Stop.hu hír     2007. február 1.

Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendeztek kultúrturizmus-fórumot hétfőn Szentgotthárdon. A Rába-parti kisvárosban az aktív pihenésre épülő ökoturizmusban, az egészségturizmusban és a konferenciaturizmusban látják a jövőt, ezért kapcsolódtak be egyebek között az Európai Unió Chiron projektjébe is.

"A világ turizmusában kontinensek között is folyik a verseny a turisták kegyeinek megnyeréséért, ebben a versenyben pedig Európa a maga több ezer éves kultúrájára, kulturális örökségére bátran építhet" - közölte Manos Vougioukas, a Chrinon program projektvezetője.

Hozzáfűzte, hogy a két évre szóló programba görög, lengyel, német, magyar, bolgár és ukrán résztvevők kapcsolódtak be, akik rendszeres találkozókon vetik össze a kultúrturizmus fejlesztésére kidolgozott programjaikat; ennek egyik állomása a Szentgotthárdon megrendezett szakmai fórum is.

Faragó Hilda, az Országos Idegenforgalmi Bizottság titkára előadásában arról szólt, hogy a szakmai konszenzus alapján készült Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia különlegesen fontos vonzerőként foglalkozik a kulturális turizmussal, szélesebben értelmezve az örökségturizmussal.

"A kultúra is egy áru, amelyet eladhatunk a hozzánk érkező turistáknak" - hangoztatta, rámutatva arra: a turizmus ösztönzően hathat a kultúrára, hiszen számos értéket azért is érdemes megőrizni, hogy be lehessen azt mutatni a településekre érkező turistáknak.

Tóth Istvánné, a Conferense Tours igazgatója kiemelte, hogy az Európai Tanács is támogatja az "Európai Kulturális Utak" elnevezésű programot. Ez több országot érintő kulturális útvonalak bemutatását célozza, a programhoz Magyarország is csatlakozott. Szentgotthárd például barokk értékeinek bemutatásával "A Barokk út" elnevezésű program megvalósításában vehet részt.

"Magyarországon voltak és vannak kísérletek a különböző utak hazai szakaszainak megvalósítására, eddig azonban, vélhetően anyagi források hiányában, egy sem készült el" - mondta.

Hozzátette, hogy a programba való aktívabb bekapcsolódásra a 2007-2013 között megnyíló uniós források felhasználásával nyílhat majd lehetőség.

"A Regionális Operatív Progam (ROP) keretében összesen 300 milliárd forintnyi összeget fordíthatnak a régiók turizmusfejlesztésre" - mondta.


VISSZA a főlapra