteles is egy "magányos" csillés szenelő.

Aztán utánnanéztem ezeknek a csillés megoldásoknak és kiderült, hogy a bányavasutaknál megtalálok mindent, csillét, mozdonyt stb... ami nekem kell, de akkor itt minden kézimunka lesz. Ez már nehezíti a feladatot (nem kicsit) és nem szívesen vállalnám be a sínek legyártását is, mert az már tényleg sok lenne a "jóból"......

Az ötleteket nagyon köszönöm, tájékozódom és majd meglátjuk mi fog ebből kikerekedni.

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 12. - 23:31 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Kb ilyet szerettem volna:

Kép

De ez az LGB árak miatt meghiúsult.

És valami ilyesmi lesz helyette:

Kép

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 13. - 18:41 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Alakul az anyaggyűjtés:

Kép

Ideális példa a tengerpartra nyíló bányatárna !!! Ez így egy az egyben el is menne az elképzelésemhez.

Kép
Szenelő tehergőzös, gőzdaruval, csillékkel, mindennel, ami kell.

Kép

Elevátoros kikötői szénrakodó. Itt a csillék közvetlenül a toronyba mennek fel.

Kép

Itt aztán van minden: elevátoros szénrakodó, gőzdaru, móló amit csak el tud képzelni az ember. Különösen szép az elevátoros rakodó vegyes kő-acél-fa szerkezete. Önmagában egy modellkivitelre érdemes műremek.

Kép

Egy gőzdaru, de ez most nem rögzített, hanem vasúti alvázon van.

Kép

Egy puritán világítótorony.

Azért már egész jól körvonalazódik bennem, miként is fog ez az egész kinézni :-)

Üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 13. - 18:50 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Itt az igazi tutiság:

Kép

Móló, csillék és még kis bányamozdony is van !!!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Képek
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 13. - 19:38 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Ez a csoda milyen egyszerű de impozáns szerkezetekkel dolgoztak. Szinte az összes megépítésére kedve lenne az embernek.
Meg kellene szondáznod a topicokat kinek volna kedve részt venni csapatmunkába , külföldi oldalakon komoly gépeket (modelleket) építenek így. Vagonokat , csilléket , és más szükséges dolgokat lehetne építeni.
Csak ötlet nem akarom elrontani a játékodat , project nagysága miatt gondoltam az össznépi megvalósításra.

Üdv. máv275 :?

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 13. - 19:52 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
A tengerparti bányatárna épületének megépítését vállalnám ha azt választod Zsolt. :D
Ez annyira jellegzetes Török épület, hogy az általad ismert okokból, bele is szerettem.
1:20 méretaránnyal nem is lenne rossz látvány.
A képeslapok korát nem kérdezem, mivel Musztafa Kemál, még 1921-ben betiltotta az arab ábécé használatát, tehát közel a száz évhez lehetnek.

Üdv Szilveszter


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 23. - 10:33 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Az építéshez egy ötlet. Nagyon sok régi vasúti gép(mozdony, kocsi, berendezés, stb) létezik papirmodellből(scannelt változatban is). Ezeket egy megfelelő programmal nagyon jól lehet alakítani. Ezután már csak egy kis sztirol kellene...
Én egy Liaz kamiont alakítottam át 1:32-ből 1:14-be...


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Ötlet
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 23. - 22:19 
Offline
Avatar

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Tapolca
Kedves Mz/x , anyira jó az ötleted , hogy szeretném kérni esetleges letőlthető címeket.

Üdv. máv275 :?

Kedves Feri , köszönöm a tippeket.

_________________
mik. ohne Ende Dampfroß = Gőzmozdonyok mindíg lesznek :)


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára máv275 2012 feb. 25. - 0:39-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 feb. 24. - 7:52 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Kedves máv275,

A pár napja említett linken sok papírmodellt találsz. Például:
Vonat, mozdony (főleg 1:25 méretarányban) ---> http://modelfan.ru/poezda_papercraft/
Autók és egyéb járművek ---> http://modelfan.ru/avto_papercraft/

Ez nem papír ugyan, de... ---> http://modelfan.ru/zheleznodorozhnyi-modelizm/

(Keleten még mindig elég lazán kezelnek bizonyos jogokat, de hát ilyen az internet... :lol: )
Remélem akad ott valami számodra, ami érdekel és hasznos!

üdv / Feri


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség