SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 ápr. 19. - 22:39

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 59 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 dec. 19. - 23:18 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Lehet meg kéne próbálnod egy csengőtrafót, az nem kapcsol le....
iigaz szabályozni sem nagyon lehet.

üdv.:SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 dec. 19. - 23:21 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Jó ez nekem csak nem tudok így egyben kivágni egy regénynyi szöveget, de úgyse arra készült aztán lehet még fejleszteni is. Mindenesetre köszönöm a segítséget!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007 dec. 19. - 23:36 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Raktam fel új sablonokat a szárnyépítéses topicban. Ha szeretnéd
kipróbálni a kétrészes sablonos vágást akkor elküldöm mailban.

üdv.:SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: habvágó szál "abból ami van otthon"
HozzászólásElküldve: 2008 okt. 07. - 17:16 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Üdvözlet mindenkinek!

Először is azzal kezdeném, hogy én NAGYON új vagyok a modellezés témában, de most hogy nyugdíjas lettem, remélhetőleg hódolhatok ennek az új szenvedélynek. Ennyit röviden magamról.
Rengeteg remek ötletet olvastam a gépek építésével kapcsolatban. Mivel most kezdek építeni, és úgy néz ki, hogy először habgéppel szeretnék kezdeni. Több helyen is utánaolvastam a habvágó témában.

Az alábbi "tapasztalataimmal" szeretném kiegészíteni az eddig megjelent hozzászólásokat:

- vidéki vagyok, ezért a környékünkön nincs hangszerbolt, ezért megpróbáltam valamivel helyettesíteni a többek által ajánlott gitár, illetve citerahúrt.
- a következőt próbáltam ki és MŰKÖDIK, :D . Mivel húrokat nem tudtam szerezni, ezért azokat kerékpárbowdennel helyettesítettem. Az eredeti bowdenből levettem két szálat, azt összesodortam. Ezt ráfeszítettem egy régi keretes fűrészre. Annak adtam egy tápot a 12V-os akksi töltőről, aminek a teljesítményét csökkentettem egy "steklámpával", így nem melegszik fel annyira a fűtőszál. Igaz szabályozni nem lehet, csak az izzók cseréjével, de remekül működik, több mint 70 cm szélességben tökéletesen vágja a habot.

Remélem tudtam segíteni, hogy minél egyszerűbben lehessen habot vágni.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 okt. 07. - 17:36 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Nagyon jó a hozzászólásod és az ötleted! A javasolt megoldáshoz gratulálni tudunk.
Kérdezzél és megkérjük SRY mestert, akinek nagy gyakorlata van ebben a témában IS, hogy segítsen és fog is segíteni!


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008 okt. 13. - 13:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Köszönöm szépen az elismerő szavakat. Élve a bárorítással, meg szeretném kérni Sry mestert, illetve mindenkit, hogy a fűtőszál hőfokának szabályozásával kapcsolatban szívesen várnék ötleteket. Bár el kell mondanom, hogy nem rendelkezem valami nagy "elektromos vénával" :-).


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 nov. 21. - 20:47 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Beindult a habvágó készítés nálam is. Mivel munkatársam építkezik és maradt nála lépésálló 80mm vastag hungarocell (fehér hab), és lábazati szigetelő (enyhén sárga színű, hungarocellnél keményebbnek tűnő hab) nekiálltam egy habvágónak. Részben azért mert eltüzeli ha nem tudom haszosítani, részben azért mert így olcsóbban tudnék gépet előállítani.
A jelenlegi helyzet a következő: Csináltam egy keretet a szálnak. A szálat nálam egy kinyújtva 270mm hosszú húzórugó feszíti. (nyugalmi állapotban kb 150mm) A vágószál ellenálláshuzal, ismerőstől kaptam ezért csak mért adataim vannak róla, az átmérője 0,8mm, ellenállása 4,5ohm/méter. A táp egy 24V 10A-es egyenáramú táp. A huzal hasznos hossza 850mm, de mivel a húzórugó túl nagynak bizonyult -a szál nem nyúlik túl sokat- ezért ez még változni fog. A keret méreteiből adódik, hogy egy 450mm húrhosszúságú szárnyprofilt még ki tudok vele vágni elméletileg. Ha a huzalt direktbe kötöm a tápra akkor sötétben látni, hogy halványan izzik. Multiméterel mérve 350fokos, de inkább 4-500fok körül lehet, ugyanis ahol hozzáérintem az érzékelőt ott egy 20mm-es szakaszon visszahül (nem izzik). Egy kis darab sárga habot megpróbáltam vágni vele, de a "vágási hézag" kb 1 mm lett. A szállal először 1db 24V10W-os izzót kötöttem sorba. Ekkor csak 70fokig fűtött fel. Az utolsó próba az a szálla sorba -egymással párhuzamosan- kötött 2db 24V21W-os és 1db 24V10W-os izzó (24voltosba csak ennyi a készletem). A hőfok még így is kevés bár a kezemet már égeti. Holnap még megpróbálok egy potmétert "gyártani" a maradék huzalból és meglátom mit sikerül összehozni vele.
Mára ennyi, mert a szobámat már szellőztetem a próbavágás miatt. :twisted:
Nem tudom a gitárhúr vagy a citerahúz mennyibe kerül, de az ellenállás huzalnak az ára egész barátinak tűnik.
http://www.fotexnet.hu/conrad_s171/page ... rom_60_10m
Bár ez nem olyan amilyet én használok, de az átmérője miatt lehet ez jobb választás lenne nekem is.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 nov. 22. - 19:05 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
Én azért szeretem az E gitárhúrt, mert jól feszíthető, nem szakad és
nem lóg be. A vágásnál nagy terhelés éri a szálat és ettől ívben
meghajlik, ha nincs eléggé megfeszítve. Az eléggé feszesség azt jelenti,
hogy rendesen pengethető mint a gitár :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

A szál ne izzon mert az nem jó.

Az elején nehéz lesz, sok a kudarc, sok a selejtes szárny, selejtes
vágás. Ne menjen el a kedved tőle, ez senkinek nem ment könnyen. Én
is kimerítettem a Magyar nyelvben adott, széles káronkodás repertoárt,
mire összejött a dolog.

üdv.: SRY


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 nov. 22. - 19:39 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
sry írta:
...Az eléggé feszesség azt jelenti,
hogy rendesen pengethető mint a gitár...


Szia Sry!

Én eddig csak elektromos szemszögből néztem az anyagválasztást. Megpróbálom jobban megfeszíteni.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 nov. 23. - 19:07 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Egy kis érdekesség: http://www.youtube.com/watch?v=7R9wPCvjlzY
Kb 2 perc körül látható, hogy izzik a vágószál. Más habanyagot vág az illető vagy csak a sebessége miatt engedhető meg az izzó vágószál? A vágási hézagot kicsit nagynak találom, az enyém is kb ilyet vág halványan izzó szállal.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 nov. 24. - 7:20 
Offline
Site Admin

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 5
A sebesség miatt használ nagyobb szálhőt! Egébként léteznek szálfűtő
elektronikák is, amivel pontosan be lehet állítani a szálhőmérsékletet.
CNC vágásnál ez elengedhetetlen, így a CNC gépeknek ez kötelező része.
Nekünk azért nem jó az izzó szál, mert egyrészt nagy a vágás-szélesség,
másrészt a szál beleég a sablonba , és ettől elakad, deformálódik a
munkadarab.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 nov. 28. - 17:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Kipróbáltam a habvágót. Az első tapasztalatok szerint a dolgot át kell gondolni. Az 1 méteres vágószál túl sok. A szálat tartó keret, túl nagy, és nem férek el vele szinte sehol. Ezért a táblát csak függőlegesre állított szállal vágtam. 2 vágás 2 vágószál, :evil: és csak 8cm vastag anyagban ment. Ez alapján az a tapasztalatom, hogy az enyhén izzó szállal nem lenne gond ha folyamatosan tudnám továbbítani az anyagot, DE a szál a tábla alsó felén izzott a felsőn pedig nem, és mindkét esetben itt szakadt el. Egyenlőre az a tippem, hogy mivel a szabadban vágtam a teraszon, ezért az enyhe légmozgás lehűtötte a felső részt. (a másik tippem az az, hogy mivel ez az oldal volt a pozitívra kötve jobban melegedett, de mivel az elektromossághoz nem értek ez csak egy tipp és nem is tűnik valószínűnek) Jelenleg nincs több anyagom vágószálnak, szal a projekt itt megreked egy időre. Szereznem kell gitárhúrt és egy új, kisebb keretet. Ezek közül a gitárhúr problémás lesz. Azért egy próbát megért. :) Ismét tanultam valamit. Ha mást nem is azt, hogy hogyan ne készítsek habvágót. 8)


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 nov. 28. - 17:42 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
És még egy kérdés a végére. Mekkora vágószál lenne az ideális? Illetve ki mekkorát használ? A Pappilonom szárnya 1300mm, mivel V alakú, (szerintem) két darabból volna célszerű kivágni és összeragasztani. Vagy érdemesebb lenne 4 egyforma hosszúságú darabból összeragasztani? Na ez többre sikeredett, mint egy. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2012 dec. 13. - 20:09 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Helló! Most erölködöm, énis a vágással, Sry ha megvan még a géped, amiről már tettél is fel képet, megkérnélek egy szivességre:
egy olyan fotó is jó lenne, amin az látszik, hogy a vágókereteds miként tud mozogni , mert az oké, hogy a csigás szerkezet huzza a hurt, de mi teszi lehetővé annak elmozdulását? Ha megoldható, akkor megköszönném!

off.: Nem ide tartozik, és elnézést is kérek érte, de mivel az Fs már elindult, az épités utján, igy már gondolkodom a következőn :twisted:
Amennyiben összefutnál a pacsirta rajzaival, leirásával, az is jó lenne, méginkább ha azt a topicot is ujjrainditanád amiben a vontatógép van!
2 gép, 2 ember, dupla élvezet :D

Üdvözlettel: Antesz


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 59 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség