Természetes, ha az ember elfogult a környezete iránt Beszélgetés Kiss Péter kancelláriaminiszterrel

A közelmúltban Szentgotthárdra látogatott Kiss Péter, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter. Programja során többek között civil szervezetek vezetői tájékoztatta a Nemzeti Civil Alapprogramról, lehetőségekről. A miniszterrel a kerekasztal-beszélgetés előtt váltottunk néhány szót.

- Miniszter úr! Milyen támogatásra számíthatnak a civil szervezetek?
- Mindenképpen javuló helyzetre, hiszen míg korábban nagyon politikafüggő volt, hogy egy civil szervezet kitől, milyen módon, mennyi támogatást kaphat, a Nemzeti Civil Alapprogram törvénybe iktatása óta változott a rendszer. Jelenleg az SZJA egy százalékának felajánlása alapján további egy százalékot automatizmussal kapnak, illetve a civil szervezetek által létrehozott tanács dönt a rendelkezésre álló összeg kiosztásáról. Gyakorlatilag meghúszszorozódott a támogatás, hiszen míg korábban az országgyűlés 300-320 millió forintot osztott szét évente, ma ez 7 milliárd forint. Ennek a zöme működési költségekre, a többi programokra fordítható. Azt hiszem, nagyon jó irányba indult a dolog, de kell még hozzá valami. Ez a 7 milliárd biztosítja, hogy politikától független legyen a civil világ, és civilebb legyen Magyarország. De az is kérdés, hogy mikorra válik elég gazdaggá az ország ahhoz, hogy saját zsebükből támogassák az emberek a civilek által vállalt feladatokat. Sajnos, itt még nem tartunk, ezért is van különös jelentősége a civil alapprogramnak.
- Vannak-e az általuk ellátott feladatokat tekintve prioritást élvező szervezetek?
- Természetesen. Egyrészt az emberek fejében vannak ilyen prioritások, említhetném az elesettség, a szegénység elleni fellépést, a beteg gyermekek kezeléséhez nyújtott támogatásokat. Ugyanakkor a jogszabályok is kialakítottak egy struktúrát, hiszen vannak közhasznú, kiemelten közhasznú szervezetek is. Ez a rendszer a társadalmi hasznosság szempontjából jelent egyfajta rangsort, de az egyes ember számára nem feltétlen ez az értékválasztás alapja. Úgy gondolom, sokkal inkább az adott közösség mutathatja meg, melyik szervezet érdemes több, úgymond közforrásra. Teljesen természetesnek vélem azt is, ha az ember elfogult a saját környezete iránt, ez így normális a civil világban.
- Szentgotthárdon beszélgetünk, ahol a közelmúltban létrehoztak egy ernyőszervezetet, a Szentgotthárdi Civil Fórumot. Mi a véleménye erről a kezdeményezésről?
- Nagyon jó dolognak tartom, hiszen ez már arról szól, hogy végre, 15 évvel a rendszerváltás után, elkezdünk egy olyan életet élni, ahol a hatalmi politizálás kisebb szerepet kap a közéletben. Ez nem jelenti azt, hogy a demokratikus intézményeket ne kezelnénk fontosnak. Inkább azt, hogy mellettük felnő egy olyan közélet, amelyben egy civil szervezet nagyon fontos dolgokért tud tenni. Például a mindenkori önkormányzat kontrolljaként működik, segít a társadalmi párbeszédben, közelíti egymáshoz a nézeteket. Sokszor tapasztalhatjuk, hogy egy helyi hivatal, kezdeményezés nem tud akkora eredményt elérni, mint hat civil, akinek szívügye egy adott kérdés. És ez már kezd egy olyan világ felé mutatni, ahol az ember állampolgárként, civilként szívesen él.

Szilágyi József

VISSZA