SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 okt. 06. - 16:27

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 133 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 20:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Ha már megnyitottam ezt a topicot nekem is legyen itt egy egyszerű kis modellem.

Kép
http://barka.dragon.fotoalbum.hu/viewla ... id/8861624
Kép
http://barka.dragon.fotoalbum.hu/?get=/ ... id/8861514

Ezt a bárkát szeretném megépíteni mielőtt belevágnék egy tolóhajó modellbe. Egyenlőre csak egy tömbmodell, az alkatrészeit a közeljövőben megrajzolom. Balsából terveztem megépíteni. Ha valakinek van észrevétele, az ne fogja vissza magát. :wink:
És igen, a hasonlóság nem véletlen. Ez Sry bárkája alapján készült, csak egy kicsit mások a méretei.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 20:22 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
CSak egy észrevétel bárka ügyben:

Az ilyen jellegű ömlesztett árú szállító bárkák legfontosabb jellemzője,
hogy a teljes hordképességet kitevő pontonokat képez a bárka oldala.
Ezek zárt pontonok, így szintig pakolható a bárka az elmerülés veszélye
nélkül. Esetünkben ebből annyi az érdekes, hogy "vastagabb" üreges
oldalfalak kellenek rá a jelenleginél.

Ettől eltekintve csinos darab.

üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 20:32 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
ranti írta:
A DWG is csak vonalas, így azt nem tudod 3D-ben nézni. A többi mentési forma, amit írtál nem ismerős sajnos. :(

Engem az érdekelne, hogy a te programodban ha megrajzolod a hajó gerincét és bordáit (eddig meg tudnám csinálni én is 3D-ben), arra hogyan tudod a felületet ráilleszteni? Itt teljesen egy tekeredett (propeller) felületről van szó. Ezt én nem tudom.


A dwg térbeli vonalas gondolom. Legalább is autocad-ben térbeli volt a testmodellek hálója, de abból még nem próbáltam importálni. :(

A Solidworks-ben van egy olyan parancs, hogy "Lofted Surface". Minden bordának megrajzolom a körvonalát (vagy mint a Vöcsök esetében átveszem a kontúrt a kész borda valamelyik oldaláról) A paranccsal ezeket jelölöm ki szépen sorban és így létrehoz egy felületet aminek 0 a vastagsága. Ez valahogy így néz ki:
Kép
http://vocsok.dragon.fotoalbum.hu/viewl ... id/8861864
Ebben a fázisban finomítom a bordákat, hogy ne legyenek nagy törések a felületben. Ha irreális a felület vonalvezetése, megadok neki néhány útvonalgörbét. Mikor minden kész a felületnek vastagságot adok -a "Thicken" paracsal- és kész is.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 20:53 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Hallod én is tanulok! :lol:
A 3D-s ablakban is lehet DWG-t menteni. És igazad lesz. Ezt már lehet AutoCad-ben 3D-ben forgatni, így valószínű te is tudod majd. Eddig csak a 2D-s felületeken mentettem így, erről nem is tudtam. Ment a DWG.
A Te féle program, ez a Solidworks csak angol nyelvűben létezik? Érdekes a felületráhúzás funkció. Ezzel már lehet bármilyen bordával lehatárolt felületet létrehozni, még csökkenő keresztmetszetű szárnyszelvények esetén is. Tetszik!!! :D :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 21:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
ranti írta:
Hallod én is tanulok! :lol:
A 3D-s ablakban is lehet DWG-t menteni. És igazad lesz. Ezt már lehet AutoCad-ben 3D-ben forgatni, így valószínű te is tudod majd. Eddig csak a 2D-s felületeken mentettem így, erről nem is tudtam. Ment a DWG.
A Te féle program, ez a Solidworks csak angol nyelvűben létezik? Érdekes a felületráhúzás funkció. Ezzel már lehet bármilyen bordával lehatárolt felületet létrehozni, még csökkenő keresztmetszetű szárnyszelvények esetén is. Tetszik!!! :D :lol:


Köszi! Megkaptam, meg is tudom nyitni.
Egy ehhez hasonló paranccsal akár szilárdtest is létrehozható, csak ahhoz zárt kontúrok kellenek. Ha egy forma felületekből kialakított és mindenhol zárt akkor képes szilárdtesté alakítani. Ez esetleg a súlya miatt lehet fontos. Ugyanis, hiába zárt forma, ha csak felületekkel határolt a súlyát 0-nak veszi
A program többféle nyelven létezik, de mint a legtöbb esetben ez lenni szokott a magyar nincs köztük. Állítólag létezik hozzá magyarítás, de ezt sokan szidták és szerintem nem érdemes megtanulni magyarul, mert a cégeknél angolul vagy németül használják. Pl. ahol dolgozom ott német. Nekem itthon angol, de nem okoz gondot, pedig egyik nyelvből sem vagyok túl jó sajnos. :(


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 21:37 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok,

Hogy beindult itt az élet :)
Dragon írta:
Az általam használt program elött AutoCAD-et használtam. Az 2D-re jó volt 3D-ben viszont eléggé korlátolt. ProE-t még nem volt szerencsém kipróbálni, Inventor úgyszintén tervben van. A SolidEdge-t próbáltam, de nem tetszett.

AutoCAD-et én is használtam az ősidőkben, még 3D-re is, de azért az szenvedés. Solidedge sem rossz, nekem eddig az jött be legjobban az inventor után. Talán mondhatom, hogy ezzel dolgoztam a legtöbbet, és ebben volt a legkevesebb korlátosság. Persze mérnöki szempontból, nem modellezés miatt.
Az új inventor viszont szerintem verhetetlen gyártmánytervezésben :)

De ez kicsit offtopic, ugyanis itt inkább felületekről van szó. Hajó esetében persze kell majd rá egy solid felület is, főleg ha csak pár oldalpalánkból akarjuk modellezni. Na ezzel a feladattal kevés program tud megbirkózni: többszörösen csavart és torzult felületet kisimítani egy síkba...

Természetesen segjtek, amiben csak tudok.

Üdv,
Balázs


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 21:58 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia Ranti,

Szerénység nélkül mondhatom, hogy az ArchiCAd-et elég jól ismerem, és szívesen segítek vele kapcsolatban, ha elakadsz. ((munkahelyi kötelesség))
Viszont ez megint off topic, ugyanis ArchiCAD-del nem igazán lehet ilyesmit szépen modellezni, nem erre való. Persze lehet menteni 3D-s dwg-t és 3DS file-t is, de a modell sose lesz íves felület. (legalábbis még pár verzióban)
Viszont ajánlott hozzá a Cinema4D modellező, ami nurbs felületeket is tud. Amiben viszont majdnem hogy biztos vagyok, az az hogy ez sem tudja kiteríteni az íves felületeket egy síkba, sajnos...

Sry,

Javaslom a videók végignézését, majd a tutorialokat végigjátszását.

Más,
A modellezés témában szerintem az a legnehezebb, hogy tudja a program kiteríteni a görbült felületet. Jó felületmodellezők még: Rhino, Cinema4D, 3D studio, Blender (ingyenes!). De lehet, hogy mérnöki szoftverek felé kell keresgélni a jó megoldást: Inventor, SolidWorks, SolidEdge, ProE... ?

Üdv,
Balázs


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 22:17 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok,

Bocs a sok írásért, de felkeltette az érdeklődésem és körbenéztem kicsit a nagyvilágban.
Természetesen van fórum, ahol hajótervezők konzultálnak, és persze ajánlanak is modellező szoftvereket direkt hajókhoz! http://www.boatdesign.net/
És ami a jó hír, hogy van köztük rengeteg ingyenes is, sőt olyan is, ami tudja a kiterítést (angolul unfold): http://sourceforge.net/projects/freeship/
http://sourceforge.net/dbimage.php?id=32128
B.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 10. - 0:41 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sepiaz

Csak nem a Graphisoft-nál dolgozol? :lol: Köszi a segítség felajánlását, lehet hogy szavadon foglak egyszer!
Én kb. 8 éve ismerkedem a programmal. 8.1-től most a 12-ig. És jön a 13!!!!Nem értem miért erőltetik állandóan az új verziót. Illetve értem (üzlet). De nyomon követni szerintem a kisebb felhasználóknak sem anyagilag, sem tudásban nem kifizetődő. Olcsóbb, egyszerűbb, átláthatóbb, "tompább" programok felé fognak szerintem elpártolni a még létező kisebb felhasználók. Lassan programozónak kell lenni és nem építésznek, aki ezzel akar dolgozni. Ja és Dagobert bácsinak :lol: . Ez az én véleményem.

Tisztában vagyok vele, hogy nem erre találták ki az ArchiCad-et. Írtam is, hogy csak gyakorlás képpen az összetett profil segítségével ökörködtem össze, amit Dragon felrakott. Ezek a programok amiket írtál biztos nagyon jók, de drágák is, így a hobbi miatt nem érdemes vele foglalkozni. Idegen nyelvet meg nem annyira művelem, hogy könnyen kiismerném magam bennük. Néha úgy érzem pályát tévesztettem és gépésznek kellett volna mennem (másodikként az volt beírva a jelentkezési lapra, de szerencsére az első helyre beírt főiskolára felvettek :lol: ez is már csak történelem :roll: ) mert jobban érdekelnek ezek a dolgok. Meg a jelenlegi válság sem kedvez túlzottan az építőiparnak SEM.

Ilyen szinten szerintem egy "halandó modellező" számára értelmetlen kitanulni még egy újabb szakmát, mármint a számítógépes tervezést. Hacsak nincs vele később komolyabb terve. Sorozatgyártás, lézervágás, stb... (az antik topic-ban felbuzdult kolega akinél jelentkeztél manónak :lol: is mélyen hallgat, bár nem tudom a kulisszák mögött mi zajlik)
Megfordítva a dolgot viszont, aki ilyen programokkal mindennap dolgozik és szabadidejében szórakoztatja egy-egy ilyen rajz elkészítése, vagy segít Manópapa tolóhajóját tökéletesíteni és egy korrekt tervdokumentációt elkészíteni az utókor számára, na az dícséretes dolog.
Nekem tetszenek a régi magyar tervezésű antik modellek, ezeket CAD formátumba is fel kéne dolgozni, mert könnyebben elérhető lenne bárki számára akár évtizedek múlva is és nem válna az enyészeté. (rengeteg idő és önzetlen munka) Megsárgult tervek kallódnak itt-ott esetleg már csak hagyatékokban (sajnos), amiknek a sorsa bizonytalan. (nekünk kincs, másnak lom) Már így is van olyan modell (itt olvastam valahol), amiről szinte semmilyen adat nincs, csak egy sematikus ábra.

Bocs ez egy kicsit OFF-volt! :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 10. - 7:21 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Szervusz ranti :D

Nincs mit hozzátennem az általad leírtakhoz. :D
Lényegében minden amit írtál helytálló, mert az ezen fórumon regisztrált közel 420 fő közül szerintem 10 % lehet az, aki többé kevésbé tisztában van a grafikai rendszerekkel. :D
Ezek a 3D-s rajzoló programok hogy mit jelentenek anyagilag, arról csak sejtésem van, de egy biztos, hogy nem a mi zsebünknek való.
Persze ha valakinek munkája során lehetősége van hozzáférni, az nagy segítség mindenkinek.
Erre volt egy jó példa a NAXOS építése.
Az eredeti rajz sajnos már "gyárilag" hibás volt, ráadásul a mi méreteinkhez használhatatlan, hacsak valaki meg nem vásárolta az eredeti példányát, de még azon is javítania kellett volna.
Nekem ez nem okozott gondot, mert közel 40 év alatt nem egy hajót terveztem magamnak, illetve másoknak, de akkor amikor többen kérték a rajzait, bizony nagyon jól jött Gábor barátunk segítsége, aki beszkennelte a rajzokat, áttette CAD-ba, és javította mind a méretdifferenciákat, pedig volt benne bőven, mind pedig grafikailag a minőséget használhatóvá. :D
Így ezek a rajzok lettek szétküldve mindenkinek.
Ami miatt viszont nagyon hasznosnak tartom ezt a topikot, az pontosan ez.
Sokunknak rendelkezésére állnak ezek az eszközök, de a felkészültségünk nincs meg a kihasználásához.
A következő program szintén egy jó kis játék, és mégsem használom, mert nem tudok zöldágra vergődni vele. :D

http://www.delftship.net/delftship/inde ... 1&Itemid=4

A tervezésnél, vagy csak egy egy megépíteni váró modell előzetes megtekintésénél kifejezetten jó lenne egy hozzáférhető, és kezelhető virtuális modell.

Üdv Szilveszter :D


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 11. - 6:28 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Hogy ez milyen mozgalmas topic lett :D :D :D :D jó ötlet volt
Dragon kollégától, hogy nyissunk egy ilyet is.

üdv.:SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 12. - 9:13 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Ha az ember megszokásból közlekedik, akkor nem veszi észre az újdonságokat :)
Jó ez a topik. Örömmel látom, h. mennyien vannak CAD-es emberek itt :)
Még ezt senki sem írta: én MicroStationt használok.
És még egyszer Blender: http://www.blender.org/

Üdv!
g.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 12. - 10:52 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
törölve


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára user_438 2009 okt. 12. - 10:53-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 12. - 10:52 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia Ranti,

Igen, ott dolgozom, lebuktam :)
OFF Az előfizetések miatt kell az évenkénti verzió. Egyébként ki lehet hagyni párat, azzal nem maradsz le nagyon. Drága, mert sok meló van benne, de van aki kihasználja minden funkcióját. Ismerek olyat, akinek még mindig elég a 6.5-ös tudása :) ON

Azért is írtam, hogy szét kell nézni ingyenes programok terén is, mert Dragon által említett program meglehetősen drága. Sajnos a legtöbb ingyenes csak angol nyelven elérhető.
A modellezés szerintem sok-sok szakma megismerése (fa- és fémmegmunkálás, elektronika, áramlástan, festés, ragasztás, meghajtás, internet, fénymásolás :)), ehhez nyugodtan hozzácsaphatjuk a CAD modellezést. Persze egyik sem kötelező, csak a lelkesedés szab határt...
Én azért pártolom a teljes digitális tervdokumentációt, mert kisebb a hibázás lehetősége, amitől aztán teljesen elmegy sok kezdő kedve az építéstől, és inkább vesz egy kész kit-et. A lézeres kivágás manapság már nem olyan hatalmas kiadás, és van akinek ez egy könnyebben járható út, mert nincs műhelye, csak a konyhaasztal pár órára. (egyébként az rcforumon többen is vállalnak ilyen munkát lézerrel vagy cnc-vel, nagyon baráti árakon!) Ehhez elengedhetetlen egy elég pontos CAD modell.

Üdv,
Balázs


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 12. - 10:58 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
gtoth írta:
És még egyszer Blender: http://www.blender.org/

Már többször próbáltam, de még nem sikerült megbarátkozni vele. Pedig annyira csábító, hogy ingyenes, és plugin van hozzá...


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 133 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség