SRY MODELLEZŐ FÓRUMA

Modellezés, technika, történelem
Pontos idő: 2024 jún. 19. - 14:32

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 8 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2009 ápr. 21. - 13:25 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Nem őrültem meg, nem fogok napi x témát nyitni, de ezt találtam a neten, ha netán valaki nem ismerné, a MEK-en van

http://www.google.hu/url?sa=t&source=we ... dsWqb-1Whw


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009 ápr. 21. - 14:44 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
NAGYON ÜGYES VAGY ÉS KÖSZÖNJÜK!
Benedek István a Benedek György unoka testvére.
Én személyesen ismerem.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 okt. 23. - 19:51 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Udv.Mindenkinek.
A forumot olkvasgatva talaltam ra a,,Modelezés Kolozsvart ‘’ c. Topikkra.Kedves Antikos ugy van ahogy irod.
Benedek Istvan ( Pisti) Benedek Gyorgy unokatestvére,és Kolozsvari modelezés vezeto egyénisége volt.
Az 50-es években 8-10 emberbol allt a lelkes csapat,télen zartériztunk,nyaron meg az A1-es gépek voltak
a soron,valamennyi B profilokkal épitve.A 60-as évektol kedve a tarsasag nyugatra vandorolt,vagy magyarban
kerestek jobb korulményeket.Igy kerultem én kanadaba,ahol azzota is sajat szorakozasomra modelezek.
Értesuléseim szerint Benedek Istvan a Budapesthez kozeli Monoron telepedett le,és sajnos jelenleg sulyos
egésségi allapotban van.Ha valaki tobbet tud rolla,kérem jelezze.Szeretett Hints Otto kolegank ez év tavaszan
hunyt el Budapesten.
Udv .ahajt


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 okt. 24. - 7:07 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 0
Nagy szertettel üdvözlünk a fórumon kedves " ahajt "!
Sajnos Pista bácsival kapcsolatos tájékozodságod igaz. Ugyanez vonatkozik Ottó barátunkra is.

Nagyon kérlek kapcsolódjál be a fórum munkájába Pl. az ottani szaklapok alapján beszkennelve egynehány érdekes fotót tudosíthatnál-segíthetnél nekünk.
Előr is köszönjük segítségedet.
A " szomszédodban van" ( kb. annyira amennyire te vagy tőlünk, de lehez, hogy több is a távolság ) Hernádi Artur barátunk Californiában próbáld megtalálni őt Emailon.
De üzenhetsz neki a fórumon is!
Üdvözlettel
Tamásbá-antikos


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 13. - 21:47 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Udvozok mindenkit.
Hints Otto az Erdélyi modelezés kivalo egyénisége volt. Az 1050 -53 években egyetemi tanulmanyai,végett
Kolozsvart tartozkodott,és ott velunk modelezett,sot mint versenyzo is a Kolozsvari csapatot erositette.
Nemrég akadtam ra az alabb belinkelt cikre ami az ujsagokban megjelent.
ahajt

Hints Ottó (1929-2009)Fél éve hunyt el a magyarországi Jászapátiban Hints Ottó, a nagy úttöro repülőmodellező generáció egyik tagja, akit hazai körökben a sportág erdélyi apostolának tartottak. Közel négy évtizedes oktatói tevékenysége során Marosvásárhelyen modellezők generációit nevelte ki, és mindemellett maga is kiváló eredményeket elérő versenyző volt. 1929. december 5-én született Marosvásárhelyen, itt érettségizett az Állami Kereskedelmi Gimnáziumban. A repülőmodellezéssel 1940-ben került kapcsolatba fiatal diákként az Állami Polgári Fiúiskola ifjúsági aerokörében, majd 1953-tól rövid megszakítással 1989-es nyugdíjba vonulásáig a korabeli pionírház modellező körének szakoktatója volt. A sportágról két könyvet is megjelentetett, 1956-ban a Repülőmodellezés, 1961-ben a Korszerű modelljátékok című munkáit adta ki a bukaresti Ifjúsági Könyvkiadó. A modellezés csaknem minden (szabadon repülő vitorlázó, gumimotoros, mechanikai motoros, zárttéri, körrepülő) kategóriáját művelte és úttörő módon vezette be, valamint eredményesen próbálta ki az időközben megjelenő új (rádióirányítású, rakétamodell, autómodell, hajómodell) kategóriákat is. A romániai modellező élet - tevékenység és társadalom - kialakításában, szervezésében és fejlesztésében is meghatározó szerepet játszott, sorozatosan modellező-oktatói tanfolyamokat szervezett az erdélyi és más megyékbeli oktatók számára is. Nagy tudását és tapasztalatát hasznosítva az 1979-82 közti években főtervezőként vett részt a marosvásárhelyi bútorgyárban országos szinten elsőként, a katonai célú rádióirányítású repülőmodellek gyártásában. Sportolói karriere során eljutott az akkor elérhető legmagasabb csúcsokig. Versenyzőként a marosvásárhelyi Állami Polgári Fiúiskola aeroköre, a Repülőklub, az AVSAP, az Ilefor, majd a Voinţa klubok színeiben szerepelt. Hosszan tartó karriere során 28 országos bajnoki címet szerzett több (szabadon repülő és zárttéri) kategóriában, és 10-szeres országos csúcstartó volt. A román válogatott keret állandó tagjaként nemzetközi versenyeken, Európa- és világbajnokságokon vett részt (több alkalommal a volt Szovjetunióban, Jugoszláviában, Csehszlovákiában, Svédországban, Angliában) jó eredményekkel. Több dobogós helyezést szerzett a nemzetközi porondon, így 1949-ben a Budapesten és Hajdúszoboszlón szervezett Népi Demokráciák I. Nemzetközi Versenyén vitorlázó modellezésben egyéni 2., gumimotoros modellezésben egyéni 3. volt. 1956-ban a jugoszláviai Eb-n vízi motoros modellezésben egyéni 3. 1958-ban a romániai szervezésű Eb-n Clinceni-ben motoros modellezésben csapatban 2. helyet szerzett. Elnyerte a sportmesteri címet 1959-ben, a sport kiváló mestere címet 1974-ben, az érdemes edzői címet, 1973-ban az év legjobb román modellezője címet, 1998-ban az MVSZ-VET Külhoni Magyar Sportcsillagok Budapesti Világtalálkozójának díszoklevelét és trófeáját. 2007. november 24-én életmű-elismerésként vehette át a román és a magyar modellező szövetségek közös felterjesztésére a FAI-CIAM által a 2007-ben megítélt Frank Ehling diplomát a modellező ifjúság nevelése terén végzett odaadó és eredményes tevékenységéért. 2009. február 2-án hunyt el a magyarországi Jászapátiban, ott helyezték örök nyugalomra.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 13. - 23:37 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Hints Ottót volt szerencsém személyesen ismerni. Nem tudtam, hogy itt lakik egy ilyen neves modellező a kisvárosunkban. Teljesen véletlenül szereztem róla tudomást és ismeretlenül csöngettem be hozzájuk, hogy jó napot kívánok, érdekel a modellezés. Kezdeti bizalmatlanság (nem csoda, én sem viselkednék máshogy) után, inkább beszélgetések, régmúlt felidézése, meglévő és félkész modellek megmutatása, magyarázásával múlattuk az időt. Sajnos ritkán tudtam ellátogatni, így három-négy alkalommal találkoztunk csak. Fényképek is előkerültek, de még mindig nem sejtettem, hogy kivel is hozott össze a jósors. Egyszer említette, hogy országos rekordot repült egy mechanikai motoros gépe fiatal korában. Véletlenül, mikor kezembe került a színes Modellezés újságsorozat, hogy sokadjára átlapozzam, akadt meg a szemem a cikksorozaton, ami róla szólt. Akkor eszméltem rá, hogy ki is Ő valójában. Szaktudása, modelljei minősége vitathatatlanok voltak (IGAZI modellek, nem félkész, kész repülők). A "modellezés erdélyi apostola" és felesége szerényen egy szóval sem említette azt a rengeteg helyezést és díjat, amivel büszkélkedhetett volna. Magánemberként is szívesen láttak, beszélgettek, tehát nem mindíg csak a modellezés volt a téma. Mivel ritkán jutottam el hozzá, halálhíréről csak hónapokkal később értesültem. Sajnálom, hogy már nincs köztünk.


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010 nov. 14. - 13:26 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Az emlitett mechanikai motoros modelt amirol irsz, tobszor lattam repulni 1950-51ben. Érdekesessége,hogy paraszolos volt
akarcsak antikos altal belinkelt old timers modelek,lasd,, www.rebelflyingclub.com ‘’ 19-ik oldalon. A paraszolt noi selyem
harisnyaval vonta be amit aztan nitrolakkal feszitett. A motor egy kis ellendugattyus motor volt ,és szamtalan startot csinalt
mig bemérte az uzemanyag pontos mennyiségét.( az uzemanyagot orvosi sziringaval adagolta)
Ebben a kategoriaban a motornak megszabott idot kell jarnia,ahol kevesebbet jarhat de tobbet nem. Az idore mar nem emlékszem.
Ekkor mesélte el kérdésemre a paraszol elonyét.Mivel a gép nagyon rovid idoalatt kell elérjen minnél optimalisabb magassagot,
és az idot a motor leallasatol mérik,igy a gép nagyon mereddeken emelkedik,és a motorleallas szinte fuggoleges pozicioban talalja.
A paraszol az ami megakadalyozza,hogy a gép gyorsan visszaljon a siklorepulésre, alig egy két csillaposo bukdacolassal.
Még polihedralt szarnyat is alkalmazva, tették igazan satabilla ezeket a gépeket.
Udv.ahajt


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2011 jan. 22. - 13:49 
Offline

Csatlakozott: 2016 márc. 06. - 18:14
Hozzászólások: 1
Béni Attila.
A Kolozsvari repulomodellezésbol az maradt ki aki talan a legtobbet tett az ottani modellezés érdekében.
Ez Béni Attila volt,és nalla kezdtem én is a modelezést 1947 ben,az Unitarius Gimnazium modellezokorében.
Aligvolt harom évvel idosebb nallam.,de kituno oktato és ara szuletet egyéniség volt.Nemcsak épiteni
tanitott ,hanem jelenvolt a versenyeken és berepitéseken egyarant,rogton tanacsokat adva, ahol tanacsa
segitokészsége paratlan volt.A (pionir) uttoro mozgalom megindulasakor o lett az uttoro haz modelezo oktatoja,
ahol tobb mint 30 évig nevelte,tanitotta az utanpotlast. Kevés ideje volt ara,hogy sajat gépeit épitse,ezért ritkan
alt személyesen a starthoz,de segitokészsége paratlan volt.Sajunos mar nincs koztunk,de e par sorban
szerettem volna megorizni emlékét.Neve megtalalhato az alabbi linken ahol az ,,Emlitésre métto modellezok
az elso szaz évben'' cim alatt az o neve is szerpel nem véletlenul.
http://www.cavalloni.hu/2008_1/nevsor_abc.pdf
Udv. ahajt


Vissza a tetejére
 Profil  
Hozzászólás az előzmény idézésével  
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 8 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség