SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 23. - 23:08

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 133 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Modellek a virtuális térben
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 9:29 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Itt mindenki közzé teheti saját elképzelései alapján rajzolt modelljét a tervezési fázisban. Remélem többen is kedvet kapnak az efféle modellezéshez és a tervezés ezen ága sokaknak segítséget nyújt az esetleges kudarcok elkerülésében.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 9:41 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 2
Szervusz Ákos :D

Örülök annak hogy belevágsz e téma kitárgyalásába. :D
Kezdésnek rögtön egy kérdés. (illetve sok egymásból fakadó :D )
Mi az a program, amivel Vöcsök is született, hogy működik, és mik azok a minimális információk amik kellenek hozzá.
Értem itt, hogy gondolom az alap rajzokat megrajzolom, beszkennelem, és utána a programmal el kezdek játszani.
Namármostan, hogy is van ez? :D
Előre bocsátom, a CAD program is azért hiányzik a gépemről, mert fogalmam sincs róla, hogyan használjam. :D
Vagyunk ezzel még néhányan gondolom.
A jó pap is holtig tanul.
A rossz, meg el se kezdi :D :D :D

Üdv Szilveszter :D


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 9:45 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Azért remélem sejted, hogy ezt most nagyon elszúrtad :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Nem fogunk békénhagyni a bugyuta kérdéseinkkel.

Amint az már nyilvánvaló, hogy én Turbo-CAD-ben rajzolok. Nagy
valószínűséggel rosszul csinálom, mert úgy rajzolok, mintha papír lenne.
Ez így elég nagy "pazarlás", mert nem használom ki a rendszer adta
lehetőségeket, csak papírnak-ceruzának-vonalzónak használom a
gépet. Ez a Turbo-CAD tudna 3D rajzokat is készíteni, többször neki
is veselkedtem ennek a modulnak, de nem igazán értem mit-hogyan
kellene csinálni.

Egyáltalán milyen programmal kellene kezdeni ezt az egészet? Mert
a Turbo-CAD nekem elég zavaros, és nagyon bonyolult. Nincs valami
egyszerűbb progi, amivel meg lehetne ismerkedni az alapokkal?

üdv.:SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 12:19 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok,

Nem árulok el nagy titkot, hogy a CAD modellezés belépési küszöbe elég magas. Magyarán sok tanulás kell ahhoz, hogy el tudj vonatkoztatni az eddig megszokott rajzolástól.
Ha viszont megszokod a gondolatmenetet, akkor szinte bármelyik 3D-s programot használni fogod tudni egy kis előtanulmánnyal (minden CAD rendszr más, de könnyű átszokni).
Javaslom, hogy a legegyszerűbb programmal kezdjetek, és onnan tudtok a bonyolultabbak felé haladni. Én a google sketcup-ot hoznám fel jó példának, amivel sok mindent meg lehet csinálni, egyszerű kezelni, és ingyenes az alap csomag.
Itt lehet letölteni: http://sketchup.google.com/download/gsu.html
Kép

Ha jól emlékszem Michael egy elég profi (és drága) programot használ, amit persze meg lehet 'szerezni', de elsőre biztos el fog mindenkit rettenteni a használatától.
A google terméke ezzel szemben ingyenes, és sok segítséget ad a használatához: http://sketchup.google.com/training/videos/new_to_gsu.html

Üdv,
Balázs


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 13:03 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Nos, akkor az elejétől...

Manópapa írta:
...Mi az a program, amivel Vöcsök is született, hogy működik...


A program a SolidWorks2009. A hivatalos magyar leírás itt található: http://www.eurosolid.hu/hu/termekek/solidworks.html
A működést leíni nagyon hosszú lenne. Azért is mert amit tudok róla az csak a felszín. :)
A lényege annyi, hogy -az esetek nagy többségében- síkokon dolgozik. Alkatrész és összeállítás létrehozásakor 3 alapsíkkal kezd, de ha ez nem lenne elég, tetszőleges számú sík hozható létre.
A Vöcsök minden bordája külön síkra került. Minden bordának az alapja az általad készített és beszkennelt rajz. A gerinc és annak rajza az egyik fő síkra került. A szkennelt rajzokat körberajzoltam, mivel a képből nem tud vonalat létrehozni, ezért azok csak támpontként szolgáltak. Ezeket a körberajzolt zárt kontúrokat "kihúztam". Így elkészültek a bordák. Egy másik parancsal létrehoztam a palánkolást és ez után kezdtem el a méretekkel játszani, míg megkaptam azt a formát amit elküldtem neked. Ez így elmondva nagyon egyszerű, de a valóságban egy kicsit bonyolultabb. Egy ilyen test elkészítéséhez nem kell nagy gyakorlat, csak nagyon pepecselős.

Manópapa írta:
...és mik azok a minimális információk amik kellenek hozzá.
Értem itt, hogy gondolom az alap rajzokat megrajzolom, beszkennelem, és utána a programmal el kezdek játszani.
Namármostan, hogy is van ez? :D ...


Egy ilyen hajótest papíron való kiszerkesztését sajnos nem ismerem. Lehet úgy is hogy beszkenneled, de szerintem egyszerűbb -és pontosabb- lenne eleve a programban kezdeni a rajzolást. Egy alkatrészként létrehozni az egész hajótestet és utána alkatrészeire bontani.
A Walrus pont fordítva készült. Mivel készen voltak az alkatrészrajzok ott mindent eleve külön alkatrésznek rajzoltam és mikor minden megvolt, létrehoztam egy összeállítást és összeraktam a hajót. Gyakorlatilag úgy építettem a programban ahogy itt a fórumon Sry leírásában is szerepelt. Az összeállításból létrehoztam egy egyszerűsített "tömör" testet (csak az volt benne ami kívülről látszik), és ezt tudtam az itthoni gépemen is renderelni.
A program nagy hátránya a gépigénye.
http://www.eurosolid.hu/hu/szolgaltatas ... igeny.html
A gyártó szerint kellene direkt 3D-s alkalmazásokra fejlesztett videókártya. Ezek ára 100e forintokban mérhető. Nekem ment már ati hd 2400-on is ami nem egy gyors kártya és ez elött 1 évvel 15e körüli áron vettem újonnan. Memória mint a linken is látható minimum 1GB, de szerintem inkább 2. A processzor lehet akár egy 3GHz körüli P4 is vagy egy 2GHz körüli Core2Duo. A teljesség igénye nélkül ennyi az amit elöljáróban tudni kell erről a programról.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 13:09 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sepiaz írta:
Sziasztok,

Nem árulok el nagy titkot, hogy a CAD modellezés belépési küszöbe elég magas. Magyarán sok tanulás kell ahhoz, hogy el tudj vonatkoztatni az eddig megszokott rajzolástól.
Ha viszont megszokod a gondolatmenetet, akkor szinte bármelyik 3D-s programot használni fogod tudni egy kis előtanulmánnyal (minden CAD rendszr más, de könnyű átszokni).
Javaslom, hogy a legegyszerűbb programmal kezdjetek, és onnan tudtok a bonyolultabbak felé haladni. Én a google sketcup-ot hoznám fel jó példának, amivel sok mindent meg lehet csinálni, egyszerű kezelni, és ingyenes az alap csomag.
Itt lehet letölteni: http://sketchup.google.com/download/gsu.html
Kép

Ha jól emlékszem Michael egy elég profi (és drága) programot használ, amit persze meg lehet 'szerezni', de elsőre biztos el fog mindenkit rettenteni a használatától.
A google terméke ezzel szemben ingyenes, és sok segítséget ad a használatához: http://sketchup.google.com/training/videos/new_to_gsu.html

Üdv,
Balázs


Szia!

Teljesen igazad van. Bár a Solidnak jó a súgója és nagyon jól átlátható az egész program, de tényleg nem árt egy egyszerűbbel kezdeni. Az általad említett programot én is meg fogom nézni, márcsak azért is mert még nem hallottam róla, és mert ingyenes. Az általam használt program elött AutoCAD-et használtam. Az 2D-re jó volt 3D-ben viszont eléggé korlátolt. ProE-t még nem volt szerencsém kipróbálni, Inventor úgyszintén tervben van. A SolidEdge-t próbáltam, de nem tetszett.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 13:19 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
sry írta:
Azért remélem sejted, hogy ezt most nagyon elszúrtad :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Nem fogunk békénhagyni a bugyuta kérdéseinkkel. ...


Ha tudok válaszolok, és remélem Sepiaz kolléga is csatlakozik.

sry írta:
...Amint az már nyilvánvaló, hogy én Turbo-CAD-ben rajzolok. Nagy
valószínűséggel rosszul csinálom, mert úgy rajzolok, mintha papír lenne.
Ez így elég nagy "pazarlás", mert nem használom ki a rendszer adta
lehetőségeket, csak papírnak-ceruzának-vonalzónak használom a
gépet. Ez a Turbo-CAD tudna 3D rajzokat is készíteni, többször neki
is veselkedtem ennek a modulnak, de nem igazán értem mit-hogyan
kellene csinálni. ...


Egy kicsit nézegettem a TurboCAD-et. Szerintem az is, mint az AutoCAD arra lett kitalálva, hogy úgy rajzolj mint ahogy papíron, csak így gyorsabb és ha javítani kell nem kell mindent kidobni.
Ha úgy döntesz, hogy kipróbálod a Solid-ot -vagy bár ki itt a fórumon- szívesen segítek, hogy mit hogyan kell elkezdeni. Én sajnos csak erről a programról tudok bővebben nyilatkozni.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 14:30 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Üdv

Végre egy jó kis téma CAD ügyben. Én AutoCad és ArchiCad építész programot ismerem. (utóbbi 3D modellezésre alkalmas) Mondhatom rengeteg idő és tapasztalat kell, amíg kiismeri az ember. Senkit nem akarok elrettenteni, de van amikor a sok rajzos háttér ellenére sem azt csinálja a program amit kéne. Pici hibák, ami miatt szarakodik veled. Én meg a hajam tépem. (ha lenne :lol: ) Ebbe iszonyúan bele lehet fáradni, pláne ha határidő szorít (persze itt a hobbinál ilyen nincs, legfeljebb elővesszük mégis a papírt és a ceruzát). A lényeg, hogy először ötször-tízszer több idő, míg megrajzolsz egy valamit, mint papíron vonalzóval és ceruzával. De utána egyre gyorsabban megy. Az egész gyorsaság lényege szerintem, hogy más szemlélettel kell egy-egy rajzot elkészíteni. Észre kell venni, hogy pl. a modelleken is rengeteg az ismétlődés és a tükörkép. Ennek megfelelően nem kell az egészet berajzolni, mintha papíron ceruzával csinálnánk, hanem ki kell használni a programot (másolás, tükrözés, forgatás, nyújtás, nagyítás) hogy csak az alapokat említsem. És így már lényegesen hatékonyabbak leszünk. Remélem nem fárasztottam senkit lehet hogy ez mindenkinek evidens volt :oops: :roll: .
Én is próbáltam repülőgépet bevinni és 3D-ben modellezni, de ez a program nem igazán arra való. Pl tudok bármilyen keresztmetszetű profilt (szárny, törzs) térben mutatni, de csak rúdszerűen hosszában azonos keresztmetszettel. Ha viszont a végek felé keresztmetszetben csökken azt már bajosan ill. még nem jöttem rá hogy kell. De nem nyugszom. Viszont azonos keresztmetszetű szárnynál pl. a geodetikus elrendezésű bordákat viszonylag gyorsan és ami a lényeg, pontosan ki lehet szerkeszteni. Esetleg képet tudok mutatni, ha fel tudom rakni és érdekel valakit.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 14:45 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
ranti írta:
... Esetleg képet tudok mutatni, ha fel tudom rakni és érdekel valakit.

Jöhet. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 18:34 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Remélem jó lesz

Ezeket csak próbaképpen csináltam mikor tanultam az új program lehetőségeit

[url]http://kepfeltoltes.hu/view/091009/MR-g-6_t_rzsbord_k_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
[/url]http://kepfeltoltes.hu/view/091009/Sz_rnyprofil_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
[url]http://kepfeltoltes.hu/view/091009/1201590069Sz_rnyprofil_4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
[/url]http://kepfeltoltes.hu/view/091009/Sz_rnyprofil_9_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Hát ez nem igazán jó, ha valaki tudja tegye fel rendesen a képeket.

Köszi


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 19:09 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
ranti írta:
Remélem jó lesz

Ezeket csak próbaképpen csináltam mikor tanultam az új program lehetőségeit

[url]http://kepfeltoltes.hu/view/091009/MR-g-6_t_rzsbord_k_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
[/url]http://kepfeltoltes.hu/view/091009/Sz_rnyprofil_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
[url]http://kepfeltoltes.hu/view/091009/1201590069Sz_rnyprofil_4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
[/url]http://kepfeltoltes.hu/view/091009/Sz_rnyprofil_9_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Hát ez nem igazán jó, ha valaki tudja tegye fel rendesen a képeket.

Köszi


Szia!

Ha elküldöd nekem a képeket e-mailben, felteszem neked a fotoalbum.hu-ra. Vagy regisztrálj be oda és tedd fel a képeidet. A regisztráció és a képfeltöltés ingyenes. Csak az a lap gyorsabb mint a képfeltöltés, és remélhetőleg nem is tűnnek el a képek. Sry mester leírása a képbeillesztésről:
sry írta:
A megoldás:
1.) A listában rákattintassz a képre
2.) Egymagában megjelenik közepes méretű előnézetben
3.) JOBB egérgombbal rákattintassz erre a közepes méretű képre és
kiválasztod a KÉP CÍMÉNEK MÁSOLÁS funkciót
4.) Ezt másolod be a két IMG tag közé.
5.) Ha szeetnéd beszúrni a nagy kép hivatkozását is (ahogy én is
szoktam) akkor megint jobb egér gomb, és HIVATKOZÁS CÍMÉNEK
MÁSOLÁSA funkció (Ctrl+Alt+C) és ezt bemásolod simán a fórumbéli
hosszászólásba, ez hivatkozásként jelenik meg.

(bevalom őszintén egy kicsit lusta voltam leírni még egyszer :oops: )

A modelleket milyen formátumba tudod menteni? Esetleg elküdenéd nekem?


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 19:41 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Szia,

elvileg küldtem a képeket az e-mail-ed re. Nem komplett gépről van szó, csak ökörködtem vele. Miben tudom menteni? Megfordítom. Miben kéne? DWG és DXF, ami jó lehet más programhoz is, de van más grafikus mentési lehetőség is. (PDF, JPG, BMP, TIF, stb....) Corellel ötvözve ez már elég tág lehetőség. A Corelt én nem nagyon ismerem. :(


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 19:53 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
ranti írta:
Szia,

elvileg küldtem a képeket az e-mail-ed re. Nem komplett gépről van szó, csak ökörködtem vele. Miben tudom menteni? Megfordítom. Miben kéne? DWG és DXF, ami jó lehet más programhoz is, de van más grafikus mentési lehetőség is. (PDF, JPG, BMP, TIF, stb....) Corellel ötvözve ez már elég tág lehetőség. A Corelt én nem nagyon ismerem. :(


Szia Ranti!

Hogy őszinte legyek, nekem ezek közül az összes fórmátum jó ami 3D, szóval a képek kiesnek és a dxf is. Ha dwg-ben el tudnád küldeni akkor az jó lehet.
Kép
http://vocsok.dragon.fotoalbum.hu/viewl ... id/8854734

A képeket megkaptam és felraktam ide:
http://ranti.dragon.fotoalbum.hu/


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 20:05 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
A DWG is csak vonalas, így azt nem tudod 3D-ben nézni. A többi mentési forma, amit írtál nem ismerős sajnos. :(

Engem az érdekelne, hogy a te programodban ha megrajzolod a hajó gerincét és bordáit (eddig meg tudnám csinálni én is 3D-ben), arra hogyan tudod a felületet ráilleszteni? Itt teljesen egy tekeredett (propeller) felületről van szó. Ezt én nem tudom.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 okt. 09. - 20:08 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Ezek érdekes képek!

Most töltöm le az ajánlott progit, holnap melózok, majd a "szünetben"
olyan hajnali 36 magasságában nekiállok egy kicsit nézegetni a
progit, ismerkedni vele.

üdv.:SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 133 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség