A program megnyitásának menete a következő: 1

A Word 2007 képernyő. 1

Program bezárása. 2

A menüszalag. 3

Speciális beállítások. 5

Általános lapok. 5

Környezetfüggő lapok. 7

Gyorselérési eszköztár 7

Művelet visszavonása. 8

Helyi menü. 9

Nézetek. 10

Nyomtatási elrendezés nézet 13

Olvasás teljes képernyőn nézet 14

Webes elrendezés nézet 14

Vázlat nézet 14

 

A program megnyitásának menete a következő:


Start menü -> Minden program -> Microsoft Office -> Microsoft Office Word 2007

w7_megnyitas_1a.jpg


Megnyitható a Windows Intézőben egy Word dokumentumra való dupla kattintással vagy az asztalon található Word ikonra kétszer kattintva.

w7_megnyit_ikon.jpg

 

A Word 2007 képernyő


A program megnyitása után a következő képernyőt láthatjuk, ez a programablak:


w7_ablak.jpg

 

A programablak részei:


1. Címsor: Az aktív dokumentum címét mutatja. A bal oldali Office gombbal és gyorselérési eszköztárral, jobb oldali kis méret, teljes méret, bezárás ikonokkal végezhetünk műveleteket.
2. Menüszalag: A menüszalag segítségével használhatjuk az egyes funkciókat. A menüszalag lapjai a dokumentum létrehozásának egy adott munkatípusához tartoznak, és a lapokon elhelyezett parancsok logikai csoportokba vannak rendezve.
3. Vonalzók: A vonalzó segítségével állíthatjuk be a bekezdések helyzetét, és a tabulátorokat. 
4. Szerkesztőfelület: Az a felület, amin a szöveget szerkesztjük, és ami a végleges dokumentumunkat tartalmazza.
5. Gördítő sávok: Ha az aktív dokumentum nem fér el az ablakban, a kilógó területeit a gördítő sávokkal tehetjük láthatóvá.
6. Kijelölő sáv: Egy keskeny függőleges sáv a munkaterület bal oldalán, amely megkönnyíti sorok, nagyobb területek kijelölését.
7. Állapotsor: Egyfelől információkat tartalmaz a dokumentumról (oldalszám, szavak száma..), másfelől beállíthatjuk rajta, hogy milyen módon szeretnénk megjeleníteni a dokumentumot a képernyőn.

 

 

Program bezárása


A Word2007 program bezárására három lehetőség van:

  1. office_gomb.jpg Az Office gomb megnyomása után, a Kilépés a Wordből gombra kattintva,
  2. pp2007_bezar.jpg a Word ablak jobb felső sarkában látható Bezárás gombra kattintva,
  3. az ALT+F4 billentyűkombinációval.

Ha történt bármilyen módosítás az utolsó mentés óta a dokumentumon, esetleg még egyáltalán nem lett elmentve, akkor a következő üzenet jelenik meg.

w7_bezar_uzi.jpg


Az Igen gombra kattintva a módosítások mentésre kerülnek.
A Nem gombra kattintva a módosítások mentése nélkül zárjuk be a programot.
A Mégsem gombra kattintva visszatérhetünk a programba.

 

 

A menüszalag

A korábbi Word verziók esetén az ablak tetején található menük és eszköztárak helyett most egy széles szalag húzódik végig a képernyőn, csoportokba gyűjtött parancsikonokkal.
A menüszalag lapjai a dokumentum létrehozásának egy adott munkatípusához tartoznak, és a lapokon elhelyezett parancsok logikai csoportokba vannak rendezve. A csoportokban a legtöbbet használt gombok a legnagyobbak.

w7_menuszalag_felep.jpg


A menüszalagnak három fő összetevője van.

  1. Lapok vagy fülek: Hét fő fül (rájuk kattintva: lap) található a dokumentum tetején. Az egyes fülek, illetve lapok egy-egy tevékenységi területhez tartoznak.
  2. Csoportok: Minden lapon több csoport található, amelyek az összetartozó eszközöket együtt jelenítik meg.
  3. Parancsok: A parancs lehet gomb, információ megadására szolgáló mező vagy menü.

Ha az egérkurzort egy parancs fölé visszük, akkor alatta egy buborékban megjelenik leírása. 

w7_parancs_leir.jpg

 

Speciális beállítások

A parancsok és beállítások száma több annál, mint amennyi elférhet egy-egy csoportban, ezért csak a leggyakrabban használt parancsok láthatók.

Ha a ritkábban használt parancsokra vagy beállításokra van szükségünk, a csoport jobb alsó sarkában megjelenő ferde nyílra kattintva érhetjük el. Ekkor megjelennek a további lehetőségek.

Például a Kezdőlap menüszalag Bekezdés csoportjában a tipikus formázási gombok láthatók. A csoport jobb alsó sarkában megjelenő ferde nyílra kattintva megjelenő párbeszédpanelen további beállítási lehetőségeket találunk.

w7_spec_beall.jpg

 

 

Általános lapok

Kezdőlap lap: A legtöbbet használt parancsok a menüszalag első lapján a Kezdőlapon találhatók. A gombokként megjelenő parancsok a gyakori feladatok elvégzését támogatják, ilyen például a másolás és a beillesztés, a szöveg és bekezdés formázása, valamint a szöveg keresése és cseréje. 

w7_menuszalag_kezdolap.jpg


Beszúrás lap: Itt található mindaz, amit egy dokumentumban elhelyezhetünk a táblázatoktól, képektől, diagramoktól és szövegdobozoktól kezdve a hangokig, hivatkozásokig, élőfejekig és élőlábakig.

w7_menuszalag_beszuras.jpg


Lap elrendezése lap: Minden ami az oldal formázásával kapcsolatos az itt található meg. A behúzás és a térköz értékeit itt minden felesleges keresgetés és kattintgatás nélkül megadhatjuk. De egy kattintással a tájolást, a töréspontokat, a sorok számát is meghatározhatjuk.

w7_menuszalag_elrendezes.jpg


Hivatkozások lap: Ide tartozik a Tartalomjegyzék, a Lábjegyzés, az Idézetek és irodalomjegyzékek, a Felíratok, a Tárgymutató és a Hivatkozásjegyzék. 

w7_menuszalag_hivatkozas.jpg


Lelevelezés lap: Borítékok címzését, címkék és körlevelek készítését teszi lehetővé. 

w7_menuszalag_levelezes.jpg


Korrektura lap: Lehetővé teszi a változások követését, megjegyzések beszúrását és a nyelvi ellenőrzést.

w7_menuszalag_korrektura.jpg


Nézet lap: Gyorsan átválthatunk a másik nézetre, megjeleníthetjük a vonalzót, rácsvonalakat, dokumentumtérképet és miniatűröket vagy elrendezhetjük az ablakban az összes megnyitott dokumentumot. 

w7_menuszalag_nezet.jpg

 

Környezetfüggő lapok


Környezetfüggő lapok csak abban az esetben jelennek meg, ha szükség van rájuk. Ak-kor viszont nagyon megkönnyítik az adott művelethez szükséges parancsok elérését és használatát. Például ha kijelölünk egy képet a dokumentumban, akkor megjelenik Képeszközök / Formátum lap, ami megkönnyíti a kijelöl kép formázását. 

w7_kepeszkozok_a.jpg


Környezetfüggő lapok tartoznak a táblázatokhoz, rajzokhoz, diagramokhoz és grafikonokhoz is. 

 

Gyorselérési eszköztár

A gyorselérési eszköztár egy kis gombcsoport a baloldalon, a menüszalag felett látható. A dokumentum készítése közben általános vagy ismétlődő műveletek nyomógombjait tartalmazza, amelyek nem kötődnek a munka egy szakaszához. A Mentés, a Visszavonás, az Ismétlés vagy a Mégis gombokat tartalmazza. 

w7_gyors.jpg



Művelet visszavonása


Ha tévesen végeztünk egy műveletet, például egy szöveget töröltünk véletlenül visszaállíthatjuk az előző állapotot aGyorselérési eszköztár Visszavonás gombjával vagy a Ctrl + Z billentyűkkel.

w7_visszavonas_1.jpg


Egymás után több műveletet is visszavonhatunk, a Visszavonás gombra többször egymás után rákattintva, de a mellette legördülő listából is kiválaszthatjuk, hogy meddig szeretnénk visszavonni a műveleteket. 

w7_visszavonas_2.jpg


A visszavonás is visszavonható a Mégis gomb segítségével.

w7_visszaallitas_1.jpg


Vannak vissza nem vonható műveletek is. Ilyenek például fájlműveletek. Ezek használata esetén a Visszavonás gomb nem alkalmazható. 

 

Helyi menü

A helyi menü (vagy környezetfüggő menü) akkor jelenik meg, ha jobb egérgombbal kattintunk egy kijelölt szövegen, egy képen, egy eszköztáron vagy az állapotsoron….

A helyi menü a képernyő kijelölt területéhez kapcsolódó parancsokat sorolja fel.
Ha például egy begépelt szövegrészt kijelölünk és jobb egérgombbal kattintunk fölötte, akkor a képen látható helyi jelenik meg a kijelölt szövegrészre végrehajtható parancsokkal. (Kivágás, Másolás, Beillesztés..)

w7_helyi_menu2.jpg


Ha egy menüpont neve után egy nyíl található, akkor a nyílra mutatva megjeleníthetjük a menüponthoz tartozó további lehetőségek listáját. Az almenüpontokat egyszeres kattintással tudjuk kiválasztani.

A Word 2007 felhasználói felületének újdonsága Minipult, amely a leggyakrabban használt formázási parancsokat teszi gyorsan elérhetővé.

A dokumentumban egy a kijelölt szövegrészre mutatva fölötte halványan megjelenik a Minipult. Ha rámutatunk jól láthatóvá válik. Azokat a formázási lehetőségeket tartalmazza, amelyek a kijelölt szövegrészre alkalmazhatók.

(helyi menü: A kijelölt elemre vonatkozó parancsokat tartalmazó menü. A helyi menü megjeleníthető a kijelölt szövegre vagy objektumra az egér jobb gombjával kattintva., vagy nyomjuk meg a SHIFT+F10 billentyűkombinációt.)

 

Nézetek


A dokumentumokhoz különböző nézeteket használhatunk munka közben. A nézetek a programablakot változtatják át bizonyos feladatok megoldása érdekében.

A Wordben használt főbb nézetek a következők:

Nyomtatási elrendezés nézet 
Nyomtatási elrendezés nézet

 

Olvasás teljes képernyőn nézet
Olvasás teljes képernyőn nézet

 

Webes elrendezés nézet 
Webes elrendezés nézet

 

Piszkozat nézet 
Piszkozat nézet

 

Vázlat nézet 
Vázlat nézet

 

Nyomtatási elrendezés nézet

Ebben a nézetben tekinthetjük meg, hogyan jelenik meg a dokumentum oldalakra bontva, nyomtatott formában. A dokumentum elemei, például az élőfej, a lábjegyzetek, az oszlopok és a szövegdobozok tényleges helyzetükben láthatók.

A Nyomtatási elrendezés nézet a Nézet menüszalag -> Nyomtatási elrendezés parancsával vagy a státusz sor Nyomtatási elrendezés ikonjával választható ki. 

w7_nezet_nyomtatas_1.jpg


A dokumentumunkat a nyomtatotthoz hasonló formában tekinthetjük meg.

w7_nezet_nyomtatas.jpg


Ez a nézet megkönnyíti az élőfejek és élőlábak szerkesztését, a margók igazítását, valamint az oszlopokkal és rajzobjektumokkal végzett munkát. 

Ebben a nézetben a Word minden formátumot megjelenít, ezért egy dokumentum formai áttekintésekor, vagy összetett formátumok beállításakor célszerű használni.

Nyomtatási elrendezés nézetben több helyünk marad a képernyőn, ha elrejtjük az oldalak tetején és alján lévő üres területeket, valamint az oldalak között lévő szürke sávot.

 

w7_ures_terulet.jpg

 

  1. 1. Az üres területek elrejtéséhez álljunk a kurzorral az oldal tetejére vagy aljára, és kattintsunk duplán az Üres területek elrejtése gombra. w7_ures_terulet_elrejt.jpg
  2. 2. Az üres területek megjelenítéséhez álljunk a kurzorral az oldal tetejére vagy aljára, és kattintsunk duplán az Üres területek megjelenítése gombra. w7_ures_terulet_mutat.jpg

Olvasás teljes képernyőn nézet

Nem a szöveg beírására vagy formázására szolgál, hanem olvasásra és egyes részek kiemelésére vagy megjegyzések hozzáfűzésére. A nézetből az ESC gombbal lehet kilépni.

Az Olvasás teljes képernyőn nézet a Nézet menüszalag Olvasás teljes képernyőn parancsával vagy a státusz sor Olvasás teljes képernyőn ikonjával választható ki.

w7_nezet_teljes_1.jpg


Ez a nézet a dokumentumot a képernyő teljes méretében jeleníti meg. A jobb olvashatóság érdekében a kezelőfelület, pl. a menüszalag sem jelenik meg.

 

Webes elrendezés nézet

Weblap vagy webes dokumentum létrehozásához és a képernyőn történő megjelenítéséhez használjuk. 
A webes elrendezés a Nézet menüszalag Webes elrendezés parancsával vagy a státusz sor Webes elrendezés ikonjával választható ki.

w7_nezet_webes_1.jpg


Ez a nézet azt mutatja, hogy miként fog megjelenni a dokumentum a böngészőprogramban. A dokumentum egyetlen hosszú oldalként jelenik meg (oldaltörések nélkül), a szöveg és a táblázatok tördelése pedig olyan lesz, hogy azok elférjenek az ablakban.

Webes elrendezés nézetben a program megjeleníti a hátteret, a szöveget az ablakméretnek megfelelően tördeli, a grafikus elemeket pedig úgy helyezi el, ahogyan web böngészőben jelennének meg. 

Vázlat nézet

A Word a dokumentum szerkezeti felépítését jeleníti meg.

A Vázlat nézet elrendezés a Nézet menüszalag Vázlat parancsával vagy a státusz sor Vázlat ikonjával választható ki.

w7_nezet_vazlat_1.jpg


A szövegszerkesztőnek ez az üzemmódja segít a hosszabb dokumentum szerkezetének helyes kialakításában is.