Ki is az a Nagy Feró?
Nagy Ferenc, kinek nevét minden bizonnyal valamennyi magyar ismeri 1970-ben lépett be a magyar zenei piacra. Alapítója a Beatrice zenekarnak, mely akkoriban az egyetlen női beat-zenekar volt Magyarországon, majd később az 1978-ban megújult Beatrice frontembere lett. Munkássága igen sokrétű, énekes, színész, dalszövegíró, emellett máig aktív szereplője a magyar médiának. A politikai életben is a köztudatba került, az 1990-es években részt vett a képviselő jelöltségben is, dalszövegei pedig sokszor az aktuális rendszer ellen irányultak, amivel felháborodást váltott ki. Munkámban az általa írt zenék fiatalokra való hatását vizsgálom, melyhez az internet és az egyénileg elkészített kutatásom nyújt majd segítséget.
Nagy Feró 1989-től a „Garázs” műsorvezetője volt, amely egy kifejezetten fiatalokkal foglalkozó műsor, ahol igyekeztek a problémás gyerekekkel foglalkozni, továbbá lehetőséget adtak amatőr zenekarok bemutatkozására is. Ez a közel 4 éven keresztül tartó műsor közelebb hozta Ferót a fiatalokhoz, és sok ezer ember ismerte meg ezt az arcát is. Az akkori 25 év alatti ifjúság szinte kivétel nélkül tudta ki ő, és elismerését adta munkájáért, lázító megnyilvánulásai pedig kifejezetten szimpatikussá tették őt a fiatalok körében. Ötvözte az úgynevezett „rocker” életmódot a tehetségességgel, ugyanakkor a tanulmányait is sikeresen zárta, és a színész pályafutása is elismert volt. Sok fiatal követte életstílusát és hallgatta slágereit, járt koncertjeire. A tinédzserek példaképeként megállta a helyét, hiszen amellett, hogy a vélemények kinyilvánítására sarkallta őket és a politikai életből is kivette részét, rengeteg színtéren helytállt, és egyéniségével új színt vitt a magyar média életébe.
A kérdés az, hogy vajon meddig képes a „nemzet csótánya” fennmaradni, van-e még valamilyen hatása a mai fiatalságra, ismerik-e még nevét a mai tizenévesek?
Erre kerestem választ a kutatásomban, melyben 40db 16 és 25 év közötti embert kérdeztem meg azzal kapcsolatban mennyire ismert Nagy Feró, ismerik-e zenéit, dalszövegeit, munkásságát a fiatalok valamint érdeklődtem személyes véleményükről az általa képviselt stílussal kapcsolatosan. A válaszadás önkéntes és anonim volt, és egy közösségi portál segítségével jutottak el a kérdések a válaszadókhoz (-facebook-).
A következőkben arra kérdésre kapott válaszok összesítését láthatjuk, hogy amennyiben ismerik, hol hallottak Nagy Feróról először? Ez alapján a legtöbben ismerik a Beatrice zenekart, és innen tudják, ki az a Nagy Feró, viszont majdnem ennyi azoknak is a %-a akik az X-faktor című tehetségkutató műsorban ismerték meg Ferót. (Előtte is hallottak róla, de nem tudták mely zenekar frontember is tulajdonképpen.) A válaszadók között voltak olyanok, akik a szüleiktől hallottak róla először, viszont egyik fiatal sem a színházban találkozott elsőként vele.
A válaszadók 46%-a ismeri a Beatricét, és onnan ismeri Nagy Ferót. 34% Az X-faktorban ismerte meg őt, 20% a szüleitől halott Nagy Feróról elsőként, és senki nincs olyan, aki a színházi munkásságáról ismerte volna meg őt először.
A következő kérdés a zenéire irányult. Egyrészt arra, hogy fel tudnak-e sorolni legalább 3 olyan slágert, melyet Nagy Feró írt, vagy adott elő, valamint ezeknek tisztában vannak-e a szövegével, tartalmával. A 40 válaszadóból 21 fő fel tudott sorolni 3 dalt, 13 kettőt, a többiek egyet, vagy egyet sem.
A dalszövegeket illetően legtöbben a méltán híres „Nyolc óra munka” című dalának ismerik a szövegét, de az „Azok a boldog szép napok” című slágert is többen hallották már. (Érdemes megemlíteni, hogy ugyanezen címmel 2005-ben életrajzi könyve is megjelent Ferónak, ezt a megkérdezettek közül senki nem olvasta, és nem is hallottak róla. ) Arra a kérdésre azonban, hogy találkoztak-e már személyesen a Nemzet csótányával, egy koncert keretében meglehetősen sokan válaszolták, azt, hogy igen, a válaszadók több mint fele. Érdeklődtem arról, mi annak az oka, hogy míg slágereit mára kevesen ismerik a fiatalok, koncertjeire mégis ellátogatnak. A válasz erre a kérdésre az volt, hogy Nagy Feró és a mai fiatalok közös pontja a fesztiválok. Mivel egy-egy fesztiválon számtalan fellépő van, melyek között újonnan alakult zenekarok, és régebben a pályán lévők egyaránt vannak, így ezeken találkozhat a fiatalság a 80-as, 90-es évek sztárjaival is. Azok a válaszadók, akik már voltak Nagy Feró koncerten mindannyian azt állítják jól érezték magukat, és remek hangulatban telt a koncertje, ennek ellenére kifejezetten az ő koncertjére nem váltanának ismét jegyet. Ez véleményem szerint azt jelenti, hogy annak ellenére, hogy a zenéinek hangvétele, stílusa, szövege a ma is aktuális, és a fiatalok számára is megnyerő, mára átalakult a fiatalság ízlése.
Arra a kérdésre, hogy a Nagy Feró által kialakított és képviselt stílust elismerik-e, avagy követik-e, esetleg ismernek-e olyan fiatalt, akinek példaképe Feró sok féle válasz érkezett. A többség azt a választ adta, hogy mára már nem „divat” amit Nagy Feró képvisel, nem ismernek olyan embert, aki követi ezt az életvitelt, ettől függetlenül nem ítélik el, ha valaki olyan extravagáns, polgárpukkasztó életet él, mint amelyet a Nemzet csótánya. Egy ember volt a válaszadók közül, aki azt nyilatkozta, hogy rendszeresen hallgat Beatricét és koncertjein is volt már, valamint kifejezetten szimpatikus neki az, ahogyan Nagy Feró megnyilvánul az interjúk során, vagy ahogyan a fellépésein viselkedik.
Különös volt ugyanakkor az a tény a kutatás során, hogy azok az emberek, akik nem tudtak felsorolni 3 slágert Nagy Ferótól mindannyian tudták azt, hogy a közelmúltban az egyik kereskedelmi csatornán szerepelt az úgynevezett Roast műsorban, mely arról szólt, hogy a mai sztárok megjegyzéseket tettek a Nemzet csótánya karrierjére, munkásságára, karakterére vicces formában, majd erre reflektálhatott a rock legenda. Ez a műsor mivel a fiatalok körében népszerű Showder Klub keretében került megrendezésre, így eljutott sok olyan egyénhez is, aki eddig nagyon keveset, vagy semmit sem tudott Nagy Feróról. Az ilyen és hasonló műsorok teszik azt lehetővé, hogy az idősebb sztárok karrierjével is megismerkedhessenek a mai tizenévesek.
Ezen válaszok alapján arra a következtetésre jutottam, hogy napjainkban a fiatalok már más stílusú zenéket hallgatnak, ugyan még ismerik a médiából vagy zeneszeretetükből adódóan a 80-as, 90-es évek előadót, és a dalaikat, ezen slágerek kezdenek elévülni. Míg a 30 éves korosztály, és az idősebb nemzedékek megőrizték fiatal koruk zenéinek szeretetét, azonban a felnövekvő generáció ezeket már csak retro zeneként emlegeti, és a rock legenda slágerei már nem hangzanak fel a tinédzserek otthonaiban. Arra a kérdésre, hogy van-e még hatással Nagy Feró a mai fiatalokra, egyértelműen lehet azt válaszolni, hogy nincs hatása a 25 év alatti társadalom tagjaira, annak ellenére sem, hogy még máig közéleti személy, és szerepléseket vállal megannyi műsorban a kereskedelmi csatornákon.
Bibliográfia
Nagy F. : Boldog szép napok : Nagy Feró életrajza 1985-ig. Budapest: Lapics, 2005.
http://starity.hu/sztarok/nagy-fero/eletrajz/ ,2012.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Beatrice ,2012.