Beszélgetés dr. Habsburg Györggyel

Dr. Habsburg György, hazánk Európai Uniós nagykövete a közelmúltban Szentgotthárdra látogatott. A Habsburg-dinasztia tagja, az utolsó magyar király, IV. Károly unokája ma az Európai Unió tekintélyes politikusa, szakértője. A lakossági fórum után a nagykövettel Szilágyi József beszélgetett.

- Nagykövet úr! Ön tájékoztatójában rendkívül optimistán nyilatkozott hazánk lehetőségeiről az Európai Unión belül. Mire alapozza ezt az optimizmust?
- Főként a tapasztalataimra, hiszen láttam, milyen pozitív változások mentek végbe azokban az országokban, amelyek a közelmúltban léptek be az unióba. Spanyolországra és Portugáliára gondolok elsősorban, hiszen abban az időben én már együttműködtem az édesapámmal (dr. Habsburg Ottó Európa parlamenti képviselő, Sz.J.), de említhetném Írországot, Görögországot is. Sokan szeretnek filozofikusan beszélni az uniós szellemről, én inkább a tényeknek, adatoknak hiszek, amelyek alapján jogos az optimizmusom.
- A fórumon elhangzott, hogy Magyarországnak nagyon fontos szerepe lesz az unió további bővítésében.

- Amikor május 1-én ünnepeltünk, nagyon örültem, mert több beszédben is hallottam, hogy a bővítésnek folytatódnia kell. A szomszédos országok közül Horvátország és Románia a közeljövőben belép az unióba, és nekünk hihetetlen fontos, hogy ezek a határok eltűnnek. Nagyon sok szempontból is az, nézzük csak a kereskedelmet, az utazási lehetőségeket, de van ezeknél fontosabb dolog is. A trianoni békeszerződésre gondolok, ami rengeteg fájdalmat okozott ebben az országban. Ha a szomszédaink is uniós tagok lesznek, Trianon hatásai el fognak tűnni. De ha távolabbra nézünk előre, amikor Ukrajna is uniós tag lesz, nekünk kulcsszerepünk lesz ebben a folyamatban. Akár politikailag, akár gazdaságilag nézzük.
- A magyar belpolitikában nagy vitát okozott csatlakozásunk feltételeinek rendszere. Az ellenzék azzal támadja a kormányt, hogy nem használta ki a rendelkezésre álló lehetőségeket. Ön hogyan látja, mennyire sikerült a legkedvezőbb pozíciót kiharcolni a csatlakozási tárgyalásokon?

- Én úgy gondolom, a legjobb pozíciót sikerült elérnünk. Az ilyen tárgyalások hihetetlenül nehezek, de Magyarország a kezdetektől fogva kedvező pozícióban volt, hiszen végig ugyanaz a küldöttség tárgyalt Brüsszelben. A kormány közben változott, de a tárgyalódelegáció ugyanaz maradt. Azt kell mondanom, a lehető legtöbbet értek el, nagyon profik és felkészültek voltak.
- A közeljövőben ül össze az Európai Parlament, hogy ismét tárgyalja az alkotmány tervezetét. Mi az Ön véleménye a tervezetről?

- Én nagyon örülnék, ha minél gyorsabban lenne alkotmánya az uniónak, sokkal egyszerűbb dolgozni, ha létezik az alaptörvény. Nekem, mint keresztény embernek viszont nagyon fontos lenne Isten megemlítése az alkotmányban. Nem vagyok biztos, hogy ezt sikerül elérni, mert vannak olyan államok, akik ellenzik, szerintem azonban Európa egy keresztény kontinens, és ezért erre is hivatkozni kellene. A másik dolog, hogy nagyon hosszú, bonyolult a tervezet. Szeretném, ha sikerülne ezt kicsit rövidíteni, egyszerűsíteni, érthetőbbé, pontosabbá tenni. Hiszen népszavazásokat fognak tartani az alkotmányról, és nagyon sokan azt sem tudják majd, miről szavaznak.
- Csatlakozásunktól az emberek életszínvonal-emelkedést, gazdasági növekedést várnak. Milyen szempontokat kell a gazdaság irányítóinak figyelembe venniük, hogy sikeresek legyenek az unióban?

- Én azt tudom tanácsolni, hogy mindenki próbálja meg a saját területén a legtöbb információt megszerezni, hogy meg tudja ismerni az uniós lehetőségeket. Sajnos, sokan vannak még, akik arra várnak, hogy valaki mutassa meg nekik a megoldást, mondja meg, hogy mit csináljanak. Ez azonban nem így működik. Nagyon sok lehetőség van, fel kell venni a hasonló tevékenységű cégekkel a kapcsolatot az unión belül, rákérdezni a kezdeti nehézségekre. Mondjuk itt, Szentgotthárdon, az osztrák határ nagyon közel van, ez már egy lehetőség. Nagyon sok információ van az interneten, ezt a célt szolgálják az Európai Információs Központok is. Az fog jobban járni az Európai Unióban, aki a legtöbb információval rendelkezik.

Szilágyi József

VISSZA