
|
Miért van szükség ránk?
A válasz egyszerű! Mert szükség van szociális munkásokra, és mert ez társadalmi szükséglet! A szociális munkások jelentik az esélyt arra, hogy a saját sorsunkat a kezünkbe tudjuk venni! Ők azok, akik megtanítanak minket, hogyan álljunk ki a saját érdekeinkért!
„A képessé tétel elmélete azzal foglalkozik, hogy hogyan szerezhetik meg az emberek az irányítást saját életük felett, csoportként (közösségként) képviselve saját érdekeiket; a módszer pedig azzal, hogy a szociális munkások hogyan keresik a lehetőségeket arra, hogy fokozzák/növeljék azoknak az embereknek a „hatalmát” (befolyását), akik ebben hiányt szenvednek.” Adams, Robert: Social Work and Empowement. London, 2003, Palgrave Macmillan, p. 8.
Erről van szó! Ők képesek arra, hogy a fejlődést elősegítsék a társadalmunkban! Sajnos nagyon kevesen vannak és nagyon sok a munkájuk. Arra már nincs lehetőségük, hogy e hivatás fontosságát terjesszék. Ezért jött létra ez az oldal, mely a szociális munkát hivatott megismertetni mindenkivel!
Nagyon jól körül írja még e szakmát az ELTE Szakigazgatója, Dr. Hegyesi Gábor(főiskolai tanár), a Szociális munka alapszakról vélekedve:
"A szociális munkás képzés elsődleges célja általános, a szociális szektor minden területén használható elméleti és gyakorlati tudás nyújtása és készségszintű elsajátíttatása. Ma nagyobb az igény, mint valaha az úgynevezett jóléti szolgáltatásokra, melyek előszeretettel alkalmaznak jól képzett szociális szakembereket például az időseket ellátó otthoni és intézeti szolgálatokban, a gyermekjóléti, családsegítő és gyermekvédelmi intézményekben, nevelési tanácsadókban, a hajléktalan ellátás és a szegényekkel való törődés más intézményeiben, a fogyatékkal élők ellátásában, drogambulanciákon, az utcai szociális munka területén, legyenek azok önkormányzati, civil vagy egyházi, illetve magyar vagy nemzetközi szervezetek. Szükség van szociális munkásokra ugyanakkor a társszektorok intézményeiben is, így az iskolákban, kórházakban, munkaügyi központokban, a rendvédelem és a büntetés végrehajtás intézményeiben, stb."
|
A Szociális Munka
Ismeretek:
A szociális munka fogalma
A szociális munka az alkalmazott társadalomtudományok közé sorolt professzionális segítő tevékenység, mely elősegíti a társadalmi fejlődést, az egyének, csoportok, közösségek működésének javítását, helyreállítását, problémáinak megoldását. Segíti a hatalomtól megfosztottak hatalomban való részesedését, a nagyobb társadalmi jólét és jól-lét elérését, melyhez igyekszik kedvezőbb társadalmi feltételeket teremteni.
Az emberi jogok és a társadalmi igazságosság, esélyegyenlőség elvei alapvetőek a szociális munkában. A szociális munka az egyén és a környezete közötti kölcsönhatáspkkal foglalkozik. Feladata, hogy képessé tegye az embereket lehetőségeik minél teljesebb kiaknázására, javítsa az életszínvonalukat és megelőzze és kezelje a hibás működést, a devianciat. A szociális munkások a változás előmozdítói a társadalom és az egyén, a család és a szűkebb közösség életében. A szociális munka az értékek, elméletek és a gyakorlat egymással szorosan összekapcsolódó rendszere. |