Az európai labdarúgás egyik legcsúnyább ügye van kibontakozóban. Elsősorban a német lapok járnak élen a tényfeltárásban; annak megfejtésében, hogy kik bundáztak és mennyi pénzt tettek el a sorozatos bundameccseken. A Süddeutsche Zeitung értesülése szerint legalább 200 meccset bundázott meg egy banda több országban, így Magyarországon is. Közben egy svájci játékost, Omar Fayét már el is tiltottak a focitól. Az MLSZ egyelőre nem tud semmiről...
Már el is tiltották a bundabotrányban érintett egyik játékost: a svájci FC Thun szenegáli focistáját, Omar Fayét kihallgatta a rendőrség. A Süddeutsche Zeitung közben arra a következtetésre jutott vizsgálódásai során, hogy "A fogadások manipulálására szolgáló vesztegetések általában alacsonyabb osztályú csapatoknál történtek".
A lap néhány példát is felsorol a svájci, belga, horvát és török másodosztályú bajnokságokból. Az újság szerint egészen biztosan megbundázták a svájci második ligás Yverdon Sport és az FC Thun áprils 26-i meccsét. A német lapnál úgy sejtik, hogy több játékos 15 ezer eurót kapott fejenként azért, hogy négygólos különbséggel a házigazda nyerje a meccset. Az Yverdon Sport végül 5-1-re győzött.
Szóba került a belga másodosztályú UR Namur egyik meccse is, amit 2-0-ra veszített el a gárda - előzetes jóváhagyást követően. A Süddeutsche Zeitung figyelmeztet: "kettőn áll a vásár, vagyis ahhoz, hogy a fogadásokat manipuláló bűnözők számítása bejöjjön a mérkőzések mindkét csapatából meg kellett kenni játékosokat, azokak pedig valahogy be kellett avatniuk a többieket, nehogy valamelyik felborítsa a tervet."
Az európai foci történetének feltehetőleg eddigi legnagyobb botrányáról csütörtökön jelentek meg először hírek. Úgy tudni, hogy bundameccsek voltak Németországban, Belgiumban, Svájcban, Ausztriában, Horvátországban, Szlovéniában, Bosznia-Hercegovinában, és Magyarországon.
Az MLSZ honlapján erre így reagált: "a magyar nyomozó hatóságokhoz eddig semmiféle jelzés, bejelentés, kérés nem érkezett az ügyben és mind a mai napig ugyanez a helyzet a Magyar Labdarúgó Szövetséggel is: túl a legkülönfélébb média-beszámolókon, nincs konkrét információ a gyanúba került, mint hírlik 2005-2007 közötti élvonalbeli bajnoki találkozókról. Az MLSZ várja a további tájékoztatást, az UEFA megkeresését az ügyben, és adott esetben együttműködik majd a vizsgáló szervekkel."
Németországban a bochumi ügyészség egyébként már az év elején vizsgálatot indított a labdarúgó-mérkőzések kimenetelét befolyásoló nemzetközi fogadási csalássorozat felgöngyölítése érdekében. A német, az osztrák, a svájci és a brit rendőrség pedig sorra tart házkutatásokat az ügyben. Németországban eddig tizenkét, Svájcban két embert vettek őrizetbe.
A német hatóságok szerint játékosok mellet, edzők, bírók, sőt klubvezetők is benne voltak a vesztegetésekben, amelyek eredményeként európai és ázsiai fogadásokon több mint tízmillió eurót keresett a bundázó banda. Hírügynökségi jelentések szerint az európai futballt alapjaiban megrázó bundaügyben érintett országok labdarúgó szövetségeinek tisztségviselői jövő szerdán az Európai Labdarúgó Szövetség vezetőivel tárgyalnak az UEFA székházában, a svájci Nyon-ban.
forrás: www.mixonline.hu