Gotthárdi Hírek 2001.április 13.

Hírek

A várkerti rekonstrukció során elültetett növényekből kiszáradt 12 db fát a kivitelező garanciális munka keretében kicserélte.

Jakabházán árok és folyóka tisztítási munkákat, a Színház előtt padok, kő és fa virágtartók, hulladékgyűjtők javítását, mázolását végezte el a Közszolgáltató Vállalat.

A szociálpolitikai csoporthoz a mozgáskorlátozottak közlekedési támogatására 125 kérelem, és 4 támogatás meghosszabbítása utáni igény érkezett.

A hadigondozásról szóló törvény január 1-én hatályba lépett módosítása alapján a beérkezett 11 kérelem közül 4 hadiárva részére állapítottak meg 50 ezer forint egyösszegű térítést. 4 kérelmet jogosultsági feltételek hiányi miatt elutasítottak, 3 ügy elbírálása folyamatban van.

Tisztelt Olvasóink!

A közelmúltban több Olvasónk is kritikát fogalmazott meg lapunk oldalszám-csökkentésével és a nagy felületet elfoglaló hirdetések magas számával szemben. Ezen, sajnos, nem tudunk változtatni, egyszerűen a gazdasági szükségszerűség kényszerített minket ezen lépésekre.

Mint ismert, a megszorító gazdasági intézkedések következtében a pontos adatokkal és üzleti tervvel igazolt 5 millió forintos önkormányzati támogatásból ebben az évben csupán 3 milliót kapott lapunk, reális előrelátással jövőre sem várható számottevő emelkedés ezen a téren. Ebben az évben a költségeink közel 7 millió forintot tesznek ki, a különbözetet csupán a hirdetésekből befolyó összegekből tudjuk pótolni.

Ez az állapot nem kedvező számunkra sem, megjelenésenként mintegy 7-8 gépelt oldalnyi anyag marad ki a lapból. Kénytelenek vagyunk ezt a gyakorlatot követni a közeljövőben is, ellenkező esetben a Gotthárdi Hírek fennmaradása válik kérdésessé. Természetesen ezen állapoton minél előbb javítani szeretnénk, először a megjelenés sűrítésével, a kétheti gyakoriság visszahozásával, később talán a terjedelem növelésével, a 12 oldalra visszatéréssel. Addig is Olvasóink megértését és türelmét kérjük.

- a szerk. -

 

Jegyzet

Az elmúlt hetekben ismét kiderült, mennyire szelektív és hiányos az emberek emlékezete. Alig múlt el tíz éve, hogy április 4-e nemzeti ünnepünk volt, és ma már az emberek többsége nem emlékszik pontosan arra, mit és miért ünnepeltünk, kellett ünnepelnünk annak idején.

Hogy mire is alapozom ezt a kijelentést? Néhány napja a megyei lap körkérdést intézett olvasóihoz, ki mire emlékszik április 4-el kapcsolatban. A válaszok szerint főként a felvonulások jutottak a válaszadók eszébe, volt, aki egészen egyszerűen a nosztalgiát említette, mondván, akkor még fiatal voltam….

Tulajdonképpen egészen súlyos következtetések is levonhatók a válaszokból. Senki nem vitt a válaszba politikát, nem mondta, hogy akkor szállták meg az oroszok Magyarországot, de azt sem, hogy akkor lett vége hazánkban a II. világháborúnak. Egyszerűen arra emlékeztek, hogy jó volt felvonulni, mozgalmi dalokat énekelni, stb. (Persze, az emlékezet hiánya lehet az is, hogy ezek inkább május 1-ét idézik…)

Így, belegondolva, mennyire érdekli az embereket a politika, azt kell mondanom, egyáltalán nem, illetve csak annyira, amennyire befolyásolja az egyén saját kis életét. Ennek a tendenciának tudható be valószínűleg az is, hogy még ma is, főként az idősebb korosztály szemében az egyik legnépszerűbb politikus Kádár János. (Mielőtt olvasói levelek érkeznek, kijelentem, ez nem az én véleményem, egy közvéleménykutatás eredményéből idéztem.) Persze, csak a 3,60-as kenyérre, a 3 forintos tejre, az olcsó tanácsi bérlakásokra gondolhattak – mivel ezek érintették közvetlenül őket. A diktatúra, a bebörtönzött tízezrek, kivégzett százak csak azokat érintették meg, akik ezeket a saját bőrükön érezték.

Ezt nem is érdemes tovább ragozni, a lényeg, hogy azok a politikai erők képesek megmozdítani az embereket, népszerűséget elérni, akik a kis lépésekben, a közvetlen emberi (és anyagi) értékek, érdekek terén tudnak pozitívumokat felmutatni. Az ígéretekből már elege van a népnek, ebből is látszik a politika iránti érdektelenség, kiábrándultság. Ha a politika csak eszmei síkon zajlik, és valljuk be, a politikusok nagy részének csak megélhetést, anyagi javakat, hatalmuk kiélését jelenti, akkor öncélúvá válik, és csak saját maga túlélésére törekszik.

És ezt figyelembe lehetne venni országos és helyi szinten egyaránt.

-igor-

Óvodai beíratás

Felhívom az érdekelt szülő figyelmét, hogy az óvodába történő jelentkezésre Szentgotthárd város területén egységesen 2001. április 23-án és április 24-én, 7.00 – 17.00 kerül sor.

A jelentkezés helye:

Városi Óvoda, Szentgotthárd Kossuth L. u. 14.

Városi Óvoda Rábafüzesi Tagóvodája Szentgotthárd – Rábafüzes Kodály Z. u. 11.

Város Óvoda Rábatótfalui Tagóvodája Szentgotthárd Tótfalusi u. 145.

Tájékoztatásul közlöm, hogy az óvodába az a gyermek vehető fel, aki a harmadik évét betöltötte.

Az ötödik életévüket betöltő gyermekek beíratása kötelező.

A jelentkezéskor az adatokat a szülő (gondviselő) személyi igazolványával és a gyermek személyi lapjával vagy születési anyakönyvi kivonatával kell igazolni.

A gyermek felvételéről túljelentkezés esetén felvételi bizottság dönt.

Dr. Haramász Zsuzsanna jegyző

Általános iskolai beíratás

Felhívom az érintett szülők figyelmét, hogy a leendő első osztályosok beíratására Szentgotthárd város területén egységesen 2001. április 23-án és április 24-én 8.00 – 16.30 óráig kerül sor.

A szülőt megilleti a nevelési-oktatási intézmény szabad megválasztásának joga.

A beiratkozás helye:

Arany János Általános Iskola – igazgatói iroda

Széchenyi István Általános Iskola – könyvtár

A testnevelés tagozatos osztályba felvételt nyert tanulók és a szlovén nemzetiségi oktatást igénylő tanulók tanulmányaikat a Széchenyi István Általános Iskolában kezdik meg.

Szentgotthárd – Farkasfa és Szentgotthárd – Rábafüzes városrészeken a beíratás a tagiskoláknál történik. A rábafüzesi tagiskolában német nemzetiségi nyelvoktatás folyik.

Tankötelesek azok a gyermekek, akik a 6. életévüket 2001. május 31. napjáig betöltik. A szülő kérésére tankötelessé válhat az a gyermek is, aki a 6. életévét 2001. december 31. napjáig betölti.

A szülő (gondviselő) személyi igazolványával, a gyermek születési anyakönyvi kivonatával és az iskolába lépéshez szükséges fejlettség elérését tanúsító igazolással kell igazolni. Továbbá szükséges a gyermek TAJ kártyája, adóigazolványa (ha van), valamint 1 db fénykép és 280 Ft a diákigazolványhoz. A beíratás alkalmával tanulói balesetbiztosítás köthető.

Ha a szülő (gondviselő) beíratási kötelezettségének nem tesz eleget, ellene a jegyző szabálysértési eljárást indíthat.

Kedvezőtlen iskolai döntés esetén a szülő (gondviselő) az iskola határozatának közlésétől számított 15 napon belül felülbírálati kérelemmel élhet.

Dr. Haramász Zsuzsanna jegyző

Letiltott termékek

A Fogyasztóvédelmi Felügyelőség a közelmúltban több termék forgalmazását megtiltotta. A megvásárolt terméket a vásárlás helyén a kereskedők kötelesek viszavásárolni. A letiltott termékekről bővebb felvilágosítás Csanaki Eszter irodavezetőnél (Polgármesteri Hivatal 1/6-os ajtó, tel.: 380-010) kérhető.

A letiltott termékek listája:

Happy King gőzölős vasaló – áramütés veszélyes

International – EC gőzölős vasaló - áramütés veszélyes

Unistar GTM-068 (CM-961) kávéfőző - áramütés veszélyes

Eurotron automata vízforraló – toxikus anyagok jelenléte

Futachi japán FE-270 10-12 csészés kávéfőző - áramütés veszélyes

Tokyo kávéfőző - áramütés és tűzveszélyes

Lafaiet LF-1200 kenyérpirító - áramütés és tűzveszélyes

Brown BR-1191 kenyérpirító - áramütés és tűzveszélyes

La Donna LD1080 - áramütés veszélyes

Sheeba (japán) - áramütés veszélyes

Mammonlex No.:242 őrlő-mixer - áramütés és tűzveszélyes

Domotec MS-4331 mixer (7 sebességes) - áramütés és tűzveszélyes

Eurotec EU-5280 kézi mixer - áramütés veszélyes

Eurotec EU-5288 kézi mixer - áramütés veszélyes

Brown BR-1165 kézi mixer – nem felel meg az életbiztonsági követelménynek

Brown BR-1166 kézi mixer - áramütés veszélyes

Nushi japán NS-220 olajsütő – áramütés és balesetveszélyes

Fugison MX-167S szendvicssütő - áramütés veszélyes

O.K. RCY-IIC 1200 hajszárító - áramütés veszélyes

Eurotec EU-5344 hajszárító - áramütés veszélyes

CROWN/Super Dríer 1800 hajszárító - áramütés és tűzveszélyes

Solinex SX-2352 hajszárító - áramütés veszélyes

T-dugó, 5 helyes - áramütés és tűzveszélyes

T-dugó, 3 helyes, kínai - áramütés és tűzveszélyes

ESTO fali lámpa (Ausztria) - áramütés veszélyes

Futureplast halogén lámpa F65 CR - áramütés és tűzveszélyes

SVIT Svitshal Tr 50W falr szerelhető lámpa - áramütés veszélyes

SINTONY SY-500MA hálózati adapter - áramütés és sérülés veszély

Panasonic AC/DC adapter KX-A11BM áramütés veszélyes

XL 9903 Hardbller automatik ATM air sports gun játékpisztoly – a lövedék szemsérülést okozhat

LI WEI Air soft Gun, mod: P 999 játék pisztoly - a lövedék szemsérülést okozhat

Sega Mega Drive 2 videó játék – áramütés veszélyes

SISI női alsónemű hurkolt fekete – magas króm tartalom

Tang Dynasty flanell ing (fekete-piros zsinóros) Kína – határértéken felüli Ph-érték

Head kék ujjú férfi ing nyomattal – magas peszticid tartalom

 

 

Előre kell érvényesíteni érdekeinket

Natúrpark vagy/és Nemzeti Park?

Időről-időre napirendre kerül az Őrségi Nemzeti Park létrehozásának kérdése. Az elmúlt időszak történéseinek ismeretében úgy tűnik, a kormányzat tervei alapján a közeljövőben megalakítják az Őrségi Nemzeti Parkot. Eközben alulról jövő kezdeményezésként megalakult és működik az őriszentpéteri székhelyű Natúrpark Térségfejlesztési Közhasznú Társaság. A két elképzelés azonosságairól és különbözőségeiről beszélgettünk Bauer Lászlóval, a Natúrpark Kht. ügyvezetőjével.

- Területileg a Natúrpark és a tervezett Nemzeti Park mennyiben fedi egymást?

- Azt kell mondanom, hogy a Nemzeti Parkot jóval kisebb területen tervezik, mint ahol a Natúrpark működik. Főként ha hozzáveszzük a Kerkamenti Natúrpark területét is, mellyel közös programjaink vannak. Figyelembe kell venni azt is, hogy az Ausztriával és Szlovéniával fennálló jó kapcsolat következtében alakulóban van az Őrség – Raab – Gorisčo Natúrpark is. Ennek az lehet az érdekessége, hogy finnugor, német és szláv kultúra találkozik, tehát nemzetközi szempontból is jelentős elképzelés. Ennek a tervnek lehet egy része a Nemzeti Park, azt ugyanis látni kell, hogy a Nemzeti Park elsősorban magyar szempontból érdekes. Igaz, hogy a területen élnek olyan magashegységi növény- és állatfajok, amelyek az országban máshol nem, de a szomszédos országokban ezek mindennaposak. Érdekes lehet a néprajzi, kulturális vetülete a területnek, hiszen itt viszonylag érintetlenül megmaradt a hagyományőrző kultúra, az eredeti településszerkezet. Tehát, amíg a Natúrpark elsődleges célja a területfejlesztés, addig a Nemzeti Park a turizmusra, az ökológiai gazdálkodásra helyezi a hangsúlyt.

- Valóban érdekes lehet a terület, hiszen a Natúrparkon, a tervezett Nemzeti Parkon kívül a kistérségi menedzserek és az induló Shapard program is saját infrastruktúrát épített ki. Velük milyen a kapcsolata a Kht-nak? Mennyiben konkurenciái egymásnak?

- A napi munkában nincs verseny köztünk, sőt, a szentgotthárdi kistérségi menedzserrel közösen dolgoztunk ki pályázatokat. Minden elképzelésnek megvan a határozott célkitűzése, stratégiája, ha ebben megtalálják a helyüket, lehet együtt dolgozni, nem hiszem, hogy negatívan befolyásolnánk egymás munkáját.

- A Natúrpark Kht. milyen konkrét eredményeket tud felmutatni?

- Az elmúlt három évben a program keretében közel 1 milliárd forint jött Magyarországra, ennek fele Zalába, fel hozzánk. Ebből döntően infrastrukturális beruházásokat valósítottunk meg, ilyen a rábatótfalui és felsőszölnöki útfelújítás, az apátistvánfalui ifjúsági szállás kialakítása, az őrség-vendvidéki szelektív hulladékkezelés. Több határátkelőhöz vezető utat is felújítottunk. Létrehoztunk a térségben három kisebb üzemet, a csörötneki gyümölcsszárítót, az ispánki bioplazma üzemet és a szalafői tejfeldolgozót. Most állunk egy újabb 600 milliós program beindítása előtt, ezt két részre lehet bontani. Az egyik a kisgazdálkodási program, melynek keretében szaktanácsadói hálózatot, szakkönyvtárat hozunk létre, gazdálkodók számára képzési programot indítunk be. Szabadalmaztattuk az Őrségi Natúr Termék nevet, amely a biogazdálkodással előállított termékeket védi. A másik része alapvetően turisztikai jellegű, négy ökocentrumot hozunk létre Magyarszombatfán, Kétvölgyön, Zalalövőn és Szécsiszigeten. Ehhez csatlakozhatna egyébként a szentgotthárdi rekreációs program is. Az egész lényege az alulról jövő kezdeményezés, főként a helyi közösségek kreativitására és akaratára építünk.

- Mit tudna ehhez hozzátenni a Nemzeti Park?

- A Nemzeti Park kérdését két oldalról közelíteném meg. Elvi síkon azt kell mondanom, a Nemzeti Park jó dolog, ha figyelembe veszi a térség sajátosságait. Ezen a területen a földek nagyrészt magántulajdonban vannak, az a kérdés, hogy az állami korlátozásokkal szemben milyen kompenzációt nyújt az érintetteknek, hogy a szabályzók, a Nemzeti Parki rendszer bevezetésével senki ne szenvedjen hátrányokat. Gyakorlati síkon láthatjuk, hogy a Nemzeti Park egyszerű kormányrendelettel létrehozható, és erre erős szándék is van. Ezért a helyi közösségeknek, önkormányzatoknak ki kellene állni, összeszedni az égető problémákat, ezek megoldására garanciákat kapni. Gondolok itt a településrendezési tervekre, a hulladék- szennyvízkezelés problémáira, a termálvíz-hasznosításra, stb. Ha sikerül konkrét, összegszerű támogatási rendszereket feltárni, ha ezek ezen az úton hívhatóak le, ám legyen Nemzeti Park. Én azonban szkeptikus vagyok az állami támogatásokkal szemben, látható, hogy a kormány más területeket részesít támogatásokban. Úgy látom, hogy az egyéni kezdeményezésben van a jövő, nem az állami felügyeletben. Ezt az egész kérdést végül is a piacnak kell eldöntenie.

- A Nemzeti Park, létrehozása esetén mennyiben befolyásolná Szentgotthárd életét?

- A város szempontjából nincs igazán jelentősége, egy-két részletben kell érvényesíteni a gotthárdi igényeket. A Nemzeti Parkkal szemben biztosítani kell a megfelelő életteret, azaz a beépítési lehetőséget, mind lakó- mind iparterület szempontjából. Azt látni kell, ha Szentgotthárd fejlődése megtorpan, netán visszaesik, ez megfosztja úgy a Vendvidéket, mint a fél Őrséget a munkalehetőségektől. Érdekes kérdés, hogy egy nemzeti park mellett hogyan működik egy iparterület, de ha ez előre szabályozva van, nincs probléma. Jó példa erre Sopron, ahol az iparterület, a rekreáció, a nemzeti park minden probléma nélkül működik egymás mellett.

- szilágyi -

1998-ban alakult meg az Őrség-Vendvidék Natúrpark Egyesület, amelynek 47 tagja között önkormányzatok, civil szervezetek, vállalkozások és magánszemélyek szerepelnek. Az Egyesület 2000 május 3-án az Őrségi Önkormányzatok Területfejlesztési Társulásával, Körmend és Szentgotthárd Önkormányzatával, a Szombathelyi Erdészeti Rt.-vel és a Nyugat-Pannon Fejlesztési Rt.-vel közösen létrehozta a Natúrpark Térségfejlesztési Kht.-t. A Kht. működési területe a körmendi, szentgotthárdi és őriszentpéteri kistérség területe, összesen 61 településsel és 45 ezer lakossal. Céljuk a fejlesztési tevékenységek koordinálása, a térségben lakók életszínvonalának és a környezet összehangolt fejlődésének elősegítése. Kiemelt feladata a térség európai integrációjának segítése, a szomszédos országokkal közös fejlesztési programok megvalósítása.

 

Testületi ülésről jelentjük

Több, mint negyven napirendi pont szerepelt a képviselő-testület március 29-i ülés tárgysorozatán, ennek megfelelően hosszú és vitákkal tarkított volt az ülés. Képviselőink többek között elfogadták a 2000. év költségvetésének zárszámadását, tárgyalták a közoktatási-közművelődési koncepciót, megalkották a helyi parkolási rendeletet.

Az ülés elején Viniczay Tibor alpolgármester beszámolt Kövér László, a Fidesz-MPP elnökének látogatásáról. Mint mondta, a kormánypárt elnökének beszámolt azokról az önkormányzati erőfeszítésekről, melyek a 40-50 éves lemaradás megszüntetésének érdekében a város kifejtett, a számunkra hátrányos intézkedésekről, a tervezett programokról. Viniczay Tibor hangsúlyozta, hogy nem kapott semmi konkrét ígéretet kormányzati támogatásra, három program, a kolostorépület felújítása, az élménypark létrehozása és a Széll Kálmán téri felújítása területén a közeljövőben részletes bemutatás után visszatérnek az esetleges pályázati lehetőségekre.

Tóth Károly képviselő a testület információhiányát kifogásolta hozzászólásában, főként a Széll Kálmán téri beruházással és az élményfürdővel kapcsolatban. Pochán Miklós az élménypark építésének márciusra tervezett indulásáról kért információt valamint megemlítette az Édász ellen közelmúltban nyert precedens értékű pert az oszlopok után fizetendő közterület-foglalási díjról. Viniczay Tibor válaszában kifejtette, hogy a Széll Kálmán téri építkezés anomáliái miatt 10 milliós nagyságrendű kártérítési pert készítenek elő a Betonútépítő Rt. ellen, az összeg behajtására azonban nincs reális esély, mivel a céget valószínűleg fel fogják számolni. Az építkezésről elmondta, a befejezésre a Hoffmann Rt. kapott megbízást, a műszaki befejezés határideje május 15. Az élmény fürdővel kapcsolatban elmondta, jelenleg a tervezés zajlik, április 20-án tartanak részletes programismertetést.

Tárgyalta a testület a város 2000. évi költségvetésének zárszámadását is. Bauer Károly polgármester a gazdálkodásról elmondta, tavaly a bevételi tervet teljesítették, a finanszírozáshoz a megfelelő összegek rendelkezésre álltak, a dologi kiadásokra viszont kevés pénz jutott. Tavaly az intézmények körében nem történt átszervezés, hitelt sem kellett igénybe venni. A zárszámadást a testület elfogadta. Megalkották a képviselők a helyi közművelődési tevékenység támogatásáról szóló rendeletet, majd áttekintették a közoktatási-közművelődési koncepciót. Pochán Miklós szerint a koncepció előkészítetlen, mert a megvalósításához szükséges pénzeszközöket nevesíteni kell, nem szabd általános, irreális koncepciót elfogadni. A képviselő javasolta, a kérdést vegyék le a napirendről, reálisan kidolgozva hozzák vissza később. Parázs vita után a testület a javaslatot elfogadta, a koncepciót júniusban tárgyalják újra.

Tárgyalták és elfogadták a fizető-parkolók létrehozásáról és működési rendjéről szóló előterjesztést. A döntés értelmében jegyes rendszert vezetnek be, a részletekre a későbbiekben viszatérünk. Elfogadta a testület a környezetvédelmi program tervezetét, módosították a lakás-, valamint a lakbérrendeletet. Megállapították a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjait, majd rendeletet hoztak a Városi Bölcsöde racionalizálási programjának végrehajtásáról. A döntés értelmében a bölcsöde férőhely-számát 2001. szeptember 1-től 40 főben határozták meg, egyúttal elrendelték 4 fő gondozónő és 1 fő technikai alkalmazotti létszám csökkentését. Jóváhagyták a Városi Könyvtár és a Művelődés Háza és Színház éves munkatervét, majd 350 ezer forinttal támogatták a Városi Óvoda fénymásológép beszerzését. Kérelem érkezett a Rendőrőrs épületének felújítása támogatására 72 millió Ft értékben, ezt a képviselők forráshiány miatt elutasították. Elutasították a József A. u. 30. alatti ingatlan bérlésére és megvásárlására érkezett ajánlatot is. Az ingatlan a Start Alapítvány tulajdonából visszakerült az önkormányzat tulajdonába, hasznosításáról egyelőre nem döntöttek.

Az ülés hátralévő részében a képviselő-testület lakás- és ingatlanügyeket tárgyalt.

-szilágyi-

 

Tiszteletdíjak

A képviselő-testület döntése értelmében a 2001. évben érvényes illetmények és tiszteletdíjak:

A polgármester illetménye: 264.000.- Ft/hó

A polgármester költségátalánya: 79.200.- Ft/hó

Az alpolgármesterek tiszteletdíja: 85.900.- Ft/hó

A képviselők alap tiszteletdíja: 26.900.- Ft/hó

A bizottsági tag tiszteletdíja: 13.450.- Ft/hó

A bizottsági elnök tiszteletdíja: 26.900.- Ft/hó

A tanácsnok tiszteletdíja: 12.000.- Ft/hó

Autóbuszbérlet pénzbeni megváltásának összege: 17.860.- Ft

 

Racionalizálási program

Városi Óvoda

Lapunk hasábjain azt vizsgáljuk, hogy hatott a képviselő-testület által elfogadott racionalizálási program városunk intézményeinél. Elsőként Kovács Tibornét a Városi Óvoda vezetőjét kérdeztem, miként jelentkezett ez az óvoda működésében és mennyiben befolyásolja az oktató-nevelő munkát.

- Alapvető szervezeti felépítésünk 10+1 csoport. A program következtében székhelyóvodánkban (Kossuth u.14) egy csoport megszűnt. Alkalmazottaink létszáma 50 főről 47-re csökkent, mivel három státuszt elvettek. A törvény által megszabott minimumfeltétel megvan, tehát az eljárás szabályszerű volt. Anyagiak tekintetében 450.000 forintot kellene megtakarítani az élelmezési kiadásokból. Ez szinte lehetetlen, hisz szigorú szabályok határozzák meg a gyermekeknek juttatandó vitaminszükségletet, s ez csorbát nem szenvedhet mindamellett, hogy volt egy 10%-os normaemelés is. A racionalizálási rendelet egyébiránt 2001. július 1-vel lép hatályba.

A következő nevelési év kezdetén 10 csoportot tudunk indítani. Az általános nagy létszámú óvodai beíratások április 23-24-én lesznek. Hangsúlyozom azonban, hogy a törvény szerint óvodánkba a gyermekek felvétele folyamatos, tehát évközben is felvehetők.

A racionalizálási program előtt 261 férőhelyen 228-as gyermeklétszámmal dolgoztunk. Jelenlegi csoportátlagunk 20,5 fő/csoport. Megemlítem, hogy a törvényi szabályozás szerint egy óvodai csoportban átlag 20 gyermek lehet, de maximum 25 fő. Fontos ezt azért is kiemelni, mert az óvodában a nevelés személyre szabott, és a gyermek későbbi jövőjét nagyban befolyásolja ennek eredményessége.

- A szentgotthárdi óvoda nevelési programja országos hírű. A racionalizálás nem veszélyezteti-e ennek megvalósítását?

- Alapjában véve nem. Megjegyzendő azonban, hogy ezt a nevelési programot nagyon magas gyermeklétszám mellett maradéktalanul nem lehet végrehajtani. Idén 3 nagycsoport megy iskolába, azaz 86 gyermek távozik intézményünkből. Új kiscsoportot csak kettőt tudunk indítani, ezt a bölcsődei létszám nagyban befolyásolja. Szeptembertől 51 gyermekkel kalkulálunk, plusz azokkal az óvodáskorúakkal, akik közvetlenül a családokból érkeznek hozzánk. Sajnálatos, hogy a szülők által oly kedvelt és igényelt mini-csoportot nem tudjuk elindítani.

Szeretném elmondani, hogy április 18-án félnapos nevelés nélküli munkanap lesz intézményünkben, ahol a következő nevelési évre készülünk fel.

-Lendvai Ferenc-

A 40 éves osztálytalálkozó

A résztvevők elmondása szerint rendkívüli élménnyel gazdagodtak a volt szakmunkásképző iskola régi diákjai március 31-én megtartott osztálytalálkozójukon, ami, sajnos, szomorú momentumokat is tartalmazott, hiszen több tanáruk, diáktársuk elhunyt az elmúlt évtizedek alatt.

A 40 éves osztálytalálkozó szervezői, Sipos György, Torma Gézáné és Pávolics Imréné részletesen kidolgozott programja alapján zajlott le. Délután két órakor a III. Béla Szakképző Iskola előtt találkoztak a hosszú évek után először az 1961-ben végzett két osztály diákjai. Az iskola egyik tantermében Gaál Mária nyugalmazott tanárnő, osztályfőnök névsorolvasással kezdte a rendkívüli osztályfőnöki órát, majd egy perces néma felállással adóztak az elhunytak emlékének. Szabó József, nyugalmazott tanár, osztályfőnök – akárcsak 40 éve – a szakma, a munka szeretetéről, az életrevaló helytállásról beszélt. Az öregdiákok megtekintették az osztálynaplókat, majd aláírásukkal emlékkönyvben hitelesítették jelenlétüket. György László igazgatóhelyettes vezette végig a résztvevőket az iskola épületén, bemutatta a tanműhelyeket, tantermeket, az alkalmazott technikát. A séta után a volt diákok a temetőben emlékeztek volt tanáraikra, diáktársaikra. A program fehér asztal mellett folytatódott, pohárköszöntővel, könnyed vacsorával.

Az egyik résztvevő, Bedi József lapunknak elmondta, hogy számára feledhetetlen élményt nyújtott ez a nap.

- Óriási élmény volt újra találkozni a régi barátokkal. Sajnos, az évek úgy elszálltak felettünk, hogy volt olyan szituáció, hogy csak bemutatkozás után ismertük fel egymást. Jó volt látni, hogy egy épületben megtalálhatók a tanműhelyek, kimagasló technikai felszereléssel ellátva. A nap végén egy újabb, 5 év múlva esedékes találkozás reményében búcsúztunk el egymástól.

B. L.

 

 

Patkány a hivatal előtt

Úgy tűnik, a sokat emlegetett és mindenki által ismert kedvezőtlen költségvetés nem okozott igazán veszélyes helyzetet az önkormányzatnál. A mondás szerint a patkányok hagyják el először a süllyedő hajót. Nos, nekünk még van patkányunk, az alábbi felvételt a polgármesteri hivatal bejáratánál készítette fotósunk.

 

A bor zárjegyről

A bor 2000. augusztus 1-je óta több évtized után ismét visszakerült a jövedéki termékek közé, melynek ellenőrzését az előállítástól a fogyasztásig a pénzügyőrség végzi. A törvényi szabályozás egyik fontos lépcsőfoka, mely egyúttal egy átmeneti időszak lezárását is jelenti a szabadforgalomba került bor zárjeggyel történő ellátása. A szentgotthárdi vámhivatalhoz több kérdés is érkezett az elmúlt időszakban e tárgykörben - többnyire a kiskereskedőktől - melyek tisztázásához nyújt segítséget e tájékoztató. A nagykereskedő 2001. január 1-jétől csak zárjeggyel ellátott palackos (2 litert meg nem haladó kiszerelésű) és kannás (2 liternél nagyobb de 25 litert meg nem haladó kiszerelésű) bort szerezhet be. Az előző évi zárjegy nélküli készletét a nagykereskedő 2001. június 30-ig hozhatja forgalomba. A kiskereskedők a készleten lévő zárjegy nélküli palackos és kannás borokat szintén ez év június 30-ig hozhatják kereskedelmi forgalomba. Tekintettel a kannás bor eltarthatóságára, amely legfeljebb 2-3 hónap és arra a tényre, hogy az adóraktárak ez év elejétől csak zárjeggyel ellátva forgalmazzák a bort, úgy ebben a kiszerelésben gyakorlatilag az átmeneti időszak végén már zárjegy nélküli kannás bor a kiskereskedők készletén nem található.

A kereskedő a még készleten lévő zárjegy nélküli bort (kannás, palackos) 2001. június 30-án köteles a forgalomból időlegesen kivonni és raktárhelyiségében (üzletében) az elkülönített tárolást biztosítani, valamint ezen termékekről leltárt felvenni. A leltárív egy példányát és az annak alapján összeállított zárjegymegrendelést 2001. július 6-ig a területileg illetékes vámhivatalnak meg kell küldeni. Szentgotthárd közigazgatási területén a szentgotthárdi vámhivatalnak (9955 Rábafüzes Pf.: 2.). A zárjegy megrendelésen fel kell tűntetni a megrendelő adatait (név, székhely, telephely, pénzforgalmi jelzőszám, adószám) az igényelt zárjegy mennyiségét darabban és a megrendelő aláírását, bélyegzőlenyomatát. A leltárívnek tartalmaznia kell a termék pontos megnevezését, mennyiségét, csomagolási egységenkénti darabszámát.

A kereskedő a terméket csak a külön e célra gyártott készletzárjeggyel ellátva hozhatja ismét forgalomba. A felleltározott és bejelentett készlethez szükséges mennyiségű készletzárjegyet a vámhivatal az - igénybejelentésnek minősülő - leltárív adatai, illetve a zárjegymegrendelés alapján, a felhelyezés időpontjában bocsátja a kereskedő rendelkezésére.

A készletzárjegyek felhelyezése - a vámhivatal képviselőjének jelenlétében jegyzőkönyv felvétele mellett - a kereskedő kötelezettsége, melyet legkésőbb 2001. szeptember 30-ig kell elvégezni.

A féléves átmeneti időszak lehetőséget biztosít a kereskedők számára, hogy a raktáron lévő zárjegy nélküli bor jövedéki termékeket forgalmazzák, ezzel is csökkentve a zárjeggyel el nem látott készletet, így június 30-án minél kisebb mennyiséget kell a forgalomból kivonni, majd szeptember 30-ig készletzárjeggyel ellátni. A készletzárjeggyel ellátott bor ezt követően korlátozás nélkül hozható forgalomba. A kiskereskedő a bor jövedéki terméket csak adóraktárból, egyszerűsített adóraktárból és nagykereskedőtől szerezheti be, melynek származását eredetét tudnia kell igazolni.

A jövedéki adótörvény ez év január elsején hatályba lépett módosítása már nem tartalmazza a borkimérést végzők nyilvántartás vezetési kötelezettségét.

A vendéglátó ipari üzlet eladóterének kiszolgálására szolgáló részében - hasonlóan az egyéb jövedéki termékekhez - választékonként csak egy-egy bontott palackot, kannás bort lehet tartani. A kannás kiszerelésű szőlőbor kimérése az e célra kialakított (használt) kimérő edényből (eszközből), vagy közvetlenül a kannából italadagolón keresztül történhet. Természetesen bor is értékesíthető üzlethelyiségen kívül alkalmi rendezvényen a vámhatósághoz történt - három nappal korábbi - bejelentés alapján, ha ehhez az egyéb jogszabályokban meghatározott engedélyekkel is rendelkezik a kereskedő. Tilos szeszesitalt árusítani a sportlétesítmény területén a bajnoki, a kupa-, valamint a nemzetközi mérkőzések kezdetét megelőző egy órától a mérkőzés befejezését követő egy óráig terjedő időszakban.

Amennyiben a jövedéki termékek forgalmazásával kapcsolatban kérdés merül fel, úgy a vámhivatal jövedéki csoportja a hivatalos időben a 380-888-as telefonszámon, vagy személyesen segítséget nyújt.

Dallos László

pénzügyőr törzszászlós

Tantárgyi versenyek – eredmények

Az általános és középiskolai korosztály tanulói számára a tanév folyamán rendeznek tantárgyi versenyeket. Iskoláink tanulói rendszeresen és eredményesen szerepelnek ezen megmérettetéseken. Az alábbiakban az általános iskolák és a zeneiskola tanulóinak eredményeit ismerhetik meg.

Arany János Általános Iskola

A versenyek megyei fordulóiba jutott tanulók eredményei:

Bod Péter Könyvtárhasználati Verseny: Németh Eszter 5. helyezés, tanára Sáfár László

Biológia: Takács Szilvia 2. helyezés és Balázs Endre 6. helyezés

Zrínyi Ilona matematika verseny: Bánfi Miklós 7., Vass Ágnes 14. és Bartalis Kinga 19. helyezés

Arany János szavalóverseny országos döntője: Murányi Judit 2. helyezés, a versenyen még Márton Barbara és Somlai Krisztina képviselte az iskolát, felkészítő tanáruk Kovács Lászlóné.

Megyei Atlétika verseny: Holczbauer Nóra 1. helyezés, tanára Kovács László

“Beszélni nehéz!” 4. anyanyelvi nap: Vass Ágnes vers kategóriában 1. helyezés és a Takács Szilvia, Sulics Nikolett, Németh Eszter összeállítású csapat a nyelvi játékok kategóriájában 1. helyezés, tanáruk Variné Trifusz Mária

Hevesy György kémia verseny: Bánfi Miklós 5. helyezés (továbbjutott az országos döntőre), tanára Unger Rudolf

Simonyi Zsigmond helyesírási verseny 1. forduló: Szalay Nikoletta 3. helyezés, tanára Takács Tiborné Németh Eszter 3. helyezés, tanára: Variné Trifusz Mária

Széchenyi István Általános Iskola

Országos Serdülő Bajnokság Északi csoport: Női kézilabda csapat 5. helyezés, tanáruk Tóth Miklós

Diákolimpia megyei döntő: női kézilabda csapat 1. helyezés, tanáruk Tóth Miklós

Terematlétika megyei döntő, súlylökés: Borbély Gergő 3. helyezés, tanára Bartakovics Csaba

Területi Diákolimpia Kick-Box sportág Semi-Contakt versenyszám:

Dancsecs Gábor 2. helyezés, Dancsecs Bojána 3. helyezés, mindketten a Dinamica SE versenyzői

Megyei német nemzetiségi tantárgyi verseny: Czuczai Viola 4. helyezés, tanára Czuczainé Skaper Hilda

Zrínyi Ilona matematika verseny megyei döntője: Krányecz Csaba 9. helyezés, tanára Horváth Mária

Megyei Torna verseny:

Torna leány III-IV. korcsoport: Leány torna csapat 4. helyezés, tanáruk Herczeg Katalin és Pappné Restás Csilla

Torna fiú I-II. korcsoport: Fiú torna csapat 1. helyezés, tanáruk Hegyi József

Torna fiú III-IV. korcsoport: fiú tornacsapat 1. helyezés, tanáruk Hegyi József

Megyei sakk bajnokság: Felsős sakk csapat 5. helyezés, tanáruk Horváth Imre

Sakk Olimpia: Alsós fiú csapat 8. helyezés, alsós leány csapat 5. helyezés, felsős fiú csapat 3. helyezés, tanáruk Horváth Imre

 

Kossics József Körzeti Általános Iskola, Felsőszölnök

Megyei nemzetiségi német nyelvi tanulmányi verseny:

Barabás Tibor 7. oszt. 1. helyezés

Poór Szabina 8. oszt. 3. helyezés

A Takács Jenő Zeneiskola versenyeredményei

Befejeződtek a 2000/2001-es tanév zenei versenyei. Idén 11 rendezvényen több, mint 30, javarészt fúvós hangszeren játszó növendék mérettetett meg, közülük emeltük ki a legeredményesebbeket.

Országos versenyek:

A 8. Országos Klarinétverseny győri, területi válogatójából a budapesti döntőbe jutott és ott szépen szerepelt Dancs Kinga (felkészítő tanára Rápli Róbert).

Regionális versenyek:

Ifjú Muzsikusok Fesztiválja, Győr:

Vass Ágnes (fuvola), ezüst minősítés (tanára Sipos Éva), Kocsis Máté (klarinét), ezüst minősítés (tanára Rápli Róbert).

Megyei versenyek: Vass Ágnes (fuvola), nívódíj, Szalai Nikolett (furulya), kiemelt dicséret (tanáruk Sipos Éva), Gupcsi Beáta (furulya), kiemelt dicséret (tanára Sebestyénné Németh Eszter).

 

Gratulálunk az elért eredményekhez, és további sok sikert kívánunk a tanulóknak és felkészítő tanáraiknak.

A III. Béla Szakképző Iskola, a Vörösmarty Mihály Gimnázium, valamint a most is zajló versenyek eredményeiről a következő számunkban olvashatnak.

Vízözön előtt

- sajtófigyelő –

Prológus:

“Az árak emelkedése miatt a közeljövőben nem lesz a városban egyetlen osztrák sem, nem éri meg nekik átjönni hozzánk, ugyanazon az áron magasabb színvonalat kapnak, mint nálunk. Ha az önkormányzat meg akarja menteni ezt a várost, kivezetőutakat kell keresni, ezek egyike lehet az idegenforgalom. Kérdés, hogy a létrehozandó objektumot meg tudják-e tölteni tartalommal, mivel a városban jelenleg nincs vendéglátó és idegenforgalmi színvonal.” (Dr. Gömbös Sándor, a Vállalkozók Egyesületének elnöke, Gotthárdi Hírek, 2001. 01. 19.)

Pinkafeld:

Új úszómedencével és 60 méter hosszú csúszdával bővítették a családok számára ideálisan kialakított fürdőhelyet. (Vas Népe, 2001. 02. 03.)

Észak-Burgenland:

Közös élményfürdő lesz a három település összefogásával a Dél-burgenlandi gyógyfürdők igen pozitív eredményein felbuzdulva, magyar szakemberek ötletére. (Vas Népe, 2001. 02. 03.)

Muravidék:

A Muravidéken….”hagyományai vannak a gyógyászati turizmusnak, számos kedvelt termál- és gyógyfürdővel rendelkeznek szomszédaink.” (Bauer Károly polgármester, Vas Népe, 2001. 03. 23.)

Zalakaros:

Élményfürdővel és rekreációs központtal bővítik a kínálatot. A beruházás részeként egy szabadtéri és egy fedett gyermek élménymedence, valamint egy fedett úszómedence épül majd meg. (Népszabadság, Nyugat-dunántúli melléklet 2001. 02. 14.)

Hévíz:

Termál, - pezsgőfürdő és szauna várja a látogatókat. (Népszabadság, Nyugat-dunántúli melléklet 2001. 02. 14.)

Gunaras:

Gyógyvíz, strand és élményfürdő nyílt a Dél – Dunántúlon. (Népszabadság, , Nyugat-dunántúli melléklet 2001. 02. 14.)

Bükfürdő:

“A gyógy- és termálturizmusnak köszönhetően az elmúlt évben Bük és Sárvár a megye kereskedelmi szálláshelyein megszállt vendégek számából 42, a vendégéjszakákéból pedig 62 százalékban részesült.” (Vas Népe, 2001. 03. 20.)

“A Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács decemberben fogadta el a térség termálturizmusának stratégiai és fejlesztési programját…. A program szerint a zászlóshajókat, köztük Büköt és Sárvárt meg kell erősíteni.” (Vas Népe, 2001. 02. 07.)

Sárvár:

Sárváron egy olyan korszerű fürdő létrehozása a cél, amelyik versenyképes lehet a nyugati fürdőkkel. Sőt, az adottságokra építve (kétféle gyógyvíz áll rendelkezésre) igyekeznek ezeket felülmúlni. A beruházás összköltsége megközelíti a 4 milliárd forintot. (Vas Népe, 2001. 03. 28.)

Kőszeg:

A város rövidtávú beruházási tervei között szerepel egy élményfürdő kialakítása, mely szabadidő parkkal és Árpád-kori földvárral várja majd a kikapcsolódásra vágyókat. (Vas Népe, 2001. 02. 07.)

Szombathely:

“Gyorsított ütemben készül egy tanulmányterv, melynek szerves része a Csónakázótó és környékének rekreációs területté nyilvánítása.” (Vas Népe, 2001. 02. 20.)

Az élményfürdő, majd termálfürdő – komplexum megvalósítását követően Szombathely a nyugati térség kiemelt rekreációs és turisztikai központjává válhat. (Vas Népe, 2001. 02. 13.)

“Azon leszünk, hogy 2002-ben az ország legkorszerűbb szabadtéri strandját adjuk át!” (Szabó Gábor polgármester, VTV – Szombathely, Vas Népe, 2001. 02. 23.)

Epilógus:

Szentgotthárd:

“….sikerült egy olyan élménypark megvalósítását előkészítenünk, melynek része az uszoda is, és a befektető részvételével az üzemelés semmilyen terhet nem jelent a városnak, egy fillérünkbe sem kerül az objektum működtetése.” (Viniczay Tibor alpolgármester, Gotthárdi Hírek, 2001. 03. 23.)

- Az elmúlt hetek sajtójából válogatta: Rápli Róbert -

 

Másfélmillió lépés az izlandi Felföldön..

A fenti címmel, diavetítéses élménybeszámolóval egybekötve nyílt fotókiállítás a Színház aulájában március 28-án. 5 földrajz szakos egyetemista fiatal fedezte fel Izland emberek által lakatlan területét. A kiállítás április 19-ig tekinthető meg a Színház aulájában, hétfőtől szombatig 13-17 óráig.

Mazsorett parádé a Millennium jegyében

Az 1992 óta a Művelődés Házában működő mazsorett amatőr művészeti csoportok ismét bemutatót tartottak a városi sportcsarnokban.

A legkisebbek a mazsorett előkészítő tanfolyam tagjai, akik éppen csak ismerkednek az alapokkal, próbálnak eligazodni a zene és a mozgás birodalmában. Játékos műsorszámuk a parádé kedves színfoltja volt.

Az utánpótlás csoportot már láthatta a közönség önálló műsorral is fellépni. Szorgalmas gyakorlás és sok tapasztalatszerzés után majd ők léphetnek a “nagyok” helyére.

A haladó csoport tagjai sokat szerepelnek a városi ünnepségeken, más városok felkérésének tesznek eleget és Szlovéniába, Ausztriába is járnak fellépni.

Tóth Csaba felvételei a március 24-i Mazsorett parádén készültek.

 

Egy táj vallomása

Szépirodalmi antológia a nyugati végekről

Kötődés címmel múlt év decemberében jelent meg az Irodalmi Klub alkotóinak immár harmadik antológiája Csuk Ferenc, Máthé Andrea és Pápes Éva szerkesztésében, a művelődés háza és színház, valamint a városi könyvtár kiadásában. A kötet grafikáit Varga Andrea készítette.

Ez a 800 éves, patinás központtal, jelentős műemlékekkel, gyönyörű természeti környezettel rendelkező, a hármas határ, azaz Magyarország, Ausztria és Szlovénia érintkezési pontján fekvő Rába-pari városka az utóbbi időben arról nevezetes, hogy a nyugati tőke érdeklődése látványos fejlődést eredményezett, ipari parkja például átnyúlik az országhatáron is. A szlovén és a német kisebbség jelenléte ugyancsak további dinamizáló tényezőt jelent. Országosan azonban kevésbé ismert az a tény, hogy Szentgotthárdon évek óta mind eredményesebben működik az Irodalmi Klub, amelynek tagjai évenként szépirodalmi antológiával is jelentkeznek, decemberben látott napvilágot a Kötődés harmadik száma. Az ebben publikáló költők, írók munkássága nemcsak helyi érdeklődésre tarthat számot. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az antológia több szerzője a szombathelyi Írottkő Stúdió tagja, írásaik az Életünk című folyóirat Írottkő-mellékletében és más rangos fórumokon, különböző lapokban is megjelennek. Az évenként kiadott antológia tehát összegzésnek számít, alkalmat jelent a többi között arra is, hogy az alkotók munkásságának alakulása hosszabb távon is értékelhető legyen. A kiadó intézmények jó érzékkel ismerték fel az Irodalmi Klub, illetve a szépirodalmi antológia rendszeres megjelentetésének szerepét mindenekelőtt a város és környéke kulturális, ezen belül művészeti életének gazdagításában, a szülőföldhöz való kötődés, a lokálpatriotizmus megtartó erejének megerősítésében, a városi közösség formálásában. Egyúttal másoknak is példaként szolgálhatnak arra, hogy cselekvően támogassák a hasonló kezdeményezéseket.

Az immár harmadik szépirodalmi antológiában ezúttal tizenkét szerző versei, prózái láttak napvilágot, ígéretes összképet nyújtva. Kevés hasonló nagyságú város dicsekedhet azzal, hogy ennyi, kezdeményezésre kész, alkotó energiával rendelkező emberrel rendelkezik. A három szerkesztő öt ciklusba sorolta a verseket, illetve a két prózai írást. A válogatás és a szerkesztés gondos mérlegelésre vall. A kötet esztétikai megjelenése is igényes. Már itt megemlítendő a címlap és a hátsó borító grafikája. Varga Andreáról az elkövetkezendő időkben még bizonyára sokat hallunk majd. A szecessziós ízű grafikák nagy érzékenységet jeleznek.

“Reményeink szerint ez a kötet még az előzőeknél is személyesebbre sikeredett, így a lehető legmélyebbre ásva képes megmutatni az emberi lét valódi értelmét, a másikhoz való tartozás, kötődés fontosságát, s megtartó erejét” - írják a szerzők. Az Előszóban megfogalmazott szándéknak maradéktalanul megfelel az antológia. A versek az élménylíra és az intellektuális indíttatású költészet sajátos ötvözetét jelentik. Amihez még az is hozzátartozik, hogy a versbeszéd mindig összhangban van a művészi gondolattal.

Lukács Szilvia személyes indíttatású verseiből egyrészt sorsának vállalása tűnik ki, másrészt az a finom érzékenység, amely egy illat, egy álomi hangulat, vagy éppen a szél, az eső, a nap járása nyomán képes szólni a lét és a nemlét kérdéseiről. Csuk Ferenc munkásságában ezúttal a drámaiság Hangsúlyosabbá válása (Anyám, Stációk) kelti fel a figyelmet. A hiány növekedése a létezésbe való kapaszkodás megannyi emberi, költői változatával szolgálnak verseiben. Gergál Attila formagazdagságú, az indokolt szkepszist sem nélkülöző versei erőteljes intellektuális, sőt társadalmi érdeklődést is mutatnak, napjaink alapvető életérzését fejezik ki (Decemberi hideg, Vitte, amit hozott). Máthé Andrea versei már a felismert szükségszerűség különböző kérdésit is fölvetik, a valóság és a látszatvalóság, az ébrenlét és az álom, a jelen és az emlék összefüggéseit, a valósághoz való közelítés lehetséges változatait (Jó volna hazamenni, Zsoltár, Csak..., Hajnal). Racionalitása, amely a letisztult formában, a gondolati fegyelmezettségben nyilvánul meg, korántsem nélkülözi az érzelmi töltést, ami sajátos lebegést ad verseinek. Schneeflock Mária a hiányról, a rejtőző gondolatról, a szívhangok kattogásáról, Kósik Barbara a végtelenről és a csendről, az ember parány voltáról, s az ebből fakadó “félelemről”, Tóth Péter “fogaskerék-lét” elembertelenítő veszélyeiről, Nagy Károly ugyancsak az “egyenlét” monotóniájáról, Kovács Zoltán viszont a szerelem öröméről, Antal Zsuzsanna a tünékenység csodájának mibenlétéről szól verseiben.

A két prózaíró közül Pápes Éva a Brezda család nagy ünnepi összejövetele kapcsán hiteles képet rajzol napjaink jellemző folyamatairól, Dáme Katalin most inkább csak egy bájos életképet ad közre.

Gazdag költői képi világ, intellektuális komolyság tárul az olvasó elé a Kötődések harmadik számából. A szépirodalmi antológia érdemes a folytatásra.

Bódi Tóth Elemér

Ez az írás utánközlés, a szerző hozzájárulásával jelent meg. Az első közlés helye és ideje: Nógrád Megyei Hírlap 2001. jan. 23.

A phaistos-i korong titkai

Phaistos címmel jelent meg a közelmúltban a gotthárdi Da Capo együttes lemeze, amelynek bemutató koncertjét március 24-én tartották a Színházban.

Az egész projekt rendkívüli profi hozzáállásról, szakértelemről tanúskodik, kezdve a CD-borítóval (hiába, a fiúk grafikai stúdiót működtetnek), a PR munkán át a koncert megszervezéséig, a székeken elhelyezett ismertető anyagig, a színpadképig. A lemezen hallható és a koncerten előadott anyag is hatalmas munkáról tanúskodik, a “komplex metal” műfaj minden stíluselemét felvonultatják. Mérnöki pontossággal megszerkesztett dalok, igényes hangszerelés, irodalmi szintű szövegek, precíz, pontos előadás, kitűnő technikai hangszerkezelés. Ezek alapján mindenképpen elismerést érdemelnek, most ne menjünk bele az ezzel ellentétes, “gizda” példák taglalásába.

A koncerten azonban, sajnos, nem tudták teljes mértékben lekötni a közönség figyelmét, amit leginkább a “zsűri” magatartása bizonyít. Fejlesztenivalójuk van a színpadi mozgás terén, persze, ez a komoly megterhelést és koncentrációt igénylő előadás közben meglehetősen nehezen megvalósítható. Nincs igazi kontaktus a közönséggel, üde színfoltként jelent meg, amikor Norbi, az énekes, a mikrofonállvány mellől leült a színpad szélére. A koncert különben hatásosan kezdődött, az első négy-öt szám után ováció, sőt közben is ritmikus taps díjazta a produkciót. Utána viszont leült a hangulat (lásd a közönség reakcióit!), ami talán két dolognak tudható be. Először is, ez a stílus rétegzene, nem csupán játszani, hanem befogadni is nehéz. Ennek feloldására lehetne színpadi technikákkal kísérletet tenni. A másik gond, hogy (valószínűleg időkitöltés céljából) öt Dream Tethaer számot is eljátszottak, ráadásul egymás után. Ezzel megint csak két gond van. Az első, hogy a Dream annak ellenére, hogy világsztárok, nem a széles közönség számára játszanak (mint ahogy a Da Capo sem), a másik, hogy egy lemezbemutatón kissé visszásnak tűnt ez a megoldás. Sajnos, a phaistos-i korong titkai rejtve maradtak előttünk.

Összefoglalva egy jó koncertet láthattunk, sajnos, az említett visszásságok kissé lerontották az igazi értékét. Ennek ellenére örülhetünk, hogy Gotthárdnak ismét van országos hírű együttese, akik többfelé elviszik a város (és persze a zenekar) hírét. Befejezésül csupán egyet tudok érteni a koncertet felkonferáló Rápli Róberttel, aki kifejezte reményét, hogy a Da Capo-t nem fogjuk látni a Dáridóban.

-igor-

Találkozások a Lipában

Farkasházy Tivadar

Farkasházy Tivadar humorista, újságíró volt a “Találkozások a Lipában” sorozat legutóbbi vendége. A népszerű közéleti embert Szilágyi József faggatta humorról, magánéletről, politikáról.

A beszélgetés “gyászos” alaphangnemét a legfrissebb Fradi-vereség hírével teremtette meg az est házigazdája – Farkasházy köztudottan FTC-rajongó -, majd a vendég Hetedik című, közelmúltban megjelent könyvéről beszélgettek. Megtudtuk, hogy miért misztikus az író életében a 7-es szám, és hogy mi motiválta arra, hogy megírja felmenőit: “A halottak velünk vannak és akkor halnak meg igazán, ha elfelejtjük őket.”

S, hogy e mondatát mennyire komolyan veszi, Farkasházy Tivadar elmondja, hogy régi jóbarátja, kollégája, Déry János fényképe a mai napig a feje fölött lóg. A súlyos betegségben elhunyt Déry-re emlékezve láthatóan elérzékenyül, ezért oldandó a feszültséget, humoros anekdotákra vált.

Természetesen szóba kerül a Heti hetes, mely műsor népszerűségének okát abban látja, hogy nem az utca embere, hanem közismert, kiválasztott emberek mondják el mások helyett, mások nevében véleményüket. A Heti hetes legjobb humorforrása az a metanyelv, mellyel egymás megjegyzéseire reagálnak a résztvevők. “Nem a gól érdekes, hanem a gól lehetősége.” – mondja a műsor kapcsán.

Farkasházy Tivadarból nem ömlött a szó, ha napi politikáról kérdezte vendéglátója, s ez talán nem is nagy baj, hiszen elsősorban nem politikai vitára vagy show-műsorra váltott jegyet a jó hetven főnyi publikum. Annyit mindenesetre megtudtunk, hogy a politika nagyképűvé tesz, a politikusok hamar megszeretik a kapott hatalmat. Ellenük a humorista legjobb taktikája az lehet, ha minél jobban megsérti, s így kizökkenti őket megszokott életvitelükből.

A másfél órás beszélgetést követően közönségkérdésekkel zárult a talkshow.

-Rápli R.-

Lőjék le az öregeket?

A városháza folyosóján hangos vita hangjai szűrődnek ki az irodaajtón keresztül. Felháborodott, indulatos férfi lép ki az ajtón, és nem igazán finoman csukja be maga után. Meglátja a folyosón közlekedő tollforgatót, és szinte a saját maga véleményének igazolására fordul hozzá.

- Hülyének néznek ezek? - mondja felháborodva, izgatottságát erőteljes gesztusokkal jelezve. - Azt akarják, hogy 51 évesen, fájós derékkal az árokpartot sarlózzam?

A tollforgató nem akar állást foglalni, de a férfit sem kívánja megsérteni, ráadásul foglalkozásából adódóan érdekli a téma. Néhány gyors kérdéssel sikerül kideríteni, hogy a férfi 25 évet dolgozott motorfűrészesként, munkanélkülivé vált és közhasznú munkásként akarják foglalkoztatni.

- Adjanak olyan munkát, amihez értek! - mondja - Bármikor elmegyek fűrészesként dolgozni, de hogy szemetet szedjek, az árokpartot sarlózzam, azt nem!

Elkeseredetten legyint, majd visszafordul: - Azt mondják, öreg vagyok ahhoz, hogy új munkahelyet találjak. Nem kellünk már senkinek? Hívjanak akkor puskás embereket, és lőjék le az öregeket! - fordul meg, és lassan elindul a kijárat felé.

-igor-

 

 

Ne féljetek, visszajövök!

Arcképcsarnok: Göllicz László

Göllicz Lászlóhoz, Lisztihez igyekezve a lépcsőházban kissé szorongva keresem nevét az ajtón. Szorongásom oka az, hogy betegségéről szeretnék beszélgetni vele, és nem tudhatom, nem szakítok-e fel régi sebeket akár benne, akár családtagjaiban. Az ajtón belépve szorongásom gyorsan elmúlik, Liszti mosolyogva üdvözöl, kézfogásra nyújtja a – bal kezét. Jobb karja bénán lóg, ez is betegségének következménye. A nappaliban ülünk le, Liszti kérésére Laci fia és felesége is mellénk telepedik.

- Tudja, az emlékezőtehetségem sem a régi már. – mondja Liszti, de készségesen válaszol kérdéseimre, néha segítségül híva fiát vagy feleségét.

Göllicz László 51 éves, 33 éves koráig, 1982-ig teljesen normális életet élt. A kaszagyárban volt lakatos, munkája mellett iparengedélyt váltott, műhelye a mai napig megvan. Két fia van, 24 és 18 évesek. 1982-ben kapta első infarktusát. Kézi masszázzsal indították újra a szívét, és őt is, mint sok más sorstársát, sérülések is érték a drasztikus beavatkozás közben.

- Nem emlékszem mindenre, utána derült ki, hogy eltörött az egyik bordám és átszúrta a tüdőmet. Ennek következtében légmellet kaptam, majd súlyos tüdőgyulladást. Még az intenzív osztályon voltam, amikor egy vastag tűvel lecsapolták a tüdőmből a vizet. –

- Hogyan élte meg a család? – kérdezem feleségét.

- Borzasztó volt, úgy ért minket, mint derült égből a villámcsapás. Itt voltam két gyerekkel, a kisebbik alig néhány hónapos volt. A kórházban azt mondták, nagyon súlyos az állapota, lassan javult. Már vártuk haza, mikor jött a távirat, újabb infarktust kapott. –

A körmendi kórházból egyenesen a balatonfüredi szívkórházba szállították. Augusztustól decemberig volt kórházban, az ünnepek előtt mehetett haza. A két infarktus után Liszti már nem dolgozhatott, úgy tűnt, rendeződik a helyzet, amikor két év múlva jött az újabb infarktus.

- Tulajdonképpen már meg sem lepődtünk, az orvosok felkészítettek minket rá, hogy ez előfordulhat. Később jöttek a nagyobb problémák. – sóhajt neje – Az újraélesztés után új módszert alkalmaztak nála, hígították a vérét, abban bízva, hogy ez kedvezően befolyásolja majd az állapotát. Sajnos, nem így történt. –

Laci közben előszedi a kórházi zárójelentéseket, bizony, tekintélyes dossziét tesznek ki az iratok. Kiderül belőlük, hogy a kezelés után agyembóliát kapott, jobb oldala teljesen lebénult, elveszítette beszédkészségét.

Szombathelyen dr. Széll Kálmán főorvos kezelte, ő azt mondta, elsőként lelkileg kell valahogy átvészelnie ezt az időszakot.

- Gondoljunk bele, itt volt 35 évesen, két kisgyerekkel, tolószékhez kötve. Nagyon el volt keseredve, tartani kellett benne a lelket. Szerencsére nem adta fel, nagyon erős volt az élniakarása, az akaratereje. Később saját felelősségére átkérte magát ide, Szentgotthárdra a szanatóriumba. Itt állandóan mellette voltunk, lelkileg lassan rendbejött. A sok torna is hatott, óriási élmény volt, amikor először megmozdult az ujja. Amikor hazajött, táblákra írtuk a legfontosabb közlendőket, azokra rámutatva kommunikált velünk. Annyiban szerencsénk volt, hogy a sógornőm gyógytornászként dolgozott, munka után feljött, másfél, két órát foglalkozott Lacival, én meg közben ellestem a fontosabb gyakorlatokat. –

Közben azonban szívproblémái nem szűntek meg. Újabb infarktus következett, 1994-ben hónapokig feküdt az intenzív osztályon.

- Egy árva rossz szavam sem lehet az orvosokra, minden tőlük telhetőt megtettek – mosolyodik el Liszti, már sokadszor beszélgetésünk alatt. – Elmondhatom ezt a körmendi, a szombathelyi, a pesti és a balatonfüredi kórházra is. –

Szívét természetesen nagyon megviselte a többszöri infarktus, ezért 1997-ben a Hajnal Imre Egészségtudományi Egyetem Szív- és Érsebészeti Klinikáján megműtötték.

- Ott álltunk a műtő előtt, amikor apámat betolták. Néztünk utána, felemelte a kezét, mint aki búcsút int. Nem hittem a szememnek, amikor leolvastam a szájáról: “Ne féljetek, visszajövök!” – emlékezik Laci.

A műtét során új szívbillentyűt ültettek be, kicserélték a koszorúereket és eltávolították a szívizom elhalt részét. A hosszú lábadozás után állapota valamelyest javult, rosszullétei azonban nem szűntek meg. Egy év múlva újabb műtétre került sor, ilyen operációt hazánkban addig nem sokat végeztek. Nem a beavatkozás volt bonyolult, hanem az eljárás lényege. Ifjabb László, mint technikai szakember magyarázza el a részleteket:

- Egy komplett műszert ültettek be apám mellkasába, amelynek a kifejlesztéséhez a NASA, az Amerikai Űrkutatási Hivatal kutatásai segítettek. Tulajdonképpen egy számítógép, egy pacemaker és egy defiblirrátor ötvözéséről van szó. A számítógép figyeli a szív működését, tárolja az adatokat, a pacemaker ritmuszavar esetén avatkozik közbe. Ha az ütések száma 170 fölé emelkedik, a defiblirrátor áramütéssel leállítja a szívet, majd néhány másodperc múlva újraindítja. –

Liszti majdnem büszkén mutatja mellkasát, a bőre alatt cigarettadoboz nagyságú kemény tárgyat, egy fémdobozt tapintok ki. Az orvosi papírok között megtaláljuk a leírását, kiderül, félévente kell ellenőrizni, ekkor töltik le az adatokat és az orvos ezek alapján állítja be a műszert. A szív elektromos jeleinek frekvenciája ugyanis folyamatosan változik, a műszert utána kell állítani, különben nem működik megfelelően. Ilyenkor Lisztit a körmendi kórházból a pesti klinikára viszik. Lelkesen meséli, hogy volt ezzel kapcsolatban egy kellemes élménye.

- Volt olyan eset, amikor azt mondták, nem mentővel visznek Pestre, mert ehhez súlyos az állapotom, mentőhelikoptert hívtak. Én addig nem ültem repülőn, a pilóta észrevette, hogy nagyon bámulok kifelé az ablakon. Pest fölé érkezve megkérdezte, láttam-e már a várost felülről. Mikor megtudta, hogy még nem, tett velünk néhány kört, én meg kedvemre kibámészkodtam magam. Óriási élmény volt, utána azt mondtam, már ezért is érdemes volt rosszul lenni. -

A műszer beültetése óta Liszti állapota sokat javult, kisebb rosszullétek előfordulnak, de ezek már mindennaposak. Néhány hete azonban komolyabb probléma adódott. Liszti sétára indult a városba, amikor érezte, baj van. Megállt, érezte a kiütést, pihent néhány percet, újra elindult. Megint jött a kiütés, megint megállt, és ez így ment tovább, tízszer egymás után.

- Leültem az egyik üzlet lépcsőjére, éreztem, nem tudok tovább menni. Odajött az egyik ismerősöm, kérdezte: “Liszti, rosszul vagy?” És már ment is az orvosi rendelőbe, hiszen csupán ötven méterre voltunk tőle. Bevittek Körmendre, három hétig tartottak megfigyelés alatt és változtattak a gyógyszereimen is. Nagyon sokat köszönhetek nekik és a gotthárdi orvosoknak is, ha meghallják a nevem, azonnal jönnek, intézkednek. Külön szeretném kifejezni köszönetemet dr. Mesterházy Mária főorvosasszonynak. Hozzá járok rendszeresen vérvételre, laborvizsgálatokra, nagyon sokat segített. –

Elképzelve az utcán történteket, egyáltalán nem csodálkozom, hogy pillanatok alatt akadt segítség. Lisztit gyakorlatilag mindenki ismeri a városban, tisztelettel közelítenek hozzá, tekintélyét a sok szenvedés és a hallatlan akaraterő alapozta meg. A nappaliban ülve elnézem, ahogyan gyenge kávéját kortyolgatja. Tizennyolc év együtt a betegséggel, bizonytalansággal, a család utáni aggódással. Nem tudom, hányan lennének erre képesek, hányan tekintenének bizakodással a jövőbe, hiszen Lisztinek tervei vannak. Nyugodtnak, de unalmasnak tartja mostani életét, hiszen mindig is tevékeny ember volt. Horgászik, sétál a városba, megfordul baráti társaságban, a közelmúltban osztálytalálkozón vett részt.

Beszélgetésünk végén nem merek jó egészséget kívánni neki, félek, hogy közhelyként hangzanának szavaim. A lépcsőházban természetes mozdulattal nyújtom kézfogásra – a bal kezem.

Szilágyi József

A Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat hírei

Kedves fiatalok!

Szeretnétek egy jó csapat tagjai lenni?

Szabadidőtök kis részét velünk hasznosan eltölteni?

Információt, jó tanácsot, útravalót kapni mindenhez, ami érdekel benneteket?

Hasznos információkhoz juthatsz és jól szórakozhatsz:

- előadókkal, beszélgetéssel, közös játékkal.

- 13-18 éves fiatalokat várunk!

- Szólj barátodnak, barátnődnek!

- Vár Téged az Ifjúsági Klub!

Helye: Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat, Szentgotthárd, Széll Kálmán tér 11.

Tel.: 94/380-874. (Polgármesteri Hivatal, fszt. 6. ajtó)

Találkozásunk időpontja: 2001. április 10. (kedd) 15.00 óra.

Baba-mama klub Szentgotthárdon

Városunkban “BABA-MAMA KLUB” kezdte meg működését a gyermekorvosi rendelő épületében, a tetőtérben. Hetente egy alkalommal, szerdán délután 15.00-től 17.00 óráig találkozhatnak azok a kismamák és kispapák, édesanyák és édesapák, akik egy olyan közösségben szeretnének eltölteni néhány órát, ahol egymással megoszthatják jól bevált, vagy kevésbé sikeres lépéseiket családi életük, a gyermeknevelés terén.

A beszélgetések, hasznos tanácsok, információk cseréje mellett gyermekeik is jól érzik magukat, kortársaikkal ismerkednek, játszanak. Ez elősegíti későbbi beilleszkedésüket a bölcsőde, óvoda közösségébe.

Amennyiben a klub tagjai igénylik, szakembereket hívunk, akik a szülőket érdeklő témákról tartanak előadást, lehetőséget biztosítanak kötetlen beszélgetésre.

Ha gyermeket vár, kisgyermeket nevel, szeretné hasznosan, kellemesen eltölteni délutánját egy olyan közösségben, amelynek tagjait is ugyanaz foglalkoztatja, mint Önt, akkor várjuk a Baba-mama klubba.

Következő összejövetelünk 2001. május 9., vendég Domján Ildikó. A program témája a gyermeknevelés és egészséges életmód legfontosabb alapelvei.

A témához kapcsolódó könyvek bemutatására, ismertetésére is sor kerül.