A számítógép-hálózat független számítógépek valamilyen adatátviteli technológiával összekapcsolt rendszere.
Számos előnnyel jár:
A gépeken tárolt adatok egymás között megoszthatók.
A gépekbe épített, vagy hozzájuk kapcsolt eszközök szintén más gép által is elérhetővé válnak.
A fölösleges adattárolást is kiválthatja a hálózat, hiszen elegendő egy gépen az adatokat tárolni, és azt mások számára is elérhetővé téve, nem kell minden gépen ugyanazon adatoknak szerepelniük.
Internet megosztása
Nagy megbízhatóság
A munkahelyeken, iskolákban a számítógépek legtöbbször hálózatot alkotnak. A számítógép-hálózat védelme érdekében belépéskor felhasználói névvel és jelszóval kell azonosítanunk magunkat.
A felhasználók legtöbbször nem egyenrangúak. A felhasználói név alapján dől el, hogy mit tehetünk és mit nem. A hálózat felügyeletével, és a jogok kiadásával, kezelésével egy személy van megbízva, ő a rendszergazda. A hálózat biztonságos üzemeltetéséért a rendszergazda a felel. A hálózathoz kapcsolt gépek mellett ülők pedig a felhasználók (user).
Mi az erőforrás megosztás?
Szoftver megosztás pl. Ms Word
Hardver megosztás pl. nyomtató
Feladatai:
Erőforrás-megosztás: a hálózatban az erőforrásokat - pl. nyomtatót, adatokat - a számítógépek elérhetik, használhatják.
Kommunikáció: nagy távolságokat hidalhat át a hálózat, így az együttműködés hatékonyabbá válhat. Biztosítja az adatcserét a gépek között.
Megbízhatóság: ha valamilyen hiba miatt egy erőforrás elérhetetlenné válik az egyik gépen, akkor egy másikon még hozzá lehet férni. Növeli a biztonságot a több processzor alkalmazása is.
Hálózatok csoportosítása:
Kiterjedtség szerint:
SZEMÉLYI HÁLÓZAT - PAN: (Personal Area Network)
Személyi hálózatot hozunk létre, ha például összekapcsoljuk mobiltelefonunkat a laptopunkkal.
LAN: Local Area Network = helyi hálózat. A hálózat kiterjedése kisebb, mint 10 km. Általában egy épületen belül működik. A gépek száma 100-as nagyságrendű. Egyszerű, könnyen bővíthető, olcsó.
MAN: Metropolitan Area Network = városi hálózat. Kiterjedése 10- 50 km. LAN-ok összekapcsolásával alakítják ki, amely például telefonvezetékkel, üvegszálas kábellel történhet. Drágább, összetettebb, mint a LAN.
WAN: Wide Area Network = Világméretű hálózat. Kiterjedése 50 km felett van. Például az Internet is ilyen hálózat.
Intranet: internetes technológiákat alkalmazó zárt, kisebb kiterjedésű hálózatok.
Extranet: az intranethez hasonló méretű, de korlátozott mértékben külső felhasználók számára is elérhető.
Szerver
A kiszolgáló vagy szerver (az angol server szóból) az informatikában olyan (általában nagyteljesítményű) számítógépet, vagy szoftvert jelent, ami más számítógépek számára a rajta tárolt vagy előállított adatok felhasználását, a kiszolgáló hardvererőforrásainak (például nyomtató, háttértárolók, processzor) kihasználását, illetve más szolgáltatások elérését teszi lehetővé.
Kliens
A kliens olyan számítógép vagy azon futó program, amelyik hozzáfér egy (távoli) szolgáltatáshoz, amelyet egy számítógép hálózathoz tartozó másik számítógép szerver nyújt. A kifejezést először eszközökre alkalmazták, amelyek nem rendelkeztek saját, önállóprogrammal, de hálózaton keresztül kapcsolatba tudtak lépni távoli számítógépekkel. Ezek voltak a buta terminálok, amelyek önállóan nem tudtak dolgozni.
Erőforrás-használat szerint:
Ügyfél-Kiszolgáló (Client-Server): központi számítógéppel rendelkező hálózat. A központi számítógéphez (szerverhez) kapcsolódik a többi számítógép (munkaállomás). Ilyen például a Novell NetWare operációs rendszer is.
Egyenrangú hálózatok (peer to peer): minden számítógép egyenrangú. Ilyen például a Windows95.
Topológia (a számítógépek összekötésének kialakítása) szerint
Sín: egyszerű, gyorsan, olcsón kiépíthető, egy kábelhiba azonban működésképtelenné teszi a hálózatot.
Csillag: az egyes munkaállomások külön vezetékkel kapcsolódnak egy központi számítógéphez, a szerverhez. Hiba esetén csak az érintett munkaállomás esik ki.
Gyűrű: kiépítése hasonló a sín topológiához, de a két végén levő számítógép is csatlakozik egymáshoz. Érzékeny a kábelhibákra.
Fa: kis kábeligényű, kábelhiba esetén az adott ág válik működésképtelenné.
Teljes. A legbiztonságosabbm minden gépet minden géppel összeköt.
Vegyes: többféle topológia alkalmazása egy hálózatban.
Celluláris: vezeték nélküli hálózat.
Az Internet kialakulása
Az internet létrejöttének oka a katonai fejlesztések, háborúk voltak. A kezdetek az 1960-as hidegháborúra - az USA és a Szovjetunió között - nyúlnak vissza. Az 1980-as évek végére alakult ki az internet mai formája. A világháló (www) 1992-ben történő kifejlesztése Tim Berners-Lee nevéhez fűződik.
A www
A www rövidítés a World Wide Web szavakból származik, egy széles körben elterjedt szervernév. A web általános kliens-szerver hálózati koncepcióra épül. Az információ-szolgáltató gépeken egy web-szerver program fut, amely elküldi a kért információt a kliens gépnek.
A ~ (tilde) jel a szerveren belül egy adott felhasználó mappáját jelöli.
A HTTP
A HTTP (HyperTextTransferProtocol) Az internet grafikus felületén keresztüli adatátvitel módját meghatározó szabvány.
Két feladata van:
amikor a böngészőbe beírjuk egy weboldal címét, kérést intézünk a webkiszolgálóhoz;
a kiszolgáló válaszol a böngészőnek.
A weboldalak
A weboldalak a www dokumentumai. Minden oldal tartalmazhat mutatókat - hiperlinkeket -, amelyek más oldalakra mutatnak. A weboldalak elemei a szöveg, kép, hang, mozgókép. A böngészők egy része meg tudja jeleníteni a mozgóképeket, le tudja játszani a hangállományt. Azonban sokszor szükség van külső megjelenítőkre, kisegítő alkalmazásokra. Ezek általában a böngészőbe beépülő modulok (plug-in).
HTML
Kezdetben az oldalak leíró nyelve a HTML (HyperTextMarupLanguage) volt. A HTML-oldalak csak ASCII karakterekből állnak, nem érzékenyek kis- és nagybetűkre. Egy HTML-dokumentum 2 részből épül fel: fejléc + dokumentumtörzs. A fejléc tartalmazza a dokumentum címét, metainformációkat (pl. készítő neve, érvényesség), script-programot, megjegyzéseket. Tag-eknek nevezzük a HTML-oldal elemeit, amelyeket < és > jelek között helyezünk el. Általában a tag-eknek van nyitó és záró része. A zárórész esetén a tag neve előtt / jel van.
Legfontosabb tag-ek:
<HEAD> fejléc utasításai </HEAD>
<TITLE> fejlécen belül itt adhatjuk meg a böngésző címsorába szánt szöveget </TITLE>
<BODY> dokumentumtörzs </BODY>
<H1> első szintű fejezetcím, nagy méretű betűvel </H1>
<H2..H6> 2-6. szintű fejezetcím, egyre kisebb betűkkel </H2../H6>
<P> bekezdés </P>
<BR> bekezdésen belüli sortörés - nincs lezáró párja -